Jak hledat IT práci v EU?

smoofy

  • *****
  • 1 059
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak hledat IT práci v EU?
« Odpověď #30 kdy: 29. 06. 2011, 17:57:18 »
Citace
Citace

    Nedorozumeni je patrne zpusobeno neschopnosti cist mezi radky a predstavou, ze co je psano je dano. Uz na zakladce jsme se ucili ze idealni veci neexistuji v realne praxi a pouzivaji se pouze pro zjednoduseni a usnadneni predstavi. Jedna vec je jak by to fungovat melo a druha vec je jak to skutecne funguje.



Skutecne hodnotny prispevek do diskuse, neni nad padne argumenty.

Pouze reakce na obdobe hodnotny prispevek:

Citace
Ne nerikam. Nedorozumeni je patrne zpusobeno neschopnosti pochopit psany text.

Nicmene diskuze zacala na tema vlivu pracovnika HR nebo agentury na moznosti cloveka se do firmy dosta a prestoze jsem ochoten pristoupit z tak 50% k tvrzeni, ze manazer bude vydavat finalni rozhodnuti, nic to nemeni na faktu, ze po ceste muze byt spousta schopnych a validnich uchazecu vyhozeno na zaklade osobnich sympatii.

S paragrafy
Citace
Ano, a to je uplne v poradku. Protoze on (ten manager) bude s tim zamestnancem muset nejblizsich par let pracovat, a bude ho pouzivat k dosazeni svych cilu. Proc by se mel nejblizsich par let divat na nekoho, kto je mu nesympaticky a s kym se mu nebude dobre spolupracovat?
a
Citace
A pozor, kvalita manazera skutecne nesouvisi s tim, co si o nem mysli podrizeni, ale jenom podle toho, jak plni cile spolecnosti. Spokojeni a motivovani zamestnanci jsou jenom jedna z cest jak toho docilit (i kdyz podle ruznych pruzkumu jedna z nejlevnejsich a nejefektivnejsich, ale ne kazdemu je dano umet toho docilit).

Co se tyce te zalezitosti o chytrosti manazera, plneni povinnosti a kamaradicku, tak tenhle odstavec mi zase trochu zavani naivitou. V idealnim pripade by to tak funguvat melo a asi bysme si to tak predstavovali. Na druhou stranu firmy jsou preplnene neschopnymi lidmi na vedoucich pozicich prave z duvodu kamaradickovani pripadne pribuzenskeho vstahu. Predstiranim ze jev neexistuje nedosahneme toho ze proste zmizi. System postupu zamestancu ve spouste firem perfektne vystihuje Peteruv princip.

Nehlede na fakt, ze ve svete existuji i spickove agentury zabyvajici se naborem  manageru a tito lide jsou profesionalove na slovo vzati a velice dobre placeni. Sam nekolik takovych HR znam osobne a verte nebo ne oni skutecne o tom, kdo bude prijat ci ne rozhoduji.




smoofy

  • *****
  • 1 059
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak hledat IT práci v EU?
« Odpověď #31 kdy: 29. 06. 2011, 17:58:25 »
Jaksi mi vypadlo ze s temy paragrafy souhlasim :).

j.

Re: Jak hledat IT práci v EU?
« Odpověď #32 kdy: 29. 06. 2011, 18:29:21 »
Citace

Pouze reakce na obdobe hodnotny prispevek:

Citace

    Ne nerikam. Nedorozumeni je patrne zpusobeno neschopnosti pochopit psany text.

Kdyz mi nekdo vklada do ust neco, co jsem nikdy nenapsal, ani z toho primo nevyplyva, je ta prijatelnejsi moznost, ze nedokaze pochopit napsany text. Nic vic, nic min.

Citace
Co se tyce te zalezitosti o chytrosti manazera, plneni povinnosti a kamaradicku, tak tenhle odstavec mi zase trochu zavani naivitou.
To jsou zkusenosti. Znam par lidi na skutecne vysokych pozicich ve velkych a uspesnych firmach (reditel privatniho bankovnictvi v nejvetsi bance ve state, prezident lokalni pobocky MNC s obratem v desitkach milionu euro, byvala VP pro lidske zdroje jedne z nejvetsich retailovych siti v USA, manazer architektury u operatora a tak podobne), a dovolim si pausalizovat, vsichni jsou hodne schopni v dosahovani cilu spolecnosti. Nekteri to s lidmi umeji, nekteri jsou psi, ale vsichni firme prinaseji nejakou pridanou hodnotu a posouvaji ji dal. A ty firmy jsou pak uspesne, kuli lidem, kteri je ridi.

