Tady už to jede klasicky po jiné koleji a stala se z toho filozofická diskuze o OS
, zkusím se vrátit k tématu.
Co vím a zkoušel jsem, tak iVysílaní v aktuální verzi nepoužívá nic úplně nestandardního - H.264/AAC kodeky, MSE (aka Media Source API), EME (Encrypted Media Extensions) pro DRM přes Widevine CDM od Google.
Tzn. standardní W3C technologie + nejrozšířenější DRM.
Obecně pokud prohlížeč tyhle technologie podporuje, tak ten ČT HTML5 přehrávač chodí, a není omezen na konkrétní platformu nebo architekturu.
Je to podobné jako spousty jiných současných video/audio platforem, kde majitelé práv na obsah vyžadují DRM. (Od Netflixu, přes Disney až po Spotify)
S oficiálními balíčky a instalátory Google Chrome je v tomhle ohledu jednodušší, protože mají rovnou v sobě jak CDM modul, tak potřebné dekodéry/wrappery na systémové knihovny už dlouhou dobu. Standardní prohlížeče na mobilní platformy, Windows, macOS také.
Na Linuxu u Firefoxu, podobně Chromia nebo u nějakých ještě obskurnějších odvozenin to bohužel závisí na dalších faktorech. S jakými nastaveními byl prohlížeč sestaven do balíčku, příp. jestli je to třeba Snap přímo od Mozilly, jaká konkrétní verze prohlížeče (viděl jsem i balíčky s neoficiálními patchy, kdy se to pak chovalo jinak), jaké je výchozí nastavení pro nový profil v prohlížeči, jestli jsou v systému přítomné potřebné všechny dekódovací knihovny, nebo ve výchozím stavu preventivně odstraněny třeba kvůli právům na jejich celosvětové použití atp.
Praktický problém u autorů web aplikací pak spočívá v tom, že se některé tyhle aspekty dopředu nedají spolehlivě detekovat, takže přes různé doporučené způsoby detekce vlastností prohlížeče se stejně můžete dostat do situace, kdy vám třeba nějaký test skript i s heuristikou vrátí, že to je všechno v cajku. Příp. featury jsou odfajfkovány v testovacích stránkách pro konkrétním prohlížeč, ale až když opravdu spustíte přehrávání reálného steramu tak to selže. Proto ty přehrávače také často vrací úplně obecné chybové hlášky.
Teď k tomu Ubuntu s Firefoxem. Není to můj denní chleba, ale občas něco řeším s LTS verzemi distribuce, nebo někomu pomáhám.
Tam jsou v podstatě dvě varianty instalace Firefoxu - buď výchozí ze snapu, nebo deb balíček. V novějších verzích se ten druhý, klasický způsob musí vynutit. Neuším, jak se to chová při upgradech systému.
Jestli máte verzi ze snapu (doporučuji), tak tam ty kodeky rovnou jsou jeho součástí.
Pokud máte balíčkovou verzi, tak musíte doinstalovat aptem ještě ffmpeg a ideálně i libavcodec-extra + jejich závislosti.
Pro Fedoru, RHEL a odvozeniny je pak potřeba přidat odpovídající rpmfusion repozitář a také nainstalovat ffmpeg.
Nakonec jak tu už předtím zaznělo, je třeba v nastavení Firefoxu dohledat zaškrtávátko "Přehrávat obsah chráněný pomocí DRM", resp. anglický ekvivalent. Po jeho zapnutí se pak na pozadí stáhne Widevine plugin do profilu uživatele. Chvíli to trvá než se to stáhne a nainstaluje, nakonec by to mělo být vidět v about:plugins
Pokud byste měl chybu s DRM, tak to přehrávač iVyílání korektně detekuje a řekne tuhle konkrétní chybu.