Přeprodání licence na software

Re:Přeprodání licence na software
« Odpověď #150 kdy: 04. 10. 2014, 13:53:45 »
Tady bych Vám k tomu pánové rád řekl jediné:

..........zkráceno.............


Miramel, skládám poklonu.

Velmi krásně napsáno. A pravdivě.

Dodám k tomu jen jedinou poznámku.
Na základě informací od právníků kteří, ač neradi, si tu EULA "práva na užívání" OS Windows přečetli, konstatuji jejich vyjádření. A týká se to OEM verze OS MS Windows.

JE-li v EULA stanoveno, že právo na užívání tohoto software se vztahuje na počítač se kterým byl tento software zakoupen, a to počítače JAKO CELKU (tak to tam je přesně dáno), nelze zároveň ustanovit, že při výměně jednoho z komponentů tohoto celku by toto právo zaniklo.
Takže ustanovení, že se vztahuje právo na užívání na celek a zároveň na konkrétní komponentu, přičemž daný software není na této komponentě uložen, nýbrž ji pouze používá, a je-li tato komponenta nezbytná k fungování počítače jako celku, byla by znehodnocena celá investice a to by bylo protiprávní jednání autora. Neboť autor software, reps. poskytovatel práva na užívání, není zároveň autorem/tvůrcem dané komponenty.
A tedy musí být umožněna i výměna této konkrétní komponenty.
A musí-li tedy být de-fakto umožněna výměna i této komponenty, lze tedy vyměnit jakoukoliv komponentu, a tedy de-fakto i celý počítač, neboť v tom případě, je-li užívací právo poskytováno k software, který však je nehmotný, může být zároveň v takovém případě i de-fakto nehmotný tento počítač na kterém je daný software umístěn, a to stále bez ztráty práva na užívání.
A tedy je-li právo na užívání stanoveno k nehmotnému i toto právo na užívání, byť je nehmotné, může být legálně převáděno/prodáno i jiným subjektům.

A tomto základě je de-fakto umožněno prodat, koupit a užívat právo na užívání daného software, bez nutnosti mít fyzicky jakýkoliv HW, ke kterému by se dané právo vázalo.

je to to samé, jako když si kamarád koupí hru Diablo 4, kde jeho právo na užívání tohoto software, je vyjádřeno nějakými přístupovými kódy na nějaký server, a až ho tato hra omrzí, tak mi toto právo na užívání prodá.
Já pak mohu nakládat s tímto právem nadále, a prvotní autor a poskytovatel těchto práv nemá legální možnost jakkoliv toto právo na užívání omezit.
Neboť právo na užívání (a to platí i u OEM Windows) bylo poskytnuto trvale konkrétnímu subjektu, a v žádné EULA nebyl stanoven zákaz převodu takových užívacích práv.

"  "
Pan Jirsak povedal ste toho vela ale nedokazali ste ze na predaj softwaru firmou microsoft sa vztahuje § 12 odstavec 1. Vo vasom poslednom prispevku nebolo ani naznak nejakej relevantnej argumentacie preto predpokladam ze sme tymto temu vycerpaili. V kazdom pripade  kazdy kto si precita nasu diskusiu a zakon 121/2000 si moze urobit zaver sam. Osobne lutujem ze nemam s kym takto podrobne rozobrat slovnesky zakon.

Strepy, pan Jirsák nemůže dokázat nic, neboť stále pouze opakuje jedno a to samé. A evidentní nesmysl, který z toho tvoří nevidí.
Navíc tyto diskuze by mohly ustat pouze v případě, že by Microsoft šel do soudního sporu, neboť uživatelé nemají důvod podávat na MS žalobu o určení pravdy, neboť jsou v právu. MS to moc dobře ví, a proto bude pouze mlžit, tvrdit, že je OS od vyhod....cz špatný = mimochodem, už si dávají pozor na slovo nelegální, neboť za to by mohli být u MS velmi rychle souzeni a nevyplatilo by se jim to.

A máte pravdu, každý kdo přečte tuto diskuzi, a většinu předešlých, ve kterých vždy je pan Jirsák v oponentuře, a vždy bude tvrdit, že AZ nic takového neumožňuje, že žádný zákon to neumožňuje, že EULA jasně říká, že pouze první může a ti ostatní jen když se stanou prvními , resp. když budou mít ten první HW .... a že pouze MS má právo říkat co je pravda.

Bohužel snažil jsem se mu v jiných (a trochu i tady) diskuzích vysvětlit, že především v EULA je zásadní rozpor, a to mezi dvěma větami, a díky tomu je EULA částečně, či zcela neplatná. Jiní se mu snaží vysvětlit, že už byl nějaký soud, a ten nějak rozhodl, ale pro něj toto rozhodnutí neplatí, protože MS je něco jiného, a v soudním sporu šlo o něco jiného.....