A znam i spoustu lidi z firem, ktere proste v lepsim pripade stagnuji. Tyto nejsou tak uspesne prave proto, ze se bud cile manazeru a firmy rozchazeji, nebo ti manazeri proste nejsou schopni tu firmu posouvat dal. Ale faktem je, ze zadna firma s neschopnym vedenim se jeste uspesnou nestala. Mozna dokazala prezivat, mozna se v ni objevil ostruvek pozitivni deviace, ktery firme dodal moment a ona na  chvili zazarila, ale uz ze strednedobeho hlediska uspesna firma s mizenymi manazery a mizernymi modely rizeni neexistuje.

Ale dalsim odpozorovanym jevem je, ze cim je manazer horsi, tim mene si do toho necha kecat od kohokoli, treba HR. Takze, HR v tech uspesnejsich firmach pri naboru plni pouze poradni a pomocnou funkci, protoze to tak ma smysl, a v tech mene uspesnych proto, ze si neschopny management vubec nechce nechat poradit.

Citace
Nehlede na fakt, ze ve svete existuji i spickove agentury zabyvajici se naborem  manageru a tito lide jsou profesionalove na slovo vzati a velice dobre placeni. Sam nekolik takovych HR znam osobne a verte nebo ne oni skutecne o tom, kdo bude prijat ci ne rozhoduji.

Jeden jediny priklad, kdy rozhodoval externi headhunter o obsazeni executive level pozice? Protoze i u executive pozic nakonec rozhoduje CEO (pro nizsi pozice) nebo board (pro pozice CEO, sef interniho auditu, vyjimecne nizsi CxO pozice a podobne). Jenom jim headhunteri dokazi udelat lepse pre-selekci nez interni HR.

Lenin POWER!

  • ****
  • 434
  • Nekecat a delat!
    • Zobrazit profil
    • Tribut Leninovi
    • E-mail
Re: Jak hledat IT práci v EU?
« Odpověď #33 kdy: 29. 06. 2011, 20:26:25 »
Ale dalsim odpozorovanym jevem je, ze cim je manazer horsi, tim mene si do toho necha kecat od kohokoli, treba HR.
To je prece normalni. Vsichni jsme se narodili jako hlupaci. Ti, co to uznali, se ucili od chytrych aby byli take chytri. Ti, co pevne verili se sve schopnosti hloupi zustali.

Prislovi 13,20
Kdo chodí s moudrými, bude moudrý, kdo kamarádí s tupci, ztroskotá.

Tahle kniha z bible je vylozene hezka, pokud se tyka jak nabirat poznani:

Prislovi 1, 29 Protože nenáviděli poznání, úctu k Hospodinu si zvolit nechtěli, 30 mými radami se nikdy neřídili, mojí domluvou vždy jen pohrdli, 31 proto ať snědí, co si navařili, vlastními plány ať se nasytí! 32 Omezenci zajdou na vlastní umíněnost, spokojenost tupců je jejich záhuba.

smoofy

  • *****
  • 1 059
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak hledat IT práci v EU?
« Odpověď #34 kdy: 29. 06. 2011, 21:28:04 »
j.
Ja uz k tomu muzu akorat dodat, ze hold ne kazdej ma takovy stesti zit v idealnim dokonalem svete a byt obklopen perfektnimi lidmi jako ty. Jenom opatrne, aby se ti to jednou zle nevyplatilo. On muze jeden velice snadno v takovem prostredi zlenivet a prestat byt opatrny a pak by se treba mohl najit nekdo, kdo by takoveto obeti velice rad zneuzil.


flv

Re: Jak hledat IT práci v EU?
« Odpověď #35 kdy: 01. 07. 2011, 00:27:00 »
to Smoofy: Musim souhalsst s j. . To co napsal je vicemene totozne s myma zkusenostma. Predevsim co se tyce pohovoru. Byl jsem za svuj zivot na 8 pohovorech (INDRA, Deutsche Borse, CA Technlogies, SUN Microsystems, Accenture,...) a pouze v jednom pripade o prijeti ci neprijeti rozhodla HR v prvnim kole (pri osobnim pohovoru). Jinak pokazde to byl primo hovor s project managerem/team leaderem. Co se tyce manageru obecne tak opet davam j. za pravdu. Ano, bylo par pripadu ktere se daly oznacit za diskutabilni, nicmene obecne lide na vysich pozicich ve firmach ktere  jsem uved povazuji za velice schopne lidi. Porpavde obcas me nudi fnukani lidi jak moc jsou manageri spatni etc., protoze pokud ano, tak potom nechapu proc v takove firme chteji pracovat.

