IP kamery bez nutnosti aplikace

IP kamery bez nutnosti aplikace
« kdy: 27. 10. 2024, 11:22:10 »
Můžete mi doporučit nějaké NVR zařízení pro záznam a prohlížení alespoň čtyř kamer? Rád bych "appliance", box, který koupím, nakonfiguruju a roky o něm nebudu vědět. Všichni výrobci mi nutí aplikaci (jen pro windows), a/nebo mobilní apliaci obvykle s "přístupem přes internet", v nejlepším případě webové rozhraní, které ovšem potřebuje různá rozšíření prohlížeče, která jsou k dispozici jen pro windows. Vyhovoval by mi web interface, který bude fungovat plnohodnotně pod linuxem (live-view, konfigurace NVR). To zařízení bude kompletně offline bez přístupu k internetu.


Re:IP kamery bez nutnosti aplikace
« Odpověď #1 kdy: 27. 10. 2024, 16:25:40 »

SR

Re:IP kamery bez nutnosti aplikace
« Odpověď #2 kdy: 27. 10. 2024, 18:02:55 »
Cca mesic zpatky sem si rozbehal synology security station a na jejich NASu (DS920+) celkem spokojenost
plus:
 - rozumne jednoduche
 - vse lokalne
 - funguje v prohlizeci (bez doplnku jen pokud chces h265 tak to myslim neco chtelo tak sem zustal u h264) + apka
minus:
 - cena zalezi jestli ten NAS vyuzijes i na jine veci. Ja si na to beham zalohy. Bezi tam docker takze sem zrusil vsechny raspbery pi a podobne hracky a bezim si na tom veci v kontejneru.
 - plati se tam licence za pocet pripojenych kamer coz je takove... nicmene je to jednorazovy poplatek podle ceny NASu dostanes nake licence zdarma a ta cena neni tragicka (pokud uz mas na to koupis NAS s disky za 20K tak te to nepolozi :))


 

Re:IP kamery bez nutnosti aplikace
« Odpověď #3 kdy: 27. 10. 2024, 18:45:57 »
Ahoj,

děkuju za reakce a zkušenosti. U synology jsem se nikde nedočetl, že funguje v Linux browseru, ani to, že bude fungovat offline. Nejspíš to poběži na chrome/firefoxu v linuxu, ale asi bude problém s tím offline režimem. Ty AI funkce vyžadují připojení. Obecně o ně nestojím, takže zakážu komunikaci. Ostatní funkce NAS nepotřebuju a nebudu používat. Tím se z toho stává drahá krabice (15k) ve srovnání s libovolným NVR řešením od kdekoho (5k). Nepopiratelnou výhodou je ten web interface. Nevýhodou je zase komplexnost té krabice - má to bezpočet funkcí a vlastností které nevyužiju a mohou se rozbít a platím za ně. Vedle toho nějaké NVR neumí nic moc navíc a je to specializovaná appliance, nikoli univerzální řešení kde čeho.

Neměli byste ještě nějaký námět?

Re:IP kamery bez nutnosti aplikace
« Odpověď #4 kdy: 27. 10. 2024, 19:18:29 »
NAS obecně častěji funguje offline (což je i výchozí režim), tedy tam problém nehledejte. Online je primárně pro přístup z venku - pokud nepotřebujete, nebude. Rozhraní funguje nezávisle na OS.
Jako zásadní bod rozhodování vidím výchozí licence na počet kamer (Synology 2, Qnap tuším 8) a potřeba dokoupení dalších. Což opět prodraží variantu NAS.
V jednom objektu mám kamery postavené na řešení TP-Link / Tapo. Je to levné, snadno se přidávají kamery a aplikaci pro telefon potřebujete jen na výchozí nastavení. Kamery ukládají video na SD kartu, tedy není potřeba další krabice a online funkce nejsou povinné. Podporují protokol RTSP, tedy pro samotné sledování stačí ve většině případů nativní přehrávač v Linuxu.
Což mi připomnělo, že existují přímo celé distribuce, které fungují jako "surveillance center". Před lety jsem si s podobnou hrál na Raspberry Pi (pro 4 kamery by to chtělo alespoň v.5) - tady je rovnou i návod https://www.youtube.com/watch?v=DUt82YP1p0U

Nicméně ten TP-Link Vám doporučím jako téměř ideální řešení. Kamery lze provozovat s lokálním napájením přes WiFi, nebo přes PoE jedním LAN kabelem. Detekce i nahrávání fungují skvěle a ač jsem rovněž online funkce nepožadoval, ukázaly se velmi užitečnými (upozornění na překročení oblasti, či vzdálená komunikace - kamera má mikrofon i reproduktor).


