Nadčasová elektroinštalácia DALI skusenosti

luvar

  • ***
  • 238
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Nadčasová elektroinštalácia DALI skusenosti
« kdy: 14. 07. 2020, 17:02:53 »
Dobry den,
zvazujem, ako spravit "nadcasovy" rozvod elektroinstalacie, co sa tyka svetiel. Chcel by som sa spytat na nejake prakticke poznatky okolo DALI https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Addressable_Lighting_Interface

Dany standard je vekom ostrielany, dostupny, kus zastarali, ale predpokladam, ze ucelu v rodinnom dome posluzi. Rad by som pokryl nasledovne "use-casey":
  • moznost tahat rozvod "stromcekovo"
  • podpora 12/24V svietidiel
  • podpora stmievania (staci asi pri LED pasikoch)
  • vymena akehokolvek prvku "v buducnosti". Teda, ze nahradny diel zozeniem/nakonfigurujem i o 10 rokov

Aktualne mam predstavu, ze bud sparujem DALI aktuatory (relatka) s DALI senzormi (vypinace) v nejakom SW a pojde to. Ked budem chciet sa hrat s "inteligentnou" elektroinstalaciou, tak do siete pripojim https://www.openhab.org/, alebo podobnu vec a mozem sa hrat...

Je takato elektroinstalacia (natvrdo sparovat senzor s aktuatorom) realizovatelna v rozumnom case (do jedneho dna samostudia)?
Ake prvky odporucate pouzit?
Kde ich hladat / objednavat?
« Poslední změna: 14. 07. 2020, 17:06:18 od Petr Krčmář »


TakyPatrik

Re:Nadčasová elektroinštalácia DALI skusenosti
« Odpověď #1 kdy: 14. 07. 2020, 22:46:48 »
Pozor na to, že elektroinstalace nemá plánovanou životnost 10, ale třeba 30 nebo 50 let. Na hraní je to možná fajn, ale pod omítku bych si to nedal. Po pár letech to omrzí a když se něco pokazí, nikdo to neopraví. Noční můra pro kupující, dědice, pozůstalé...

ajne

  • ***
  • 201
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nadčasová elektroinštalácia DALI skusenosti
« Odpověď #2 kdy: 16. 07. 2020, 09:50:00 »
Ač fanda různých elektro vychytávek, tak u domu/bytu jsem názoru, že klasické vypínače jsou nenahraditelné. Je efektní si hrát se světly mobilem, dělat si scénáře, stahovat rolety a další tunu kravin, co to umožňuje. Jenže to jsou takové hračky, co po chvíli omrzí, a nakonec zjistíte, že doma potřebujete hlavně spolehlivě rozsvítit a roztáhnout žaluzky...a místo toho budete řešit, proč spolu aplikace nekomunikuje, čím nahradit tenhle převodník, který se nevyrábí, a co všechno bude třeba vyměnit k tomu, aby to spolupracovalo, že se spálil motor, který stahuje žaluzie a spolu s ním shořela řídicí jednotka, a tak zůstane jejich roztažení věcí na několik týdnů a desítek tisíc za opravu (jestli vůbec budou ještě díly)...

luvar

  • ***
  • 238
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nadčasová elektroinštalácia DALI skusenosti
« Odpověď #3 kdy: 16. 07. 2020, 10:42:06 »
Spomenute veci by som chcel osetrit. Jednak moznost nahrady prvku a podobne. Napriklad zaluzie som vybral zamerne "neinteligentne", kam sa privadza 230V na jeden, alebo druhy kabel (idu hore, alebo idu dolu). Rad by som ponechal elektroinstalaciu na minime inteligencie, ale s moznostou somariniek, ako napriklad "hromadne vypnutie svetiel pri odchode z domu". Ako som sa snazil vykomunikovat "co to je inteligentna" domacnost tuna: https://forum.root.cz/index.php?topic=22376.msg323496#msg323496 , tak by som rad mal minimum inteligencie co do zlozitosti. Rad by som mozno skoncil na rieseni, kedy ovladam sice svetla cez relatka, ale tie relatka su ovladane vypinacom s jednym klopnym obvodom a ak budem chciet nejake svetlo ovladat "inteligentne", tak k tomu prispajkujem nejaky GPIO vystup z "inteligentnej" skatulky. Vypinac ale bude fungovat dalej.

