Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?

Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?
« kdy: 14. 10. 2023, 16:56:52 »
Zdravím všechny, jelikož jsem letos maturoval, rozhodl jsem se dát rok pauzu na rozmyšlenou, avšak mě napadlo, že bych si zkusil podat přihlášky na pár vysokých škol, s technickým zaměřením hlavně elektro, avšak se tu vyskytl problém a to je samotná matika, se kterou jsem měl převážně čtyřky a dokonce mi zní hrozilo ve třeťáku a ve čtvrťáku propadnutí a co se týče fyziky té jsme na naší škole měli pouze letmo v prváku jen základy.

Stojím před rozhodnutím, zda má cenu a zda je možné a stojí za to se pokusit našrotit na přijímačky veškerou gympláckou matiku a fyziku do 7 měsíců, anebo jestli to už radši mám podle vás vzdát tuto utopii s vysokými školami, a jít rovnou do práce?

VŠ zvažuji, kvůli lepšímu uplatnění na trhu práce. Mám v úmyslu ČVUT, VUT, nebo VŠB.

Jako SOŠ mám vystudovanou železniční průmku.


alex6bbc

  • *****
  • 1 616
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?
« Odpověď #1 kdy: 14. 10. 2023, 17:31:23 »
hele ctyrky jsou uz moc :-(
kdybys rekl dvojky trojky tak bych rekl jo zkus vysku, chlastani, pichani, herecky apod.

byt v praxi taky nemusi byt spatne, mozna ty zazitky ziskas s kolegynemi pruvodcimi apod. :-)

synek je taky sotous a vlackar a nejradsi by osukal bardotku :-) a ma same jednicky, ale sam nevi zda vysku nebo delat kolotuka. takze pro nas to nebude zda na vysku, ale jestli mu najdeme manzelku, nejlepe u drahy :-)


alex6bbc

  • *****
  • 1 616
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?
« Odpověď #2 kdy: 14. 10. 2023, 17:33:58 »
klidme ti online a po domluve i osobne klidne udelam kurz matiky a fyziky, protoze parnaci si musi pomahat.

Re:Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?
« Odpověď #3 kdy: 14. 10. 2023, 18:05:56 »
Zkus Pardubickou, neměla by být tak težká. Oproti ČVUT apod.
https://dfjp.upce.cz/

Známý pak šel od tam dělat pro AŽD, takže by sis mohl pokračovat hrát s vláčky.

Re:Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?
« Odpověď #4 kdy: 14. 10. 2023, 18:30:30 »
Podle mě vůbec nezáleží na tom, cos měl z matiky. Pokud se tam dostaneš, tak to můžeš zkusit, a ta škola tě donutí se tu matiku naučit :)

Já bych to zkusil, pracovat budeš celý život, studovat ve škole ne...


mikrom

  • ****
  • 357
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?
« Odpověď #5 kdy: 14. 10. 2023, 19:51:01 »
Nevzdavaj to skus ist na VS

Re:Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?
« Odpověď #6 kdy: 14. 10. 2023, 20:52:50 »
Ta matika a fyzika dost záleží na učitelích na střední a motivaci a pak na vysoké. Já fyziku málem neudělal hlavně proto, že jsem do prvních laboratoří přišel pozdě, asistent si mě zapomatoval a neměl jsem skoro žádné body ze cvik a zkoušku musel udělat asi na 85% abych prolezl. A na střední jsem nějak dobré známky neměl, protože mi stačilo být v průměru a ne mezi největšími blbci ve třídě a udělat gympl s relativně malým úsilím. Na vysoké totéž, stačilo mi prolézt, jen laťka byla výš a někde to chtělo už trochu úsilí, třeba teoretická elektrotechnika nebo lineární algebra s psychopatem
Ona vysoká není podle mě nějak nezbytná, ALE
* to že ji prolezeš prokazuje, že pokud máš nějakou schopnost věci nevzávat a pokud je to nezbytné, tak vytrvat, což je docela důležitá charakteristika pro úspěch
* pokud je někde dost uchazečů o kvalifikované pozice, tak mít a nemít vysokou je filtr a nikdo nemá zas tak čas zkoumat, který z deseti uchazečů je lepší, když pět může vyřadit rovnou a z pěti si vybrat
* skladba a užitečnost předmětů na VŠ je k dlouhé debatě (už na střední je diskutabilní množství hodin věnovaných literatuře a užitečnost druhého jazyka), ale fakt je, že tam člověk na VŠ nějaký širší rozhled získá

Re:Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?
« Odpověď #7 kdy: 14. 10. 2023, 21:40:46 »
Zdravím všechny, jelikož jsem letos maturoval, rozhodl jsem se dát rok pauzu na rozmyšlenou, avšak mě napadlo, že bych si zkusil podat přihlášky na pár vysokých škol, s technickým zaměřením hlavně elektro, avšak se tu vyskytl problém a to je samotná matika, se kterou jsem měl převážně čtyřky a dokonce mi zní hrozilo ve třeťáku a ve čtvrťáku propadnutí a co se týče fyziky té jsme na naší škole měli pouze letmo v prváku jen základy.

Stojím před rozhodnutím, zda má cenu a zda je možné a stojí za to se pokusit našrotit na přijímačky veškerou gympláckou matiku a fyziku do 7 měsíců, anebo jestli to už radši mám podle vás vzdát tuto utopii s vysokými školami, a jít rovnou do práce?
Za 7 měsíců se dá zvládnout dost věcí. Český vzdělávací systém zatím není stavěný na VŠ v pozdějším věku. Doporučením může být taky něco lehčího třeba ekonomického směru.