A hlavně si nedokáže přestavit a neví CO to vlastně ten software JE. Jednou bude tvrdit, že MS prodává právo na užívání, hned zatím, že prodává software, pak že pro zjednodušení se píše tak (abychom to my méně inteligentní pochopili) se to tvrdí, pomíjí nějaké obchodní právo a občanský zákoník (o nařízeních EU nemluvě) = kde je jasně napsáno, co, jak, kdy, kde se může prodávat/převádět, jak musí být věci pojmenovány a označeny, co je zboží, služba, právo.... atd.

A z toho já vycházím. Že sem tam mi uletí písmenka a čárky, se stát může, rozhodně to text u většiny ostatních neznehodnotí, avšak u pana Jirsáka z toho je ihned nesmysl. Nevím možná jsem dysgrafik a dyslektik .... ale nerozumí mi pouze pan Jirsák.

Pro něj by musel nějaký právník, tedy to by nestačilo, soudce, to by bylo taky málo, tedy nejlépe Bill Gates prohlásit, je to legální, a teprve by to byla pro něj pravda.

 
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---


Re:Přeprodání licence na software
« Odpověď #151 kdy: 04. 10. 2014, 14:13:11 »
Pan Jirsak povedal ste toho vela ale nedokazali ste ze na predaj softwaru firmou microsoft sa vztahuje § 12 odstavec 1.
Víc už vám v tom opravdu nedokážu pomoci. § 12 odst. 1 AZ je velmi jednoduchý, je to jedna věta, netuším, co na tom můžete nechápat. Říká, že veškerá práva k užívání díla má autor, a že tato práva může poskytnout dál. V části za středníkem pak říká, že dílo nesmí užívat nikdo, kdo nemá práva od autora nebo ze zákona. Nevím, co byste na tom chtěl ještě více vysvětlit.

Vo vasom poslednom prispevku nebolo ani naznak nejakej relevantnej argumentacie preto predpokladam ze sme tymto temu vycerpaili.
Argumenty byly už v mých předchozích komentářích, vy jste na ně nijak nereagoval. Nevidím důvod opakovat je stále dokola.

Osobne lutujem ze nemam s kym takto podrobne rozobrat slovnesky zakon.
Ve slovenském zákoně to bude stejně, protože oba dva zákony implementují stejnou směrnici EU 2009/24/ES. Akorát je to u vás § 18. To, co my máme v odstavci 1 máte vy v odstavcích 1, 2 a 4, náš odstavec 2 je váš odstavec 3. Licenční smlouvu máte upravenou v paragrafech 40 a 46, u nás to také bylo dříve součástí autorského zákona, do Občanského zákoníku se to přesunulo až s novým Občanským zákoníkem. First sale máte v § 23 odst. 1 a je to tam formulované tak, že by i zdejším diskutujícím bylo jasné, že autor nemá právo mluvit do dalšího prodeje licence, ale licenční ujednání, tedy podmínky používání, tím nejsou vůbec nijak dotčeny:
Citace
Právo autora udeľovať súhlas na verejné rozširovanie originálu diela alebo jeho rozmnoženiny zaniká...
Právo na úpravy a zpětnou analýzu počítačového programu máte v § 35 a § 36, opět jsou ta ustanovení formulována jednodušeji bez těch kudrlinek, které v českém AZ matou zdejší diskutéry a dokonce i některé právníky.
Možná by se ta diskuse dala uzavřít s tím, že pokud chce někdo pochopit český autorský zákon, ať si nejprve přečte ten slovenský :-)

Re:Přeprodání licence na software
« Odpověď #152 kdy: 04. 10. 2014, 14:18:29 »
????????
Napíšu to pomalu:
K O M U   s e   t í m   s n a ž í š   p o m o c i?

Hawrane připomněl jsi mi velmi krásnou hlášku z jednoho pěkného českého filmu:

" A KOMU tím pomůžete "

Asi ti na to neodpoví, ale myslím si, že hlavně svému egu, a zaměstnavateli MS.
Jeho rétorika je velmi totožná s PR této organizace. Stále budou tvrdit že to zákon neříká, a požadovat další a další důkazy od oponenta.

Je to dobrá taktika, většině slušných lidí dojde s kverulantem trpělivost a přestanou do diskuze psát. Dávno ostatní pochopili, že pravda je jinde. Avšak ta jistota, že ten poslední příspěvek typu " a přece se točí " v případě pana Jirsáka by to znělo " a stejně je to nelegální, zákon nic takového neříká, psali to v EULA, říkali to na NOVA " je to jistota, neboť ti co uvidí, že diskuze má 11 stran, přečtou první a pak skočí hned na poslední.
A především na serveru typu ROOT budou předpokládat, že ten který napsal poslední příspěvek udělal shrnutí, závěr a jeho stanovisko je to správné.
A pak tedy bude to co napíše pan Jirsák tedy pravdou.

