ISC DHCP nepřiděluje adresy Androidu

ISC DHCP nepřiděluje adresy Androidu
« kdy: 29. 04. 2024, 21:32:06 »
Mám problém doma na serveru, že mi nepřidělí IP, pokud mobil na chvíli ztratí signál. Nevím, co to přesně je, ale dělá to přes několik verzí Androidů. Jakmile vyprší lease time, není problém, případně pomůže reset mobilu. Jakmile to blbne, opakuje se v logu tohle:
Apr 29 17:40:18 server dhcpd[32137]: DHCPREQUEST for 10.10.1.111 from xx:xx:xx:xx:xx:xx via eth0
Apr 29 17:40:18 server dhcpd[32137]: DHCPACK on 10.10.1.111 to xx:xx:xx:xx:xx:xx via eth0
Apr 29 17:40:19 server dhcpd[32137]: reuse_lease: lease age 10058 (secs) under 25% threshold, reply with unaltered, existing lease for 10.10.1.111
To se v logu na serveru opakuje tak desetkrát. Na mobilu je pak v tu chvíli vidět, že se snaží získat IP a nejde to a po nějaké době to vzdá.
Co jsem pátral, tak to řešilo v průběhu víc než deseti let spousta lidí, ale funkční řešení jsem nikde nenašel. Takže otázka je, jestli máte nápad, co s tím? Připadá mně jako nesmysl zkrátit lease time na řádově minuty. To radši nasadím jiný DHCP server. Případně co byste doporučili?
Předem díky za jakoukoliv radu.


Bugsa

  • ***
  • 126
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ISC DHCP nepřiděluje adresy Androidu
« Odpověď #1 kdy: 30. 04. 2024, 06:17:39 »
Tohle jsem řešil taky a problém byl v DNS kdy se adresa "connectivitycheck.gstatic.com" cachovala na lokálním DNS.
V AdguardHome jsem musel udělat pravidlo "[/connectivitycheck.gstatic.com/]https://dns.google/dns-query" aby se vždy dotazoval DNS od Google.

vcunat

  • ***
  • 131
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ISC DHCP nepřiděluje adresy Androidu
« Odpověď #2 kdy: 30. 04. 2024, 06:43:59 »
Mimochodem: ISC has announced the end of maintenance for ISC DHCP as of the end of 2022.

Re:ISC DHCP nepřiděluje adresy Androidu
« Odpověď #3 kdy: 30. 04. 2024, 10:24:03 »
To je taky důvod, proč opustit ISC DHCP, je to EOL a pokud je tam nějaká chyba, tak ji někdo může a nemusí opravit. Jinak ještě drobný update, není to problém v Androidu, stejně se mi zachoval i notebook, RPi a dokonce i krámy od Bosche, tak nebude problém ani v DNS.
Přemýšlím, co může být špatně. Síť je velice jednoduchá a většina podobných problémů, pokud měla řešení, tak byl problém právě někde v síti, většinou měli lidi blbě VLANy. I když doma mám VLANy nastaveny, tak všechna zařízení jsou pouze v jedné VLANě - server, switche, wifi, takže se to celý chová jako plochá síť. Ještě zkusím vyměnit switch, který jsem začal podezřívat, ale moc šancí tomu nedávám.

Každopádně zcela nezávisle na tom, jestli najdu zdroj problémů, co byste navrhovali jako náhradu za ISC DHCP?

Re:ISC DHCP nepřiděluje adresy Androidu
« Odpověď #4 kdy: 30. 04. 2024, 11:50:13 »
Kea, taktez od ISC. Akorat ta konfigurace v json mi nevoni no...


Re:ISC DHCP nepřiděluje adresy Androidu
« Odpověď #5 kdy: 01. 05. 2024, 19:35:40 »
Takže výměna switche nepomohla, ale to jsem celkem čekal. Další naději jsem vkládal do upgrade distribuce, někde jsem našel zmínku, že by snad v kernelu 5.10 mohl být nějaký problém s nepřidělování IP a ten mi tu běžel. Ale ani to nepomohlo a i to jsem celkem čekal. Ten upgrade byl nutný, Kea mi to nenabízelo. Teď už zbývá Kea rozchodit a doufat, že to můj problém vyřeší. Další na řadě je virtuál s RouterOS, u Mikrotiku jsem se nikdy s takovou podivností nesetkal. A pokud se to bude divně chovat i s ROS, bude problém někde v síti.

Re:ISC DHCP nepřiděluje adresy Androidu
« Odpověď #6 kdy: 01. 05. 2024, 20:51:20 »
Nazev a verze distra jsou za poplatek?

Re:ISC DHCP nepřiděluje adresy Androidu
« Odpověď #7 kdy: 01. 05. 2024, 21:27:31 »
Na Ubuntu serveru 18.04 používám isc-dhcp-server(6) i pro IPv6, momentálně ve verzi 4.3.5 a těch 6 let nemám problém s žádným Androidem od bývalé verze 7 až po dnešní verzi 14. Doma je jich kolem pěti kusů a v základu je na nich navoleno náhodné používání MAC adresy.

Re:ISC DHCP nepřiděluje adresy Androidu
« Odpověď #8 kdy: 02. 05. 2024, 11:47:45 »
Ne, distribuce není tajemstvím, je to Devuan, původně předposlední Chimaera, teď poslední Daedalus. Nemám rád systemd, tak jsem se odklonil od Debianu, ale bohužel čím dál víc aplikací má problém s nasazením bez systemd, pokud není součástí distribuce, takže to asi budu muset překousnout a vrátit s k Debianu.
Jinak ISC DHCP Server používám přes dvacet let, problémy jsem měl před časem s jedním mobilem, odpojoval se od wifi, myslel jsem si, že je to nějaká vzájemná nekompatibilita, ale spíš to byl stejný problém s DHCP. A teď je ten problém prostě větší a pořád netuším, kde je a nemusí to být ani v DHCP. Každopádně ISC DHCP je už mrtvá záležitost, když už nemá podporu a nemá smysl ho udržovat donekonečna, časem zmizí i z distribucí. Prostě nastává čas přejít k něčemu jinýmu (zas tolik možností stejně není).
Kea je v Devuanu jakási neodladěná, co mě štve úplně nejvíc, tak není schopna zalogovat ani chybu v konfiguraci, člověk si musí pustit kontrolu konfigurace ručně. A i když tam už žádná chyba není a normálně nastartuje, tak mně nepřidělila žádnou IP, takže je tam pořád něco blbě. Doufám, že v jiných distribucích se chová mravněji.
Tak jsem si postěžoval, teď zkusím dělat DHCP z Mikrotiku a pokud to bude blbnout i tam, je naprosto jasný, že je nějaký bordel v síti. Když to bude fungovat normálně, budu hledat, co je na tom linuxu špatně.

Jo a ještě k tomu náhodnýmu používání MAC adres, mobil si prostě vygeneruje pro danou síť jednu MAC a tu nemění, takže se to fakticky chová jako běžná MAC. Ale to je logický chování, protože pár mobilů by dokázalo spolehlivě vyžrat celý rozsah DHCP, pokud by byl lease time větší než hodina.