Paušalní výdaje

Paušalní výdaje
« kdy: 09. 09. 2024, 00:30:41 »
Ahoj, budu teď vstupovat do paušálních výdajů (do paušalní daně již tento rok vstoupit nemohu, predtím jsem delal na hpp, ale zivnost jsem chvili mel na zacatku roku ... dlouha historika nebudu ji rozepisovat :) ).

Mohl by mi nekdo poradit jak pausalni výdaje fungují.

Jako chápu základ jednou za rok podávám dp kde uplatním 60% paušál (jako volná živnost) a z toho vypočtu daň kterou nasledne nedobrovolne odevzdám fu.

nicméně mě spíš zajímá co řeším během roku to jako nemám povinnost platit nic? Myšleno Zdravoní pojištění, sociální pojištění, atd? U daňového paušálu platíte 7k/16k/27k měsíčně dle obratu a je v tom zahrnuto vše, ale ohledné výdajového paušálu nemužu nikde nic dohledat jak s tím žít.


Re:Paušalní výdaje
« Odpověď #1 kdy: 09. 09. 2024, 01:27:22 »
Jediná správná cesta je daňový poradce, vyplatí se ti to.
Pamatuj, stokrát myslet je horší než jednou vědět!

Re:Paušalní výdaje
« Odpověď #2 kdy: 09. 09. 2024, 02:23:15 »
nicméně mě spíš zajímá co řeším během roku to jako nemám povinnost platit nic? Myšleno Zdravoní pojištění, sociální pojištění, atd? U daňového paušálu platíte 7k/16k/27k měsíčně dle obratu a je v tom zahrnuto vše, ale ohledné výdajového paušálu nemužu nikde nic dohledat jak s tím žít.

Behem roku se plati mesicni zalohy na zdravotni pojisteni, mesicni zalohy na socialni pojisteni a pripadne pololetni/ctvrtletni zalohy na dan z prijmu. Vsechno vypocteno z predchoziho roku. Plus pripadne DPH. V prvnim roce se kdysi platily minimalni zalohy na zdravotni a socialni pojisteni a zadne zalohy na dan z prijmu. Myslim si, ze je to stale tak, ale NEVIM to jiste.

Re:Paušalní výdaje
« Odpověď #3 kdy: 09. 09. 2024, 07:19:38 »
Samozřejmě že platíte normální zálohy na zdravotní, sociální pojištění, případně na daň z příjmu. 

Výdajový paušál pouze ovlivňuje jak se počítá příjem pro daňové přiznání (kolik z obratu se počítá jako výdaje).

Zrzka

Re:Paušalní výdaje
« Odpověď #4 kdy: 09. 09. 2024, 09:20:45 »
Vše bylo řečeno. Platíš normálně zdravotní, sociální, a zálohy na daň. Těch 60 % zjednodušeně reprezentuje tvoje náklady, které ovlivňují výpočet daně, záloh na další rok, ... Pokud tomu nerozumíš, zeptej se daňového poradce. Vše si s ním projdi a nastav.

Jinak doporučuji Fakturoid. Hážu do toho všechny faktury, jejich stav, ... a vypadává mi z toho souhrnné hlášení, přehled pro pojišťovnu, ČSSZ, ... a daňové přiznání. Soubory nahrávám do portálu jednotlivých institucí a mám vyřešeno.


r223

Re:Paušalní výdaje
« Odpověď #5 kdy: 09. 09. 2024, 10:32:47 »
Doporuruji poradce. S nim probrat, jak obecne fungujes / casto dava smysl zalozit jeste s.r.o. a praci vhodne rozkladat. Navic v B2B se casto lepe pracuje jako s.r.o.

Re:Paušalní výdaje
« Odpověď #6 kdy: 09. 09. 2024, 13:12:56 »
Jestli si to tazatel neplete s paušální daní?

Re:Paušalní výdaje
« Odpověď #7 kdy: 09. 09. 2024, 15:52:30 »
Platíš socku + zdravko + zálohu na daň z přijmu FO (to platit první rok nebudeš). Na konci dubna podáš daňové přiznání a nastavíš nové zálohy + doplatíš socku a zdravko.

Pro tip: Pokud platí někdo čtvrtletní zálohu a odevzdává daňovko v dubnu, tak musí zaplatit tuto zálohu i za první čtvrtletí v tom roce. Vím to, protože jsem jednou musel platit penále :)

Podle mě budeš potřebovat i stát se plátcem DPH, protože 2m limit ročně se dá překročit celkem snadno.

Re:Paušalní výdaje
« Odpověď #8 kdy: 09. 09. 2024, 15:54:16 »
SRO bych zakládal jen pokud to business vyžaduje, jinak do 2m ročně se to rozhodně nevyplatí.

