Který způsob vzdálené plochy pro Windows

Který způsob vzdálené plochy pro Windows
« kdy: 31. 01. 2024, 23:56:23 »
Bohužel se mi to stalo znova. A bohužel po půl hodině zhasl monitor, na kterém jel aspoň kurzor. I když to bylo asi 5 minut po posledním pohybu myší nebo kliknutí. Jako kdyby se timeout pro vypnutí monitoru počítal od zámrzu obrazu. Takže jsem ani nestlihl vyzkoušet připojit druhy monitor Ale PC stále běžel-běží , dokonce je dostupný přes síť.


Takže potřebuji řešit prevenci. Nevyznám se moc v RDP , reminna,KVM, Vzdalená pomoc a ještě něco, .atd, co pro windows existuje . Co z toho je součást windows a co jsou appky třetích stran. Kterou funkci zvolit a vybrat.  A pak až druhořadě software pro klienta.

 Jak ve Windows 10 aktivovat funkci nějakého vzdálénoho přístupu přes IP síť klidně v stejném L2 segmentu, ale ne abych se přihlásil na novou session s čistou plochou, ale abych dokázl ovládat to co se posílá na ten monitor a/nebo ovládat to co se děje na té ploše která je zobrazená na tom (jediném)monitoru. Tedy ovládat to v kontextu v otevřených aplikacích na ploše. Pro připomenutí - byl jsem schopen poslepu napsat win+r  ; ping něco ; a viděl příchozí pakety. Taky jsem byl schopen ježděním myší po ploše vidět, jak se kurzor změnil z šipky na Resize-šipku a když jsem nějaké okno zmenšil, tak se mi místo, kde kurzor se změni z šipky na resize-šipku adekvátně posunulo. Jenom  plocha byla přeryta aplikací běžící v exkluzivním fullscreenu. A tady se to už liší dle případu, stalo se mi to pětkrát, někdy tam napořád je zamrzlý obraz s funkčním kurzorem, někde lze přes alt tab přepnout aplikace a vidět jejich okna, někdy funguje jen alt-tab obsahující živý náhled aplikací. Jo a dodatek - klávesová zkratka reset grafického driveru způsobí zásek, že pak už nejde nic.



Jestli to fungovat bude to nevím (jestli po napojení neuvidím tu samou plochu s překryvem zamrzlé aplikace) - ale chci tuhle možnost zkusit. 

A pak k tomu mám otázku - rozlišuje se v tomhle vzdálené ploše/přístupu/ to, jestli  přenáším to co se má poslat na monitor(což by defacto byla nějaká systémová věc bez ohledu na Usera =  jako KVM spíš)) a nebo nějaké napojení na aktuálního uživatele a jeho workspace-plochu. Nevím proč se mi tam vkládá slovo Session. Třetí věc by pak bylo se přihlášení se jako  (jiný nebo stejný)uživatel na novou plochu – což by problém neřešilo. Od té metody by se možná odvíjelo, jesli by se mi zobrazila zamrzlá plocha nebo  fungující plocha.
« Poslední změna: 01. 02. 2024, 07:35:35 od Petr Krčmář »


_Jenda

  • *****
  • 1 597
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Který způsob vzdálené plochy(a SW) pro Windows
« Odpověď #1 kdy: 01. 02. 2024, 01:39:28 »
Nečetl jsem to detailně, ale nainstaloval jsem https://www.tightvnc.com/ a dělalo to přesně to, co nejspíš chceš.

Erin

  • *
  • 1
  • baka baka
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Který způsob vzdálené plochy(a SW) pro Windows
« Odpověď #2 kdy: 01. 02. 2024, 02:50:25 »
Jenom, zkusili jste Control+Super(Win)+Shift+B na reset grafických ovladačů?

