Kariérne vyhliadky rekvalifikanta v strednom veku

Tom5

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
Re:Kariérne vyhliadky rekvalifikanta v strednom veku
« Odpověď #75 kdy: 19. 12. 2023, 09:06:26 »
Tom5 aj si niekedy pouzil python alebo mas "obecne skusenosty kolegov"?

Pythonu se, bohužel, člověk dneska moc nevyhne. Souvisí tvoje otázka nějak s těmi výhradami k Pythonu, které jsem zmínil?


Tom5

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
Re:Kariérne vyhliadky rekvalifikanta v strednom veku
« Odpověď #76 kdy: 19. 12. 2023, 14:56:48 »
Jde o pomocné jednoúčelové aplikace, primárně pro testování/oživování HW nějakou (neIT) tetou nebo študákem na brigádě. Nemůžu trávit týden vývojem takové aplikace.

Co za gui toolkit v Pythonu používáte? Většinou ty knihovny kopírují nativní architekturu použitého gui toolkitu, takže tam se toho zase tak moc neušetří. A vytvořit jednoduché okno s tlačítkem v fltk v C++ je tak na 6 řádek. A přidání dalšího tlačítka je další jeden řádek (+ řádek na connect). Gtkmm bude trochu víc ukecané, ale to počítám i binding do Pythonu.

Ale jinak nelze spoléhat, že to, co poběží na jedné platformě, poběží stejně automaticky i na jiné tj. testovat je to potřeba všude. Také(a nejen) proto bych se multiplatformního prostředí ideálně zbavil, protože to jsou další náklady včetně rizika výpadků. Ale chápu, že někdy to není možné. Proto také píšu o prioritách a nikoli podmínkách.

Už jsem viděl i jednostránkový jednoduchý formulářový projekt, který nabral víc než měsíc zpoždění, kvůli ladění reactu v multiplatformním prostředí z důvodu anomality Androidu, místo aby použili plain JS.

Citace
Pokud bych neměl přístup ke svým starším výplodům, tak v pythonu toto realizuju cca za den. Díky recyklaci přechozích projektů je to v reálu méně. Díky tomu se taková aplikace vyplatí už od ~200ks sérií HW. Pokud by něco jiného splnilo požadavky výše uvedené se srovnatelnou časovou náročností, pak by to stálo za zkoušku, ale zatím jsem na to nenarazil.

Recyklace je esenciální pro všechy prakticky myslitelné programovací prostředí skrz knihovny/moduly/atd.

Není mým cílem přesvědčit vás, ať to děláte jinak. Ostatně už jsem uvedl, že sám píšu řadu věcí v podobném duchu - v mém případě v Ruby.

Ptal jste se v čem jiném než pythonu to psát. A já odpověděl, že v čemkoli. Protože zrovna uvedenou funkcionalitu uděláte i v c++ nebo mé oblíbené vale prakticky stejně rychle. Nehledě na jiné dynamicky typované interpretované jazyky. Nevidím jedinný benefit na straně Pythonu.

Citace
Příklad s len() je sice trefný, ale neovládám tím jadernou elektrárnu, takže akademické otázky jdou stranou, ekonomika rozhoduje.

Určitě, ale tohle bylo zmíněno v kontextu začátečníka a já fakt tohle nejsem schopen 12 letému synovi vysvětlit a vzhledem k tomu, že se docela rychle naučil Ruby, tak nad těmito podivnostmi jen kroutí hlavou a já krčím rameny a říkám „prostě Python...“.

Ale rozhodně neříkám, abyste se vzdal Pythonu, když ho už ovládáte. Jen to není svatý grál...