smoofy

  • *****
  • 1 059
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak hledat IT práci v EU?
« Odpověď #36 kdy: 01. 07. 2011, 08:43:36 »
to flv:
Jak vis, kdo o prijeti ci neprijeti rozhodoval? Nepredpokladam, ze jsi dostal dopis typu "Na zaklade tozhodnuti neseho manazera ...." a podle ceho posuzujes schopnosti lidi, ktere jsi zrejmne videl pouze par minut pri osobnim pohovoru, kde snahou obou stran je co nejvice se te druhe zalibit??? Nicmene ja nerikam ze manageri jsou spatni vseobecne etc. a co se tyce toho, jestli nekdo chce ve firme pracovat ci ne kdyz je tam manager spatnej tak to se asi tezko pozna na pohovoru a jeste jsem nevidelinzerat kterej by hlasat "Pojde pracovat pod vedenim neschopneho managera" ono vetsinou to prostredi pozna az po delsi dobe a to se ukaze jaky kdo je opravdu clovek. Navic neni ani zrovna doba, kde by si clovek mohl dovolit luxus odmitnuti zamestnani z duvodu, ze ten vrchni je nejakej divnej. Tyhle uslechtili myslenky totiz funguji do te doby, nez clovek zacne skutecne praci potrebovat a na vydelanych penezich byt zavisli. Nicmene ja si v zahranici prosel cca 20-25 a jak z vlastnich tak ze zkusenosti ostatnich muzu rict, ze se kolu, kde musite prejit pres pracovnika agenturt ci zamestnance HR predtim, nez-li budete moci oslnovat toho vytizeneho managera proste nevyhnete a v naproste vetsine pripadu a to je zejmena neprijemne, pokud dotycnej je polak. Na zaver chci dodat, ze rozhodovat o prijeti klidne muze manager, ALE STALE DOKOLA OPAKUJI, ZE V TOM PREDKOLE VAS MUZE VYKOUPAT NEJAKA TA HR FIGURKA.

flv

Re: Jak hledat IT práci v EU?
« Odpověď #37 kdy: 01. 07. 2011, 09:59:25 »
"...a podle ceho posuzujes schopnosti lidi, ktere jsi zrejmne videl pouze par minut pri osobnim pohovoru..." To posuzuji podle osobni zkusenosti pri praci s temi lidmi, v tech firamch co jsem uvedl jsem take pracoval (krome jedne kde jsem z nejakeho duvodu neprosel pres HR).

smoofy

  • *****
  • 1 059
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak hledat IT práci v EU?
« Odpověď #38 kdy: 01. 07. 2011, 11:47:24 »
Citace
(krome jedne kde jsem z nejakeho duvodu neprosel pres HR).
no a o tom tady celou dobu mluvime. Nesouhlasis se mnou a presto pises ze se ti to stalo.

lobo

Re: Jak hledat IT práci v EU?
« Odpověď #39 kdy: 01. 07. 2011, 12:34:02 »
hadate sa ako male deti o blbostiach -kazdy ma ine skusenosti a stretol sa s inymi firmami c inych krajinach
ja pracujem vo svajciarsku 2.5 roka,v lausanne,
moje handicapy boli:nehovorim po francuzsky, som z vychodnej europy, nemam vysoku skolu 2. stupna,a nemal som referenciu od ziadnej svajciarskej firmy
a napriek tomu ma prijali spomedzi 6 kandidatov - plat 150k chf/rok brutto

poslal som asi 50 cv do agentur a vsademozne,3 mesiace som od ziadnej ani odpoved nedostal, alebo niecov tom zmysle ze pozicia je uz obsadena - vela agentur hodi inzerat na neexistujucu poziciu bez nejakeho konkretnejsieho popisu a len lovia CV do buducnosti

nakoniec som jednu agenturu bombardoval dovtedy kym ma nezavolali na pohovor a o tyzden som nastupoval

flv

Re: Jak hledat IT práci v EU?
« Odpověď #40 kdy: 01. 07. 2011, 13:26:54 »
Jasne ze to je zabomysi :). To smoofy: tim jsem chtel rict ze to byl 1 z 8 pripadu takze to beru spis jako ojedinelou zalezitost. Jinak tedy samozrejme vsichni vi ze kdyz se jedna o programovani (klasicke, ne modifikace a implementace algoritmu pocitacoveho videni, FFT etc.) tak VS je jen car papiru. Uznavam ze pro lidi z HR je snadny selektovat na zaklade tohodle caru nicmene kdyz uz se na ten pohovor clovek dostane tak se moc neptaji na VS. IT je nastesti v tomhle benevoletni, protze ve vysledku je jedno co ma kdo za papir, zalezi na tom co skutecne umi. Rikam nastesti protoze spousta talentu by jinak prisla na zmar. Ovsem abych tedy trochu povolil, Accenture je firma o niz mi bylo v pers. agenture receno ze kdyz uchazec nema VS tak se na nej ani nepodivaji :/, coz je trochu uchylarna.