Re:Který způsob vzdálené plochy(a SW) pro Windows
« Odpověď #3 kdy: 01. 02. 2024, 09:13:57 »
Nečetl jsem to detailně, ale nainstaloval jsem https://www.tightvnc.com/ a dělalo to přesně to, co nejspíš chceš.
Presne tohle (tightvnc) jsem nedavno pouzil taky a funguje ok. Bez poplatku. Neni to RDP, je to prime ovladani aktualni plochy, kde uzivatel spusti tightvc server a vy si pro ovladani spustite tightvc klient. Oboje soucasti instalace. Je tam i service pro automaticke spusteni serveru na pozadi.

robac

  • ***
  • 202
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Který způsob vzdálené plochy pro Windows
« Odpověď #4 kdy: 01. 02. 2024, 09:26:38 »
Pokud se bavime o desktopu, tak RDP klient se, pokud je uzivatel na PC prihlasen, take pripojuje k jeho session/plose


k3dAR

  • *****
  • 2 945
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Který způsob vzdálené plochy pro Windows
« Odpověď #5 kdy: 01. 02. 2024, 09:47:00 »
nainstaluj jak to vnc, tak nastav nativni RDP, a prover oboje ze ti funguje pristup z jineho stroje kdyz to nemas zasekle...

u RDP bych si tipnul ze je vetsi sance pri zaseku vzdalene ziskat pristup k ovladani, protoze myslim ze si to resi komplikovanejs/jinak, nez prenos ciste bitmapy jako vnc...

Re:Který způsob vzdálené plochy(a SW) pro Windows
« Odpověď #6 kdy: 01. 02. 2024, 14:28:09 »
Díky za tipy, vyzkouším. Bohužel to je náhoda kdy se to stane. Začlo to dělat před 2 měsíci, do tý doby jsem ho považoval za spolehlivý počítač, který se nikdy nesekne.
Jenom, zkusili jste Control+Super(Win)+Shift+B na reset grafických ovladačů?
Díky za radu slečno, ale toto jsme zkusili, a to systém zasekne totálně

Karmelos

  • *****
  • 1 027
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Který způsob vzdálené plochy pro Windows
« Odpověď #7 kdy: 02. 02. 2024, 00:53:03 »
Nevim, nikdy jsem to moc neřešil, ale typicky to vypadá jako nejaký overlay, umí to třeba nvidia ve hrách, jestli to tam náhodou někdo nepovolil. Jinak já používám na wokenní stanice TW, tam mě párkrát dostaly ty sekurity apky co chtějí elevated práva, nebo heslo admina pak tam čověk musel jít a odklikat to na místě...
Gréta je nejlepší.

Re:Který způsob vzdálené plochy pro Windows
« Odpověď #8 kdy: 02. 02. 2024, 09:12:37 »
Pokud se bavime o desktopu, tak RDP klient se, pokud je uzivatel na PC prihlasen, take pripojuje k jeho session/plose

No, ne nutně. Resp na desktopové edici jo, ale ne na serverové, a to speciálně na terminálovém serveru. Navíc v závislosti na konfiguraci terminálových služeb (ano, i na desktopové edici RDP server obstarává terminálová služba) lze nastavit, že pokud se připojuješ z klienta, který má jiné vlastnosti displeje než předchozí neukončené sezení, tak se místo připojení k existujícímu otevře nové.

Tedy abych to shrnul: při připojení k desktopu asi většinou pravdu mít budeš, při připojení k serveru většinou ne.
BTW jako bonus předpokládám že víš, že sezení otevřené microsoftím klientem mstsc se chová dost jinak, když ho spustíš s parametrem /admin.

Re:Který způsob vzdálené plochy pro Windows
« Odpověď #9 kdy: 02. 02. 2024, 14:59:23 »
parsec znáte někdo?

Tak se zdá že nativní RDP funguje, hodí mě to doprostřed dění otevřených oken, tak jak čekám, k záseku až dojde ,nevím, kdy to bude. Takže zkušenost v osudové chvíli nemám.

Jen by mě zajímal ten parametr /admin, to je na klientovi nebo na serveru? (Pkud na serveru, netuším, kde se to zadává)

A vlastně  to srovnání tightvnc a RDP či jiné by mě zajímalo z jiného hlediska, autentizace  a hesel.  Výhledově ale současný způsob možná nebude stačit, kvůli dvoum věcem, 1. nějaké globální přístupové heslo nezávislé na heslu uživatele 
 místního uživatelského účtu, že se přihlašuji jménem a heslem daného uživatele, ale co kdybych chtěl  bez ohledu na uživatele, že bych prostě ovládal obsah plochy jako bych byl před monitorem ať je přihlášen kdokoli.
. Není to nutně na pořadu dne, protože to je v uzavřené společnosti, ale to je nynější stav.