Re:Kariérne vyhliadky rekvalifikanta v strednom veku
« Odpověď #77 kdy: 19. 12. 2023, 16:09:41 »
Jeden známý kudy chodil, tudy propagoval Python. Tam si napsal script k routeru, jinde na převod dat k tisku... prostě jak vegetarián, koho potkal, tomu to řekl. Přátelsky jsme mu přezdívali "Pythonec" :)

Mám dotaz na ty, co tu haní python: V čem jiném udělat jednoduchou multiplatformní (Linux a win) GUI aplikaci, která bude umět komunikovat se sériovým portem, po síti a s výstupem záznamů do souborů.
Asi budu za kacíře, ale asi bych ji udělal jako online (JavaScript/Web Serial API) s výstupem do DB.

peete

Re:Kariérne vyhliadky rekvalifikanta v strednom veku
« Odpověď #78 kdy: 19. 12. 2023, 16:53:55 »
Ruby is dead. Na rozdíl od punku. Učit synka Ruby je pěkné, ale kolik inzerátů je na Ruby a kolik na jiné jazyky? Ruby je sice jazyk krásný, ale otázka je, kolika lidem v letech budoucích zaplatí hypotéku.

Re:Kariérne vyhliadky rekvalifikanta v strednom veku
« Odpověď #79 kdy: 19. 12. 2023, 17:06:48 »
Vzhledem k tomu, že většina nabídek je ve stylu hledáme juniora s třemi lety praxe, tak je fuk, co se člověk učí.


Re:Kariérne vyhliadky rekvalifikanta v strednom veku
« Odpověď #80 kdy: 19. 12. 2023, 17:41:17 »
Mám dotaz na ty, co tu haní python: V čem jiném udělat jednoduchou multiplatformní (Linux a win) GUI aplikaci, která bude umět komunikovat se sériovým portem, po síti a s výstupem záznamů do souborů.

Zatim jsem totiž nenarazil na nic, kde bych byl alespoň podobně efektivní. Dřív jsem zkoušel wxWidgets, QT a pár dalších. Ale časová náročnost byla vždy minimálně o řád vyšší než u toho pythonu, nutnost extra překladu pro tu kterou platformu... Jak u učicí křivky, tak u samotného vývoje.
Jo, na tohle se Python hodí ideálně. Malá věc, která se navíc nejspíš jednou napíše a pak už se na ni nesáhne.
Ale spousta lidí by ho doporučila i na větší a dlouhodobější projekty a tam je to prostě peklo. Tím, jak je hodně dynamický, chybí rozumná podpora IDE při navigaci (např. Find Usages, na který se můžu spolehnout) a refactoringu. A spousta dalších věcí, co otravujou trochu, ale postupně se to nasčítá (např. slabé comprehensions místo něčeho na způsob LINQ/Java streams)

Tom5

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
Re:Kariérne vyhliadky rekvalifikanta v strednom veku
« Odpověď #81 kdy: 19. 12. 2023, 18:07:18 »
prostě jak vegetarián, koho potkal, tomu to řekl

:-D Tohle je výborný.

Ruby is dead. Na rozdíl od punku. Učit synka Ruby je pěkné, ale kolik inzerátů je na Ruby a kolik na jiné jazyky? Ruby je sice jazyk krásný, ale otázka je, kolika lidem v letech budoucích zaplatí hypotéku.

Tak zprasit se může kdykoli později ;-) Opačně to jde většinou blbě. Ty (aktuálně) mainstreamový věci ho čekají na průmce. Aspoň si to bude moct porovnat. A jeho první programy byly v arduinovém C++. Ono taky Ruby (ostatně jako jiné jazyky) není na všechno.

Co se týká uplatnění, tak neznám vývojáře v Ruby, co by měl v ČR (neřku-li kdekoli ve světě) problém s nedostatkem nabídek. A pokud bude (kdo ví) kreativní, tak třeba bude tvořit něco vlastního v čem bude chtít.

Vzhledem k tomu, že většina nabídek je ve stylu hledáme juniora s třemi lety praxe, tak je fuk, co se člověk učí.