Těžko lze předpokládat, že by pan Jirsák šel za svým právníkem, donesl mu stoh 100 stran výtisků z EULA, soudní výroky, atd., a přesvědčil toho právníka, aby se na to podíval.
Pak musí ještě za dalšími, neboť neexistuje právník, který by dělal všechny druhy práva = univerzál

A následně od nich dostal jejich názor, který by si troufli obhájit před případným soudem. Já i jiní jsme tohle udělali. A výsledky některé jsou i písemně. Poskytovat je však nebudu, .... proč ? No kdyby se chtěl MS soudit, tak ať se zasmějeme....

Ale MS se soudit nebude. Nejsou tam zase až tak hloupí. Ví moc dobře, že v EULA udělali chybu, ví že takový soudní spor by pro ně znamenal jen ztráty, které by jim nikdo nenahradil, a ještě by prohráli.
Učinili jiná opatření, tak aby omezili, či přímo znemožnili užívání těchto used licencí. Přijde velmi brzo doba, kdy nenainstalujete žádnou used licenci .... v podstatě přesněji řečeno žádnou nižší verzi OS než W8 na nové HW

A to je podle mého názoru (ač se mi nelíbí, ne kvůli mě, já MS produkty už x let nepoužívám pro svou potřebu) od MS správný postup.
Ano začínají blokovat možnost instalace, ne aktivace, ALE INSTALACE starších Windows na nové základní desky.

Můžete už dnes koupit laptopy či základní desky pro desktopy, kde instalace čehokoliv jiného než Windows 8 je tak obtížná, ne-li nemožná, že IT pracovníkům, a uživatelům nezbude nic jiného, než zakoupit nové windows.
Linuxy na takové desky a laptopy jdou, ale s Windows 7/Vista/XP (taky to ještě někdo chce ty XP) je tak obtížné, že se to nevyplatí.

A to je správný postup od MS. I když to bude znamenat, že okamžitě se začnou vyrábět i základní desky umožňující i W7-XP, jen nebudou to "značkové", budou existovat návody na youtube na flashování UEFI, atd....

Už jsme měli na dílně první případ.... laptop bez OS a krabice s FPP OS Windows 7 64 bit, jestli si někdo myslí, strčím CD/DVD a pustím instalaci (po nastavení parametru v UEFI na Windows7 64bit) a poběží to bez problémů, odpověď je, nikoliv. Ač nastaveno správně, modrá smrt.
W8 ano, Ubuntu ano, W7 NE .... a to ten konkrétní model byl pro windows kompatibilní.....

--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

Re:Přeprodání licence na software
« Odpověď #153 kdy: 04. 10. 2014, 14:27:14 »
Pan Jirsak povedal ste toho vela ale nedokazali ste ze na predaj softwaru firmou microsoft sa vztahuje § 12 odstavec 1.
Víc už vám v tom opravdu nedokážu pomoci. § 12 odst. 1 AZ je velmi jednoduchý, je to jedna věta, netuším, co na tom můžete nechápat. Říká, že veškerá práva k užívání díla má autor, a že tato práva může poskytnout dál. V části za středníkem pak říká, že dílo nesmí užívat nikdo, kdo nemá práva od autora nebo ze zákona. Nevím, co byste na tom chtěl ještě více vysvětlit.

Pane Jirsák, jen v rychlosti.... nějak nemůžu najít ten paragraf, který říká, že autorem poskytnuté právo nabyvateli tohoto práva, tento nabyvatel nesmí převést na jiného nabyvatele.

Asi to mám v blbé verzi. Ale který paragraf zakazuje převod práv z nabyvatele na jiného nabyvatele ???

A je hodně zajímavé koukat jen na Vámi uváděný paragraf, bez následného kontextu se zbytkem zákona..... ale to umíte dobře, vytrhnout větu z odstavce, či jen kus věty a na tomto demonstrovat, že ten druhý nemá pravdu.

Jsem zvědav, za vůbec budete mít odvahu se vyjádřit těm vašim polemikám u Apple, negace negace..... ale dostal jste mě tím...
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---



Re:Přeprodání licence na software
« Odpověď #155 kdy: 04. 10. 2014, 16:22:06 »
...
Napíšu to pomalu:
K O M U   s e   t í m   s n a ž í š   p o m o c i?

Hawrane připomněl jsi mi velmi krásnou hlášku z jednoho pěkného českého filmu:

" A KOMU tím pomůžete "

http://www.youtube.com/watch?v=mDtYH2v2NnY&t=3m7s
 ;D

Ale já to nemyslil zle, mne by doopravdy zajímalo, CO/PROČ je za tím ...

