Tady asi těžko říct bez nějakého zkoušení na konkrétní aplikaci a hardware.
Jsou nějaké nástroje, co se dají na určitou funkcionalitu použít v systému např. blokové cache: bcache, dm-cache či mergerfs s specifickým nastavením. Nebo jak už tu zaznělo ZFS s persistentní L2ARC.
Otázkou zůstává, co to reálně přinese a jaká jsou i případně rizika.
Obecně vzato ty požadavky jdou přesně proti sobě, na jednu stranu levný hardware, energeticky nenáročný (standby na discích), nějaká mini distribuce a proti tomu za okamžitá dostupnost dat, ukládání s redundancí. To je vždycky trochu oříšek, který se nemusí povést rozlousknout.
Ty blokové cache můžou na určité workloady fajn, ale není to rozhodně všelék a někdy to může přinés víc problémů, než to má řešit. V principu to běží na vrstvě pod FS, do struktur FS a už. dat nad tím to nemá přístup. Navíc i provozně obě zmíněné implementace můžou být eufemisticky řečeno - temperamentní. Zvlášť v situacích, kdy nastane třeba byť dočasný problém s blokovým zařízením, kde je cache.
ZFS je samozřejmě další možnost, můžete použít SSD na L2ARC cache, ale opět strašně záleží na workloadu, jestli vám to výrazně pomůže. Je to vymyšleno primárně na cachování krátkých bloků dat a metadat souborového systému. Pokud tyto nejsou v ARC (cache v RAM), pak se použije L2ARC, a když to tam není, pak to teprve jde do disků. U sekv. čtení typicky dřív zafunguje readahead, který data načítá dopředu z disků do ARC a L2ARC (SSD) se nepoužije. Tohle se dá do jisté míry ladit, ale stejně to základní určení a princip zůstává. Není to řešení na to, abyste si tím nahradil plnohodnotný tiering, který ZFS nemá.
Samozřejmě ZFS může přinést nějaké další výhody, kdy to nahradí mdraid, má to vestavěnou kontrolu integrity dat, snapshoty, možnost nastavení různých parametrů datasetů podle potřeby atp. Ale i nevýhody, rozhodně to není v každé Linux distribuci, vyvíjí se to jako out-of-tree modul odděleně od jádra. OpenWRT to standardně nemá, nejbližší minimalistická distribuce se ZFS ve svých standardních repozitářích je asi Alpine. Navíc aby to slušně chodilo, tak je záhodné mít dost RAM, právě na tu ARC, aby tam byly nějaké benefity. Což pokud máte nějakou danou konfiguraci otevírá otázku, jestli je výhodnější tu paměť v systému nechat použít aplikace (Něco..cloud, PHP, databázi se svým interním bufferem), nebo to nechat filesystému.
Každopádně v obou případech (bloková cache, ZFS) byste logicky musel zazálohovat všechna data, přeformátovat všechny disky a pak laborovat.
Taky bych si od žádného z těch řešení nesliboval, že vám to vyřeší tu úvodní prodlevu, když se uspí disky. Stačí, že ta aplikace udělá jedinou blocking I/O operaci z těch disků a stejně čekáte, klidně i desítky vteřin.
U těch blokových cachí bych si taky spíš tipnul, že budete čekat, než se proberou všechna zařízení.