Antivirový program pro Windows

Antivirový program pro Windows
« kdy: 21. 01. 2024, 11:03:54 »
Syn, 13 let, má desktop pc, windows. Potřebuji poradit jakou antivir aplikaci mu mám koupit.

Já sám windows už roky nepoužívám, jen macOS. Zkusil jsem u něj ESET, v trial verzi zatím.

Syn, 13 let, ví, na co má dávat pozor, ale to myslím nemusí stačit.
Díky za info
« Poslední změna: 21. 01. 2024, 12:58:49 od Petr Krčmář »


martyd420

  • ***
  • 211
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Antivirový program - Windows
« Odpověď #1 kdy: 21. 01. 2024, 11:51:58 »
Instalací jakéhokoli externího antiviru do windows10+ situaci jen zhorší. Je tam integrovaný defender a porazit ho ve výkonu a schopnosti detekce se ještě nejspíš nikomu nepodařilo (a jen tak nepodaří).
Na řízení přístupu k síti jsem pak používal binisoft windows firewall control - v režimu "display notifications" se pro každou aplikaci zeptá, jestli má mít přístup k síti.
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM

Re:Antivirový program - Windows
« Odpověď #2 kdy: 21. 01. 2024, 12:21:47 »
Třeba Bitdefender free nebo si připlatit za placenou verzi. Je česky.

Cokoliv je lepší než MS Defender 1.0. Některé viry jej uměly vypnout. Výkonnově byl/je na štíru. Také generuje hodně falešných hlášení.

Ve Win11 je možnost placené verze nového typu MS Defendera, který už je asi někde jinde.

Pokud se tedy rozhodnete pro skutečný antivir, MS Defender se sám deaktivuje po instalaci dalšího antiviru.
Pokud však měníte antivir za antivir, např. ESET za BitDefender, je velmi výrazně doporučeno prvně odinstalovat první antivir jinak se mohou dít věci.
« Poslední změna: 21. 01. 2024, 12:27:33 od Rovano _ »

Re:Antivirový program pro Windows
« Odpověď #3 kdy: 21. 01. 2024, 13:13:55 »
Doporučuji zůstat u vestavěného Microsoft Defenderu. Kdybyste instaloval jiný antivir, musíte ho nainstalovat správně, aby byl aktivní a aby se Defender deaktivoval, což se ne každému podaří. Vlastně jsem s Windows v posledních letech u různých lidí řešil jenom dva typy problémů – zaseklé automatické aktualizace Windows nebo nějaký druhý antivir, který byl špatně nainstalovaný a vzájemné působení dvou antivirů způsobovalo jenom naprosto záhadné problémy.

.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Antivirový program pro Windows
« Odpověď #4 kdy: 21. 01. 2024, 14:08:27 »
Vestavěný antivir ve W10 je naprosto dostačující (přičemž žádný vir ho aktuálně není schopen jen tak odstavit). Nehledě na to, že dneska přeinstalovat Widle v případě nějakých problémů je otázkou chvilky.


Re:Antivirový program pro Windows
« Odpověď #5 kdy: 21. 01. 2024, 14:31:10 »
Nemá smysl nic kupovat.
Stačí bohatě ten vestavěný, pro doplňkovou kontrolu může občas použít Eset online scanner, jestli ho ještě nabízí.

Dnes není hlavní riziko u uživatelů ve věku vašeho syna viry, ale spíše různé scamy a podvodné emaily, kde pod vidinou vbucks zdarma do hry Fortnite a nebo nového nože do CS2 se přihlásí na podvodný web a přijde o herní účet, případně i peníze z karty. Předtím ani žádný antivir nechrání.

A taky je vhodné dělat zálohu dat a případně i celého systému pro snadné a rychlé obnovení.

Re:Antivirový program pro Windows
« Odpověď #6 kdy: 21. 01. 2024, 19:38:14 »
Díky za info,

u MS Defender zůstanu, a zřejmě občas použiji online scanner. Pravda je, že linky na podvodné stránky je něco jiného a určitě měl by měl o tom vědět. Kartu zatím nemá, raději :-)

oss

  • ***
  • 244
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Antivirový program pro Windows
« Odpověď #7 kdy: 22. 01. 2024, 07:35:37 »
Windows Defender je od Windows 10 najlepsi antivirus na domace pouzitie, hlavne neotravuje zbytocnymi hlaskami (ako Avast).