Mordae

Re: Jak hledat IT práci v EU?
« Odpověď #41 kdy: 01. 07. 2011, 14:22:17 »
Pises, ze zodpovedny je on a HR dela jenom papiry a ve finale reknes ze manazer na to nema cas takze to stejne bude delat HR?? Takze ti lidi z HR vlastne akorat porovnavaji papiry. Takhle uzitecny oddeleni bych si urcite chtel ve firme drzet.
Bohuzel, i z me zkusenosti to opravdu takhle funguje. HR jenom soupe papirama a vsechno resi Tvuj potencialni budouci manazer, ktery si objednal cloveka na tu pozici.

Co je ovsem jeste smutnejsi, je fakt, ze po nastupu se o Vas nikdo nestara. Ani manazer, ani HR. Tedy myslim po personalisticke strance.

j.

Re: Jak hledat IT práci v EU?
« Odpověď #42 kdy: 01. 07. 2011, 15:59:56 »
Citace
pouze v jednom pripade o prijeti ci neprijeti rozhodla HR v prvnim kole (pri osobnim pohovoru)
A ja se klidne vsadim, ze to nakonec beztak rozhodnul manazer (po tom co mu HR dal podklady) nebo HR jednal podle pokynu tohoto manazera (jako treba at se zepta na predchozi projekty a dal pusti jenom ty s takovyma a makovyma zkusenostma).

Potiz je, ze do toho co se deje medzi HR a managementem malokto vidi, a proto se spousta rozhodnuti pripisuje tomu, kto je ve skutecnosti jenom posel.

Ale abych trochu vice ozrejmil praci HR, krome administrativni podpory pri naboru delaji taky takove veci jako pruzkum trhu (kolik zhruba stoji na danem miste zamestnanci s potrebnym profilem), stanovuji prostredky pro nabor (kam dat inzerat, ...) a staraji se o samotnou realizaci, sleduji a vyhodnocuji ruzne statisticke data jako spokojenost zamestnancu, churn a podobne (ale to jenom ve firmach s rozumnou HR kulturou) a pak tim otravuji vyssi management, zabezpecuji skoleni (jak kde), a tak podobne. Ale skutecne prakticky nikde nemaji formalni moc aby rozhodovali o tom jestli se dany clovek prijme nebo ne.

kuka

Re: Jak hledat IT práci v EU?
« Odpověď #43 kdy: 01. 07. 2011, 17:50:21 »
Jinak tedy samozrejme vsichni vi ze kdyz se jedna o programovani (klasicke, ne modifikace a implementace algoritmu pocitacoveho videni, FFT etc.) tak VS je jen car papiru.
Zase ale pochopte, ze nema kazdy tolik casu, aby si detailne zkoumal kazdeho kandidata, co ten vlastne presne umi. Kdyz ma nekdo vystudovanou informatiku na MFF, tak nemusim resit, jestli nahodou neni hloupy, jestli napriklad vubec vi, co je slozitost algoritmu, jestli umi pracovat samostatne, jestli se umi (nebo aspon kdysi umel) ucit nove veci... Muzu s nim rovnou resit konkretni zkusenosti z projektu, jeho motivaci a ocekavani atd. Alternativou mohou samozrejme byt reference z predchozich zamestnani, ale treba u nekoho, kdo teprve zacina... Mozna je to nespravedlive vuci tem, co vystudovano nemaji, ale na pohovor proste neni cely den a dobra vysoka skola jednoduse plati jako hodne dobra reference.

franky

Re: Jak hledat IT práci v EU?
« Odpověď #44 kdy: 02. 07. 2011, 23:57:05 »
Dle meho nazoru spolehat na vyber kandidata dle jeho VS je jako strilet na krtka laserovou munici.
Nebude to fungovat.
VS by mela garantovat urcity stupen vzdelani, ale realita je nekde uplne jinde.
VS jejich vykon, spolehlivost a stupen kvality pokulhava jako Skoda-120 bez generalky.
Poznal jsme nespocet lidi, ktery byli sikovni, schopni a vedeli toho omnohem vic nez spousta lidi v jejich
veku s VS.
Poznal jsme lidi, ktery meli pocit, ze kdyz jsou absolventi tak se z nich ma svet posrat a neumeli ani to minimum.
Z tohoto duvodu mne u pohovoru nezajima jakou skolu mate i kdyby jste meli vsechny tituly sveta.
Dokaz, ukaz, naprogramuj - kolik absolventu u mne jiz odeslo s dlouhym nosem a posramocenym
egem, protoze jim muj kolega bez maturity ukazal ze umeji kulovy...
Z kolika jsem se rozloucil, protoze po skole se skratka odmitli dal vzdelavat, protoze mneli pocit, ze to sve
si jiz odbili... Kamaradi, pratele, soudruzi - nehodnotte lidi dle VS!