Výroba aplikace Budíku ze starého Android telefonu

Výroba aplikace Budíku ze starého Android telefonu
« kdy: 28. 07. 2023, 11:34:36 »
Zdravím,

chtěl bych si vyrobit budík, a napadlo mě, že místo bastlení s arduinem, na to použiju starý Android. Než ale Android upřednostním, tak bych potřeboval vědět, jestli to půjde udělat technicky tak jak já chci. Nemám tolik zkušeností s programováním pro mobily a proto se ptám.

Tzn. co by mi měl ten Android umožnit:

1. Když se mobil zapne, neměl by obtěžovat žádným PINem ani ničí podobným.
2. Automaticky při startu by se měla spustit moje aplikace Budík
3. Aplikace Budík by neměla jít nijak vypnout, měla by prostě pořád běžet.
4. Aplikace Budík by měla být schopná nastavit automaticky Volume mobilu na maximum, a přemosti veškeré silent mody a podobné věci - prostě by se nikdy a za žádných okolností nemělo stát, že Budík nemůže začít nahlas zvonit


A k tomu ještě dodám, jaký je Use case:

Chci to udělat tak, že když se nastaví budík na nějaký čas, a potom to začne zvonit, tak jakékoliv zmáčknutí tlačítka na telefonu prostě jen odloží zvonění o 5 minut. Zvonění budíku půjde vypnout jediným způsobem - Vypnutím telefonu.

Tzn. když se mi ráno nebude chtít vstávat a budu si chtít přivstat, tak zvonění budu moct pouze odložit o 5 minut, a bude to dělat donekonečna, a zvonit donekonečna (nebo do vybití baterky), dokud ten mobil někdo nevypne.

Alternativa k Androidu by byla, že to udělám s Arduinem formou Minutky, tzn. se na displayi nastaví večer před spaním odpočet, a když budík začne zvonit, tak půjde stisknutím tlačítek jen odložit. A vypnutí budíku půjde jen vytažením baterky.

Předem díky, že si zdejší diskutující odpustí blbé řeči a budou se vyjadřovat k tématu, popř. se nebudou vyjadřovat vůbec, jestli na Androidu nikdy nic neporogramovali.
« Poslední změna: 28. 07. 2023, 11:37:25 od registrovany123 »


Re:Výroba aplikace Budíku ze starého Android telefonu
« Odpověď #1 kdy: 30. 07. 2023, 14:44:30 »
1. Není problém, to je otázka nastavení.
2. Viděl jsem home screeny, které v podstatě jen spustí jinou aplikaci. Případně by šlo samotný budík implementovat jako home screen, jakkoli netradiční to je.
3. Chcete-li to opravdu důsledně, pak to IMHO bez rootu nepůjde. Možná nějaké hacky s Accessibility API. Nebo možná u home screenu budete mít nějakou výhodu, zvlášť pokud telefon bude podporovat ovládání pomocí gest.
4. Hlasitost asi půjde nastavit.

Zmáčknutí libovolného tlačítka – i tady může být trošku problém. Tlačítka hlasitosti asi půjdou, ale třeba vypínač nebo nějaká další případná tlačítka může být těžší zachytit. Ale s Accessibility API to asi půjde.

xyz

  • ***
  • 236
    • Zobrazit profil
Re:Výroba aplikace Budíku ze starého Android telefonu
« Odpověď #2 kdy: 30. 07. 2023, 17:36:13 »
To co popisujes mam na svem 2 roky starem telefonu v defaultni budik aplikaci, takze netreba nic pajet nebo bastlit.


Re:Výroba aplikace Budíku ze starého Android telefonu
« Odpověď #4 kdy: 01. 08. 2023, 08:14:45 »
Neřeš kraviny, život je krátkej: https://www.mall.cz/budik/webhiddenbrand-6583-budik-s-podsvicenim-cerny-100112604410

To asi este nepoznas kutilov (bastlířov) :) Niekedy neni nad to stravit 50hodin a minúť pri tom 100€ (2500kc) za nieco co kupis v obchode za 10€ (250kc)


Re:Výroba aplikace Budíku ze starého Android telefonu
« Odpověď #5 kdy: 01. 08. 2023, 10:27:49 »
proč všechno jen přepočítáváte na spend time a prachy?
počítá filatelista nebo modelář kolik mohl vydělat peněz během listování katalogu nebo broušení balsových žeber?

berete v potaz faktor "radost že to funguje" - ta radost je k nezaplacení + nově nabyté znalosti

PS: až budeš ležet ve vaně nebo brousit starou, nezapoměnte si to přepočítat na 2500kč/hod 

AntiOT:
zeptej se ChatGPT pomůže ti od začátku se zahájením projektu

Re:Výroba aplikace Budíku ze starého Android telefonu
« Odpověď #6 kdy: 01. 08. 2023, 11:43:37 »
Dobře napsáno.