Ked som nan presiel, tiez som obcas pouzil Eset online scaner, ale ten nikdy nenasiel ziadnu hrozbu. Tak potom som to povazoval za zbytocne.

Karmelos

  • *****
  • 1 027
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Antivirový program pro Windows
« Odpověď #8 kdy: 22. 01. 2024, 09:38:41 »
Já používám na windowsích počítačích  Bitdefender, internet security. Pro 10 strojů na 3 roky to vychází cca 100czk/stroj/rok.
Cítím se bezpečněji, je tam fw, proskenuje to maily v thunderbirdu, hlídá to malware atp.. Hláškami to příliš neotravuje, prostředky to nežere. Chodilo to i na archivním core2duo s W10 a 4GB ram.
Gréta je nejlepší.

Re:Antivirový program - Windows
« Odpověď #9 kdy: 23. 01. 2024, 11:12:35 »
Třeba Bitdefender free nebo si připlatit za placenou verzi. Je česky.

Cokoliv je lepší než MS Defender 1.0. Některé viry jej uměly vypnout. Výkonnově byl/je na štíru. Také generuje hodně falešných hlášení.

Ve Win11 je možnost placené verze nového typu MS Defendera, který už je asi někde jinde.

Pokud se tedy rozhodnete pro skutečný antivir, MS Defender se sám deaktivuje po instalaci dalšího antiviru.
Pokud však měníte antivir za antivir, např. ESET za BitDefender, je velmi výrazně doporučeno prvně odinstalovat první antivir jinak se mohou dít věci.

Pokial pracujes na technickej pozicii tak daj prosim Ta vypoved. Usetris tym firme prachy pretoze taketo bludy to platilo tak 10 rokov dozadu.

Mlocik97

  • *****
  • 889
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Antivirový program pro Windows
« Odpověď #10 kdy: 23. 01. 2024, 11:23:25 »
Dnes antiviry nemajú zmysel. Vo Windows stačí ten Defender a i ten je občas viac na škodu než úžitku. V Linuxu nemám antivirus vôbec.

Inak ak už by som nejaký Antivirus musel mať, tak možno by som zvážil ClamAV (Linux) alebo Immunet (Windows)... aha tak nie, teraz pozerám že Immunet bol "discontinued". Takže už fakt asi nič, než ten default Defender v prípade Win.

Mlocik97

  • *****
  • 889
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Antivirový program pro Windows
« Odpověď #11 kdy: 23. 01. 2024, 12:08:55 »
Inak väčšinu antivirov dnes sa správa skôr ako vírus než antivírus. Či už neustále pop-up, ale aj škodlivé správanie, najmä u Avast a spol. (Avast špehuje, AVG (patrí Avastu) zadné vrátka, CCleaner (síc nie antivirus, ale patrí Avastu) mal taktiež malware v sebe, Norton (vlastní Avast) ťaží kryptomenu, snáď ešte len u Aviry sa neodhalil žiadny poprask). Proste Avast a spol smrdí už z diaľky.
« Poslední změna: 23. 01. 2024, 12:12:04 od Mlocik97 »

Karmelos

  • *****
  • 1 027
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Antivirový program pro Windows
« Odpověď #12 kdy: 23. 01. 2024, 12:45:10 »
Inak väčšinu antivirov dnes sa správa skôr ako vírus než antivírus. Či už neustále pop-up, ale aj škodlivé správanie, najmä u Avast a spol. (Avast špehuje, AVG (patrí Avastu) zadné vrátka, CCleaner (síc nie antivirus, ale patrí Avastu) mal taktiež malware v sebe, Norton (vlastní Avast) ťaží kryptomenu, snáď ešte len u Aviry sa neodhalil žiadny poprask). Proste Avast a spol smrdí už z diaľky.

