Fotovoltaický ohřev vody

Fotovoltaický ohřev vody
« kdy: 27. 06. 2023, 16:30:50 »
Zdar,
máte někdo s tímto zkušenosti? Jak moc se to vyplatí/nevyplatí. Tipuji, že reálně funkční to bude po omezenou dobu v roce a pak už to jen bude zabírat místo.
Na druhou stranu na této stránce https://solpan.cz/cenik-ohrev/ slibují celkem zajímavé dotace a v tom případě by to mohlo být i zajímavé.

Díky za názory


Kit

  • *****
  • 707
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Fotovoltaický ohřev vody
« Odpověď #1 kdy: 27. 06. 2023, 16:45:25 »
Je to funkční skoro celý rok. Pokud je to instalováno jako předehřev bojleru, tak to ušetří hodně.

Re:Fotovoltaický ohřev vody
« Odpověď #2 kdy: 27. 06. 2023, 17:10:04 »
mne rozesmalo o tom, jak je to urcene pro seniory a nizkoprijmove domacnosti. no to teda

ale predevsim, neni to pitomina, kdyz to muze ohrivat vodu primo? i kdyz rozvody a obehova pumpa taky nic moc ?

ale moje hlavni otazka, kter se opravdu desim, ohriva to tu vodu pres DC nebo to absolvuje celou tu cestu mnoha DC-AC konverzemi?

alex6bbc

  • *****
  • 1 642
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Fotovoltaický ohřev vody
« Odpověď #3 kdy: 27. 06. 2023, 18:28:33 »
mne rozesmalo o tom, jak je to urcene pro seniory a nizkoprijmove domacnosti. no to teda

ale predevsim, neni to pitomina, kdyz to muze ohrivat vodu primo? i kdyz rozvody a obehova pumpa taky nic moc ?

ale moje hlavni otazka, kter se opravdu desim, ohriva to tu vodu pres DC nebo to absolvuje celou tu cestu mnoha DC-AC konverzemi?

nejou i kotle se dvema vstupy, stejnosmernym i stridavym, ze to da kombinovat?!

Re:Fotovoltaický ohřev vody
« Odpověď #4 kdy: 27. 06. 2023, 18:43:20 »
Tohle vypadá na normální střídač, co je ale nastaven aby byl bez přetoků do sítě. Tzn určitě cesta DC->230V a asi nějaký wattrouter u kotle, aby nahříval na 80 stupňů pokud svítí slunce a na nějakou 40°C minimálku pokud nesvítí.

Spíš by mě zajímalo, jestli ta energie se dá zužitkovat v baráku (v případě nahřáté vody) nebo je to opravdu jen a pouze pro bojler. Jestli tam nebude jen nějaká legislativní blbost, co by tomu bránila.


jjrsk

  • ****
  • 496
    • Zobrazit profil
Re:Fotovoltaický ohřev vody
« Odpověď #5 kdy: 27. 06. 2023, 19:29:05 »
Jestli je rec o elektrickym ohrevu, tak to pitomost samozrejme je. Protoze jednoduse ekonomicky existuje nejmin 10 jinych vyhodnejsich zpusobu jak tu elektrinu vyuzit nebo jak tu vodu ohrat.

Existuji ale panely kombinovany = mas tam jak elektrickej panel, tak vodni vymenik, a tohle smysl dava.

Az se ty panely budou prodavat za 1/10 toho co ted, tak to smysl davat zacne.

Re:Fotovoltaický ohřev vody
« Odpověď #6 kdy: 27. 06. 2023, 19:55:23 »
jjrsk: a mohu ty ekonomicke duvody znat?

Ja mam kuprikladu necelych 10 kWp na strese, da se tedy rici, ze nejake prebytky mam. Na TUV mam akumulacni nadobu (neprimotopny zasobniky), ktera je ohrivana primarnim okruhem z plynoveho kotle. Jako sekundarni zdroj mam zde pridanou topnou patronu, kterou vyuzivam jako predehrev. Aktualni situace za posledni mesic je takova, ze kotel spoustel snad jen dvakrat (zamerne mam vytocen termostat patrony na maximum, takze vodu ohrivam jeste na vic, nez by bylo potreba).

Tedy tolik moje prakticke zkusenosti. Rad bych znal, co presne je na tom neekonomickeho a z tech 10 zpusobu bych rad znal alespon treba tri, abych si to pripradne upravil. Nerad bych se totiz dopoustel nejake pitomosti.