U RDP to chce jméno a heslo místního uživatele   a vlastně čí zadám účet, tak na toho plochu se přihlásím a za druhé tam asi nikde není možnost přidat druhou vrstvu ověření nějakým globálním heslem

VNC jsem dlouho nepoužíval a navíc pokud vím, je víc alternativ, ten parsec. Zvládne některý právě tyhle dvě věci jinak/navíc?
1. zabezpečením dalším heslem/klíčem , nezávislým  na (aktuálním ne nutně *)místním uživateli
2. abych nemusel vůbec vybírat, na jakého místního usera se chci nalogovat, prostě to co se děje na ploše


jako jo, ten tight vnc to bude umět asi, jak už psal k3dAR, ale dá se podle těchto dvou bodů přiohnout i RDP?


* Pokud není přihlášen, tak žádný "aktuální" user není, přihlásí se daný user na čistou plochu, tak jak psal RDa a upřesňovali další v - dle závislosti na Edici, módu a těm nastavením, o kterých jsem nikdy neslyšel.

k3dAR

  • *****
  • 2 945
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Který způsob vzdálené plochy pro Windows
« Odpověď #11 kdy: 03. 02. 2024, 20:31:42 »
Nepouzivam Windows, ale to VNC by melo prave neresit kdo je prihlasen a pri overeni das globalni heslo nastavene v tom VNC a zobrazi prave tu plochu co mas na LCD... (pokud to bezi jako system sluzba)

U Linuxu to tak funguje, pokud VNC bezi jako sluzba pod rootem (plocha aktivniho uzivatele, moznost prepnout na jineho, nebo odhlasit a videt Login screen).
Pokud bezi jako program pod konkretnim uzivatelem tak klient zobrazi jen plochu daneho uzivatele a pri prihlaseni (na serveru) jineho uzivatele nezobrazi nic. (pokud se nepouzije vnc tak aby nesdilelo ale naopak vytvorilo vlastni virtualni session/plochu)

robac

  • ***
  • 202
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Který způsob vzdálené plochy pro Windows
« Odpověď #12 kdy: 03. 02. 2024, 20:58:54 »
Pokud se bavime o desktopu, tak RDP klient se, pokud je uzivatel na PC prihlasen, take pripojuje k jeho session/plose

No, ne nutně. Resp na desktopové edici jo, ale ne na serverové, a to speciálně na terminálovém serveru. Navíc v závislosti na konfiguraci terminálových služeb (ano, i na desktopové edici RDP server obstarává terminálová služba) lze nastavit, že pokud se připojuješ z klienta, který má jiné vlastnosti displeje než předchozí neukončené sezení, tak se místo připojení k existujícímu otevře nové.

Tedy abych to shrnul: při připojení k desktopu asi většinou pravdu mít budeš, při připojení k serveru většinou ne.
BTW jako bonus předpokládám že víš, že sezení otevřené microsoftím klientem mstsc se chová dost jinak, když ho spustíš s parametrem /admin.
Dekuji, ze jsi napsal tak dlouhy prispevek jen proto, abys mi dal zapravdu, nebot to, ze mluvim pouze o desktopu, je napsano az v prvni vete meho prispevku.
/admin pouzivam asi 12 let (od te doby, co administruji Windows servery) a naposledy jsem ho pouzil dnes pri pripojovani k RDP Session Host Serveru, kdyz uz jsme tedy u informovani o tom, co vim a nevim.

Re:Který způsob vzdálené plochy pro Windows
« Odpověď #13 kdy: 05. 02. 2024, 07:40:42 »
Jen ze zvědavosti... když lezeš do vany, vejde se ti tam i ego, nebo ho necháváš za dveřma?

Re:Který způsob vzdálené plochy pro Windows
« Odpověď #14 kdy: 05. 02. 2024, 11:09:28 »
Pokud je zaseklý grafický desktop, případně z nějakého důvodu celé grafické prostředí, tak mě napadá, že Windows 10 údajně obsahují jako volitelnou komponentu OpenSSH service. Prostě remote příkazový řádek přes SSH, tentokrát ovšem oficiální. Odtamtud se dají spouštět věci jako tasklist -V, taskkill, jako náhradu správce úloh doporučuji ntop. Hehe to by mě zajímalo, jak tohle funguje v kontextu Windowsích "desktopových uživatelských relací" :-) Jenom jsem to rychle zagooglil, prakticky jsem openssh service zatím netestoval / nemám potřebu.