Znaky Švarc systému

.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #45 kdy: 10. 02. 2024, 11:08:24 »
Tečka: Asi přehlížíš OZ §159, 3. Pokud s.r.o. není shopno dostat svým závazkům, tak věřitel má právo vymáhat zbylou škodu po jednateli. Musím dluh prvně lámat z toho s.r.o., až když se ukáže, že s.r.o. na to objektivně nemá, můžu jít na jednatele. Jednatel musí prokázat, že jednal s péčí řádného hospodáře a loajálně, v takovém případě za škody neručí ani když ji způsobil. Pokud ne, tak ručí svým majetkem do výše škody, kterou způsobil tomu s.r.o. svým neuváženým jednáním/neznalostí zákona/...
Ale o tom se zde celou dobu píše, Mlho - s.r.o. může škodu vymáhat po svém jednateli, to je bez debat. Ale pokud je to s.r.o. one-man, tak to prostě není reálné.
A k tomu, že "věřitel má právo vymáhat zbylou škodu po jednateli" je nutné, aby napřed společnost vyzvala svého jednatele ke splnění náhrady škody a až v případě, kdy tak jednatel neučiní, tak může věřitel škodu vymáhat po jednateli sám. A toto prostě v one-man s.r.o. nepřipadá v úvahu.

Doporucuji si doplnit informace o soucasnou insolvenci mamuta, kde  se povedlo j&t presne na tomto zaklade dostat predbezne opatreni proti jednatelum, kteri museli slozit zalohu na jimi zpusobene skody (zpusobene tim, ze v listopadu 2022 neposlali mamuta do insolvence sami).
Jenomže toto je něco úplně jiného, než co se tady řeší. Pokud by se jednatelé - v tebou uváděném příkladě - této chyby nedopustili, tak veškeré dluhy zůstanou akorát na s.r.o., což je přesně ono, o čem se tady debatuje.


JurajP

  • ****
  • 341
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #46 kdy: 10. 02. 2024, 11:31:30 »
JurajP: Dokud jen sedím v ČR, tam mě SK úřady moc nezajímají. :-) Komplikace nastanou ve chvíli, kdy tam začneš jezdit a začneš i něco dělat onsite...
Takze mozme to povedat tak, ze pokial poskytujeme sluzbu cezhranicne tak je SK uradom sumak, a ceske urady to asi nezaujima ak spravne faktury vystavujete spravne aj vzhladom na dph. Problem je ak ste u zakaznika na svk a pride inspekcia, moze to byt problem

martyd420

  • ***
  • 213
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #47 kdy: 11. 02. 2024, 09:30:25 »
Těším se, až jednou finančák a mpsv zvednou zadek a se švarcem zatočí. Ne že bych to přál těm vývojářům, ale těm firmám ano. Je smutné, jak pevně zde ten hnus zakořenil a lidi, kteří takto "pracují " ani netuší, jak moc sami sobě škodí.
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM

JurajP

  • ****
  • 341
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #48 kdy: 11. 02. 2024, 09:41:29 »
Preco by to robili? Co je na tom nelegalne, ak nenaplnime vsetky body svarcu? Ked ma niekto zakazku na rok preco by mal ineho klienta? Robi z domu, svoj pc. Kde vidite svarc?

Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #49 kdy: 11. 02. 2024, 09:55:35 »
Těším se, až jednou finančák a mpsv zvednou zadek a se švarcem zatočí. Ne že bych to přál těm vývojářům, ale těm firmám ano. Je smutné, jak pevně zde ten hnus zakořenil a lidi, kteří takto "pracují " ani netuší, jak moc sami sobě škodí.

A jak sobe skodi?


Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #50 kdy: 11. 02. 2024, 21:34:58 »
Těším se, až jednou finančák a mpsv zvednou zadek a se švarcem zatočí. Ne že bych to přál těm vývojářům, ale těm firmám ano. Je smutné, jak pevně zde ten hnus zakořenil a lidi, kteří takto "pracují " ani netuší, jak moc sami sobě škodí.
Cim si skodi? To by me fakt zajimalo cim si skodi? Napis prosim aspon 1 skutecnot.