:-D Znám čerstvé absolventy FTVS, co si dali po státnici půlroční rekvalifikační kurz na programátora.
« Poslední změna: 19. 12. 2023, 18:11:26 od Tom5 »

Re:Kariérne vyhliadky rekvalifikanta v strednom veku
« Odpověď #82 kdy: 20. 12. 2023, 20:52:38 »
Dík za odpovede, dosť mi to otvorilo oči ohľadom reality a tiež súčasného stavu trhu práce. To čo niektorí písali o tom, že situácia s otvorenou náručou pre juniorov sa zmenila asi ilustruje aj článok ktorý som našiel dnes. Píše sa v ňom, že Greenfox Academy končí.

https://www.greenfoxacademy.cz/post/nas-pribeh-je-u-konce

xPoli

Re:Kariérne vyhliadky rekvalifikanta v strednom veku
« Odpověď #83 kdy: 20. 12. 2023, 22:13:19 »
Co za gui toolkit v Pythonu používáte?
PySimpleGUI

Díky za tip na fltk, podívám se na to, mohlo by se to někdy na něco hodit. Nicméně pro moje potřeby bych musel ještě řešit sériový port a zajistit extra překlad pro cílové platformy.

Asi budu za kacíře, ale asi bych ji udělal jako online (JavaScript/Web Serial API) s výstupem do DB.
Díky za tip, ale nezdá se mi to zatím použitelné. Jednak výstup do DB - DB musí být někde nainstalovaná a běžet, správa, zálohování - to vše přináši další komplexitu. Navíc jak jsem se díval, tak Web Serial API není univerzálně podporované, u Firefoxu je potřeba add-on s předem nainstalovanou samostatnou aplikací. Proti pip install serial...

Re:Kariérne vyhliadky rekvalifikanta v strednom veku
« Odpověď #84 kdy: 20. 12. 2023, 22:24:08 »
To čo niektorí písali o tom, že situácia s otvorenou náručou pre juniorov sa zmenila asi ilustruje aj článok ktorý som našiel dnes. Píše sa v ňom, že Greenfox Academy končí.
Většina uchazečů přehled o trhu práce moc nemá, jejich reakci na změnu vývoje pracovního trhu bych nepřeceňoval.
Zdá se že nejvíc záviseli na bezedných kapsách firemních klientů a těm se smrskly rozpočty.
Jejich kurzy byly dost drahé (170k). V nejisté době, inflace atp., dá samplátce přednost levnějším alternativám, navíc teď když stát dává 50k příspěvek se s nimi roztrhl pytel.
« Poslední změna: 20. 12. 2023, 22:30:46 od leifus »

peete

Re:Kariérne vyhliadky rekvalifikanta v strednom veku
« Odpověď #85 kdy: 20. 12. 2023, 22:28:35 »
To co tam pisou v ty Greenfox Academy je celkem trefne. Ale jinak cena kurzu od 150 000, no za to se da vystudovat 1 online skola computer science v USA a taky 1 online swe u nas, mozna i o trochu min, i s titulem Bc. Zaujala taky garance 100 % ziskani prace, tak to je jeden z typickych problemu dnesnich bootcampu, tyhle garance uz jsou proste neuskutecnitelne. Ale skoda, jejich materialy vypadaji pekne, celkem i osnovy. S jednou vyhradou, nevzbuzuje ve mne duveru, ze na Spring je tam jen jedna tecka v osnove.

Re:Kariérne vyhliadky rekvalifikanta v strednom veku
« Odpověď #86 kdy: 23. 12. 2023, 22:45:56 »
Mám dotaz na ty, co tu haní python: V čem jiném udělat jednoduchou multiplatformní (Linux a win) GUI aplikaci, která bude umět komunikovat se sériovým portem, po síti a s výstupem záznamů do souborů.

Zatim jsem totiž nenarazil na nic, kde bych byl alespoň podobně efektivní. Dřív jsem zkoušel wxWidgets, QT a pár dalších. Ale časová náročnost byla vždy minimálně o řád vyšší než u toho pythonu, nutnost extra překladu pro tu kterou platformu... Jak u učicí křivky, tak u samotného vývoje.

V C# .NET (MAUI) by to určitě šlo.  Se soubory a sítí už jsem si hrál, s porty ne, ale podle toho, co jsem googlil, by to neměl být problém. Nepřijde mi to složité. Za den bych to asi spíchnul.