Re:Přeprodání licence na software
« Odpověď #156 kdy: 04. 10. 2014, 17:42:25 »
Hawrane připomněl jsi mi velmi krásnou hlášku z jednoho pěkného českého filmu:
" A KOMU tím pomůžete "

http://www.youtube.com/watch?v=mDtYH2v2NnY&t=3m7s
 ;D

Ale já to nemyslil zle, mne by doopravdy zajímalo, CO/PROČ je za tím ...

Přesně tuto scénu jsem měl namysli.

Já to taky nemyslím, zle. Třeba jednou v budoucím čase bude i Jirsák osvícen pochopením pravdy.
Je třeba vysvětlovat a to i dlouhým textem, jak to skutečně je, neboť jinak je mnoho lidí v područí konzumu, a pořizují si věci, které nepotřebují, jen proto, že to tak říkali v TV....

V době kdy MS začínalo nikdo nevěděl jaké to bude mít důsledky. Taky předpoklad MS bylo, že opravdu lidi budou po 3-4 letech vyhazovat počítače a kupovat nové, a když nové tak s novým OS / SW / právem na užívání.

A ono se to zvrtlo, lidi se naučili počítače opravovat, upgradovat, a ten OS se stal pro ně standardem.
To že přežilo XP o 6 let svou klinickou smrt, bylo něco, co v době uvedení XP nikdo v MS nepředpokládal.

Kdyby to tušili, nikdy nedají neomezené (časově) užívací právo k software Windows. V EULA a i v zákonech není dostatečně řešeno co a jak. Vágní výrazy, které lze vysvětlovat více jak jedním způsobem, a nebo připouštět něco a neřešit důsledky je tristní.

A vždy platilo, že co není zakázáno zákonem je povoleno. A všechny smlouvy, dohody či ujednání musí striktně dodržovat zákony dané země. Nelze dohodnout více než je zákonem povoleno. A nikde v zákonu není stanoveno, že je nelegální převod užívacích práv. A to minimálně v tom rozsahu v jakém byly původně předány.

Můžu předat užívací právo na svůj byt, ale nemohu budoucímu uživateli (není-li pouze nájemcem) jakkoliv omezit jeho užívání tohoto bytu, vyjma zákonem stanovených podmínek.
Takže pokud nový nabyvatel užívacích práv, se rozhodne z toho bytu udělat kancelář, a není-li zákon jenž takovou změnu zakazuje, může to udělat bez problémů. A ani já jako bývalý držitel práv, a ani stavitel toho domu s tím nic nenadělá. Protože to je legální užívání.

A výše uvedený příklad pan Jirsák neumí pochopit, nechce pochopit a obávám se, že ani nemůže resp. nesmí pochopit. Rozhodně z toho příkladu případně vytrhne nějakou větu a na části celku (nikoliv tedy celého konceptu) bude demonstrovat, že to není pravda.
Obávám se také, že pan Jirsák má velmi blízko k MS, a z tohoto důvodu musí držet stále stejnou linii.

Lze se jedině "dohadovat" kdo je pan Jirsák, co dělá, kdo ho platí. Pravdu se nedozvíme.
A také, může to být jen fandovský troll, který bude zde nesouhlasit už jen z principu.
Mimochodem tomu bych rozuměl. Já taky z principu hájím opensource jako správnou cestu, a už mnoho let se stavím proti nesmyslnému konzumu.


--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

legalita prodeje a nelegalita užití
« Odpověď #157 kdy: 05. 10. 2014, 10:14:06 »
Omlouvám se, že velkou část vašich poznámek nechám v dalším bez povšimnutí (a zvláště u "kvality vaší argumentace" mě svrbí prsty  :) ), snažím se udržet ten "tah na branku"

Napsal jste toho už hodně, ale pořád mi není úplně jasné jádro vaší argumentace. Zkusil jsem jej formuloval takto:

"Důsledkem dřívějších soudní rozhodnutí je, že OEM software bez počítače lze přeprodávat, ale kupující je nesmějí užívat.
Prodej použitého software totiž nezahrnuje prodej licence (tj. práva užívání): právo užívání může nový majitel sotware získat jedině odsouhlasením licenční smlouvy."


Prosím, opravte mě, pokud je ve výše uvedeném nějaká chyba nebo nepřesnost nebo tam něco podstatného chybí.
Filip Jirsák: "Úplně stejně se ale jedná o podvod, když uživatel zamlčí provozovateli webu, že blokuje reklamu."

Re:Přeprodání licence na software
« Odpověď #158 kdy: 05. 10. 2014, 10:46:00 »
Ještě jsem to upravil:

Důsledkem dřívějších soudních rozhodnutí a evropských zákonů je, že OEM software bez počítače lze přeprodávat, ale kupující je nesmějí užívat.

