CETIN - připojení bytu

armyk

CETIN - připojení bytu
« kdy: 02. 10. 2024, 15:38:33 »
Ahoj,
nedávno jsem zjistil, že CETIN dotáhl před pár lety do baráku optiku, respektive je ukončen ve sklepě v provařovací skříni.

Chtěl bych se zeptat zda má někdo zkušenosti s realizací připojení bytu, jestli se musí připojit všechny, nebo se to dá zařídit indivuálně?
Jsme SJV a ti z nějakého důvodu před x lety prostě nechtěli to dotáhnout až k bytům... Teď tam jsem a chci to nějako iniciovat, protože s "optikou" od Vodafonu nejsem moc spokojeny.

Díky za každé rady, tipy a zkušenosti.


alex6bbc

  • *****
  • 1 629
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:CETIN - připojení bytu
« Odpověď #1 kdy: 02. 10. 2024, 16:44:49 »
cetin primo te nepripoji, smlouvu musis mit u tmobile, o2, apod. cetin pak je zapoji pripojku.

jjrsk

  • ****
  • 475
    • Zobrazit profil
Re:CETIN - připojení bytu
« Odpověď #2 kdy: 02. 10. 2024, 16:58:59 »
...

Ze zkusenosti ... nejdriv po tobe budou chtit stovky kKc az MKc za dotazeni toho dratu, postupne budou zlevnovat, a tak po 3/4 roce prekvapene zjisti, ze do toho baraku uz neco natazeno je. Pak budou tak dalsi 3/4 roku hledat, kde to konci na druhe strane. Az to zjisti, naplanuji, ze tak za 2 roky by meli cas to zprovoznit, a za 5 let se ti ozvou, kdy ze teda jako maji prijit.

Jinak receno, pokud vemes cajovou lzicku a zacnes si zakopavat vlastni, budes hotovy rozhodne driv.

Ale treba patris ke stastlivcum, a bez kecu ti to do tydne zprovoznej ...

Re:CETIN - připojení bytu
« Odpověď #3 kdy: 02. 10. 2024, 17:22:11 »
Overovac dostupnosti na cetin.cz hlasi na vasi adrese dostupnost optiky?
Pokud ano, staci objednat zrizeni sluzby a cetin pak ten jeden byt pripoji.
Pokud ne, bude to slozitejsi - ta optika na druhe strane nemusi nikde koncit, na central officu nemusi byt OLT, atp. Da se to asi zaridit, ale budete muset sehnat nekoho z CETINu, kdo to dokaze uvnitr zjistit. Mozna bych to zkusil pres jejich koordinatory - https://www.cetin.cz/produkty-a-sluzby/mesta-a-obce

Re:CETIN - připojení bytu
« Odpověď #4 kdy: 02. 10. 2024, 17:33:48 »
...

Ze zkusenosti ... nejdriv po tobe budou chtit stovky kKc az MKc za dotazeni toho dratu, postupne budou zlevnovat, a tak po 3/4 roce prekvapene zjisti, ze do toho baraku uz neco natazeno je. Pak budou tak dalsi 3/4 roku hledat, kde to konci na druhe strane. Az to zjisti, naplanuji, ze tak za 2 roky by meli cas to zprovoznit, a za 5 let se ti ozvou, kdy ze teda jako maji prijit.

Jinak receno, pokud vemes cajovou lzicku a zacnes si zakopavat vlastni, budes hotovy rozhodne driv.

Ale treba patris ke stastlivcum, a bez kecu ti to do tydne zprovoznej ...


Jestli to je zkusenost nedavna , tak se za poslednich 20 let nezmenilo vubec nic :

- potreboval bych zprovoznit tel. linku na adrese ...
- nelze, nemame tam vedeni
- kolega rika ze ano , neb jste tam loni na jare ...
- rikam ze jsme tam nic  netahali , takze tam neni !

Tak jsem si to tam zajel vyfotit ...

- Stojim u jeho branky , mate v sloupku branky rozvadec a koukaj ...
- jestli tam neco je , tak my to nejsme !
- tak ja vam to vyfotim i s vasim logem a poslu ...
- ......

