Virtuál Xubuntu v KVM potřebuje dvojitý login

Karmelos

  • *****
  • 1 034
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Virtuál Xubuntu v KVM potřebuje dvojitý login
« kdy: 25. 09. 2024, 22:44:55 »
Zdar. Tak sem si zkonvertoval image xubuntu do qcow2. Virtual managerem jde nastavit parametry a spustit. Bootne a  dojedu na přihlašovací obrazovku, Vyberu usera, zadám správné heslo (v případě špatného to napíše) a problikne černá obrazovka  a jsem zase na přihlašovací obrazovce. Až teď po zadání uživatele a hesla se dostanu do systému.   V původním VMWare ten image fungoval normálně. Jak to?  Proč to neprojde hned napoprvé? Jak to spravit?
Gréta je nejlepší.


k3dAR

  • *****
  • 2 970
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:KVM - virtuál xubuntu potřebuje 2x login
« Odpověď #1 kdy: 26. 09. 2024, 01:35:04 »
vmware nepouzivam, ale nemas v tom image nahodou pro nej podpurne ovladace?
protoze Xubuntu prima instalace do Virt-Manager takove problemy "urcite" nema (resp. ja nikdy nemel)...

pripadne zkoukni logy po tom prvnim (ne)prihlaseni /var/log/Xorg* a ~/.xsession-errors mozna i /var/log/lightdm/*

Re:Virtuál Xubuntu v KVM potřebuje dvojitý login
« Odpověď #2 kdy: 26. 09. 2024, 08:23:44 »
Řešili jsme stejný problém s 22.04 na VirtualBoxu a nakonec jsme to vyřešili až čistou instalací novější verze. Snad budeš při hledání úspěšnější, rád si pak přečtu, čím to bylo

mikrom

  • ****
  • 365
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Virtuál Xubuntu v KVM potřebuje dvojitý login
« Odpověď #3 kdy: 26. 09. 2024, 10:10:03 »
Toto mi robilo Xubuntu 24.04.01 vo virtualboxe.
Vyskusal som viacero navrhovanych rieseni, ale ani jedno mi nepomohlo.
Xubuntu som vymazal a nepouzivam ho.

mikrom

  • ****
  • 365
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Virtuál Xubuntu v KVM potřebuje dvojitý login
« Odpověď #4 kdy: 26. 09. 2024, 10:42:39 »
Nahodil som znova Xubuntu 24.04.1 do Virtualboxu a chyba sa hned objavila.

Tato chyba zmizla, ked som nastavil vo VB v Settings/Display/Screen
Extended Features
na
Enable 3D Acceleration

Ale i tak mi Xubuntu vo VB obcas hlasi nejake ine crashe, takze zase mazem a nepouzivam.

« Poslední změna: 26. 09. 2024, 10:48:32 od mikrom »


Karmelos

  • *****
  • 1 034
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Virtuál Xubuntu v KVM potřebuje dvojitý login
« Odpověď #5 kdy: 26. 09. 2024, 11:35:52 »
Děkuji za tipy, zkouknu logy, vyzkouším nastavení grafiky - tedy jestli je v KVM nějaká tahle featura... dám vědět.

Update:https://askubuntu.com/questions/1348975/how-to-use-opengl-3d-acceleration-in-virt-manager-with-ubuntu
« Poslední změna: 26. 09. 2024, 11:39:22 od Karmelos »
Gréta je nejlepší.

Karmelos

  • *****
  • 1 034
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Virtuál Xubuntu v KVM potřebuje dvojitý login
« Odpověď #6 kdy: 26. 09. 2024, 12:02:05 »
Nahodil som znova Xubuntu 24.04.1 do Virtualboxu a chyba sa hned objavila.

Tato chyba zmizla, ked som nastavil vo VB v Settings/Display/Screen
Extended Features
na
Enable 3D Acceleration

Ale i tak mi Xubuntu vo VB obcas hlasi nejake ine crashe, takze zase mazem a nepouzivam.