Rad by  som ale eliminoval mnozstvo kablov a DALI vypada vhodne. Je na trhu relativne dlho a zda sa podporovane. Chcel by som ale "posvetenie" nejakeho miestneho cloveka, co to uz mal v ruke a povie mi, ako sa s tym robi (pocity, dojmy, prakticke skusenosti). Napriklad s KNX som robil a moj dojem z neho je nasledovny: "Sme high end, profesionalny, ale ak chcete zapnut ziarovku vypinacom, musite ist na skolenie, certifikaciu a jedna ziarovka sa konfiguruje cez cca 30 kliknuti v ETS SW, ktory samozrejme potrebujete licencovany a ide iba na windowse..."

TakyPatrik

Re:Nadčasová elektroinštalácia DALI skusenosti
« Odpověď #4 kdy: 16. 07. 2020, 11:23:28 »
Tak ale i u hloupých žaluzií budeš chtít detekovat, zda jsou dole nebo nahoře či třeba jen přivřené, ne?

Hromadné zhasnutí světel v domě není problém, na to stačí zapojit světelný obvod v rozvaděči přes stykač. Ten si pak sepni čím chceš, třeba i hloupým spínačem... Otázkou je, jestli je to výhra, když v domě žije více lidí... Já když jedu na dýl pryč tak prostě shážu jističe, protože pak mám jistotu že mi barák nevyhoří právě od nějaké stále zapnuté inteligence...


Re:Nadčasová elektroinštalácia DALI skusenosti
« Odpověď #5 kdy: 16. 07. 2020, 12:37:14 »
Bacha, nadčasovou elektroinstalaci dělají hlavně dobře rozmístěné husí krky. Další krok jsou "blbé" věci jako oddělený jistič pro mrazák. A u těch chytrých věcí je důležité aby to šlo jednoduše přemostit. Ona spolehlivost prudce klesá s počtem komponent.

luvar

  • ***
  • 238
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nadčasová elektroinštalácia DALI skusenosti
« Odpověď #6 kdy: 16. 07. 2020, 12:53:31 »
... Ona spolehlivost prudce klesá s počtem komponent.

Presne preto som sem vlastne prisiel. Chcel by som minimalizovat pocet "smart" komponentov. Uprednostnujem relatko pred logickymi NAND hradlami s relatkom. To samozrejme ale uprednostnim pred jednocipom s relatkom (Arduino a podobne veci) a to samozrejme uprednostnim pred RPi s relatkom pred nejakou 486 s ethernetom a relatkovou doskou s ethernetom...

Otazka ale znie, ako vyriesit elektroinstalaciu tak, aby nejaka automatizacia isla pridat ako "sideload" neskor a postacovalo sa pohrat v rozvadzaci (neriesit pretahovanie novych kablikov v husich krkoch, ak to nebude nutne). Samotnu automatizaciu chcem drzat na minimalnom leveli, ale chcem mat napriklad moznost "jednorazovo zhasnut (nie docasne zablokovat stykacom) svetla, ked moj router povie, ze vsetky domace wifi zariadenia su mimo a dvere su zamknute". Napriklad. Prosim nehladat protipriklady s vybitim mobilom a podobne. To pravidlo sa raz nastavi a pripadne upravi. Ale nejaka kombinacia zafunguje. Napriklad ako nudzova verzia, ze spravim trojklik na zvonceku pri dverach a ono to vypne svetla (a pripadne vypne vodu napr).

Je nejaka skusenost s DALI? Pripadne navrh riesenia pre spomenute potreby.

PS: Vypinac so standardnym zapojenim (230V cez vypinac v serii so svietidlom) odmietam z principu. To o 10 rokov bude tobit prekazky pre standard domacnosti, ako napriklad ovladanie svetla hlasom (alexa, siri a ine somariny). A ziarovky s wifi, ci bluetooth odmietam, ked uz raz idem tahat kable. Nepotrebujem dalsi elektrosmog, ktoremu sa da vyhnut. (alebo sa neda?)

