Snížení mezd v IT

Mudvy

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #60 kdy: 30. 06. 2024, 00:37:11 »
Mě by spíš než strílení výši mezd, které tu probíhá, zajímalo víc očekávání od vývojářů, kteří jsou tak hodnoceni.

Co vlastně může zaměstnavatel očekávat když, má v inzerátu 60k oproti tomu co má v inzerátu 100k, nebo 150k.

Stále se tu střílí částky, za které podle místních příspěvatelů nevztávají z postele, ale málokdo uvede za jakou práci je takto odměněn. Co je ten denní chleba?

Lítání přes půl světa? Komunikace v čínštině? Vyjednávání a plánování s nadnárodními korporáty? Nebo stačí jen chvíly sedět u klávesnice a vědět jak napsat ten správný kód podle úkolu, který mi byl připravený arhitektem?



Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #61 kdy: 30. 06. 2024, 01:09:15 »
Nejnižší třídě vlastní výdělek nestačí na běžné výdaje a dostávají podporu od státu. Stát si snadno může koupit jejich hlasy ve volbách.
To mi nepripadá ako príliš dobrá definícia, lebo pri nej vychádza stredná trieda buď príliš široká alebo naopak úzka, podľa toho, čo sú a nie sú "bežné výdavky", každopádne "podporu od štátu" dostáva prakticky každá rodina s deťmi (samozrejme, u veľkej časti je to tak, že z jedného vrecka vezmem a do druhého kúsok z toho vrátim).

Niekdajšia definícia bola, že rodina patrí do strednej triedy, keď si môže dovoliť slúžku na plný úväzok. Ale to platilo niekedy za 1. ČSR, pri dnešnom zdanení práce a pomerne malých rozdieloch medzi slabo a dobre zarábajúcimi zamestnancami je to dostupné pre málokoho (a vlastne ako slúžka by dnes málokto chcel robiť, má to o.i. slabú prestíž, preto za minimálnu mzdu sa žiadna príčetná nedá zohnať).

Mudvy

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #62 kdy: 30. 06. 2024, 01:12:07 »
Abych se držel tématu v mé oblasti vývoje snížení mezd nepozoruji. Pokud bych se pohyboval v oborech co mám pár známích co skutečně mají 150k + tak taky snižení není. Jsou to oblasti jako programování automatizačních linek, nebo oživování elektráren po celém světě. Z jiných sektorů it nemám žádné informace :)

xyz

  • ***
  • 235
    • Zobrazit profil
Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #63 kdy: 30. 06. 2024, 07:27:02 »
Mě by spíš než strílení výši mezd, které tu probíhá, zajímalo víc očekávání od vývojářů, kteří jsou tak hodnoceni.

Co vlastně může zaměstnavatel očekávat když, má v inzerátu 60k oproti tomu co má v inzerátu 100k, nebo 150k.

Stále se tu střílí částky, za které podle místních příspěvatelů nevztávají z postele, ale málokdo uvede za jakou práci je takto odměněn. Co je ten denní chleba?

Lítání přes půl světa? Komunikace v čínštině? Vyjednávání a plánování s nadnárodními korporáty? Nebo stačí jen chvíly sedět u klávesnice a vědět jak napsat ten správný kód podle úkolu, který mi byl připravený arhitektem?

To zalezi, muzes mi uplne normalni projekty v Jave pro nejakou banku v Praze na ICO a tam si frajer muze rict i tech 150k, i kdyz to neni zadny lumen.

Ale melo by to byt, ze za 60k je to junior, ktery se hlavne uci. A potom se ziskava zodpovednost, vyssi produktivita, komunikace se zakaznikem, dela klicova rozhodnuti, seniorni mindset... A pak casem se vypracuje na 150k. Ale ovlivnuje to spousta faktoru...





Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #64 kdy: 30. 06. 2024, 07:56:21 »
Abych se držel tématu v mé oblasti vývoje snížení mezd nepozoruji. Pokud bych se pohyboval v oborech co mám pár známích co skutečně mají 150k + tak taky snižení není. Jsou to oblasti jako programování automatizačních linek, nebo oživování elektráren po celém světě. Z jiných sektorů it nemám žádné informace :)

Toď strašná otázka, tím jak dělám jako kontraktor ten trh vidím častěji, a mám pocit, že tu hodně lidí nezaznamenalo ani to jako to 2021/2022 vystřelilo vzhůru a firmy platili skoro cokoliv, kdo si tohodle nevšim, asi vidí posun vzhůru.

Další věc jsou asi nějaké úzkoprofilovky mimo standardní dev a ops, jako ony automatizační linky, asi i servicenow, sap, apod. Asi jsem si vybral špatný obor jako DevOps, i když všichni kolem tvrdí, že je to velmi lukrativní obor, dneska to tak úplně necítím.


CPU

  • *****
  • 801
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #65 kdy: 30. 06. 2024, 10:02:34 »
Asi jsem si vybral špatný obor jako DevOps, i když všichni kolem tvrdí, že je to velmi lukrativní obor, dneska to tak úplně necítím.

Jo, do DevOps se narvala hromada lidí a je to znát. Pořád lukrativnější než čistý Linux bez DevOps. Nicméně DevOps mají pořád svoje jistý. A po nějaké době se dá očekávat růst.
« Poslední změna: 30. 06. 2024, 10:04:32 od CPU »

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #66 kdy: 30. 06. 2024, 12:36:51 »
zvyseni mezd a dotazeni treba tech nemeckych, je mozne docilit uplne necim jinym - tim, kam bude nase ekonomika smerovat. a zvysovanim produktivity.
Tady nejde o dotahování Německa, ale korekci na SOUČASNOU českou produktivitu....


pro pomalejsi jedince - produktivita neni o tom, ze by snad nemci makali vic, nez my. ale o tom, ze ono delaji pravi s vetsi pridanou hodnotou. my jsme jen fabrika.
Tak jasně, když VW vystrkal výrobně náročnou spalovací technologii na východ do ČR a na Slovensko,  u sebe v Německu si nechal elektro, tak se to pak básní o nízké produktivitě.