Tim, ze je stat vyrazne mene voholi? Vetsina z nas tady se stejne nedocka duchodu (mozna nejakeho socialniho jo, ale ne dustojneho). Takze je lepsi se nenechat votrhat statem a sporit si nejak rozumne investicema. Dneska stat vezme zamestnanci skoro 2/3 jeho vydelku.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

M_D

  • ****
  • 335
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #51 kdy: 13. 02. 2024, 14:20:05 »
Mam za to, ze tych 183 dni sa vztahuje na domicil, kde sa platia dane. Ak je stredisko zaujmov na SR, tak je zivnostnik s ceskou zivnostou rezident SR a musi tu tiez zdanit svetove prijmy.
Jasne, ze pokial pride inspektorat prace na kontrolu a bude tam takyto "pracovnik", moze byt problem.
Pokud žiju v Česku, mám tu živnost, podnikám na SK v mode 4 (výjezdy ke klientovi), tak když nasčítám 6 měsíců během 12-ti měsíců, tak mám povinnost platiti daně na SK z toho, co tam získám. V ČR mi zůstává ta rezidence a celosvětové daně. U příjmu z SK si daň započtu. Abych se mi tam stal domicil, musel bych si tam přihlásit trvalý pobyt, bydliště, případně mít rodinu (to je to středisko zájmu) a pokud to bud emoc nerozhodné, musím požádat o určení domicilu, kde se SK a ČR strana dohodne.

Takze mozme to povedat tak, ze pokial poskytujeme sluzbu cezhranicne tak je SK uradom sumak, a ceske urady to asi nezaujima ak spravne faktury vystavujete spravne aj vzhladom na dph. Problem je ak ste u zakaznika na svk a pride inspekcia, moze to byt problem
Pokud vše platím jak mám, tak úřady nezajímám. :-) V tomto reřimu hlavně ne českou stranu. Jistě, pokud tam jezdím, což můžu, tak jen se zvyšuje šance, že si mě všimnou. Ale pokud budeš mít správně papíry, tak pořád OK. Respektive co pro kostelní pořádak, tak pro tento režim je vhodné zachovat podmínku podstatné části profesionální aktivity v Česku, což je jedna z podmínek pro to přeshraniční poskytování služeb. Což u OSVČ by se mělo posuzovat dle počtu zakázek a celkového obratu. Pokud budou aspoň z 25% účtováného obratu a počtu zakázek mířit na subjekty v Česku, tak je to OK. V podstatě, pokud by se úřady na SK hrabaly důkladně v papírech té firmy a došly k té tvé smlouvě s pocitem, že toho máš na SK až moc, tak mohou vznést dotaz na ČR a místní ouřada musí spolupracovat a zjišťoval by to výše uvedené. Když splíš, tak odpoví - sorry, ale je náš, daňově a vším patří pod ČR (ta povinnost spolupráce ouřadu plyne ze stejné směrnice pro ten pohyb služeb).
Pokud nepadám na Švarc v ČR, tak v SK se to posuzuje prakticky stejně. Několik těch podmínek se musí splnit současně (v jiných státech je to jinak, třeba OSVČ nesmí účtovat časově, musí poskytovat služby víc subjektům, nesmí spolupracovat s jinými, ...).

JurajP

  • ****
  • 341
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #52 kdy: 13. 02. 2024, 20:36:18 »
Ak by ale dotycny mal napr prechodny pobyt v CR cez najomnu zmluvu (prenajatu izbu, byt), tak podla mna slovenske urady nemozu pozadovat, ze platit dane sa maju tam, hoci 90% prijmu je zo zakaziek Slovenska.

Maor

Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #53 kdy: 14. 02. 2024, 01:07:08 »
Těším se, až jednou finančák a mpsv zvednou zadek a se švarcem zatočí. Ne že bych to přál těm vývojářům, ale těm firmám ano. Je smutné, jak pevně zde ten hnus zakořenil a lidi, kteří takto "pracují " ani netuší, jak moc sami sobě škodí.
Cim si skodi? To by me fakt zajimalo cim si skodi? Napis prosim aspon 1 skutecnot.