No mě právě ve virtualboxu některé image po nějakém čase přestaly bootovat - typicky po updatu jádra a tak. Takže jsem přešel na VMWare a to byl výrazný kvalitativní skok vpřed.  Bohužel jejich proprietálnost a nekompatibilita s posledním LTS ubuntu (resp. jádrem) mě prozatím donutila zkusit KVM (díky tipu od k3dara), což je vypadá jako takový kompromis mezi VB a VMWare.
Gréta je nejlepší.

mikrom

  • ****
  • 365
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Virtuál Xubuntu v KVM potřebuje dvojitý login
« Odpověď #7 kdy: 26. 09. 2024, 15:14:43 »
No mě právě ve virtualboxu některé image po nějakém čase přestaly bootovat - typicky po updatu jádra a tak.
To sa mi este nestalo, ale viackrat sa mi uz stalo, ze image sice nabootoval ale nedalo sa prihlasit. Pricina bola ze sa na VM zaplnil disk po nainstalovani nejakeho SW alebo aj po update.

Je zbytocne sa trapit s tym Xubuntu, ked inych ubuntuidnych distribucii je dost a funguju dobre aj vo VB.

Aj tak nechapem preco by som mal pri Xubuntu vo VB enablovat 3D Acceleration, ked Xfce ma byt jedno z najmenej narocnych prostredi. Mam tu vo VB tiez Manjaro Xfce a to nic take nevyzaduje.
« Poslední změna: 26. 09. 2024, 15:18:52 od mikrom »

Re:Virtuál Xubuntu v KVM potřebuje dvojitý login
« Odpověď #8 kdy: 26. 09. 2024, 17:50:37 »
Nahodil som znova Xubuntu 24.04.1 do Virtualboxu a chyba sa hned objavila.

Tato chyba zmizla, ked som nastavil vo VB v Settings/Display/Screen
Extended Features
na
Enable 3D Acceleration

Zdá se, že po prvním loginu se snaží naběhnout Wayland, ale ten selže, když není povolena akcelerace. Spadne to tudíž znovu na login, po kterém se pak spustí starý dobrý X.Org.

mikrom

  • ****
  • 365
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Virtuál Xubuntu v KVM potřebuje dvojitý login
« Odpověď #9 kdy: 26. 09. 2024, 20:17:51 »
Zdá se, že po prvním loginu se snaží naběhnout Wayland, ale ten selže, když není povolena akcelerace. Spadne to tudíž znovu na login, po kterém se pak spustí starý dobrý X.Org.
Dik za info.

k3dAR

  • *****
  • 2 970
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Virtuál Xubuntu v KVM potřebuje dvojitý login
« Odpověď #10 kdy: 26. 09. 2024, 20:36:08 »
Zdá se, že po prvním loginu se snaží naběhnout Wayland, ale ten selže, když není povolena akcelerace. Spadne to tudíž znovu na login, po kterém se pak spustí starý dobrý X.Org.
Z fleku sem chtel napsat ze to je pekna blbost, protoze Xubuntu/Xfce Wayland nepouziva.... ale ;-)

Zkusil sem sam ve Virt-Manager svoji jedinou 24.04 instalaci kterou ani nepouzivam, takze sem si puvodne nevsiml/neuvedomil, ze mam autologin kterej selze a pak se prihlasim (v podstate podruhe) rucne... Z logu ktere sem radil sem moc jasno nemel, jen hromada erroru ze nemuze otevrit display...

Tak sem hodil do google "xubuntu 24.04 virt-manager login problem", prvni odkaz byl na toto vlakno ;-) druhej na ubuntu mailing list kde nekdo nadhodil odkaz na zname problemy vydani: https://wiki.xubuntu.org/releases/24.04/release-notes#known_issues

No a tam je uvedene:
Citace
Xorg crashes after logging in or switching users on some virtual machines, including QEMU/GNOME Boxes and Virtualbox (1861609)
You may be able to resolve this issue by removing the apt:libva-wayland2 package.

Takze sice samozrejme stale plati ze Xfce Wayland nepouziva, ale z nejakeho duvodu vadi pritomnost balicku libva-wayland2 a po jeho odinstalovani uz (auto)login funnguje normalne :-)

mikrom

  • ****
  • 365
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Virtuál Xubuntu v KVM potřebuje dvojitý login
« Odpověď #11 kdy: 26. 09. 2024, 21:36:35 »
Takze sice samozrejme stale plati ze Xfce Wayland nepouziva, ale z nejakeho duvodu vadi pritomnost balicku libva-wayland2 a po jeho odinstalovani uz (auto)login funnguje normalne :-)
OK.
Tak ale ake je potom vysvetlenie, ze bez odinstalovania balicku libva-wayland2 pomohla aj zmena nastavenia vo VirtualBoxe na "Enable 3D Acceleration" ked sa wayland nepouziva?