TakyPatrik

Re:Nadčasová elektroinštalácia DALI skusenosti
« Odpověď #7 kdy: 16. 07. 2020, 13:12:21 »
Tak ke všemu, zejména ke světlům, natahej zvlášť kabely až do rozvaděče. Centrálně asi všechny zásuvky vypínat nebudeš, ale u některých to může dávat smysl - třeba zásuvky nad kuchyňskou linkou (varná konvice, toustovač,...)

Hlavně si pořiď velkej rozvaděč.

Re:Nadčasová elektroinštalácia DALI skusenosti
« Odpověď #8 kdy: 16. 07. 2020, 14:03:46 »
Ač fanda různých elektro vychytávek, tak u domu/bytu jsem názoru, že klasické vypínače jsou nenahraditelné. Je efektní si hrát se světly mobilem, dělat si scénáře, stahovat rolety a další tunu kravin, co to umožňuje. Jenže to jsou takové hračky, co po chvíli omrzí, a nakonec zjistíte, že doma potřebujete hlavně spolehlivě rozsvítit a roztáhnout žaluzky...a místo toho budete řešit, proč spolu aplikace nekomunikuje, čím nahradit tenhle převodník, který se nevyrábí, a co všechno bude třeba vyměnit k tomu, aby to spolupracovalo, že se spálil motor, který stahuje žaluzie a spolu s ním shořela řídicí jednotka, a tak zůstane jejich roztažení věcí na několik týdnů a desítek tisíc za opravu (jestli vůbec budou ještě díly)...
Už se to tady probíralo v jiném vláknu. Já jsem se nakonec rozhodl pro kombinaci klasických vypínačů + IKEA Tradfri (zigbee). Je to velice levné, protokol je známý, takže se to dá řídit čímkoli a v případě výpadku jakékoliv komponenty pořád fungují normální vypínače jako s normální žárovkou (IKEA Tradfri zarovky se po vypadku napajeni rozsviti).

Po přemýšlení nad kde čím mi to přijde jako ideální řešení. Zejména ve srovnání s uzavřenými proprietárními nesmysly za stovky tisíc.

Jenže to jsou takové hračky, co po chvíli omrzí
Jakékoliv ovládání čehokoli (snad kromě Kodi) mobilem je zhovadilost a když mi tohle někdo představuje jako "smart home", tak se tomu jenom směju a v duchu jim přeju příjemné chytání hejlů :)

To ale není důvod inteligentní domácnost šmahem odsoudit. Jenom to chce na to jít jinak, pečlivě si co nejvíc věcí vyladit na svoje potřeby a pak to začne dávat smysl a opravdu šetří čas. Konkrétně dvě featury, které si nemůžu vynachválit:

1. general off - když odcházím z domu, nemusím vypínat X věcí zvlášť, ale prostě všechno vypnu jedním vypínačem. Zároveň se dům po nějaké době přepne do "armed" módu, což mimo jiný znamená, že až se pak vrátím, tak mě dům sám pozná (podle mobilu) a např. rozsvítí světla u vstupu.

2. scény: v obýváku spojeném s kuchyní mám teď celkem 7 světel + audio + TV. Je neuvěřitelně pohodlný je všechny nastavit jedním klikem do módu "vstávám", "pracuju", "večer" nebo "telka". Samozřejmě světla jsou stmívatelný, takže kdybych je měl všechny takhle nastavovat ručně, tak si za týden ošoupu prsty na kost :)

Re:Nadčasová elektroinštalácia DALI skusenosti
« Odpověď #9 kdy: 17. 07. 2020, 09:08:28 »
Jakkoliv se mi DALI líbí a sám ho mám, proč ho instalovat v daném případě? Jaké to přinese výhody?
Výhodu DALI vidím při připojení DALI svítidel a komunikaci přímo s nimi, tady bych raději použil jinou a hlavně levnější technologii.

Re:Nadčasová elektroinštalácia DALI skusenosti
« Odpověď #10 kdy: 17. 07. 2020, 15:56:55 »
Zdravim,
 pokud byste se rozhodl pro DALI, mrknete na https://www.unipi.technology/cs/unipi-axon-s605-p179. Bezi v tom Debian a ke konfiguraci DALI veci je webovy rozhrani: https://imgur.com/a/csMf7Fg
Cely se to pak da ovladat pres ruzny API: REST, websocket a nebo ModbusTCP / BACnet pro napojeni na PLC.