Mozna by bylo vhodne jeste take porovnat to, ze klasicke FTE reseni nelze vypnout a muze se stat, ze pokud neni kam energii ukladat, tak muze system zacit stagnovat a koncit to v lepsim pripade "vymalovanim" technicke mistnosti skrz pojistny pretlakovy ventil nebo vybuchem/nafouknutim samotnych FTE panelu. Naproti tomu toto u FVE nehrozi - pokud neni odber, tak se nic nedeje.


Re:Fotovoltaický ohřev vody
« Odpověď #7 kdy: 27. 06. 2023, 19:58:37 »
Voda se buď nahřívá napřímo, nebo z PŘEBYTKŮ FVE. V obou případech potřebujete nějaký záložní způsob (d)ohřevu.

Elektrický ohřev je nejlépe napájet přímo DC napětím z FV, takže nemusíte zbytečně zatěžovat střídač nebo ho mít vůbec. Topnou spirálu to nezajímá, jen musíte dodržet proud, případně spirálu upravit, nebo pořídit rovnou topné těleso na DC. Pokud chcete použít DC, nemůžete použít originální/běžný AC termostat, protože máte většinou nižší napětí a vyšší proudy.

Na přímý okruh musíte mít bojler výměníkem, ve kterém bude kolovat kapalina z panelů. Nějak se asi musí řešit to, když je sluníčka moc, a není odběr vody, aby kapalina nevařila.

na nějakou 40°C minimálku pokud nesvítí.
Z hygienických důvodů chcete vyšší teplotu, jinak se vám v tom budou množit nebezpečné bakterie.

L..

  • ****
  • 310
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Fotovoltaický ohřev vody
« Odpověď #8 kdy: 27. 06. 2023, 20:42:23 »
Jestli je rec o elektrickym ohrevu, tak to pitomost samozrejme je. Protoze jednoduse ekonomicky existuje nejmin 10 jinych vyhodnejsich zpusobu jak tu elektrinu vyuzit nebo jak tu vodu ohrat.

Existuji ale panely kombinovany = mas tam jak elektrickej panel, tak vodni vymenik, a tohle smysl dava.

Az se ty panely budou prodavat za 1/10 toho co ted, tak to smysl davat zacne.

Máš zastaralý informace. Poslední dobou šly FVE panely tak dolů, že naopak solární kolektory nedávají už moc ekonomický smysl. Je s nimi totiž o dost víc s*aní. Hadice potřebují větší prostupy než dráty. Naplněné tekutinou ty kolektory váží o dost víc => větší problémy s nosností krovu / střechy. Musí se řešit netěsnosti - když to náhodou rupne, je to prů*er. Musí se řešit ochrana proti zamrznutí. Cirkulace. Nedá se to použít na nic jiného, než právě na ohřev vody. Proto se dneska tyhle systémy už prakticky vůbec neinstalují a dává se přednost fotovoltaice.

Re:Fotovoltaický ohřev vody
« Odpověď #9 kdy: 27. 06. 2023, 21:17:01 »
jjrsk: a mohu ty ekonomicke duvody znat?

Ja mam kuprikladu necelych 10 kWp na strese, da se tedy rici, ze nejake prebytky mam. Na TUV mam akumulacni nadobu (neprimotopny zasobniky), ktera je ohrivana primarnim okruhem z plynoveho kotle. Jako sekundarni zdroj mam zde pridanou topnou patronu, kterou vyuzivam jako predehrev. Aktualni situace za posledni mesic je takova, ze kotel spoustel snad jen dvakrat (zamerne mam vytocen termostat patrony na maximum, takze vodu ohrivam jeste na vic, nez by bylo potreba).

Tedy tolik moje prakticke zkusenosti. Rad bych znal, co presne je na tom neekonomickeho a z tech 10 zpusobu bych rad znal alespon treba tri, abych si to pripradne upravil. Nerad bych se totiz dopoustel nejake pitomosti.

Mozna by bylo vhodne jeste take porovnat to, ze klasicke FTE reseni nelze vypnout a muze se stat, ze pokud neni kam energii ukladat, tak muze system zacit stagnovat a koncit to v lepsim pripade "vymalovanim" technicke mistnosti skrz pojistny pretlakovy ventil nebo vybuchem/nafouknutim samotnych FTE panelu. Naproti tomu toto u FVE nehrozi - pokud neni odber, tak se nic nedeje.

Každý má specifickou situaci. Možná máte doma zařízení, které dokáže využít 10kwp v létě, takových je málo, ale třeba jste jeden z nich.

Pokud nemám doma bazén, nejede mi pořád klimatizace, mám novou ledničku, mrazák i televizi, tak to opravdu skoro nic nežere. Pak se mi vzhledem k investici pořízení FVE nevyplatí.

Jestli chcete data tak mám spotřebu cca 6MWh za rok. Dům, dřevostavba cca 160m2 podlahová plocha přízemí + podkroví. Pracuju z domu každý den. Topíme elektřinou + cca 300 kg dřevěné brikety.

