Odpojování od datových schránek při větším stahování

Re:Odpojování od datových schránek při větším stahování
« Odpověď #15 kdy: 17. 04. 2024, 08:05:52 »
Který OS mění MAC adresu při každém připojení ke stejné síti? To rozhodně není běžné, běžně jsou náhodné MAC adresy v rámci jedné sítě stabilní.
Minimálně Graphene OS (mám za to, že od nějaké verze i Vanilla Android) defaultně ano. Na desktopu nevím.


Re:Odpojování od datových schránek při větším stahování
« Odpověď #16 kdy: 17. 04. 2024, 14:34:02 »
Za mne by měl klient změnit IP adresu jen když už mu nic jiného nezbývá, ne jen tak, protože tím možná ušetří tři milisekundy.

Mimochodem, nevíte, o jaký prohlížeč se jednalo? Zrovna u Chrome, který je zmíněn v otázce, by mne to docela překvapilo, protože bych čekal, že v Googlu lidé od cloudu vysvětlí kolegům od prohlížeče, že to není dobrý nápad.
Algoritmus Happy Eyeballs nepoužívá žádnou historickou zkušenost. Jednak proto, že by se tím komplikoval, jednak proto, že podmínky se v čase mění (například slavný půl roku trvající výpadek IPv6 u T-mobile, kde se IPv6 každé dvě minuty rozbilo na 20 sekund).

Je to spíš odpovědnost autoritativního DNS, aby nenabízelo k jednomu doménovému jménu zároveň IP adresy ležící v různých datacentrech.

Kontrola IP adresy je podle mě nesmysl, v době CGNATů, VPN a dual-stacku má tolik falešných poplachů, že se zcela míjí účinkem.

Který OS mění MAC adresu při každém připojení ke stejné síti? To rozhodně není běžné, běžně jsou náhodné MAC adresy v rámci jedné sítě stabilní.
Minimálně Graphene OS (mám za to, že od nějaké verze i Vanilla Android) defaultně ano. Na desktopu nevím.
Android má od verze 12 skutečně také neperzistentní MAC adresy, ale jednak jsou ve výchozím stavu vypnuté a  i při jejich aktivaci to rozhodně není tak, že by telefon při každém připojení používal jinou MAC adresu. Dělá to nejvýše jednou za 24 hodin a pouze pokud vypršela DHCP zápůjčka a uplynuly víc než 4 hodiny od posledního připojení.

Re:Odpojování od datových schránek při větším stahování
« Odpověď #17 kdy: 17. 04. 2024, 21:14:16 »
Algoritmus Happy Eyeballs nepoužívá žádnou historickou zkušenost. Jednak proto, že by se tím komplikoval, jednak proto, že podmínky se v čase mění (například slavný půl roku trvající výpadek IPv6 u T-mobile, kde se IPv6 každé dvě minuty rozbilo na 20 sekund).
Zrovna v tomhle případě by ta historická zkušenost dost pomohla, protože by se to po prvním výpadku ustálilo na použití IPv4, které by si prohlížeč držel až do dalšího testu. Zatímco s Happy Eyeballs si prohlížeč předpřipravil IPv6 TLS spojení, a když jím chtěl začít posílat data, zjistil, že to nejde.

Je to spíš odpovědnost autoritativního DNS, aby nenabízelo k jednomu doménovému jménu zároveň IP adresy ležící v různých datacentrech.
V době kešujících DNS resolverů sdílených různými sítěmi to autoritativní server nemůže ovlivnit. Jednou se ho resolver zeptá na A záznamy, pak se ho ten samý server možná z jiné IP adresy zeptá na AAAA záznamy, protože A už má v cache…