Jeste by me zajimalo, jak se v praxi vymahaj nahrady za poruseni konkurencni dolozky. Napr. budu chtit po par letech u klienta nastoupit na HPP. Necha se domluvit jednorazove vypalne nebo se pasaci msti pozadavkem na proplaceni usleho zisku, ktery si vycucaji z prstu?
Ve smlouvě bude to, na čem se obě strany domluví, nechá se domluvit cokoliv (i věci, které pak jsou neplatné/nevymahatelné).
Proč vycucávat z prstu, ušlý zisk v tomto případě by nemělo být těžké stanovit.
Konkurenční doložka, v případě kdy OSVČ přeskočí zprostředkovatele a naváže přímý obchodní vztah, to je jasné. Ale pokud nastoupí na HPP...cítím tam potenciál neplatnosti, jen lehký tedy, v případě že by to do budoucna vážně hrozilo bych to možná zkonzultoval s právníkem.
Osobně bych postupoval podle okolností, hodně závisí kdo přesně ten zprostředkovatel je, jakou má pověst a historii,....co bude v navrhované smlouvě, jaké mám plány do budoucna, jestli má vůbec smysl o to bojovat.
Asi dvě základní strategie, nechat posoudit jestli není ta navržená doložka nevymahatelná nebo velmi špatně vymahatelná a pak to nechat být, nebo druhá, dát tam jasné mantinely a vyjednávat podle toho, jak silná pozice je, a co ostatního je v balíku, na minimální pokuty nebo nějakou protihodnotu když to bude přehnaně vysoké.
Konkurenční doložky můžou mít díry, které se dají obejít, nebo se dají obcházet jinými cestami, i když trnitými, jejich vymahatelnost pak záleží na okolnostech, prokázat porušení někdy nemusí být úplně snadné.