Re:IP kamery bez nutnosti aplikace
« Odpověď #5 kdy: 27. 10. 2024, 19:26:42 »
V práci mame Nvr Dahua N220104-P-4KS4. Je kompletne offline, ovládanie cez html5 web GUI(bez doplnkov), ak ale človek chce, majú aplikáciu na win/android (tiež iba lokálne bez internetu). Ma zabudovany poe switch na 4 kamery. Kamery používame tiež dahua,neviem, ci podporuje iné.

Doma mám na kamery nasadený Frigate, co ale nesplňuje hotový box(treba niekde nainštalovať).

Re:IP kamery bez nutnosti aplikace
« Odpověď #6 kdy: 27. 10. 2024, 21:28:54 »
Záleží, co od toho chcete.
Po úvodním nadšení to stejně skončí na tom, že si to žije samostatným životem a vracíte se k záznamům, až když je problém.
Já mám Hikvision NVR plus 4 kamery.
Na aktuální pohled používám náhled přímo z kamer v Domoticz, který stejně jede pro domácí automatizaci.
Snímky se střídají po vteřině, což mi pro přehled stačí a přístup mám buď lokálně nebo přes veřejnou IP.
Pokud potřebuje něco z minulosti, tak si přes to webové rozhraní NVR stáhnu časový interval, který mne zajímá a přehraji přes VLC.
Jinak přes VLC lze samozřejmě přehrávat i aktuální streamy jednotlivých kamer.
Jinak mám zajímavý poznatek.
To jejich webové rozhraní vyzažduje pro obraz nějaký exe plugin.
Tak spustím Virtualbox, tam Firefox s tím rozšířením a vidím obraz z kamer.
Pak spustím Firefox v Ubuntu a kupodivu taky vidím obraz  z kamer, což bez toho běžícího Virtualboxu ani náhodou.
Vždycky jsem si myslel, že by to mělo být docela dobře vzájemně oddělené.
Nešlo by to nějak využít pro obraz i v Ubuntu?

_Jenda

  • *****
  • 1 602
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:IP kamery bez nutnosti aplikace
« Odpověď #7 kdy: Dnes v 01:06:56 »
Linuxový "box" se ZoneMinder nevyhovuje? S jakoukoli "appliance" budou jen problémy, už je vidíš a to jsi ještě ani nezačal.

Re:IP kamery bez nutnosti aplikace
« Odpověď #8 kdy: Dnes v 06:54:57 »
Ja pouzivam AgentDVR. Prislo mi to jednoduchsie nez zoneminder.

Re:IP kamery bez nutnosti aplikace
« Odpověď #9 kdy: Dnes v 07:20:09 »
Linuxový "box" se ZoneMinder nevyhovuje? S jakoukoli "appliance" budou jen problémy, už je vidíš a to jsi ještě ani nezačal.

 Chtěl jsem se tomu vynout. Mám kolem sebe několik firem, které prodávají hotové NVR na klíč, stojí to celé do deseti tisíc a nemusím lézt po střeše, tahat kabely, kupovat počítač, hledat kompatibilní kamery, učit se nový systém apod. Samozřejmě po nich můžu chtít jenom přidělat kamery a natáhnout kabely a udělat si zbytek sám, ale příjdu o tu výhodu dodávky celého systému (reklamace, servis apod.) a strávím nad tím dost času.

Ale ano, ZoneMinder bych mohl provozovat, koukám, že běži v kontejneru, tak by to nemuselo být tak zlé, ale pořád to nemám kde provozovat. Mohu poprosit o doporučení venkovních kamer, které používáš nebo jsou doporučené?

Re:IP kamery bez nutnosti aplikace
« Odpověď #10 kdy: Dnes v 07:32:08 »
Záleží, co od toho chcete.
Po úvodním nadšení to stejně skončí na tom, že si to žije samostatným životem a vracíte se k záznamům, až když je problém.
Já mám Hikvision NVR plus 4 kamery.
Na aktuální pohled používám náhled přímo z kamer v Domoticz, který stejně jede pro domácí automatizaci.
Snímky se střídají po vteřině, což mi pro přehled stačí a přístup mám buď lokálně nebo přes veřejnou IP.
Pokud potřebuje něco z minulosti, tak si přes to webové rozhraní NVR stáhnu časový interval, který mne zajímá a přehraji přes VLC.
Jinak přes VLC lze samozřejmě přehrávat i aktuální streamy jednotlivých kamer.
Jinak mám zajímavý poznatek.
To jejich webové rozhraní vyzažduje pro obraz nějaký exe plugin.
Tak spustím Virtualbox, tam Firefox s tím rozšířením a vidím obraz z kamer.
Pak spustím Firefox v Ubuntu a kupodivu taky vidím obraz  z kamer, což bez toho běžícího Virtualboxu ani náhodou.
Vždycky jsem si myslel, že by to mělo být docela dobře vzájemně oddělené.
Nešlo by to nějak využít pro obraz i v Ubuntu?