Nakonec si to jejich jejich technicke oddeleni prijelo vyfotit samo , prisli na cca rok nepredanou sit mezi novostavbou rodinnych domku a do cca dvou let od prvni zadosti kolegy bylo hotovo.


jjrsk

  • ****
  • 475
    • Zobrazit profil
Re:CETIN - připojení bytu
« Odpověď #5 kdy: 02. 10. 2024, 17:43:15 »
...

Telecom je proste telecom a nikdy se nic nezmeni. Tech zazitku s nima mam celou radu za minulych 30 let a je to porad totez. A klidne i presne opacne = klidne ti na misto poslou technika kterej to ma zapojit a ten pak zjisti, ze nejblizsi draty koncej 5km od baraku. Ostatne parkrat sem tu psal, oni skupovali lokalni wifinare, a pak se snazili na DSL previst vsechny jejich klienty, i takovy, kterym zadny jejich draty nevedli ani na pozemek, natoz do baraku.

Re:CETIN - připojení bytu
« Odpověď #6 kdy: 02. 10. 2024, 22:35:39 »
Moje nedávná zprostředkovaná zkušenost s CETINem. Obec s pár desítkami obyvatel,  kde se před lety napříč obcí náhradou za starý telefonní kabel, natáhla optika. Přípojky se dělali jen tam, kde někdo už služby využíval, nebo měl zájem, což v obci, kde jsou povětšinou důchodci znamenalo, že jich moc nebylo.

Dnes, za zřízení připojky, na hranici pozemku, pár metrů od kabelu, chtějí 200 tisíc. Řekl bych, že investice to byla za X milionů, takže mohli udělat rovnou po trase odbočky, které by se v případě zájmu jen vyhrábly a napojili dále, aniž by se muselo kopat až ke kabelu či do něj rovnou zasahovat.

200 tisíc vám za připojení k internetu, nebo jen telefonu, pochopitelně na vesnici nikdo nedá. Takže kabel za miliony má minimální využití, a návratnost investice je předpokládám daleko za jeho životností.

Re:CETIN - připojení bytu
« Odpověď #7 kdy: 02. 10. 2024, 23:42:15 »
Ohledně připojování optiky v bytovkách: nemám přehled, jak to dělá Cetin/O2.
V posledních několika letech k nám přiběhla jedna místní kabelovka s HFC a dedicated optikou (FTTB), a teď nedávno PON od T-Mobile. Vůbec nebyla řeč, že by se měly nějak hromadně drátovat byty - tohle se dělo snad jenom těsně po revoluci.

Kabelovka si natahala v elektro stoupačce krky a do nich CAT5e + coax. Kdo to nechtěl okamžitě do bytu, tomu smotali pár metrů do cívky ve stoupačce (pod deklem).

T-mobile si zatáhl do stoupaček vícevláknové "stoupací kabely", ze kterých se "na patře" dají vypichovat jednotlivá vlákna pro odbočení.

V obou případech je barák připraven na připojování jednotlivých bytů ad hoc.

Re:CETIN - připojení bytu
« Odpověď #8 kdy: Dnes v 01:26:32 »
Dobrý den,
mám od O2 optiku do panelákového bytu a začalo to stejné jako tazatel v prvním příspěvku, všiml jsem si při cestě do sklepa že už dole mají trubičky zakončené Cetin i Tmobile, takže jsem šel objednat změnu tarifu na optiku tenkrát ještě přes web zrychlujeme, upozorňuji že do té doby jsem měl aktivní VDSL připojku od O2.
Objednal jsem 500 Mbit, za několik dní se ozval technik O2 že přijde, dokonce i o víkendu v sobotu, přišel pán Ukrajinec a velmi mne překvapil tím jak se k instalaci a problémům které tu i někteří zmiňují postavil, vše se ale nakonec povedlo v tentýž den, optickou trasu zakončil po pár lištách přes můj byt krabičkou na zdi, vedle které umístil terminátor, a k němu jsem is připojil svůj do té doby používaný mikrotik v modu bridge, PPOE na VDSL zyxel modem. Změnu připojení provedl technik požadavkem na cetin a do hodiny bylo zrušeno VDSL a aktivní optický spoj, PPOE spojení se připojilo úplně stejně jako jsem ho do té doby měl na VSDL, dokonce i stejnou veřejnou ip (za tu neplatím sem tam ji změní).
Optika od O2 jede doteď a výpadky nejsou žádné, mám všechny ty krabičky na malé UPS takový ten šesti pes od APC.