Maor

Re:Paušalní výdaje
« Odpověď #9 kdy: 09. 09. 2024, 19:36:59 »
Pokud neděláte něco mimo škatulku tak si myslím, že poradci jsou vyhozené peníze a lepší službu udělá chatGPT+Google.
Nejlepší zdroj všeho infa je tady https://www.jakpodnikat.cz/
Na fakturování jde použít i airbank apka.

jjrsk

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
Re:Paušalní výdaje
« Odpověď #10 kdy: 10. 09. 2024, 08:13:00 »
Ahoj, budu teď vstupovat do paušálních výdajů ...
Ty des podnikat a neumis si zjitit zakladni primitivni informace?

Socialni a zdravotni musis platit vzdy at uz danis jakkoli. Pokud nemas zadne predchozi prijmy, tak v minimalni zakonem dane vysi. Co platit nemusis (narozdil od zamestnance) je nemocenske (neznam nikoho kdo by to platil) je pripadne soucasti zp.

Mimochodem, se take musis na te socialne a zdravotni pojistovne prihlasit k tomu placeni.

Pocitej ale s tim, ze pokud tve prijmy budou nenulove ... tak budes mit klidne i par desitek tisic doplatek.

Ta nepausalni dan... neboli pausalni odvod, se ve skutecnosti propaguje na zaklade dvou lzi (dnes modne dezinformaci). Jedna je, ze bude mit dotycny vyssi duchod (realita je opacna, protoze odvadi mene na socialku), druha, ze je to vyhodne, coz taky neni pravda. Vyhodne je to pokud se tve prijmy pohybuji v te vyssi polovine rozsahu (ale pak prave platis vyrazne  mene predevsim na socialku), ale jakmile ten limit prekrocis, zacne to byt pekelne nevyhodne.

Ty sice ten system daneni muzes zmenit, ale jsou s tim spojeny ruzne nechutnosti, vcetne toho, ze se muzes dostat do situace, kdy se z tebe stane dluznik.

Preju hodne stesti, budes ho potrebovat ...

Re:Paušalní výdaje
« Odpověď #11 kdy: 10. 09. 2024, 09:52:52 »
Přidávám se k těm, kteří doporučují nechat si daně zpracovat finančním poradcem, pokud máte pocit, že se v tom ztrácíte. Někteří z kolegů z branže to tak dělají a to jsou IT senioři (jedou na paušál a jsou plátci DPH), není to ostuda.

Re:Paušalní výdaje
« Odpověď #12 kdy: 10. 09. 2024, 10:38:39 »
Přidávám se k těm, kteří doporučují nechat si daně zpracovat finančním poradcem, pokud máte pocit, že se v tom ztrácíte. Někteří z kolegů z branže to tak dělají a to jsou IT senioři (jedou na paušál a jsou plátci DPH), není to ostuda.

Ostuda to není, ale není mi jasné, proč pořebujete kvůli třeba dvaceti fakturám za rok (a velmi často ani zdaleka to ne) řešit daňového poradce. Vždyť na to není víceméně potřeba ani kalkulačka. Jako samozřejmě, pokud se ztrácí i v tom, že má měsíčně platit zálohy sociálce, pojišťovně a jednou za rok podat přehledy a daňové přiznání, co ho vyplní za deset minut, asi je daňový poradce lepší volba ale jestli se ztrácí už v tomhle, asi bych se obecně bál nebýt zaměstnanec.

r223

Re:Paušalní výdaje
« Odpověď #13 kdy: 10. 09. 2024, 12:13:24 »
Přidávám se k těm, kteří doporučují nechat si daně zpracovat finančním poradcem, pokud máte pocit, že se v tom ztrácíte. Někteří z kolegů z branže to tak dělají a to jsou IT senioři (jedou na paušál a jsou plátci DPH), není to ostuda.

Ostuda to není, ale není mi jasné, proč pořebujete kvůli třeba dvaceti fakturám za rok (a velmi často ani zdaleka to ne) řešit daňového poradce. Vždyť na to není víceméně potřeba ani kalkulačka. Jako samozřejmě, pokud se ztrácí i v tom, že má měsíčně platit zálohy sociálce, pojišťovně a jednou za rok podat přehledy a daňové přiznání, co ho vyplní za deset minut, asi je daňový poradce lepší volba ale jestli se ztrácí už v tomhle, asi bych se obecně bál nebýt zaměstnanec.

Zdaleka to tak jednoduché není. Resp. je, legislativu to splní, ale zaplatí desítky, a možná i stovky tisíc víc, než by musel, kdyby to řešil optimálně.

r223

Re:Paušalní výdaje
« Odpověď #14 kdy: 10. 09. 2024, 12:18:02 »
Ahoj, budu teď vstupovat do paušálních výdajů ...
Jedna je, ze bude mit dotycny vyssi duchod...

Tenhle argument už nemá smyswl vůbec žádný, vše smeřuje k rovnému, který tak asi bude odpovídat těm minimálním zálohám (40 let odvod a 16 čerpání). Takže jediné, co má smysl platit do toho minimum a investovat si sám.