Nic takoveho nikdy nefungovalo, mam certifikaty vydane na stejnou domenu ruznymi autoritami. Nikomu a nicemu to nevadi. Asi zazrak.
Žádný zázrak. Jenom je potřeba vědět, co je CT a k čemu slouží. CT je seznam, na který musí každá certifikační autorita umístit certifikát, pokud má být považován za důvěryhodný v prohlížečích. Resp. takových důvěryhodných seznamů je více a prohlížeče vyžadují, aby byl certifikát zveřejněn alespoň na určitém počtu z nich. (Což řeší námitku RDa – nestačilo by kompromitovat jeden CT list, ale všechny).
Při vložení do CT dostane CA značku, kterou připojí k vydanému certifikátu. Takže prohlížeč se pak neptá žádného CT, ale kontroluje, zda je v certifikátu ona značka. (Navíc CT je jen zabezpečený seznam, není tam žádná čteví služba – takže i kdyby se prohlížeč chtěl dívat na CT list, bude mít někde u sebe kopii a do té se bude dotazovat. Provozovatl CT listu se tedy nedozví, kdo co navštěvuje.)
CT slouží jen ke kontrole, jaké certifikáty byly vydány. Nebrání to vydání nějakého certifikátu, jak si mylně myslel jirsk. Je na držiteli domény, aby si pravidelně CT skenoval, zda tam nejsou z jeho domény vydané certifikáty, které by vydány být neměly. Pokud chcete omezit, která CA může vydávat certifikáty z vaší domény, použijte CAA DNS záznam. Funguje to samozřejmě jen na autority, které se jím řídí – ale to jsou všechny, které jsou považované za důvěryhodné v prohlížečích.
Pro jistotu doplním, že existují služby, které stahují CT listy a nad nimi vytvářejí třeba webové rozhraní umožňující CT list prohledávat. Ale to jsou externí služby, není to služba poskytovaná přímo provozovatelem CT listu.
Kdybys Jirsaku vecne neblabolil ... prohlizec se koukne zda ma v seznamu duveryhodnych cert nebo jeho matinku, a nejaky seznam je mu u rite. A kazdej svepravnej clovek ma posilani a dotazovani na tuhle volovinu i primo vypnutou.
Vypnuté to nemá nikdo, protože to vůbec neexistuje. CT neposkytuje žádnou službu dotazování. Je na každém, aby si CT stáhl a pak s ním pracoval, pokud v něm chce něco hledat. Ale prohlížeče používjaí jiný způsob – při přidání certifikátu do CT je vydána značka, která se přidá do certifikátu. Takže prohlížeč si jen zkontroluje tuto značku.
... Už 15 let tu ale máme NSEC3, který enumeraci brání.
Coz je nejvetsi blabol za dobu existence roota ktery se tu vyskyt.
Když něčemu nerozumíte, zkuste si to aspoň vygooglit. Našel byste třeba tenhle popis NSEC3:
https://www.lupa.cz/clanky/nsec3nbspndash-dnssec-ktery-nic-nevyzradi/