Aplikace pro analýzu měřených dat

Aplikace pro analýzu měřených dat
« kdy: Dnes v 10:16:15 »
Jsme město, máme realizovaný sběr dat spotřeb (plyn, voda, teplo, elektřina…) na různých městských objektech. Data se nám scházejí v jedné aplikaci, ale ta s daty toho moc neumí.

Budeme mít potřebu data zobrazovat, analyzovat, porovnávat mezi sebou. Většina toho by se mělo dít automaticky, a když se narazí na nějakou odchylku, tak bude následovat manuální vyhodnocování.
Jsme na začátku a až postupem času se bude vyjasňovat, co vlastně pro nás bude zajímavé.

Špatně se tak pokládá dotaz, když ani kloudně nevíme co chceme, ale přesto… Někdo si možná něčím podobným prošel nebo třeba existuje projekt, který by byl v něčem obecnější a šel by napasovat na naše potřeby. Ideálně něco, kde by se jako kostičkami lega poskládalo v něco, co nebude třeba z hlediska výkonu rychlé, ale účel to splní.

V tomto směru jsem narazil na projekt R (https://www.r-project.org)  a zatím to je náš favorit.
 


Re:Aplikace pro analýzu měřených dat
« Odpověď #1 kdy: Dnes v 12:00:55 »
do R nechoďte, zbytečně komplikované a náročné na znalosti.

Existují poměrně levné nástroje jako Prometheus/victoria metrics, Grafana, Influxdb, timescaledb, na tom jsme schopní budovat i enterprise systémy. Robustní řešení pak třeba nabízí cloudový PowerBI (tam by se šlo dostat i na rozumné peníze).

Doplnění nějakých transformací a prací lze použít věci jako vector.dev, fluent-bit. Pokud byste potřebovali dělat hlubší datové analýzy a modely, opět MS nabízí v PowerBI silné nástroje, na vlastním triku je možné provozovat věci jako Trino, iceberg, spark/dask/pytorch/pandas a s tím se dají dělat.

Předpokládám, že na to nemáte velký rozpočet a nejste schopní si nechat udělat projekt na míru. Možná by šla domluvit nějaká bezplatná spolupráce na dobrovolné bázi či výměnou za PR. Mám k dispozici tým 40 lidí, kteří dělají jen tohle. Stejně tak jsem schopný poskytnout nějaké konzultace sám, záleží o jaké lokalitě se bavíme.