(Následující se týká nejenom prodeje OEM software, ale prodeje software obecně:)
Prodej použitého software nezahrnuje prodej licence (tj. práva užívání): právo užívání může nový majitel sotware získat jedině odsouhlasením licenční smlouvy s autorem.
Termínem "vyčerpání autorových práv k rozmnoženině" je míněno pouze to, že autor nemůže zasahovat do dalšího prodeje. Aplikace tohoto termínu ani nic jiného však nijak neomezuje rozsah ujednání v původní licenční smlouvě: licenční smlouvu musí nový vlastník odsouhlasit v nezměněné podobě, pokud chce software užívat.


Je to tak?
Filip Jirsák: "Úplně stejně se ale jedná o podvod, když uživatel zamlčí provozovateli webu, že blokuje reklamu."

Re:Přeprodání licence na software
« Odpověď #159 kdy: 05. 10. 2014, 10:59:33 »
Ještě jsem to upravil:

Důsledkem dřívějších soudních rozhodnutí a evropských zákonů je, že OEM software bez počítače lze přeprodávat, ale kupující je nesmějí užívat.

(Následující se týká nejenom prodeje OEM software, ale prodeje software obecně:)
Prodej použitého software nezahrnuje prodej licence (tj. práva užívání): právo užívání může nový majitel software získat jedině odsouhlasením licenční smlouvy s autorem.
Termínem "vyčerpání autorových práv k rozmnoženině" je míněno pouze to, že autor nemůže zasahovat do dalšího prodeje. Aplikace tohoto termínu ani nic jiného však nijak neomezuje rozsah ujednání v původní licenční smlouvě: licenční smlouvu musí nový vlastník odsouhlasit v nezměněné podobě, pokud chce software užívat.


Je to tak?

No podle pana Jirsáka to tak asi je. I když je to čirá blbost. Protože proč by někdo prodával a kupoval software, když by k tomu zároveň neobdržel právo na užíváni tohoto software.

Ale jen poznámka, pokud se nepletu, tak pan Jirsák tvrdil, že Microsoft NEPRODÁVÁ software, takže jej nelze koupit a následně prodat, nýbrž prodává právo na užívání tohoto software, a tedy soud rozhodl že lze kupovat a prodávat tyto práva na užívání.

Jinými slovy, pan Jirsák plete pojmy dohromady, a nedokáže držet stejnou terminologii. Kdyby používat stále stejná slova a termíny, už dávno by se chytil do vlastní smyčky, a dokázal by si, že se mýlí.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

Re:legalita prodeje a nelegalita užití
« Odpověď #160 kdy: 05. 10. 2014, 11:23:15 »
Zkusil jsem jej formuloval takto:

"Důsledkem dřívějších soudní rozhodnutí je, že OEM software bez počítače lze přeprodávat, ale kupující je nesmějí užívat.
Prodej použitého software totiž nezahrnuje prodej licence (tj. práva užívání): právo užívání může nový majitel sotware získat jedině odsouhlasením licenční smlouvy."


Prosím, opravte mě, pokud je ve výše uvedeném nějaká chyba nebo nepřesnost nebo tam něco podstatného chybí.

Chyb a nepřesností je tam spousta. Vezmu to po jednotlivých větách.

Důsledkem dřívějších soudní rozhodnutí je, že OEM software bez počítače lze přeprodávat, ale kupující je nesmějí užívat.
Nikoli, důsledkem dřívějších soudních rozhodnutí je, že licence na software lze přeprodávat, ale kupující smějí software užívat pouze v souladu s licenčními podmínkami takto získané licence.

Prodej použitého software totiž nezahrnuje prodej licence (tj. práva užívání)
O žádném prodeji software není řeč. "Prodejem něčeho" se zpravidla myslí převod veškerých práv. "Prodej software" by tedy znamenal prodej veškerých práv k softwaru, tj. zdrojové kódy, právo software dál prodávat atd. Tady ale celou dobu řešíme prodej pouze určitých omezených práv, který se běžně nazývá "prodej licence". To, co dělá vyhodny-software.cz, je právě prodej licencí, nic jiného neprodávají.