Tim, ze je stat vyrazne mene voholi? Vetsina z nas tady se stejne nedocka duchodu (mozna nejakeho socialniho jo, ale ne dustojneho). Takze je lepsi se nenechat votrhat statem a sporit si nejak rozumne investicema. Dneska stat vezme zamestnanci skoro 2/3 jeho vydelku.
Taky by mě zajímalo, čím si člověk na OSVČ škodí. Naopak ušetří na daních a ještě mu nikdo nediktuje dovolenou, pracovní dobu a místo výkonu práce.
Nevýhoda je akorát při žádosti o hypotéku, pak ručení celým majetkem a nutnost komerčního pojištění invalidity.

Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #54 kdy: 14. 02. 2024, 08:40:40 »
a nutnost komerčního pojištění invalidity.
tak to je snad automaticke pro kazdeho
Děkuji za možnost editace příspěvku.

martyd420

  • ***
  • 213
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #55 kdy: 14. 02. 2024, 09:29:51 »
Taky by mě zajímalo, čím si člověk na OSVČ škodí.

Já jsem ale nenapsal, že si člověk škodí osvč/podnikáním, ale švarcem, tedy kdy předstírá osvč, ale fakticky je obyč zaměstnanec bez zaměstnaneckých práv - jak už benefity jako dovolená, atd (to už některé firmy částečně kompenzují), tak ale i po právní stránce (pokuty za nelegální práci, žádné odstupné a právní ochrana jako má skutečný zaměstnanec, rozdílná zodpovědnost za škody, atd.)
Vydělávají na tom jen ty firmy, které takto skupují velmi levnou práci, přičemž současně velkou část zodpovědnosti přenesou na fake zaměstnance.
« Poslední změna: 14. 02. 2024, 09:34:38 od martyd420 »
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM

Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #56 kdy: 14. 02. 2024, 10:04:04 »
a nenapadlo vas, ze ti icsri jsou si toho vedomi, ale i tak do toho jdou, protoze to maji vynahrazeno i o dost vyssim cistym prijmem?

martyd420

  • ***
  • 213
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #57 kdy: 14. 02. 2024, 10:22:57 »
a nenapadlo vas, ze ti icsri jsou si toho vedomi, ale i tak do toho jdou, protoze to maji vynahrazeno i o dost vyssim cistym prijmem?
Ano, jsou i takoví. Jsou občas i tady na rootu, pod 100k nevstávají z postele, takže s tím příjmem si to dokážou pokrýt. Do prvního právního problému s pokutou, do prvního předvolání k podání vysvětlení, atd. ale to se zatím moc neděje, protože to úřady líně a nesmyslně tolerujou.
Jenže většina lidí stejně bere cca polovinu, možná ani ne a tam se bavíme o tom, že si to právě spočítat neumějí ani orientačně.
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM

Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #58 kdy: 14. 02. 2024, 10:25:23 »
Vy mate vuci icarum nejakou zast, nejaky vam neco udelal? Nebo jim jim jen ciste zavidite?

martyd420

  • ***
  • 213
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #59 kdy: 14. 02. 2024, 11:02:37 »
Vy mate vuci icarum nejakou zast, nejaky vam neco udelal? Nebo jim jim jen ciste zavidite?
Ach jo, není potřeba si domýšlet něco, co jsem nenapsal.
Nemám jic proti ičařům. Sám jsem dlouho jel na ič vývoj hw (opravdu jako osvč, ne zaměstnanec u jedné firmy).
Vadí mi podvody a zneužívání žl "zaměstnanci". Vadí mi firmy, které takto ždímají a vykořisťují své "osvč zaměstnance". Vadí mi, že se tato rakovila rozrostla až tak, že se to považuje za normu.
Ty firmy si běžně dávají inzeráty "Hledáme programátora dlouhodobě na fulltime na IČ za 40k". Jestli tohle někomu přijde normální, tak to je mi líto.
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM