Windows odmítá naformátovat n-tý oddíl na flashce

Windows odmítá naformátovat n-tý oddíl na flashce
« kdy: 20. 12. 2024, 20:27:23 »
windows rage! proč windows11 ani deset odmítají naformátovat přes diskpart oddíl disku na čtečce karet? vrací to "tato operace není podporována na vyjímatelných médiích"

Proč do háje? indové prostě řekli ne ?
postup:
select disk 2; clean;  convert gpt ; create partition efi;select part 1;format fs=cokoli quick

Proč potom  tedy windows umožní mazat oddíly ,disk, vyměnitelný, ale ten poslední krok ne? To je nějaký indický kanadský žert?


tecka

  • ***
  • 161
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows odmítá naformátovat n-tý oddíl na flashce
« Odpověď #1 kdy: 20. 12. 2024, 21:40:47 »
Pokud pořád platí, že Windows podporují na vyměnitelných médiích jen jeden a to datový oddíl, tak asi nemá smysl, aby na nich diskpart uměl vytvářet EFI.

Nech si ty poznámky o Indech a ptej se normálně. Proč tenhle debil ještě nedostal ban?

RDa

  • *****
  • 2 809
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows odmítá naformátovat n-tý oddíl na flashce
« Odpověď #2 kdy: 20. 12. 2024, 23:25:44 »
Tak kdyz to neumi windows, tak si tam dej nejakou aplikaci ne? :D taky v linuxu nepouzivame "cat >/dev/sda" na vytvoreni MBR/GPT, ale uzijeme priinstalovanych pohodlnych toolu typu fdisk/gdisk ,)

Re:Windows odmítá naformátovat n-tý oddíl na flashce
« Odpověď #3 kdy: 21. 12. 2024, 11:45:22 »
Ze stejného důvodu se mohu ptát, proč nedostali ban ti, co ostatní diskutující nazývají debily apod.
Nicméně k věci:
Windows jsou v tomhle hloupý, ale dají se obelstít.
Postup: Diskpart:
Kód: [Vybrat]
sel dis <n>
clean
convert gpt
crea par efi size=512
exit
Tím práce diskpartu končí, protože dál neumí (ano, protože „Indové se tak rozhodli“). Neumí ani ten svazek mountnout jako písmeno. Ale lze pokračovat v příkazovém řádku:
Kód: [Vybrat]
mountvol /LNa konci je vypsán seznam viditelných svazků. Ten náš bude pravděpodobně poslední, ale aby měl člověk jistotu, je nanejvýš vhodné tento příkaz pustit ve vedlejším okně v momentě, kdy je na flešce uděláno clean (případně po convert gpt). To tam ještě ten svazek není. Až po crea par efi … se vylistuje další svazek a ten co přibyde, ten to je. A uděláme (celý ten řetězec za S: nahradit příslušným svazkem - přičemž S: je mountpoint - písmeno, lze měnit dle libosti, tedy volných písmen):
Kód: [Vybrat]
mountvol S: \\?\Volume{6af8d72e-af0f-4698-a207-9405f70fda2a}\
format S: /FS:FAT32 /Q
(a odentrovat po výzvě typu Insert new disk for drive S: and press ENTER when ready...)

Vtip je v tom, že ani poté diskpart přes lis vol ten svazek S: neuvidí. Prostě indický produkt. Ale funguje to.
Po ukončení práce se svazkem je dobré ho odmountovat:
Kód: [Vybrat]
mountvol S: /D

Re:Windows odmítá naformátovat n-tý oddíl na flashce
« Odpověď #4 kdy: 22. 12. 2024, 19:55:33 »
Teda, smekám před vaší sbírkou rovnáků !


Re:Windows odmítá naformátovat n-tý oddíl na flashce
« Odpověď #5 kdy: 23. 12. 2024, 20:00:24 »
Nejde o sbírku. Problém mě zaujal a zajímalo mě, zda má řešení. Tak jsem ho našel :-).

Re:Windows odmítá naformátovat n-tý oddíl na flashce
« Odpověď #6 kdy: 28. 12. 2024, 19:34:50 »
Teda, smekám před vaší sbírkou rovnáků !

To není sbírka rovnáků. Každý produkt má svoji specifikaci, svoje schopnosti. Pokud si do hlavy posadíte myšlenku, že by ten produkt (Windows) měl umět něco jiného, není to problém Windows, ale Vaší představy. Krom toho, je poměrně známo, že v GUI Windows umí jen menší část svých funkcí, což ostatně platí i o linuxu. Dokonce by se dalo říct, aniž byste učinil nějakou chybu, že linux umí z GUI ještě daleko méně operací pro správu, než windows.