právo užívání může nový majitel sotware získat jedině odsouhlasením licenční smlouvy s autorem
Právo užívání (úplně přesně řečeno jsou to "práva k výkonu práv užívání") může kdokoli získat tak, že je na něj převede někdo, kdo ta práva má. Například první nabyvatel licence (souboru určitých oprávnění k užívání) ji získal od Microsoftu buď přímo nebo zprostředkovaně přes obchodníka, nyní tedy ta práva má a může je prodat někomu dalšímu. Ale pouze ta práva, která má, prodejem o ně přijde - a kupující získá zase jen tato práva, prodejem nemohou vzniknout žádná další práva, která by kupující získal navíc.
Licenční smlouva s autorem je něco jiného, ta se uzavírá skutečně jen s autorem nebo jeho zástupcem a tou ta "práva k výkonu práv užívání" vznikají. Představte si to na analogii s domem. Vy uzavřete smlouvu se stavební firmou, že vám firma postaví dům. Výsledkem splněné smlouvy je to, že jste vlastníkem postaveného domu (máte k němu - v případě domu veškerá - práva). Ta smlouva o výstavbě je analogií licenční smlouvy (jen v případě licenční smlouvy většinou nedostanete veškerá práva). Vy ta práva k domu můžete kdykoli prodat někomu dalšímu, stejně jako můžete prodat tu licenci. Ale ten další vlastník s vámi nebude uzavírat smlouvu o výstavbě domu, protože dům už stojí a vy mu prodáváte už hotový dům, jde o převod vlastnictví domu. Stejně tak další vlastník nebude uzavírat licenční smlouvu, protože ta licence už existuje, ale je to smlouva o převodu licence.
Ve skutečnosti se ale ty termíny takhle přesně nerozlišují, občas někdo nazve licenční smlouvou i tu smlouvu o následném převodu licence, nikdo nepoužívá termín "práva k výkonu práv užívání" a všichni tomu říkají zkráceně "licence" nebo "práva (k) užívání" (i když to koliduje s termínem "práva (k) užívání", která má ale jedině autor - jenže ta kolize nevadí, protože z kontextu je vždy zřejmé, o kterou variantu jde, nebo je to nepodstatné). Naopak víc se používá termín "licenční ujednání", který ta "práva k výkonu práv užívání" definuje, což je dobře, protože pak nemusíte řešit, zda jste ta práva získal z licenční smlouva nebo ze smlouvy o převodu licence. "Licenční ujednání" by v té analogii s domem byl zápis v katastru nemovitostí, který také definuje, o jakou nemovitost se jedná. A také pak nemusíte řešit, zda ten zápis vznikl na základě stavby domu nebo na základě jeho prodeje.


Termínem "vyčerpání autorových práv k rozmnoženině" je míněno pouze to, že autor nemůže zasahovat do dalšího prodeje. Aplikace tohoto termínu ani nic jiného však nijak neomezuje rozsah ujednání v původní licenční smlouvě.
Ano. Stejně jako u toho domu, když vám jej někdo postavil a vy jej prodáváte dál, nemůže vám stavebník prodej toho domu zakázat nebo určovat, komu ten dům smíte prodat a komu ne. Ale zároveň tím kupující získá jenom ta práva, která jste měl vy - nemůže tou koupí domu od vás najednou z ničeho nic získat i další práva na domy, které ten stavitel stavěl, třeba na sousední domy.

licenční smlouvu musí nový vlastník odsouhlasit v nezměněné podobě, pokud chce software užívat.
Ne, nový vlastník neuzavírá licenční smlouvu, ten už kupuje hotovou licenci, vyjádřenou třeba jako licenční ujednání - buď se podmínkami licence souhlasí a koupí ji, nebo s nimi nesouhlasí a nekoupí ji. Opět v analogii s domem - nový vlastník kupuje dům tak jak je, neodsouhlasuje nic o tom, jak se má dům postavit.

Re:legalita prodeje a nelegalita užití
« Odpověď #161 kdy: 05. 10. 2014, 12:30:57 »
Důsledkem dřívějších soudní rozhodnutí je, že OEM software bez počítače lze přeprodávat, ale kupující je nesmějí užívat.
Nikoli, důsledkem dřívějších soudních rozhodnutí je, že licence na software lze přeprodávat, ale kupující smějí software užívat pouze v souladu s licenčními podmínkami takto získané licence.

Takže kupující software smějí užívat, přestože nekoupili počítač? Smějí nebo nesmějí?

Prodej použitého software totiž nezahrnuje prodej licence (tj. práva užívání)

O žádném prodeji software není řeč. "Prodejem něčeho" se zpravidla myslí převod veškerých práv. "Prodej software" by tedy znamenal prodej veškerých práv k softwaru, tj. zdrojové kódy, právo software dál prodávat atd.

Prodejem software jsem mínil "prodej rozmnoženiny software", ale dovolil jsem si to zkrátit.

To, co dělá vyhodny-software.cz, je právě prodej licencí, nic jiného neprodávají.

To není pravda, vyhodny-software prodává i instalační disk. To je ta "rozmnoženina".

Jak je to tedy podle vás? Vyhodny-software současně prodává rozmnoženinu a k tomu převádí právě tu licenci, kterou uzavřel s microsoftem, tj. v původním znění?
Prodej rozmnoženiny a licence podle vás vůbec nesouvisí? Tj. je možné prodat samostatně licenci s microsoftem a stejně tak prodat samostatně rozmnoženinu (ale k užívání potřebuje kupující obojí)?
Soudní rozhodnutí a zákony, o kterých mluvíme, řeší pouze prodej rozmnoženiny, a do práv vyplývajících z licenčního ujednání s Microsoftem vůbec nezasahují?

