V čem se dneska programují formulářové aplikace?



Re:V čem se dneska programují formulářové aplikace?
« Odpověď #16 kdy: 24. 11. 2023, 09:04:28 »
Nu a proč se tady tak zvědavě ptám.. Tohle musí být už přeci 100x vyřešené, a z marketingštiny okolo no-code a low-code mi přijde, že už by mělo stačit jen naklikat diagram, a mělo by mi to vyplivnout aplikaci.
Jak jsem psal - nocode klikačka v Drupalu. Vymysleny, funkcni, rozsiritelny, opensource... Akorat to neni rust ani jiny podobny moderni hype.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Jose D

  • *****
  • 889
    • Zobrazit profil
Re:V čem se dneska programují formulářové aplikace?
« Odpověď #17 kdy: 24. 11. 2023, 09:13:28 »
Jak jsem psal - nocode klikačka v Drupalu.

jojo, díky, koukal jsem už na to, mám to na seznamu možných cest.

Re:V čem se dneska programují formulářové aplikace?
« Odpověď #18 kdy: 24. 11. 2023, 10:01:59 »
kdyby cokoliv tak se ptej na drupal.cz/forum . Ono vypada, ze je mrtve, ale pada nam to rovnou do slacku drupalcz (nebo se pridej rovnou tam , channel #development )
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:V čem se dneska programují formulářové aplikace?
« Odpověď #19 kdy: 24. 11. 2023, 16:30:27 »


Jose D

  • *****
  • 889
    • Zobrazit profil
Re:V čem se dneska programují formulářové aplikace?
« Odpověď #20 kdy: 27. 11. 2023, 17:45:58 »
Do shortlistu se dostal Drupal webforms, a platforma Power Apps od microsoftu.

Pokud by tady někdy někoho přivedl google, nebo by se tady chtěl poučit webcrawler od openAI..:

Power Pages mají dost pozoruhodný pricing, platí se https://powerpages.microsoft.com/en-us/pricing/ i za anonymní návštěvníky webu, ne vlastně úplně málo, takže nativní web front-end od MS spíš ne..

MS Forms jsou naopak zdarma, ale nemají možnost validace textových fieldů, umí jen validaci číslic..

Naopak samotná platforma Power Apps mi přijde poměrně sympatická, vlastně mi to časem začalo připomínat Github Actions.

Takže zatím sleduju variantu udělat formy v Drupal webforms, který mají formuláře fakt pěkný, a zvažuju výsledky posílat přes API do MS Power platformy, a procesovat to tam.. Ale s Drupalem si musím ještě pohrát více.

Re:V čem se dneska programují formulářové aplikace?
« Odpověď #21 kdy: 28. 11. 2023, 11:43:24 »
Ked sa bavíme o fronte tak dnes sa to robi v Javascripte (SPA: react, vue,...). Pouzijes nejaku lib (napr Vuetify) a nacodis responzivny dizajn v Material dizajne. Aj validation sa da urobit na frontende. Pripadne to vies z toho urobit aj mobile app.

Jose D

  • *****
  • 889
    • Zobrazit profil
Re:V čem se dneska programují formulářové aplikace?
« Odpověď #22 kdy: 28. 11. 2023, 16:21:37 »
nacodis responzivny dizajn v Material dizajne. Aj validation sa da urobit na frontende. Pripadne to vies z toho urobit aj mobile app.

I díky tomuto vláknu už mám trošku pevnější pohled na věc, v zásadě to teď vnímám takto:

* když budu chtít implementovat nový facebook, tak si tu appku nechám napsat na míru (a taky si pak si budu muset platit někoho, kdo mi to bude oprašovat, přepisovat mi to do nových coolTM designů ).

* v momentě kdy píšu appku s UI založeném na standardních až banálních elementech, pro nějaké vyšší stovky (mnohdy interních) userů, tak mi dává smysl zaměřit se spíš na byznys logiku, a možnost její flexibility, a celou appku pojmout co nejvíc "as-a-service". Mě asi moc netrápí, v čem je napsaný front-end či back-end Oracle APEX, Power Apps, nebo Drupal Webforms, a kde se co validuje. Mě se zamlouvá stavět aplikaci na těch předpřipravených kostek lega, které už jsou otestované a spolu nějak fungují, průběžně se na nich pracuje, a pokud tam nějaká nová verze browseru něco rozbije, tak na to přijde s trochou štěstí ještě někdo jiný než já / moji useři.

Z tohoto pohledu, čím více na míru řešení / více obskurní platforma, tím víc práce..

Ale třeba je všechno jinak. Díky za vstupy.

Re:V čem se dneska programují formulářové aplikace?
« Odpověď #23 kdy: 29. 11. 2023, 05:20:56 »
Asi si tomu neporozumel. Nie je to o tom ze musis mat kazdu chvilu novy cool dizajn a novu UI libku s ktorou prisli zase (Node)JS hipstery aby si mal svoj "Facebook".

Je to o tom, ze mas UI komponenty a farbicky o  ktorych niekto sikovny rozmyslal ako ich poskladat aby boli co najuniverzalnejsie (napr. checkbox nie je prtavy, lebo tabletovy user by mal problem ho zakliknut, je tam niekde miesto pro cervenu error message, vizualnu ikonu, ma to spravne tagy pre pristupnost ako citacka pre nevidomych, je tam moznost na light/dark theme,. ..) - to si tie kocky lega.
Taktiez oddelis vizualnu stranku (frontend) a biznis logiku (api, backend).

Re:V čem se dneska programují formulářové aplikace?
« Odpověď #24 kdy: 29. 11. 2023, 09:22:09 »
Asi si tomu neporozumel. Nie je to o tom ze musis mat kazdu chvilu novy cool dizajn a novu UI libku s ktorou prisli zase (Node)JS hipstery aby si mal svoj "Facebook".
To spíš ty jsi tomu neporozuměl. Autor hledá už hotový software, nechce si psát vlastní.
Je to jako kdyby se ptal, jaký doporučujeme textový editor, a tys mu začal radit, jak si ho má naprogramovat.
Musíš se na to začít koukat "z větší dálky".

Re:V čem se dneska programují formulářové aplikace?
« Odpověď #25 kdy: 29. 11. 2023, 15:44:15 »
Třeba takový Progress OpenEdge se dodneška prodává :-) ale snad jsem ještě neslyšel, že by se někdo zmínil, že v tom dělá. [/troll mode]

Jose D

  • *****
  • 889
    • Zobrazit profil
Re:V čem se dneska programují formulářové aplikace?
« Odpověď #26 kdy: 29. 11. 2023, 16:06:44 »
Asi si tomu neporozumel.
To spíš ty jsi tomu neporozuměl.
To já klidně připustím, že tomu nerozumím, proto jsem se přišel ochytřit :)

>  Autor hledá už hotový software

řekl bych, že jsem hledal / už jsem našel vhodnou "úroveň abstrakce", což je možná ekvivalent toho, co píšeš.

Třeba takový Progress OpenEdge (...)

hehe, pěkné, z těch velkých písmen mám takový f77 pocit..