Re:Výroba aplikace Budíku ze starého Android telefonu
« Odpověď #7 kdy: 01. 08. 2023, 16:24:42 »
Dle zjištěných problémů z diskuzí. Klasický budík je vysoce spolehlivý (obzvláště rádiem řízený). Pokud vše běží na operačním systému, spolehlivost klesá neb například systém začne provádět např. sebeúdržbu (nejvyšší priorita) a uživatelský proces (appku) odstřelí. :-\
To jsou ty nářky v diskuzích, že budík nezvonil a podobně další v plánovačích. :o

msx.

Re:Výroba aplikace Budíku ze starého Android telefonu
« Odpověď #8 kdy: 03. 08. 2023, 07:50:28 »
A prečo s Arduinom odpočet?
Použi Wemos D1 alebo nejakú alternatívu a máš reálny čas z wifi.
Android je nezmysel. Zbytočná robota navyše okolo aplikácie v porovnaním s Arduinom.
Zdravím,

chtěl bych si vyrobit budík, a napadlo mě, že místo bastlení s arduinem, na to použiju starý Android. Než ale Android upřednostním, tak bych potřeboval vědět, jestli to půjde udělat technicky tak jak já chci. Nemám tolik zkušeností s programováním pro mobily a proto se ptám.

Tzn. co by mi měl ten Android umožnit:

1. Když se mobil zapne, neměl by obtěžovat žádným PINem ani ničí podobným.
2. Automaticky při startu by se měla spustit moje aplikace Budík
3. Aplikace Budík by neměla jít nijak vypnout, měla by prostě pořád běžet.
4. Aplikace Budík by měla být schopná nastavit automaticky Volume mobilu na maximum, a přemosti veškeré silent mody a podobné věci - prostě by se nikdy a za žádných okolností nemělo stát, že Budík nemůže začít nahlas zvonit


A k tomu ještě dodám, jaký je Use case:

Chci to udělat tak, že když se nastaví budík na nějaký čas, a potom to začne zvonit, tak jakékoliv zmáčknutí tlačítka na telefonu prostě jen odloží zvonění o 5 minut. Zvonění budíku půjde vypnout jediným způsobem - Vypnutím telefonu.

Tzn. když se mi ráno nebude chtít vstávat a budu si chtít přivstat, tak zvonění budu moct pouze odložit o 5 minut, a bude to dělat donekonečna, a zvonit donekonečna (nebo do vybití baterky), dokud ten mobil někdo nevypne.

Alternativa k Androidu by byla, že to udělám s Arduinem formou Minutky, tzn. se na displayi nastaví večer před spaním odpočet, a když budík začne zvonit, tak půjde stisknutím tlačítek jen odložit. A vypnutí budíku půjde jen vytažením baterky.

Předem díky, že si zdejší diskutující odpustí blbé řeči a budou se vyjadřovat k tématu, popř. se nebudou vyjadřovat vůbec, jestli na Androidu nikdy nic neporogramovali.

Re:Výroba aplikace Budíku ze starého Android telefonu
« Odpověď #9 kdy: 03. 08. 2023, 13:36:30 »
Hele ad Android vs Arduino, jde o to, že ja budu bastlit něco s pájkou, a přitom hernajs existuje už spájená věc  pořádném pouzdře, která se jmenuje "mobilní telefon", a já si kladu otázku, proč je takový problém naprogramovat tuhletu věc. Hledal jsem i, jestli nejde v androidu nějak přepsat firmware, nebo to nějak úplně přiohnout, Prostě udělat z toho Androidu počítač, co bude dělat přesně to, co chci.

Já tady budu s Androidem něco pájet, stavět zařízení, a přitom mobil už je sestavený a všechno má: GSM, Gyroskop, Display, fortelný case, tlačítka a další věci.

Jenže budík musí být 100% spolehlivý.