Problémy ? Jak jsem pochopil tak při instalaci byl problém takový že trasa do paneláku byla automaticky převzata aby se vše stihlo, takže dva optické kabely jeden hlavní a záložní, tak hlavní nefungoval, pán prosvěcoval optické spoje odemne dál a přišel na to, připojil mne tedy na záložní optické vláko které do paneláku vedlo, prostě si s tím poradil taky mě mohl poslat někam. No nakonec jsem byl první instalace v paneláku to mi s klidem řekl, za instalační material jsem vůbec nic neplatil ja pouze objednal změnu služby z VDSL na Optiku.
« Poslední změna: Dnes v 01:28:54 od madmucho »

Re:CETIN - připojení bytu
« Odpověď #9 kdy: Dnes v 08:37:34 »
Ahoj,
nedávno jsem zjistil, že CETIN dotáhl před pár lety do baráku optiku, respektive je ukončen ve sklepě v provařovací skříni.

Chtěl bych se zeptat zda má někdo zkušenosti s realizací připojení bytu, jestli se musí připojit všechny, nebo se to dá zařídit indivuálně?
Jsme SJV a ti z nějakého důvodu před x lety prostě nechtěli to dotáhnout až k bytům... Teď tam jsem a chci to nějako iniciovat, protože s "optikou" od Vodafonu nejsem moc spokojeny.

Díky za každé rady, tipy a zkušenosti.

No mame neco podobneho, Cetin dotahl optiku do sklepa. A druzstvo nechce rozvody po baraku, protoze nove vymalovana chodba a dalsi plky (jinudy nez chodbou to nejde, nejsou stupacky, pac stara zasavba).

V prvni rade si zjisti jak se da dostat k te veci ve sklepe. Protoze pokud to jde spolecnejma prostorama potrebujes souhlas SVJ. A je klidne pravdepodobne ze to budou chiti abys to uvedl (nebo ten kdo ti to bude tahat) do puvodniho stavu.

Re:CETIN - připojení bytu
« Odpověď #10 kdy: Dnes v 09:17:45 »
No mame neco podobneho, Cetin dotahl optiku do sklepa. A druzstvo nechce rozvody po baraku, protoze nove vymalovana chodba a dalsi plky (jinudy nez chodbou to nejde, nejsou stupacky, pac stara zasavba).

To je jakobych měl v baráku patologickou byrokracii na úrovni naší radnice :-)

Pozvat/vpustit si do baráku telco s optikou (což je osvícené a správné) a pak jim jakožto zástupce sousedů zakázat, tahat to po baráku? :-)

Jsem nakonec rád za naše malé SVJ, kde jsem se vlastní dlouholetou prací dopracoval k pozici (pochybné výsadě) převážně důvěryhodného údržbáře a chytrolína ve věcech infrastruktury. U nás platí "hlavně ať to funguje".

Re:CETIN - připojení bytu
« Odpověď #11 kdy: Dnes v 10:23:44 »
Důchodcům v SVJ je milejší  výmalba, než nějaké internety, to je pochopitelné. To pak často společné prostory vypadají lépe, než jednotlivé byty, tedy dokud se i na nich nepodepíší problémoví nájemnící a jejich návštěvy.

Nakonec se člověk dozví, že za všechno vlastně můžou ty internety, protože když nebyly, nikdo po chodnách nesprejoval...

Re:CETIN - připojení bytu
« Odpověď #12 kdy: Dnes v 10:43:18 »
...hele já si na důchodce nemůžu stěžovat, určitě ne paušálně. Jednak těch před-internetových u nás už mnoho nezbylo, barák se výrazně omladil lidmi, kteří si byty koupili za svoje za tržní cenu. Druhak mě zrovna včera překvapila telefonátem sousedka, která bydlí sama, je jí asi 85, a můj mobil si našla googlem na webu mého zaměstnavatele. Chtěla se jenom něco zeptat ohledně odvzdušnění topení... zvednout telefon bylo rychlejší, než šlapat dvě patra dolů a čtyři nahoru.