Právo užívání (úplně přesně řečeno jsou to "práva k výkonu práv užívání") může kdokoli získat tak, že je na něj převede někdo, kdo ta práva má. Například první nabyvatel licence (souboru určitých oprávnění k užívání) ji získal od Microsoftu buď přímo nebo zprostředkovaně přes obchodníka, nyní tedy ta práva má a může je prodat někomu dalšímu. Ale pouze ta práva, která má, prodejem o ně přijde - a kupující získá zase jen tato práva, prodejem nemohou vzniknout žádná další práva, která by kupující získal navíc.
Licenční smlouva s autorem je něco jiného, ta se uzavírá skutečně jen s autorem nebo jeho zástupcem a tou ta "práva k výkonu práv užívání" vznikají.
...
Ne, nový vlastník neuzavírá licenční smlouvu, ten už kupuje hotovou licenci, vyjádřenou třeba jako licenční ujednání - buď se podmínkami licence souhlasí a koupí ji, nebo s nimi nesouhlasí a nekoupí ji.

Takže pouze první nabyvatel uzavírá smlouvu s Microsoftem, následující nabyvatel už jenom přebírá tato práva od prvního nabyvatele?

Představte si to na analogii s domem. Vy uzavřete smlouvu se stavební firmou, že vám firma postaví dům. Výsledkem splněné smlouvy je to, že jste vlastníkem postaveného domu (máte k němu - v případě domu veškerá - práva). Ta smlouva o výstavbě je analogií licenční smlouvy (jen v případě licenční smlouvy většinou nedostanete veškerá práva). Vy ta práva k domu můžete kdykoli prodat někomu dalšímu, stejně jako můžete prodat tu licenci. Ale ten další vlastník s vámi nebude uzavírat smlouvu o výstavbě domu, protože dům už stojí a vy mu prodáváte už hotový dům, jde o převod vlastnictví domu. Stejně tak další vlastník nebude uzavírat licenční smlouvu, protože ta licence už existuje, ale je to smlouva o převodu licence.

Vašim analogiím moc nerozumím. (Pokud dojde čistě k převodu vlastnictví domu, není kupec domu není v žádnem vztahu se stavební firmou a obsah smlouvy, kterou uzavřela stavební firma a stavebník, kupce nezajímá.)
Pokud není tato analogie stěžejní ve vaší argumentaci, doporučil bych abychom ji přeskočili a zachovali "tah na branku".

Filip Jirsák: "Úplně stejně se ale jedná o podvod, když uživatel zamlčí provozovateli webu, že blokuje reklamu."

Re:legalita prodeje a nelegalita užití
« Odpověď #162 kdy: 05. 10. 2014, 12:48:14 »
Představte si to na analogii s domem. Vy uzavřete smlouvu se stavební firmou, že vám firma postaví dům. Výsledkem splněné smlouvy je to, že jste vlastníkem postaveného domu (máte k němu - v případě domu veškerá - práva). Ta smlouva o výstavbě je analogií licenční smlouvy (jen v případě licenční smlouvy většinou nedostanete veškerá práva). Vy ta práva k domu můžete kdykoli prodat někomu dalšímu, stejně jako můžete prodat tu licenci. Ale ten další vlastník s vámi nebude uzavírat smlouvu o výstavbě domu, protože dům už stojí a vy mu prodáváte už hotový dům, jde o převod vlastnictví domu. Stejně tak další vlastník nebude uzavírat licenční smlouvu, protože ta licence už existuje, ale je to smlouva o převodu licence.
Vašim analogiím moc nerozumím. (Pokud dojde čistě k převodu vlastnictví domu, není kupec domu není v žádnem vztahu se stavební firmou a obsah smlouvy, kterou uzavřela stavební firma a stavebník, kupce nezajímá.)
Pokud není tato analogie stěžejní ve vaší argumentaci, doporučil bych abychom ji přeskočili a zachovali "tah na branku".
Ale tady použil pan Jirsák správnou analogii, a vy jste velmi správně ARGUMENTOVAL, a tady je přesně ten okamžik, kdy je potřeba přemýšlet.

Ano stavebník (Microsoft) dům postavil, a první kupec (uživatel/nabyvatel) dostal na základě kupní smlouvy (nákup PC/faktura) užívací právo k software (Windows), a tento první kupec následně prodal tento dům jinému kupci.
A vy správně píšete, ŽE nového kupce nemusí zajímat původní smlouva mezi stavebníkem a prvním kupcem, neboť dostává převodem užívací práva od prvního kupce, tak jak jsou.
Protože dům již stojí, a užívat jej lze.

Takže analogie je přesná, uvidíme jak ji pan Jirsák znovu překroutí, že to je zase jinak.

Pořád se tu bavíme totiž o užívacích právech, a ty jsou předmětem nákupu a prodeje, neboť pan Jirsák správně podotkl, že Microsoft neprodává software, ale užívací práva, tedy převádí tyto práva za úplatu (a zjednodušeně, avšak nesprávně, se tomu říká koupit licenci...)