FVE by se mi vyplatila v případě, že si pořídím elektromobil nebo bude kwh za 10 korun. Ani jedna situace mi zatím nehrozí. Pokud bych si na FVE musel půjčit tak se to nevrátí asi nikdy. Když peníze dám proti hypotece tak mám docela slušnou finanční rezervu protože mám offsetovou hypotéku, tak se mi nepočítají úroky z těch cca 400 000 kč. Ušetřený úrok je zatím méně než z FVE, ale nic se nerozbije, nezastarává.

Takže doufám, že jste před pořízením FVE počítal a opravdu Vám to vychází. Spoustě lidí to prostě nemůže vycházet. Baterie nevydrží věčně ani ten střídač. Potřebuje to minimálně častější revize elektro, celé je to složitější.

Víte do čeho jsem dal peníze místo FVE, když jsem v roce 2017 stavěl? Do rekuperace - automatické větrání v domě. Je to bomba. Čerstvý vzduch. V zimě nemusíme otvírat okna a čerstvý vzduch má kolem 15ti stupňů.

Zajímavé je, že z rozdíl ceny FVE v roce 2016 a dnes je vyšší, než kolik jsem za těch cca 5 let zaplatil za veškeré energie.

Jednou si FVE určitě pořídím, ale teď to nedává smysl. Lepší by bylo ty dotace použít na FVE na domy, kde jsou přes den lidé. Kanceláře, nemocnice, úřady atd. Elektřina se tam rovnou spotřebuje. Místo na domky, kde každý ráno odejde do práce a pak řeší jak uložit energii za 50kč do baterky která stojí bambilion, aby s tím mohl večer svítit.

Re:Fotovoltaický ohřev vody
« Odpověď #10 kdy: 27. 06. 2023, 22:01:50 »
Zdar,
máte někdo s tímto zkušenosti? Jak moc se to vyplatí/nevyplatí. Tipuji, že reálně funkční to bude po omezenou dobu v roce a pak už to jen bude zabírat místo.
Na druhou stranu na této stránce https://solpan.cz/cenik-ohrev/ slibují celkem zajímavé dotace a v tom případě by to mohlo být i zajímavé.

Díky za názory

To je snad krádež za bílého dne, ne?

Třeba ta sada Mini za 99 000,-
Když jeden z těch 4 panelů stojí tak 5000,- a střídač s MPPT pro bojler  4000 - 8000,-

Re:Fotovoltaický ohřev vody
« Odpověď #11 kdy: 27. 06. 2023, 23:41:59 »
Ano, takto přesně fungují dotace, dodavatel si nechá zaplatit od odběratele reálnou cenu dodávky plus svůj zisk a dotaci k tomu schrábne navíc jako třesníčku na dortu.

Re:Fotovoltaický ohřev vody
« Odpověď #12 kdy: 27. 06. 2023, 23:58:48 »
Od zavedení dotací se ceny zvedly minimálně o výši dotací. Zákazník zaplatí víceméně stále stejně.

Hlupák je ale ten, kdo si to koupí jen kvůli dotaci, ideálně na úvěr, a pak je mu to celé k ničemu. To se pak svítí a topí 24/7, protože ta elektřina je přece zadarmo a přece ji neprodáme za pár šušňů ČEZu...  Už si ale neuvědomují, že právě procesvěcují a protápí ty "investované" statisíce. A nebo si to uvědomují, ale stejně není cesty zpět.

Re:Fotovoltaický ohřev vody
« Odpověď #13 kdy: 28. 06. 2023, 00:04:13 »
za svuj 10let starej boiler muzu rict, ze ma tri vstupy, jeden z kondenzacniho kotle, druhy na vstup horke vody ze solarnich panelu a treti na primotopnou hlavici. AC bezne zbozi, kdyz jsem se dival na DC, tak ohromny problem.



nejou i kotle se dvema vstupy, stejnosmernym i stridavym, ze to da kombinovat?!

Re:Fotovoltaický ohřev vody
« Odpověď #14 kdy: 28. 06. 2023, 00:06:16 »
videl jsem recenze nejakeho kanadskeho vyrobce, ta voda soucasne i ochlazuje fotovoltaickou cast, coz ma dost zvysovat ucinnost (nevim, jak to normalne udavaji, ale ocividne ty optimisticka cisla nejsou pro pekne zahratou cernou plochu).


Existuji ale panely kombinovany = mas tam jak elektrickej panel, tak vodni vymenik, a tohle smysl dava.

Az se ty panely budou prodavat za 1/10 toho co ted, tak to smysl davat zacne.