S budíky v mobilech nejsem moc spokojen, používám je, ale nepovažuju je za 100% spolehlié kvůli různým faktorům, navíc mobil někdy není nabitý atd...

Kdybych měl takovou krabičku, kde baterka vydrží rok:



A můžu si nastavit přesně jak se má ten budík chovat, tak to by bylo lepší.

Re:Výroba aplikace Budíku ze starého Android telefonu
« Odpověď #10 kdy: 03. 08. 2023, 15:16:34 »
Jako i arduino je na budík overkill, tak proč rovnou nedělat budík z počítače s plnohodnotým OS, že... Je přece blbost vzít tak nespolehlivé zařízení jako je mobil, a použít ho pro základ spolehlivého zařízení...

Když to mám být spolehlivé, tak to přece musí mít co nejméně funkcí, které se mohou pokazit. Takže budík má mít jen funkci budíku.

Re:Výroba aplikace Budíku ze starého Android telefonu
« Odpověď #11 kdy: 03. 08. 2023, 16:14:47 »
Jednoucelove zarizeni:
Radiem (DCF) rizeny, tudiz pomerne presny budik, na tuzkovou baterku, ktera v nem vydrzi nesmysl stoji par stovek, takze v tomto smeru asi neni treba vyvijet uz vyvinute.

Mobil:
Kouzlo budiku v mobilech je v tom, ze mobily tahame sebou vsude i na sluzebky a podobne,... nicmene funkce budiku nesmi moc interferovat s funkcemi mobilu. Rekl bych ze vetsina dnesnich budikovych aplikaci to ma jakz takz zvladnute. Me teda mobil vzdy na sluzebce uspesne vzbudil a nijake extra opatreni sem pro to necinil.

Cokoliv dalsiho:
chci si jen dobre zabastlit, tak pouziju cokoliv je memu srdci mile,.... Arduino, nejaky dalsi jednocip, klidne i ten mobil... budik jiste pujde postavit i z 32 jadroveho serveru :D

Echt bastlici by to asi postavili z oscilatoru a klopnych obvodu a displej by vyletovali z jednotlivych LEDek.

Pkud ale jenom rad letujes tak i na to existuje uz hotova vec:
https://techfun.sk/cs/produkt/ds1302-stavebnica-led-elektronickych-hodin/?lang=cs&currency=CZK&gclid=Cj0KCQjwoK2mBhDzARIsADGbjeqkEzm28r7mYrmsYPpOAiL7UPxGIaFNJzo_PaWPeboPBpcVHH-6fnkaAnUEEALw_wcB

Re:Výroba aplikace Budíku ze starého Android telefonu
« Odpověď #12 kdy: 07. 08. 2023, 09:44:16 »
Pokud vše běží na operačním systému, spolehlivost klesá neb například systém začne provádět např. sebeúdržbu (nejvyšší priorita) a uživatelský proces (appku) odstřelí. :-\
To jsou ty nářky v diskuzích, že budík nezvonil a podobně další v plánovačích. :o
Hlavně je při vývoji potřeba počítat s tím, že aplikace nemusí na pozadí běžet neomezeně (na Androidu dokumentované chování), a použít API k tomu určené. Ano, s Thread.sleep(…) nebo něčím podobným to na Androidu fungovat nemusí.

k3dAR

  • *****
  • 2 980
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výroba aplikace Budíku ze starého Android telefonu
« Odpověď #13 kdy: 07. 08. 2023, 16:10:40 »
Hlavně je při vývoji potřeba počítat s tím, že aplikace nemusí na pozadí běžet neomezeně (na Androidu dokumentované chování), a použít API k tomu určené. Ano, s Thread.sleep(…) nebo něčím podobným to na Androidu fungovat nemusí.
tak teoreticky muze zahodit celej system a patchnout jen boot aby poustel jeho linux app ci bash script, pripadne nahodit TWRP kteremu nahradi UI za jeho budikove :-)

Re:Výroba aplikace Budíku ze starého Android telefonu
« Odpověď #14 kdy: 09. 08. 2023, 12:23:09 »
Prihrejem si vlastnu polievocku - vyrabam taketo hodiny: https://www.tindie.com/products/dadantech/agora-clock-v2/
Je to postavene na procesore z Arduina a zdrojaky su na GitHub-e. Budes zacinat s funkcnym budikom a ked si budes chciet nieco upravit tak ti v tom nic nebrani - ci uz z harware alebo software stranky.