Zhoršující se chování recruiterů

Zhoršující se chování recruiterů
« kdy: 20. 06. 2023, 09:25:45 »
tohle je spis RFC

Stale mi to prijde, ze to jde od n do n-k, kde n je mensi a mensi cislo. a o kvalitu projektu jde mene a mene,

Podotykam, ze nemluvim o ceskem trhu, tam moc nabidky/zkusenosti nemam (jsem z profilu odstranil vsechno ceske), ale prece jen ty nabidky uz jsou financne svepravne. ale porad mi tam  strasi ti cesti manageri a HR. PLus slysel jsem zajimavy komentar od znameho ceskeho recruitera, ze u Komercky a podobnych noblesnich firem remote je mozny jen u lidi zijici ve stejne zemi (t.j.  ani Slovakum neprojde). Indove maji ovsem vyjimku, pochopitelne.

Behem tri tydnu jsem mel tak 12-150 nabidek, ovsem vsechno to byly tri role v Nemecku.. (prestoze na linkedinu nemam zapnuto "hledam"). Neni to hyperbola, takove nejake cislo to bylo a v podstate uz nemuzu brat hovory z neznamych zahranicnich cisel.
z 90% to byly Indove (vetsinou UK). Z nekterych UK firem mne postupnezkusilo kontaktovat  az 6 lidi .

MIra duveryhodnoti te pakaze je fakt minimalni, kdyz popis stejne role neuveritelne fluktuuje (nejde jen rozdil mezi jednotlivci, ale mezi tvrzenimi tehoz inda mezi vetami.

(Viz nize pripojeny screen shot, ale treba jsem ho jen nepochopil):

Stejne brutalni je to u daily rate, pokud byl rozdil mezi nejmensi a nejvyssi nabidkou 300 EUR, tak je ocividne, ze si zkousi nechat co jen jde, od 20 do 80%,

Ocividne tady o dlouhodobou seriozni spolupraci nejde ani v pripade architektu. a standardni scenar je "kazdych 6 mesicu to stejne preorame a kazdych 24 mesicu to zakaznik premigruje k jinem Indickemu obrovi, dlouhodobou zodpovednout jako manager neponesu".

Podotykam, ze slo o dost desive zodpovednou  roli a prosel jsem technickym interview primo u Service providera (t.j. "customer facing") a to byl docela hukot, ptali se na veci, kde v jednom okamziku muze byt  na trhu tak 5 lidi s realnyma zkusenostmi. az jsem mel dojem, ze pri tom rozhovoru vyuzivaji prilezitosti zjistit, jak resit nemoznou komimbinaci pozadavku. (BTW. jsem prosel protoze ty zkusenosti mam, ale po druhem  business hovoru s indickym "associate manager Europe" uz 2 tydny cekam na feedback na moje otazky.
« Poslední změna: 20. 06. 2023, 10:01:01 od Petr Krčmář »


alex6bbc

  • *****
  • 1 637
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:RFC - Letni update - chovani recruiteru
« Odpověď #1 kdy: 20. 06. 2023, 09:27:40 »
ekonomicka krize ?!

Re:RFC - Letni update - chovani recruiteru
« Odpověď #2 kdy: 20. 06. 2023, 09:49:14 »
nesmysl, tohle je "continous improvement'

ekonomicka krize ?!

Re:Zhoršující se chování recruiterů
« Odpověď #3 kdy: 20. 06. 2023, 11:26:45 »
Mne až tak cez Linkedin nepíšu, ale ak áno, tak sú to obvykle komici, či už slovenskí alebo indickí.

Buď je to niečo, čo je úplne mimo tých skúseností, čo tam mám, alebo smiešne platové podmienky. Obvykle obidve naraz. Naposledy bol nejaký smiešny Ind, ktorý človeku s 13 rokmi praxe v bratislavskej pobočke korporátu ponúkne "Desktop Support Engineer" (!) v Piešťanoch (!) na 6-mesačný kontrakt (to chápem ako že nie je zamestnanecký pomer) za vraj 100 €/MD...

Re:Zhoršující se chování recruiterů
« Odpověď #4 kdy: 20. 06. 2023, 11:48:54 »
tak ja jednou dostal nabidku "flight attendant" pravdepodobne protoze jsem byl architekt u letecke spolecnosti?

ale tehle specializacnich uletu mam rozhodne pod 0.5%, nevim proc (ale diky bohu za to).

nevim teda, co bych bez linkedinu delal. iti co mi volaji muj profil kdysi dostali pres linkedin.