Někdy mi přijde, že ty komentáře nemají hlavu a patu. Dokud se vše v linuxu ovládalo přes CLI, bylo to dáváno za přednost. Nyní, kdy v CLI Windows uděláte ještě víc, tak se zase začíná kritizovat, co vše nejde naklikat :). To je postavené na hlavu.

RDa

  • *****
  • 2 809
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows odmítá naformátovat n-tý oddíl na flashce
« Odpověď #7 kdy: 28. 12. 2024, 21:44:10 »
Ak ono dnes uz lidi nectou a ani se bohuzel netvori referencni manualy, jako v dobe "bez internetu". To byla knizka cenny zdroj informaci o tom, co vse lze v systemu udelat ... a zadna knowledge base nebo strojove generovana a prekladana omackoidni online dokumentace to nenahradi. Pak lidi nemaj vubec poneti co je mozne, a co jak funguje. Protoze ani uz ty kurzy nejsou takove jako to byvavalo.. a na skole se tohlecto taky neuci. Me prijde ze cely WIN svet presel na styl pokus-omyl.. a nikdo nic nevi. Zatimco u Linuxu to fungovat muze, protoze existuje komunita, u komercne pojate a tezke konkurecni platformy kde si spravci strezi sve knowhow, to fungovat samozrejme nemuze.

Re:Windows odmítá naformátovat n-tý oddíl na flashce
« Odpověď #8 kdy: 28. 12. 2024, 21:52:02 »
Me prijde ze cely WIN svet presel na styl pokus-omyl.. a nikdo nic nevi. Zatimco u Linuxu to fungovat muze, protoze existuje komunita, u komercne pojate a tezke konkurecni platformy kde si spravci strezi sve knowhow, to fungovat samozrejme nemuze.

Tento směr laicizace je patrný i v linuxu. Lidé, kterým bych nesvěřil ani naklikání DNS ve windows managementu, dnes podle návodů "perlí" v linuxu. O tom, jaké jakosti jsou ty návody, se snad ani rozepisovat nemusíme, dobrých 80 % rad, možná i víc, je balast na vyhození do koše.

Nechci vyvolávat flamewar, ale referenční příručky pro instrumentaci windows jsou dnes v lepším stavu, než v linuxu, a k tomu navíc ještě existují best practices, které jsou do určité míry koherentní. V linuxu naopak často vidíte bastl poskládaný z filozofie různých distribucí i z různých dob, a pak laické dotazy typu "ono mi to funguje, ale JENOM BYCH potřeboval poradit ..."...

U obou systémů platí, že v první řadě musíte vědět 1) čeho chcete dosáhnout, 2) jak má aspoň přibližně vypadat cílové řešení, a teprve 3) můžete hledat nástroje. Body 1 & 2 si profesionálové chrání bez ohledu na platformu, a možná ani ne tak z chamtivosti, ale prostě protože nemají čas, náladu a potřebu se vybavovat s lidmi, kteří přijdou jen nasát znalosti a sami ničím neobohatí. To je důvod, proč to pak končí na komerční bázi běžného školení.

jjrsk

  • *****
  • 606
    • Zobrazit profil
Re:Windows odmítá naformátovat n-tý oddíl na flashce
« Odpověď #9 kdy: 29. 12. 2024, 10:00:25 »
Problem spociva predevsim v tom, ze widle spoustu veci umej, ale neumej je aplikace, pripadne je neumi jejich GUI. V tomhle pripade je to pak jeste kombinovany s tim, ze narozdil od tuxe, kterej bere USBckovej disk jako kazdej jinej disk, to tak widle nevidej.

Mimochodem, po vytvoreni vice partysen na USBcku je naprosto nezbytny znemoznit widlim spoustet opravu disku. Tak to spolehlive zmrvi.

Podobna sranda pak jsou "dlouhy nazvy" ... kde si user typicky nabije hubu, kdyz jsou delsi nez 260 znaku ... nebo kdyz se rozhodne pouzivat nabodenicka (na nazvy tech souboru) a pak zjisti, ze podle toho z ktery zadele do toho vleze, dostane jiny kodovani.

Re:Windows odmítá naformátovat n-tý oddíl na flashce
« Odpověď #10 kdy: 29. 12. 2024, 12:08:47 »
A není jednodušší nesnažit se do jakéhokoliv systému, programu či čehokoliv lámat něco, co nepodporuje? Přecijen s linuxem jdu od jádra 1.2.x, s Windows od 3.0, a nikdy jsem nepotkal ani u sebe ani u zákazníků usecase, kdy bych nevyhnutelně potřeboval na jednu flashku kombinovat takovou opičárnu. Základem je po software nechtít nic, co nepodporuje, jen s utkvělou představou, že já jsem přesvědčen, že to má fungovat.