VŠ zvažuji, kvůli lepšímu uplatnění na trhu práce. Mám v úmyslu ČVUT, VUT, nebo VŠB.

Jako SOŠ mám vystudovanou železniční průmku.
Souhlasím, že je lepší do toho jít z hlediska uplatnění. Člověk nikdy neví, kdy se mu titul může hodit.

Re:Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?
« Odpověď #8 kdy: 14. 10. 2023, 22:40:27 »
Matika na VS hlavne v prvych rocnikoch je skor o pamati. rozne definicie, poucky, vzorce. Ak mas dobre logicke myslenie, tak vela veci si vies odvodit a samotne vypocty uz su jednoduche.

Co sa tyka uplatnenia, no v dnesnej dobe je to take diskutabilne. Ja nemam VS, ale mam velmi vela projektov za sebou a za 15 rokov nikdy nebol problem, ze nemam VS, aj ked ju v zivotopise vyzadovali.
Na druhu stranu to, co som sa ja naucil za 10 rokov, to sikovni zvladli na VS pocas studia. A vs sa da nakoniec urobit aj dodatocne externe popri praci.
Pre zaujimavost, robil som pre medzinarodne firmy a par rokov som vyvijal aj pre banku - to asi najviac zavazilo pri pohovoroch, lebo bankove prostredie je dost specificke a nie je tam priestor na chyby.

Re:Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?
« Odpověď #9 kdy: 15. 10. 2023, 08:55:01 »
Když to zkusíš, možná ti to nevyjde. Když to ani nezkusíš, možná toho jednou budeš litovat.
BTW: Tím, že sis dal rok na rozmyšlenou už jsi rok ztratil. Co ten rok chceš dělat? Když jsem studoval já, kdyby si někdo dal po maturitě rok na rozmyšlenou, asi by po něm sáhla armáda a šel by na dva roky sloužit vlasti.

f-k-r

  • ***
  • 106
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?
« Odpověď #10 kdy: 15. 10. 2023, 09:30:19 »
Zdravím všechny, jelikož jsem letos maturoval, rozhodl jsem se dát rok pauzu na rozmyšlenou, avšak mě napadlo, že bych si zkusil podat přihlášky na pár vysokých škol, s technickým zaměřením hlavně elektro, avšak se tu vyskytl problém a to je samotná matika, se kterou jsem měl převážně čtyřky a dokonce mi zní hrozilo ve třeťáku a ve čtvrťáku propadnutí a co se týče fyziky té jsme na naší škole měli pouze letmo v prváku jen základy.

Na vysokou školu nemáte, tedy ne na normální. Docela se divím Vaši nesoudnosti, na to jste měl už dávno přijít sám. Buďte rád, že jste prolezl střední školou. Ale možná byste mohl zkusit politologii.

Re:Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?
« Odpověď #11 kdy: 15. 10. 2023, 10:58:40 »
Na vysokou školu nemáte, tedy ne na normální. Docela se divím Vaši nesoudnosti, na to jste měl už dávno přijít sám. Buďte rád, že jste prolezl střední školou. Ale možná byste mohl zkusit politologii.

Koukám že na Vysoké škole života otevřeli obor: Inženýr lidských duší

Re:Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?
« Odpověď #12 kdy: 15. 10. 2023, 12:37:01 »
prisel si pro radu. predpokladam, ze nechcel poplacani po ramenou jako od bratru z mokre ctvrti.


Na vysokou školu nemáte, tedy ne na normální. Docela se divím Vaši nesoudnosti, na to jste měl už dávno přijít sám. Buďte rád, že jste prolezl střední školou. Ale možná byste mohl zkusit politologii.

Koukám že na Vysoké škole života otevřeli obor: Inženýr lidských duší

Re:Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?
« Odpověď #13 kdy: 15. 10. 2023, 12:59:30 »
prisel si pro radu. predpokladam, ze nechcel poplacani po ramenou jako od bratru z mokre ctvrti.


Na vysokou školu nemáte, tedy ne na normální. Docela se divím Vaši nesoudnosti, na to jste měl už dávno přijít sám. Buďte rád, že jste prolezl střední školou. Ale možná byste mohl zkusit politologii.

Koukám že na Vysoké škole života otevřeli obor: Inženýr lidských duší

To že jste vystudoval "ten správnej" (čti exaktní) obor vám nedává kvalifikaci k čemukoliv, třeba k posuzování lidí..

alex6bbc

  • *****
  • 1 616
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?
« Odpověď #14 kdy: 15. 10. 2023, 14:19:13 »
prisel si pro radu. predpokladam, ze nechcel poplacani po ramenou jako od bratru z mokre ctvrti.


Na vysokou školu nemáte, tedy ne na normální. Docela se divím Vaši nesoudnosti, na to jste měl už dávno přijít sám. Buďte rád, že jste prolezl střední školou. Ale možná byste mohl zkusit politologii.

Koukám že na Vysoké škole života otevřeli obor: Inženýr lidských duší

To že jste vystudoval "ten správnej" (čti exaktní) obor vám nedává kvalifikaci k čemukoliv, třeba k posuzování lidí..

no na taklade tech ctyrek z matiky a fyziky to odhadnul myslim spravne.