Mne až tak cez Linkedin nepíšu, ale ak áno, tak sú to obvykle komici, či už slovenskí alebo indickí.

Buď je to niečo, čo je úplne mimo tých skúseností, čo tam mám, alebo smiešne platové podmienky. Obvykle obidve naraz. Naposledy bol nejaký smiešny Ind, ktorý človeku s 13 rokmi praxe v bratislavskej pobočke korporátu ponúkne "Desktop Support Engineer" (!) v Piešťanoch (!) na 6-mesačný kontrakt (to chápem ako že nie je zamestnanecký pomer) za vraj 100 €/MD...


Re:Zhoršující se chování recruiterů
« Odpověď #5 kdy: 20. 06. 2023, 12:57:34 »
Můj spolužák hledal v ČR v technickém neIT oboru pozici. Využil linkedin a běžné pracovní portály. Zkušenost je velmi podobná, kdy se recruiter chová naprosto stejně a za každou cenu chce dostat na pohovor kohokoliv.

tak ja jednou dostal nabidku "flight attendant" pravdepodobne protoze jsem byl architekt u letecke spolecnosti?

ale tehle specializacnich uletu mam rozhodne pod 0.5%, nevim proc (ale diky bohu za to).

nevim teda, co bych bez linkedinu delal. iti co mi volaji muj profil kdysi dostali pres linkedin.

Mne až tak cez Linkedin nepíšu, ale ak áno, tak sú to obvykle komici, či už slovenskí alebo indickí.

Buď je to niečo, čo je úplne mimo tých skúseností, čo tam mám, alebo smiešne platové podmienky. Obvykle obidve naraz. Naposledy bol nejaký smiešny Ind, ktorý človeku s 13 rokmi praxe v bratislavskej pobočke korporátu ponúkne "Desktop Support Engineer" (!) v Piešťanoch (!) na 6-mesačný kontrakt (to chápem ako že nie je zamestnanecký pomer) za vraj 100 €/MD...

Re:Zhoršující se chování recruiterů
« Odpověď #6 kdy: 20. 06. 2023, 13:15:00 »
Já asi 99% nabídek rovnou odpálkuju, ale slušně.

Co mi na recruitmentu nejvíc vadí je to, že recruiter je ochotný kývnout v podstatě na cokoliv a není to nijak závazné. Nejvíc mě dostalo to, že jsem jednou řešil jednu celkem zajímavou příležitost, hned jsem se domluvil na "moji ceně" a když jsem strávil asi 8h na pohovorech a dostal nabídku menší než na čem jsme se domluvili s tím, že "u nás tolik ale nikdo nemá, to nemůžeme dát...", tak to mě nasralo fakt víc, než kdybych ten pohovor neudělal. Tak jsem jim slušně vysvětlil, že opravdu nebudu pracovat za míň než jsem tehdy měl, a šel jsem pryč... Pro mě to byl naprostro ztracený čas a od té doby si dávám větší pozor.

Re:Zhoršující se chování recruiterů
« Odpověď #7 kdy: 20. 06. 2023, 13:40:05 »
Můj spolužák hledal v ČR v technickém neIT oboru pozici. Využil linkedin a běžné pracovní portály. Zkušenost je velmi podobná, kdy se recruiter chová naprosto stejně a za každou cenu chce dostat na pohovor kohokoliv.

... nad čímž ovšem žasnu. Kdyby nám firma, co nám pomáhala s náborem posílala každého Frantu, co potkala někde v metru, tak odhadem po třetím pohovoru majitel vypění a místo vývojáře začne hlavně hledat jiného recruitera. To se fakt jejich zákazníkům vyplatí? I když chápu, předražené agentury berou kdekoho, tak možná ano.

Re:Zhoršující se chování recruiterů
« Odpověď #8 kdy: 20. 06. 2023, 14:32:34 »
nevim, ono to uz opravdu nefunguje normalne.

Napriklad "skupina kontraktoru" bojovala s agenturama a In****em o 5 mesicu fakturaci. (mam zpravy, ze se v cechach nechovaji seriozneji). Dle neoverenych komentaru si Indove nejak potrebovali docasne  zahojit cashflow protoze kdesi  meli pruser s danema. U financne slabsich agentur (na ktere si I***s troufl vic a dele) to vyvolalo kaskadovy efekt.

V ramci miniprojektu velkeho zakaznika mozna indicky gigant docasne ziskal par desitek tisic EUR ale seniori utekli (museli kvuli preziti a mohli docela snadno, protoze  je vic nez rok prodluzovali jen po jednom mesici), a z nestihnuteho projektu koncovemu zakaznikovi hrozila ztrata 2 mil dolaru skrz nejake neusetrene license.