A soud rozhodl, že lze převádět, tedy prodávat a kupovat, tyto užívací práva libovolně, neboť neboť při prvním převodu/prodeji těchto užívacích práv došlo k vyčerpání práv autora.

Ale tohle někdo ne a ne pochopit.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

Re:legalita prodeje a nelegalita užití
« Odpověď #163 kdy: 05. 10. 2014, 12:58:33 »
Takže kupující software smějí užívat, přestože nekoupili počítač? Smějí nebo nesmějí?
Kupující software smějí používat v souladu s licenčním ujednáním. Pokud chcete něco konkrétnějšího, dejte sem text konkrétního licenčního ujednání, nebo odkaz na něj. Bez toho se nic bližšího říct nedá, protože ty podmínky užívání jsou právě v tom licenčním ujednání napsané.

To není pravda, vyhodny-software prodává i instalační disk. To je ta "rozmnoženina".
Instalační disk není rozmnoženina Windows, je to rozmnoženina instalačního programu.

Jak je to tedy podle vás? Vyhodny-software současně prodává rozmnoženinu a k tomu převádí právě tu licenci, kterou uzavřel s microsoftem, tj. v původním znění?
Vyhodny-software.cz prodává licenci. Instalační DVD je jenom technický prostředek, který vám umožňuje software nainstalovat. Ten software pak ale můžete legálně používat jenom na základě té licence. Vlastnictví instalačního DVD vás ve vztahu k nainstalovanému software neopravňuje vůbec k ničemu.

Prodej rozmnoženiny a licence podle vás vůbec nesouvisí? Tj. je možné prodat samostatně licenci s microsoftem a stejně tak prodat samostatně rozmnoženinu (ale k užívání potřebuje kupující obojí)?
Nesouvisí, v tomto případě se prodává jen licence, instalační DVD je jen takový bonus navíc. Při prodeji s novým počítačem se ani to instalační DVD často nedává, stejně tak u hromadných licencí. Jiní tvůrci software třeba prodávají jen licence, a instalační DVD prodávají zvlášť za cenu média. Mám pocit, že to takhle nějakou dobu dělal i Microsoft.

Soudní rozhodnutí a zákony, o kterých mluvíme, řeší pouze prodej rozmnoženiny, a do práv vyplývajících z licenčního ujednání s Microsoftem vůbec nezasahují?
Řeší především práva vyplývající z licenčního ujednání.

Takže pouze první nabyvatel uzavírá smlouvu s Microsoftem, následující nabyvatel už jenom přebírá tato práva od prvního nabyvatele?
Ano.

Pokud dojde čistě k převodu vlastnictví domu, není kupec domu není v žádnem vztahu se stavební firmou a obsah smlouvy, kterou uzavřela stavební firma a stavebník, kupce nezajímá.
Ano, a úplně stejně je to u software. Kupec domu přebírá všechna práva, která měl jeho původní majitel - ani víc práv ani míň. Jak ta práva původní majitel získal ho zajímat nemusí (pokud není např. podezřelé, že taková práva má - ale to je jiná věc). Úplně stejně je to s licencí. Kupec licence přebírá všechna práva, která měl z licence původní majitel - ani víc práv ani míň. Jak ta práva původní majitel získal ho zajímat nemusí (opět se stejnou výhradou). Jediný rozdíl je v tom, že licenci lze prodat jedině jako celek, nejde ta práva rozdělit. U domu je to jiné, klidně můžete prodat jenom jeho půlku nebo ho pronajmout.
Ten příklad není stěžejní, ale je na něm myslím dobře vidět, o co se jedná. Zdá se, že když se mluví o právech k užívání software, mnoho lidí se do toho snadno zamotá.

Re:legalita prodeje a nelegalita užití
« Odpověď #164 kdy: 05. 10. 2014, 13:11:21 »
analogie opravdu není vaše silná parketa - myslím teď i na toto: http://forum.root.cz/index.php?topic=9802.msg107246#msg107246

Pokud dojde čistě k převodu vlastnictví domu, není kupec domu není v žádnem vztahu se stavební firmou a obsah smlouvy, kterou uzavřela stavební firma a stavebník, kupce nezajímá.
Ano, a úplně stejně je to u software. Kupec domu přebírá všechna práva, která měl jeho původní majitel - ani víc práv ani míň.
Jenomže ta práva, která přebírá od původního majitele kupec, neplynou ze smlouvy se stavební firmou: práva užívat dům plynou z kolaudačního rozhodnutí, z kupní smlouvy a ze zápisu v katastru nemovitostí.
A to je přesný opak toho, co tvrdíte v případě prodeje software.
Opravdu doporučuji analogie vynechat.

Na zbytek odpovím později.
Filip Jirsák: "Úplně stejně se ale jedná o podvod, když uživatel zamlčí provozovateli webu, že blokuje reklamu."