podivná situace po FUSE-mount - n

podivná situace po FUSE-mount - n
« kdy: 30. 09. 2024, 08:02:11 »
Na Ubuntu (5.4.211  /  20.*něco)mi konkrétně nešel exfat, takže jsem si stáhl exfat fuse a mountnul 
sudo mount.exfat-fuse  /dev/sda1 /media/vopice
hlavní role prohlížeč Caja.

Vše normálně fungovalo. Tím myslím,  že šly třeba otevřít a mazat. V externím programu se otevřely. teď z hlavy neřeknu

le po odhlášní a přihlášení vidím v levém sloupci Devices prohlížeče Caja Devices  dvojmo "Karta" (což je FS label) ,
-jedna bez ikonky Eject s titulkem Mount and open Karta - v té vidím správně náhledy , v adressbaru mám  tužku, O,/, media, vopice, DCIM,>
-druhá  stitulkem  /media/vopice a bez ikonky Eject - ta nejde mountnut - ukazuje to Error mounting
Soubory mohu procházet a dokonce k nim Caja Ukazuje Náhledy.
Jenže nejde je otvírta, Shotwell hlásí blackscreen "Photo source missing :/media...JPG
MATE Image viewer hlásí IO Error
To samé i když tam lezu přes /Filesystem/media/vopice

Nefunguje ani přístup přes terminál. (zalogovaný po odhlášení/přihlášení jsem na stejné username) : errorreading "...JPG" I/O error

proč mountnutí funguje jen do prvního přihlášení v MATE???? A proč před logoutem to fungovalo???

soubory mají práva 777 root:root

Tfuj Tfuj MATE, Tfuj Caja. to jsou samý bomby v Desktop Environmentu !


Re:podivná situace po FUSE-mount jen Caja přečte
« Odpověď #1 kdy: 30. 09. 2024, 08:21:48 »
Jo, doplnění k tomu "teď z hlavy neřeknu" : (aby to fungovalo, musím dát ručně 1sudo umout, 2vyšoupnout flešku, 3zašoupnout flešku, 4dát sudo mount.exfat-fuse) jako ve stavu před odhlášením, tak ta poznámka měla být k tomu, kde se nechází položka té flashky v prohlížeči caja
Na naprosto stejném místě - levý sloupec - Devices - Karta. Tečka
Tedy on je to vlastně  obrácený problém než to vypadá,
po odhlášení jenom Caja dokáže  vidět soubory - ale nevím jesli to, že Caja zobrazí náhledy k souborů (problematika cache náhledů) se dá považovat za důkaz, že Caja je může číst (zatímco jiné programy hlásí IO Error)

jo a doplnení - přes usera se dostanu do (úrovní )adresářů, ale soubory nejdou přečíst (head, md5sum) Ve stavu po logout+login. Předtím problém není