Čo to táraš, mločík. Mám ten bit defender na dost počítačích už víc než 10 let a ještě se mi nestalo aby se choval jak virus. Úspěšně blokuje odchozí/příchozí spojení na/z pochybné weby, filtruje mejly s pochybným obsahem, oskenuje přiložené soubory i flešky co kdekdo strká do systému. Máš možnost používat VPN. Pravidelné aktualizace. Ten defender jsem nezaznamenal, že by tohle dělal. Podle mě o dost lepší volba než tvrdit nic si neinstaluj.  Ale každýho věc.
Gréta je nejlepší.

Mlocik97

  • *****
  • 889
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Antivirový program pro Windows
« Odpověď #13 kdy: 23. 01. 2024, 13:38:36 »
Inak väčšinu antivirov dnes sa správa skôr ako vírus než antivírus. Či už neustále pop-up, ale aj škodlivé správanie, najmä u Avast a spol. (Avast špehuje, AVG (patrí Avastu) zadné vrátka, CCleaner (síc nie antivirus, ale patrí Avastu) mal taktiež malware v sebe, Norton (vlastní Avast) ťaží kryptomenu, snáď ešte len u Aviry sa neodhalil žiadny poprask). Proste Avast a spol smrdí už z diaľky.

Čo to táraš, mločík. Mám ten bit defender na dost počítačích už víc než 10 let a ještě se mi nestalo aby se choval jak virus. Úspěšně blokuje odchozí/příchozí spojení na/z pochybné weby, filtruje mejly s pochybným obsahem, oskenuje přiložené soubory i flešky co kdekdo strká do systému. Máš možnost používat VPN. Pravidelné aktualizace. Ten defender jsem nezaznamenal, že by tohle dělal. Podle mě o dost lepší volba než tvrdit nic si neinstaluj.  Ale každýho věc.

Tak si aspoň najskôr prečítaj pozorne čo som vlastne napísal.

Citace
Inak väčšinu antivirov

Inak s bitdefender nemám skúsenosť, ale verím že antivírus je nepotrebný. Ak ho máš, ale klikáš a sťahuješ čokoľvek, vírus sa ti do PC aj tak dostane (alebo skôr povedané malware, pretože dnes sa bežne šíri iný typ škodnej), a ak neklikáš a nesťahuješ čokoľvek, tak antivírus je ti zbytočný. Dnes už systémy sú samé o sobe dosť dobre zabezpečené, takže taký antivírus (ktorý sa v systéme dosť hlboko zavŕta) je len potenciálna diera a veľký žrút prostriedkov (všeobecne). Samozrejme záleží presne od konkrétneho antivírusu, ako moc je toto pre daný antivirus pravda. Ale nič to nemení na fakte, že buď sú zbytočné alebo škodné.
« Poslední změna: 23. 01. 2024, 13:41:45 od Mlocik97 »

oss

  • ***
  • 244
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Antivirový program pro Windows
« Odpověď #14 kdy: 23. 01. 2024, 14:02:32 »
Inak väčšinu antivirov dnes sa správa skôr ako vírus než antivírus. Či už neustále pop-up, ale aj škodlivé správanie, najmä u Avast a spol. (Avast špehuje, AVG (patrí Avastu) zadné vrátka, CCleaner (síc nie antivirus, ale patrí Avastu) mal taktiež malware v sebe, Norton (vlastní Avast) ťaží kryptomenu, snáď ešte len u Aviry sa neodhalil žiadny poprask). Proste Avast a spol smrdí už z diaľky.

Čo to táraš, mločík. Mám ten bit defender na dost počítačích už víc než 10 let a ještě se mi nestalo aby se choval jak virus. Úspěšně blokuje odchozí/příchozí spojení na/z pochybné weby, filtruje mejly s pochybným obsahem, oskenuje přiložené soubory i flešky co kdekdo strká do systému. Máš možnost používat VPN. Pravidelné aktualizace. Ten defender jsem nezaznamenal, že by tohle dělal. Podle mě o dost lepší volba než tvrdit nic si neinstaluj.  Ale každýho věc.

Praveze Defnder blokuje pochybne stranky, skenuje prilozene subory aj flasky, aktualizuje sa pravidelne sam, ale narozdiel od inych tym neotravuje pouzivatela.