Limitování systemd-journal per unit

Limitování systemd-journal per unit
« kdy: 22. 05. 2024, 12:39:12 »
Ahoj,

mam na nekterych serverech toto:

Kód: [Vybrat]
/etc/systemd/journald.conf.d# cat override.conf
[Journal]
SystemMaxUse = 250M
SystemFileSize = 100M

Netdata si v ramci pluginu generuji vlastni logy... ...
Kód: [Vybrat]
/etc/systemd/system/multi-user.target.wants# cat netdata.service
...
[Service]
LogNamespace=netdata
...

Toto ignoruje nastaveni toho override.
Kód: [Vybrat]
var/log/journal# du -h --max-depth 1
446M ./54773980f42149b0885d4d65d3f1a923.netdata
262M ./54773980f42149b0885d4d65d3f1a923
708M .

Zkusil jsem "journalctl --rotate --vacuum-time=1d -u netdata", ale to z te .netdata slozky nesmazalo nic.
Protoze mam limitovany prostor, potrebuji se toho zbavit. V dokumentaci jsem toho moc ohledne tohoto nenasel, takze krome vyhozeni toho LogNamespace (a pak co? proste smazat tu .netdata slozku?) jsem nasel akorat https://wiki.archlinux.org/title/Systemd/Journal bod 4.1, kde uvadi, ze bych mohl vytvorit /etc/systemd/journald@netdata.conf (proc ne klasicky override.conf? ...) a nastavit tam limity pro journal.

Neresil nekdo neco podobneho u libovolne systemd unity?


Re:Limitování systemd-journal per unit
« Odpověď #1 kdy: 24. 05. 2024, 08:35:46 »
Nahlasil jsem to jako bug na netdata github. Odpoved byla takova, ze to nebudou resit, ze to je problem systemd journal. Dementi, kdyz si aplikace vytvori dedikovane logy, tak by si mela taky zajistit jejich spravu a ne to hazet na nekoho jineho.

Hlavne, ze pro logrotate konfiguracni soubor generuji.

Re:Limitování systemd-journal per unit
« Odpověď #2 kdy: 24. 05. 2024, 08:57:48 »
Klasický problém, když někdo narazí na člověka "nesnáším systemd, je to ta nejhorší věc, co nás všechny přišla sníst". Evidentně bude třeba si na to přijít sám a pak jim tam nacpat do huby pull request na změnu dokumentace nebo opravu chyby...

Každopádně u toho journalctl na vacuum, zkoušel jsi tam přidat --namespace=netdata?

Re:Limitování systemd-journal per unit
« Odpověď #3 kdy: 24. 05. 2024, 09:19:22 »
S tim parametrem pro namespace to funguje. Ja to nakonec vyresil tak, ze jsem udelal override pro netdata.service a ten namespace zrusil a smazal tu journal .netdata slozku.

Re:Limitování systemd-journal per unit
« Odpověď #4 kdy: 24. 05. 2024, 10:01:23 »
S tim parametrem pro namespace to funguje. Ja to nakonec vyresil tak, ze jsem udelal override pro netdata.service a ten namespace zrusil a smazal tu journal .netdata slozku.

Ok. Můžu poprosit, že bys to jen postnul do toho issue na githubu, že pro práci s tím logem je pak potřeba použít "journalctl --namespace=netdata", ať tam zůstane nějaké řešení pro podobně zoufalý v budoucnosti?