Re:CETIN - připojení bytu
« Odpověď #13 kdy: Dnes v 10:59:26 »
Pozvat/vpustit si do baráku telco s optikou (což je osvícené a správné) a pak jim jakožto zástupce sousedů zakázat, tahat to po baráku? :-)

Na tomhle paradoxu "do baráku je optika dovedená ale blokli jsme rozvedení do bytů" je obzvlášť pikantní to, že operátorovi / vlastníkovi optiky stejně SVJ, pokud se to dělalo v posledních cca 10-15 letech, muselo zřídit věcné břemeno zajištění služebnosti nebo se smluvně pod docela drsnou sankcí zavázat k zajištění přístupu, takže po baráku teď můžou v podstatě volně trajdat jeho zaměstnanci.

BTW ty storky tady mi připomněly, když jsem stavěl barák na kraji Prahy, a protože optika i LTE byly v nedohlednu a wifi sítě pořád ještě 5km za kopcem, zbývalo DSL. A tak volám po operátorech, a probíhalo to zhruba takhle (mezi jednotlivými položkami 14 dní až 3 měsíce pauzy):
- tam žádný dráty nejsou (dva dny předtím jsem po předchozím majiteli vykopal thuji u plotu a kabely tam byly rovnou tři vedle sebe, a metr za plotem má soused telekomí rozvaděč)
- dráty tam jsou, ale jsou starý a odpojený
- tak dráty jsme tam položili před pár lety, ale nikdo neměl zájem, tak jsme je převedli na CETIN
- tak ne, na VF
- aha, tak na TM
- tak vlastně jsou naše, a můžete mít 50/20
- kolega kecal, nepůjde víc než 4/2
- aha, on je na konci ulice novej DSLAM, půjde klidně bonding 2x50, technik to včera změřil
- nojo, ale nejsou tam volný páry (a na čem to teda měřil?)
- párů je spousta, ale DSLAM je až na náměstí, půjde to 2/0,5
- tak vám za tejden můžem udělat ten bonding 2x50 ... na což já "hele jako sorry, ale po těch pěti letech už mám dva roky wifinou symetrickou stovku a od Nordicu zálohu 20/10, a na jaře tu bude optikou symetrický gigo, takže si to strčte za klobouk".

armyk

Re:CETIN - připojení bytu
« Odpověď #14 kdy: Dnes v 11:01:08 »
Ahoj,
nedávno jsem zjistil, že CETIN dotáhl před pár lety do baráku optiku, respektive je ukončen ve sklepě v provařovací skříni.

Chtěl bych se zeptat zda má někdo zkušenosti s realizací připojení bytu, jestli se musí připojit všechny, nebo se to dá zařídit indivuálně?
Jsme SJV a ti z nějakého důvodu před x lety prostě nechtěli to dotáhnout až k bytům... Teď tam jsem a chci to nějako iniciovat, protože s "optikou" od Vodafonu nejsem moc spokojeny.

Díky za každé rady, tipy a zkušenosti.

No mame neco podobneho, Cetin dotahl optiku do sklepa. A druzstvo nechce rozvody po baraku, protoze nove vymalovana chodba a dalsi plky (jinudy nez chodbou to nejde, nejsou stupacky, pac stara zasavba).

V prvni rade si zjisti jak se da dostat k te veci ve sklepe. Protoze pokud to jde spolecnejma prostorama potrebujes souhlas SVJ. A je klidne pravdepodobne ze to budou chiti abys to uvedl (nebo ten kdo ti to bude tahat) do puvodniho stavu.
Diky za info a vsem tady.
No vymalba je potreba delat i tak, paradoxni je, ze se tu pred rokem delala elektrika, tak se to mohlo natahnout s tim, nebo minimalne husi krk. Co je problem je, ze kzdy byt ma exUPC, takze to nikdo asi nechtel. Na druhou stranu tu jsou tam listy kde by to slo tahnout + stoupacky. Jde o to jestli to od toho rozvadece do bytu musi natahnout nekde specializovany, nebo si tam proste natahnou trubicku az k sobe do bytu sam s povolenim SVJ?
Btw jsem jsem mistopredseda, tak by to snad mohlo jit lehce.