Například cestu > 260 znaků jsem u uživatele nepotkal nikdy, protože běžné operace v systému to prostě nepovolí. Podobně jako nějaké rozpadlé znakové sady u názvů souborů, neb snad od NT 4 to jede v unicode.

By mě zajímalo, jaké opičárny vymýšlíte, pokud se vám to stává tak často, že to stojí za zmínku.

Takže odpověď původnímu tazateli je: a) používat to, co systém podporuje, buďto přes GUI nebo CLI, nebo b) smířit se s tím, že ostatní situace se mohou chovat nevypočitatelně (a měnit své chování v čase).

jjrsk

  • *****
  • 606
    • Zobrazit profil
Re:Windows odmítá naformátovat n-tý oddíl na flashce
« Odpověď #11 kdy: 29. 12. 2024, 17:21:27 »
Například cestu > 260 znaků jsem u uživatele nepotkal nikdy, protože běžné operace v systému to prostě nepovolí.
Jinak receno, vzivote si nikdy nevidel samba share (napriklad) ze? To se asi nemas moc cim chlubit ...

On totiz uzivatel A muze videt neco jako u:\pepa\mujuzasnysoubors260tiznakyvnazvu .... .doc ... zatimco uzivatel B muze videt x:\bandatupcu\marketing\pepa\...

Pricemz to ani zdaleka neni jediny mechanismus. Ono totiz bohate staci ... kdyz nekdo zmeni ten folder "pepa" ... na "pepicekmadnesnarozdeninytakmuprejemvsechnonej" ... coz widle naprosto vpohode dovolej ... ale to co je uvnitr uz se otevrit/kopirovat/presunout ... razem neda.

Coz opet svedci o tom, ze jak to (ne)funguje nemas ani paru. Z hlediska ntfs je to naprosto koser, protoze to zvada 32k.

Re:Windows odmítá naformátovat n-tý oddíl na flashce
« Odpověď #12 kdy: 29. 12. 2024, 17:30:58 »
Proč bych proboha dělal takový nepořádek mapování? Když už desítky let je prioritou UNC cesta, asi deset let DFS?! Když už musim mapovat shares, tak si snad pohlídám, abych v tom neměl takový šílený hokej, jak píšete.

jjrsk

  • *****
  • 606
    • Zobrazit profil
Re:Windows odmítá naformátovat n-tý oddíl na flashce
« Odpověď #13 kdy: 29. 12. 2024, 18:06:22 »
Dik za potvrzeni, za blabolis o veceh, o kterych nemas ani paru.

Ty zjevne nic netusis o pravech, o tom, ze ruznych folderu nazdilenych pro ruzny skupiny uzivatelu jsou klidne tisice a jestli se pouzije \\cosi\pepa nebo u:\pepa je (z tohodle pohledu, jinak ne)* uplne jedno, naopak, ten nazev serveru se do tech znaku pocita taky, coz samozrejme taky nevis.

*Jedno to neni, protoze jsou aplikace, ktery si sitovej disk prevedou na UNC a jiny ktery si to tak neprevedou a s UNC vubec fungovat neumej(treba MS office). A neexistuje na tyhle planete uzivatel, ktere by to umel pouzit sam bez toho pripojenyho disku.

Ad DFS ... to mi vysvetli, jak to souvisi s delkou cesty? Snad leda tak, ze zcela z cesty blabolis.

Re:Windows odmítá naformátovat n-tý oddíl na flashce
« Odpověď #14 kdy: 29. 12. 2024, 19:52:40 »
A není jednodušší nesnažit se do jakéhokoliv systému, programu či čehokoliv lámat něco, co nepodporuje?

Jestli problém nebude v tom, že MS světě jedna komponenta něco podporuje, zatím co druhá, která na ní závisí, už nikoliv a ve výsledku je ten systém jeden velký nekonzistetní bordel. Například NTFS (jehož poslední verze je dle wikipedie z 2001) pracuje s názvy souborů v režimu case sensitive a podporuje v názvech souborů speciální znaky typu /\:*"?<>|. Zatím co ani aktuální WinAPI výše uvedené znaky v názvech souborů nepodporuje a pracuje s názvy souborů jako case insesitive. Výsledkem je, že tyto tvě core componenty Windows nejsou vzájemně plně kompatibilní se všemi negativními důsledky. A za to fakt nemůže uživatel, který si na NTFS oddíl v jiném OS nahraje soubory, které pak Widle kvůli nekompatibilnímu názvu neumí přečíst.