Obnova RAID 1

Obnova RAID 1
« kdy: 30. 09. 2024, 22:13:37 »
Na serveru mi po 7 letech umřel jeden disk v RAID 1, preventivně jsem koupil 2 nové disky, protože si myslím, že druhý disk bude zanedlouho následovat ten první. Původní myšlenka byla, že dám nový disk k tomu starému funkčnímu, počkám, až se obnoví RAID 1 a potom, vyndám i ten původní disk, nahradím ho novým a zase počkám, až se obnoví RAID 1. Přijde mi to ale takové nějaké humpolácké. Nebylo by lepší dát 2 nové disky, sestavit z nich RAID 1 a potom připojit ten starý funkční samostatně na další větev, nabootovat z live distra a přenést image disku ze starého disku na už sestavený RAID 1. Na okraj dodávám, že RAID 1 je sestavený na řadiči hardwarově. Co si o tom myslíte? Výpadek systému na 1 až 2 hodiny (víc to kopírování nezabere) je přípustný.


xunil

Re:Obnova RAID 1
« Odpověď #1 kdy: 30. 09. 2024, 22:38:21 »
Bod 1. Záloha (aby bylo co obnovit kdyby náhodou)

RDa

  • *****
  • 2 646
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Obnova RAID 1
« Odpověď #2 kdy: 30. 09. 2024, 22:57:37 »
On ten mirror (RAID 1) muze mit vice nez 2 disky, ale vetsina HW raid karet je omezena na dva (pozor - neplest s RAID 1E, coz je takovy kockopes).

Zde je videt velka vyhoda SW raidu - nedela tyhle primitivni omezeni.

Taky bych zacal zalohou, klidne z doposud beziciho systemu udelat rsync na prenosnej disk, nebo hotplugnutej jinej disk.


Pak muzete udelat treti moznost: pridat jeden z novych disku namisto odesleho a nechat to resyncnout, a zaroven (nebo pote) pridat druhy z novych disku jako hot-spare, mate-li dost pozic (coz asi mate, pokud uvazujete nad kopii z degradovaneho na konzistentni pole).

Pokud nemate dost pozic na disky, tak zrejme bude lepsi varianta aby jste meli v provozu jen ty dva nove - osobne vidim bezpecnejsi tu variantu s hot-plugem a dvoji synchronizaci. U varianty kterou navrhujete, si opravdu nesmite splest ty dve virtualni volumes z hw raidu. Ale tak - nezavislou zalohu na 4. disk jste si uz udelal ze ano?

Casove si nic neusetrite - porad musite navstivit stroj 2x - pred resyncem a po resyncu, nebo syncnout dva nove disky v jinem stroji a pak doufat ze to pole stary stroj umoznuje naimportovat.

Jako kdyby me odesel disk, tak uvazuji spis zda to nahradit za SSD, nebo za vetsi/rychlejsi model.. ale vy uz jste nakoupil ze.