Jo až Němec bude pracovat za třetinu české mzdy a finální a největší přidaná hodnota se udělá v Praze razítkem Czech Made, tak se to změní.... ;D

CPU

  • *****
  • 801
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #67 kdy: 30. 06. 2024, 13:10:30 »
až Němec bude pracovat za třetinu české mzdy

Ta představa je v principu šokující. Nejprve to, že by Němec měl dělat za 1/3 České mzdy a pak to, že za to tu běžně v Německých fabrikách s nadšením a do roztrhàní těla děláme...Ono se o tom musí chvíli přemÿšlet, ale v principu to je prostě ...ééééée...

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #68 kdy: 30. 06. 2024, 13:50:01 »
Mzdy neklesají, jen rostou pomalu. Zatímco průměrná mzda od 2016 roste 7% za rok, korporát s tím není ochoten držet krok. S růstem průměrné mzdy samozřejmě rostou i ceny. Míra svobody nezáleží na absolutním čísle na výplatní pásce, ale na poměru vlastního výdělku k průměru.

V korporátu se nedá pracovat do důchodu, možná tak do invalidního. Mozek degeneruje. Jak začne krevní tlak růst rychleji než mzda, je to potřeba zabalit a jít dělat něco jiného. Za poslední rok jsem byl dvěma kolegům na pohřbu a dva jiní dostali defibrilátor. Ani jednomu ještě nebylo 50.
Na výdělek v IT je omezený čas a podle toho by to mělo být ohodnoceno.

Tom5

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #69 kdy: 30. 06. 2024, 15:03:49 »
Na výdělek v IT je omezený čas a podle toho by to mělo být ohodnoceno.

:-) hodnocení práce je otázka rovnováhy nabídky a poptávky. Pokud chcete být přeplacen, musíte najít nějakého zoufalého zaměstnavatele s neschopným vedením a/nebo s průšvihem....

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #70 kdy: 30. 06. 2024, 15:34:57 »
Na výdělek v IT je omezený čas a podle toho by to mělo být ohodnoceno.

LOL, pokud si v práci děláte stresové prostředí, protože tak toho uděláte víc, tak se nedivte. To si časem vybere svoji daň. Zařaď se do fronty s horníkama.

POKUD někdo chce řešit to, že musí jít do důchodu dřív než ostatní, tak si na to musí odbory a zaměstnavatel domluvit financování. Odpracuješ X směn, za každou dostaneš na speciální účet peníze, a můžeš jít do důchodu o rok dřív, pokud nepůjdeš, tak ty peníze dostaneš celé při odchodu do důchodu.

Nechat to zaplatit všechny je sprostý a rozhodně to nepovede k větší soudržnosti společnosti.

_Jenda

  • *****
  • 1 597
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #71 kdy: 30. 06. 2024, 15:55:54 »
POKUD někdo chce řešit to, že musí jít do důchodu dřív než ostatní, tak si na to musí odbory a zaměstnavatel domluvit financování. Odpracuješ X směn, za každou dostaneš na speciální účet peníze, a můžeš jít do důchodu o rok dřív, pokud nepůjdeš, tak ty peníze dostaneš celé při odchodu do důchodu.

Tak to snad už funguje, má snad dost velkou výplatu na to aby si z ní masivně odkládal a pak šel do důchodu brzy ("FIRE").

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #72 kdy: 30. 06. 2024, 16:08:57 »
Nebudete z tech, co si mysli, ze junior, co sotva vylezl ze skoly, by mel mit 100+ ? :D
Pokud se daný člověk vykašle na ČR, tak je mít bude naprosto v klidu. Stačí jít za jedny hranice. Mohu se tedy zeptat, jaká mzda tedy byla nabízena?

Příteli, pracoval jsem nějakou dobu v Nizozemsku a poznatky mám v tomhle ohledu dva:

  • teorie hezká, ale reálně to žádný zázrak opravdu není protože daně, v ČR mám ve výsledku o dost vyšší příjem protože zrovna v IT je velmi otevřený pracovní trh
  • životní náklady rostou s velikostí rodiny podstatně rychleji než v ČR

V Německu je to jen o málo lepší. Ten rozdíl stoupá hlavně s klesající kvalifikací.

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #73 kdy: 30. 06. 2024, 16:09:53 »
jak by vlada mela ovlivnovat velikost mezd?

Vláda má velice snadný nástroj. To je minimálně mzda. Ta by měla odpovídat výkonu ekonomiky. Ten je cca 2/3 Německa....

Minimální mzda? To myslíte vážně? Máte hodně zvláštní smysl pro humor.

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #74 kdy: 30. 06. 2024, 16:13:09 »
Zůstaly tu jen kecy o nízké produktivitě...v CiZÍCH fabrikách a nízké mzdy oproti těm zemím, kde ty firmy sídlí.

Produktivita jaksi nevzniká tím, že víc pracujete. Z nějakého důvodu tenhle základní ekonomický fakt nechápe asi 90 % lidí.

Takže pokud si nějaká rodina nemůže dvolit děti, je to chyba a selhání vlády.

Neznám moc lidí, co by si skutečně nemohli dovolit děti. A to znám rodiny s fakt nízkými příjmy, co mají tři děti a opravdu, ale opravdu to nejsou žádní nepřizpůsobiví. V drtivé většině případů z těch, co jsem potkal to je jenom hloupá výmluva. S vládou to prakticky nikdy a nijak nesouvisí.