Jinak jak se pise vyse - pokud chcete mit jistotu, ze to za 10-30 let bude ok, radeji tahejte kabelaz od jednotlivych svetel az do rozvadece. Pro ovladani pak dejte rele, ktere maji packu pro mechanicky zapnuti. A budete tak mit jistotu, ze kdyz vam libovolna ridici technologie odejde, muzete svetla zapnout alespon manualne.

S pozdravem,
Martin Kudlacek
unipi.technology
support@unipi.technology

Re:Nadčasová elektroinštalácia DALI skusenosti
« Odpověď #11 kdy: 17. 07. 2020, 17:18:13 »
Jinak jak se pise vyse - pokud chcete mit jistotu, ze to za 10-30 let bude ok, radeji tahejte kabelaz od jednotlivych svetel az do rozvadece. Pro ovladani pak dejte rele, ktere maji packu pro mechanicky zapnuti. A budete tak mit jistotu, ze kdyz vam libovolna ridici technologie odejde, muzete svetla zapnout alespon manualne.
V době, kdy stmívatelná zigbee žárovka stojí dvě stovky si tahejte reléový ovládání  ::)

Budete tak mit jistotu, ze kdyz vam libovolna ridici technologie odejde, muzete to... i tak dát do muzea, kam to za těch deset let bude patřit :)

TakyPatrik

Re:Nadčasová elektroinštalácia DALI skusenosti
« Odpověď #12 kdy: 17. 07. 2020, 18:39:50 »
Jen představa rozsvěcování třeba přes mobil mě děsí. Zaprví se mobil blbě po tmě hledá, za druhý chvílí trvá než ho člověk odemkne, spustí appku, atp... do toho třeba mokrý či jinak upatlaný ruce, třeba při vaření. Když se na to podívám zase z pohledu hygieny, tak na mobilu (a dalších dotykových cosi) je vždy nechutně mnoho všelijakejch bakterií. Klasickej vypínač si přecvaknu třeba loktem.
Aneb když jde něco jednoduše, proč to neudělat složitě.

Zlatý vypínače na stěně u dvěří. 50 let a dýl tam vydrží.

btw,
Řeším teď elektroinstalaci na chalupě a ze začátku jsem na tom byl podobně - budeme si hrát! Nakonec vyhrála právě klasická instalace, které se udělá s rozumem a nebude se na ní šetřit - dostatek zásuvek, vypínač u každých dvěří, separátní jistič pro ledničku. Hlavně aby to bylo bezúdržbové. Řešení problémů s počítačema mám z profesního života dost a nemám zájem se tím zabývat ještě ve volném čase. Protřebuju, aby hlavně všechno fungovalo - cvaknu, svítím, cvaknu znova a je tma... Chápu, že někdo to může mít jinak ale je potřeba se na to podívat z pohledu za 10 a více let.

Re:Nadčasová elektroinštalácia DALI skusenosti
« Odpověď #13 kdy: 17. 07. 2020, 19:27:45 »
Tak spínání světla jen přes mobil si snad udělá jen debil...
Tyhle chytré krabičky u vypínačů vám krom toho, že pořád můžete světlo ovládat místním spínačem klasicky - kliknu - svítí, kliknu - nesvítí, dovolí trochu zvýšit komfort. Např, dvojklikem sepnu světlo na dobu 2 min., nejsem doma a náhodným rozsvěcením světel mohu simulovat přítomnost, rád bych tímhle vypínačem rozsvítil i jiné světlo nebo to připojené k tomuto vypínači ovládal jiným vypínačem atd. Fantazii se meze nekladou.
A když se kouzelná krabička rozbije, tak z toho člověk se šroubovákem během 5 minut zas udělá klasiské zapojení "vypínač - žárovka".
Ale chce se to vyhnout všem proprietálním řešením, udělat klasickou instalaci a tu "inteligenci" tam pak přidávat.

alfi

  • ****
  • 335
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nadčasová elektroinštalácia DALI skusenosti
« Odpověď #14 kdy: 18. 07. 2020, 14:43:48 »
Dálkové spínání světel oceníte s dětma (tatíí, na záchodě je tma) nebo až vám bude 70+a problém bude přejít místnost