16 GB to je bez vyhlídek na budoucnost. Jak to vidím já tak za chvíli bude minimum 64GB Ram pro optimální chod systému.
Nene, 16 GB nejspíš příštích 10 let ještě postačí. Ale ty vaše XP jsou bez vyhlídek na budoucnost. Je to nebezpečný systém. Ale pokud budete na nich trvat, tak tam stačí mít 4GB, víc prostě nepoužijou. Zbytečná je pak snaha cokoliv dalšího řešit. S přidanou pamětí vám nic rychleji na těch XP nepojede.
Já ale vidím jako prioritu nové disky s větší kapacitou. Naplánuji si pak kolik těch oddílů pro ty linuxy tam udělám, protože je jasné, že po čase je každé distro zastaralé...
Disky, pokud máte rotační a vyměníte je za SSD, vám výrazně systém zrychlí. Pro moderní windows se dnes už nenosí rozdělovat disk, v případě migrace to přináší problémy. Pro linux už možná platí to samé, swapuje se teď také do souboru. Takže partišny řešit nemusíte.
Hlavní distribuce (Debian, Ubuntu, Fedora, OpenSuse) zastaralé nejsou a nebudou, každá má svůj updatovací systém, lze průběžně přecházet na vyšší verze. Osobně používám LTS verze založené na ubuntu (xubuntu/lubuntu). Vždy po vydání nové verze nějaký čas počkám a systém povýším.
Než si o testuju ty aplikace a naučím je konfigurovat nebo instalovat, tak ty disky i RAMky zlevní a pak to bude pohodička. Ještě ale nejsem rozhodnut ohledně toho jakou frekvenci ramek kupovat, protože to asi taky hraje roli při rychlosti PC.
Ram není třeba příliš řešit, už moc nezlevní. Pokud máte ještě DDR3 tak čas na výhodný nákup (nových) už je pryč. Pokud máte DDR4 tak je čas nakoupit. Rychlost pamětí je ve vašem případě marginální záležitost, ale přesto bych se podíval do manuálu desky, případně do specifikací desky na internetu a tam je napsáno jaké rychlosti deska podporuje. Ty bych koupil.
Ale pokud chcecte mermomocí zůstat u těch XP, paměti nekupujte, jsou to vyhozené peníze.
Takže já bych pořídil tak HDD 2x 2GB a pak postupně budu dokupovat ty RAMky, jak to bude zlevňovat tak to dokoupím. Ono stejně nějakou dobu trvá než si to člověk v hlavně naplánuje, velikosti oddílů, než zazálohuje data atd.
Já osobně bych koupil jeden 1TB SSD disk, na něj nainstaloval nějaký moderní OS a vaše XP bych měl na druhém disku jako dualboot. V podstatě by se dalo udělat to, že do počítače dáte druhý disk, pokud ho systém najde, spustíte instalaci libovolné distribuce (doporučil bych nějakou hlavní, výše zmíněnou), anebo windows 10. Instalace by měla rozpoznat vaše XP a připravit možnost jejich spouštění při startu počítače. Jak windows 10, tak i linux můžou vidět a pracovat s diskem na kterém jsou windows XP - je to pravděpodobně ještě fat32 systém, nebo NTFS. Ty XP si ale před instalací na nový disk určitě zazálohujte, aby ste si odklepnutím nějaké volby ten disk nesmazal.
Tu utilitu MS disk2vhd co popisujete neznám.
Ta utilita vyrobí z vašeho disku kopii ve formátu VHD (jako jeden soubor), který pak můžete nahrát do virtualizačního nástroje. Podobně jako se snažíte teď provozovat ten linux.
Mě ale napadlo, že by bylo dobré kdyby existovala utilita, která by nějak dokázala přidělit těm XPéčkám více RAMky, třeba 6GB by mohlo být slušný ... i když pak by to scházelo tomu linuxu... Ale co na tom, když by XP měli 6GB tak tam můžu v pohodě stříhat ty videa v Shotcutu, aniž by mi to krachlo na videu s vysokým rozlišením. Ale hádám, že to z podstaty není možné, je to jen takový sen, že by x32 bitový systém zvládl více paměti.
Tohle je v podstatě nesmysl, zapomeňte na to.
A v čem je tedy ten MS disk2vhd lepší než Wine? Myslíte, že na Wine půjde rozjet jen pár programů?
Utilita disk2vhd vám vyrobí kopii disku, kterou normálně nabootujete do virtualizačního nástroje a budete moct na ní pracovat. Teoreticky by ten systém měl být identický s tím co máte teď.
Ještě jsem uvětoval jak vyřešit sdílení složek, protože to momentálně přes VM Player nejde. Šlo částečně, teď vůbec. Nechápu v čem dělám chybu. Stále problém se zápisem. Mohu nastavit vlastníka složky mnt user, ale po připojení je to vždy root. Nastavím práva, ale stejně se tam nedá zapisovat. Tak zapisuji přes oddíly, ale tam je problém, že nemohu připojit ty oddíly, které jsou připojené do Windows, tedy např. složka s profilem a daty Thunderbirdu. Tam se nedostanu.
Pokud dáte složce maximální práva měl by do ní být schopen zapisovat každý. Vlastníka složky mnt asi nepotřebujete měnit potřebujete přidělit práva podsložek, kam se vám mountují ty pártišny. Respektive, ve fstab to nastavíte tak aby uživatel měl možnost zápisu. Jak to nastavit a co přesně tam napsat si najděte anebo vám to někdo poradí. Té podsložce pak dáte práva 777 - něco jako sudo chmod 777 /mnt/podsložka
Leda snad že by existoval program, který by monitoroval složku a ve složce kam kopíruju na ten nasdílený celý oddíl bych dal konfigurák, který by říkal, kam se data z té složky mají přesouvat a sice do jiné složky na Windows. Tak by si to Windows a Linux hlídaly a obešly by tu sdílenou složku. Prostě nějaký servis, který poté co se ve složce objeví soubor, přesune soubor do předem určené složky. Protože nasdílené mám složky z dokumentů: img, docs, html, txt, logs, mp3 a mp4. Tak asi sedm složek, sedm cílů.
Tady fabulujete o blbostech, v linuxu si mountnete celý windowsí disk (jeho kořenová složka bude ve složce /mnt/něco) a ty adresáře budou přístupné tam kde jsou. teda v tom dualbootu. Pokud to je v tom virtualizovaném linuxu, tak to netuším kde máte problém.