Mam jen potvrzeno, ze se projekt nestihl, jeslti se z tech 2 mil. zakaznik nebo indicky management vykroutil, nevim .

Asi je to holt ten "big picture", kde na vicero projektu ruznych zakazniku si docasne vylepsili cachflow o desitky milionu, na kvalite vystupu sere indicky pes (a individualni indicti manazeri rotuji ob 6 mesicu, takze stejne uz budou jinde) a tech 2 mil riziko u jednoho projektu bylo akceptovatelne a mozna i management zakaznika to zametl pod koberec.

Co vim urcite, ze se pripravena automatizace nepouzila a misto toho se zakaznikovi fakturovalo 120 MD manualnich uprav na databazi.
takze na takove drobnosti, ze z 50hlaveho tymu je 60% "freshers", tj trogloditu s mene nez 3 mesici zkusenosti, fakt nikoho nepalilo.


Můj spolužák hledal v ČR v technickém neIT oboru pozici. Využil linkedin a běžné pracovní portály. Zkušenost je velmi podobná, kdy se recruiter chová naprosto stejně a za každou cenu chce dostat na pohovor kohokoliv.

... nad čímž ovšem žasnu. Kdyby nám firma, co nám pomáhala s náborem posílala každého Frantu, co potkala někde v metru, tak odhadem po třetím pohovoru majitel vypění a místo vývojáře začne hlavně hledat jiného recruitera. To se fakt jejich zákazníkům vyplatí? I když chápu, předražené agentury berou kdekoho, tak možná ano.

Re:Zhoršující se chování recruiterů
« Odpověď #9 kdy: 20. 06. 2023, 14:56:04 »
Ti to tam krasne napsal: "If any meeting is happening only you have to go to the office".
Ostatni tam nebudou takze ses vlastne porad remote ;-)

Re:Zhoršující se chování recruiterů
« Odpověď #10 kdy: 20. 06. 2023, 15:23:47 »
proste je jen videt, ze rekne, co jim slina na jazyk prinese.

Verim,ze ChatGPT a pod. dokaze behem 5 let nahradit polovinu indu a recruiteru. proste ta kvalita uz nemuze byt horsi, mira duveryhodnotsti nemuze byt mensi.

vidle jsem analyzy, jak se to podepise na prijmech BIg Four atd. to asi vychazi z toho, ze budou mit mensi provizi na tisicich projektech, do kterych tlakuji indy.

Ale nakonec se Big Four (atd.) soustredi na narocnejsi projekty s vetsi ziskovosti, obrat se jim vyrazne zmensi, ale vysoka ziskovost jim zustane.

DLouhodobe je mi lito junioru (z ceho vzniknou seniori nevim), soucasna forma Indiickeho servisu si nezaslouzi preziti.


Re:Zhoršující se chování recruiterů
« Odpověď #11 kdy: 20. 06. 2023, 15:50:13 »
chápu správně, že pracuješ v B2B na ŽL a stěžuješ si, že jsou k tobě nefér a chtějí tě vytěžit za málo peněz hodně práce? Dlouhodobá seriózní spolupráce v B2B je jen o budování vztahů se vzájemnou důvěrou a vzájemným nožem v zádech.


Re:Zhoršující se chování recruiterů
« Odpověď #12 kdy: 20. 06. 2023, 15:59:01 »
Recrutery na linkedine hladaju ludi cez filtre. Oni neriesia nikoho osobne - citaj: oni si nepozru poriadne tvoj profil, nepoguuglia nieco o projektoch/firmach ktore tam mas vypisane na com / kde si robil. Oni proste zoberu celu tu haldu ludi ktore im linkedin vypluje a zacnu spamovat jedneho za druhym tou istou generickou spravou.

Rekrutera nezaujma ze pracujes cely zivot onsite v Kosiciach (vychod SR), on ti kludne ponukne onsite ponuku v Plzni (zapad CR), s tym ze sa budes musiet prestahovat je automatika, pretoze firma homeoffice nevedie (ako fungovali pocas kovidu sa nedozvies, to sa radsej strhne tema inam). Preco? Pretoze doteraz tvoj profil ani len nevidel, si proste jeden z haldy.