Aha, děkuju. Mohl bych provozovat nějaké NVR řešení a ke kamerám live přistupovat přes vnc zcela mimo ten systém? Chtěl bych mít kdykoliv možnost se podívat na všechny kamery a vidět co se děje. Zkoušel jsi třeba toto?
https://wiki.videolan.org/VLC_HowTo/Make_a_mosaic/

Re:IP kamery bez nutnosti aplikace
« Odpověď #11 kdy: Dnes v 13:58:26 »
Nieco podobne hladam aj ja. Proste kameru, kde nastavim wifi, ip a koniec. Pripadne nahravanie na sd kartu. Stream by som si pozeral cez vlc. Ziadny cloud, ziadna apka, fungovanie iba v lokalnej sieti. Zatial vsetky cenovo dostupnejsie maju nejaku svoju apku od vyrobcu a to prave nechcem.

Re:IP kamery bez nutnosti aplikace
« Odpověď #12 kdy: Dnes v 18:33:58 »
Nieco podobne hladam aj ja. Proste kameru, kde nastavim wifi, ip a koniec. Pripadne nahravanie na sd kartu. Stream by som si pozeral cez vlc. Ziadny cloud, ziadna apka, fungovanie iba v lokalnej sieti. Zatial vsetky cenovo dostupnejsie maju nejaku svoju apku od vyrobcu a to prave nechcem.

Vypada to, ze hledas mezi hrackama na Alze.

wifi, ip, sd:
https://www.hikvision.com/cz/products/IP-Products/Network-Cameras/Pro-Series-EasyIP-/ds-2cd2546g2-i-s-/?subName=DS-2CD2546G2-IWS+%28C%29 = takovejch podobnejch bude jiste vic. Vlc nevim.

Preji prijemnou zabavu s cinanem  ;)

Zopper

  • *****
  • 763
    • Zobrazit profil
Re:IP kamery bez nutnosti aplikace
« Odpověď #13 kdy: Dnes v 18:51:27 »
Nieco podobne hladam aj ja. Proste kameru, kde nastavim wifi, ip a koniec. Pripadne nahravanie na sd kartu. Stream by som si pozeral cez vlc. Ziadny cloud, ziadna apka, fungovanie iba v lokalnej sieti. Zatial vsetky cenovo dostupnejsie maju nejaku svoju apku od vyrobcu a to prave nechcem.

Existuje aplikace, když ji nepoužíváš? Psal jsem to tu nahoře, většina IP kamer nemá problém se streamem po LAN kamkoliv. Viz například oficiální FAQ od TP-Linku.
Jen pozor, levnější modely budou mít jen jeden stream a tedy nemůžeš zároveň v jednu chvíli ukládat v NVR/SD kartě a k tomu se přímo po VLC koukat živě.


Linuxový "box" se ZoneMinder nevyhovuje? S jakoukoli "appliance" budou jen problémy, už je vidíš a to jsi ještě ani nezačal.

Každému soudruhovi podle jeho gusta. Vlastní systém a instalace všeho je sice nejflexibilnější, ale taky zdaleka nejnáročnější na údržbu a instalaci. Člověk se sice lecos naučí, ale zaplatí za to spoustou času. A finančně to v SOHO/malá firma vychází dost podobně.

Re:IP kamery bez nutnosti aplikace
« Odpověď #14 kdy: Dnes v 19:00:07 »
U každé Hikvision nebo Dahua jde používat cokoliv. Nechci aplikaci v telefonu, nechci aplikaci v desktopu, nechci se připojit pomocí prohlížeče, tak klidně nic z toho nepoužiju. Chci používat pouze jen VLC, tak využiju živý RTSP stream, bez možnosti prohlížení nahrávek. Jen podotknu, že VLC dodnes neumí RTSP stream přes IPv6, což je možnost obejít veřejnou IPv4.
Když se chci podívat na živý stream bez možnosti IPv6 nebo veřejné IPv4, tak mi nezbyde nic jiného, než aplikace přes cloud a to samé platí o prohlížení nahrávek. Ve vnitřní síti lze použít i prohlížeč.