Taky rekruter napise napr 50tim ludom na nejaku poziciu, z toho sa mu ozve tak do 10 ludi. Vtedy si ta rekruter zacina fakt pozerat, ked mu odpises. Urobi s tebou telefonicky pre screening (inak povedane prve kolo pohovoru) a rozhodne sa ci ta posle za zakaznikom alebo si s tebou radsej nebude kazit meno. Tymto prejdu dajme tomu 3ja ludia z 10tich. Nie kvoli tomu ze by 7mi nemali na tu poziciu skill, ale rekruter si proste vyberie tich troch najlepsich a tich posle dalej.


Mne sa napr stalo to, ze mi rekruterka poslala odpoved na moj mail, ale oslovila ma inym menom, plus spomenula zopar detailov vdaka ktorym som vedel jednoznacne identifikovat druheho kandidata ktory siel na tu istu poziciu na pohovor. A to nebol jej jediny preslap, na prvy pohovor meskala 20minut, som jej to uz potom ani nezdvihol ked volala - budme realisti, keby uchadzac meskal 20minut na pohovor ktori bol dohodnuty ze potrva 30minut. Uz sa tam ani nemusi unuvat, uz je automaticky v kategorii: my sa Vam este ozveme. Potom volala dalsi den, nechal som sa ukecat a dohodol novy termin, aj tak z toho nic nebolo a pokial viem ta firma hlada doteraz (hladaju blbecka co bude robit za dvoch, ta pozicia je iba pre jedneho nerealna).

Dalsia rekruterka, poslala mi poziciu java vyvojara. Odpisal som jej ze java ma nelaka a zameriavam sa na ine technologie. Poslala mi inu, na tie technologie, ale to som musel odmietnut pretoze tam chceli prestahovat sa do ineho mesta. Po asi mesiaci mi od nej prisla dalsia sprava, hadajte na co :D Na javu. Proste som jej vyliezol z nejakeho filtra, ani sa neunuvala precitat si predchadzajucu konverzaciu a proste tam tu genericku spravu bacla.
« Poslední změna: 20. 06. 2023, 16:03:00 od kanoe22 »

Re:Zhoršující se chování recruiterů
« Odpověď #13 kdy: 20. 06. 2023, 16:34:54 »
Můj spolužák hledal v ČR v technickém neIT oboru pozici. Využil linkedin a běžné pracovní portály. Zkušenost je velmi podobná, kdy se recruiter chová naprosto stejně a za každou cenu chce dostat na pohovor kohokoliv.

... nad čímž ovšem žasnu. Kdyby nám firma, co nám pomáhala s náborem posílala každého Frantu, co potkala někde v metru, tak odhadem po třetím pohovoru majitel vypění a místo vývojáře začne hlavně hledat jiného recruitera. To se fakt jejich zákazníkům vyplatí? I když chápu, předražené agentury berou kdekoho, tak možná ano.
Ono se jednalo o nějaký předfiltr, ale ani další stupeň nebyl také schopen hovořit o mzdě, což v českých poměrech znamená nesmyslnou mzdu, protože pokud by za něco stála, tak se pochlubí.

Osobně mám dobré zkušenosti z pohovorů z Německa, ale jednal jsem napřímo.

jjrsk

  • ****
  • 488
    • Zobrazit profil
Re:Zhoršující se chování recruiterů
« Odpověď #14 kdy: 20. 06. 2023, 16:50:16 »
...
Asi ses mladsiho data vydani, ze se nad tim podivujes, to neni zadna aktualni novinka.

S kamarady sme se naopak na ucet podobnych naboraru obcas doslova kralovsky bavili. Specielne v situaci, kdy pozadovali praci deseti lidi a slibovali odmenu metare.

Samozrejme sme to prezentovali tak, ze neni problem, ze vsechny pozadavky hrave splnime, a ze ty nabizene penize berem ... na hodinu.

Nekteri dodnes chodi cas od casu i na osobni pohovory - ne proto, ze by tu praci chteli, ale prave proto, ze jim stoji za to si jit z tech lidi vystrelit. Vis jaka je to prca, kdyz proti tobe sedi nejaka typicky HR pipnka, ma pocit, jak strasne o tu praci stojis a jak te ted dotlaci do toho abys to vzal za skrojek chleba bez vody ... a ty se v duchu rehtas (teda chce to sebeovladani, to jako jo, kdyz to chces dotahnout ...).

... my sa Vam este ozveme....
Az na to, ze v IT (a dnes zdaleka nejen) to spis funguje tak, ze vetsina firem je setrvale na seznamu "tak ja si to promyslim, a mozna se vam ozvu" ... pokud dotycnemu neudelaji nabidku, ktera se neda odmitnou (a ta by musela mit hodne nul).