Notebook na VŠ

Re:Notebook na VŠ
« Odpověď #30 kdy: 22. 03. 2024, 18:08:28 »
Bydlím kousek za Prahou, takže kolej nezvažuju. Ve volném čase si počítám matiku, beru to jako přípravku. Nejsem ani z gymplu, ani z it střední, takže jediné co programuji jsou minimum webovky a ksp od mff. Takže spíše počítám s tím, že prvák budu převážně dost dohánět a na hospodu čas nebude.


Jigdo

  • ****
  • 499
    • Zobrazit profil
Re:Notebook na VŠ
« Odpověď #31 kdy: 22. 03. 2024, 18:08:45 »
Jestli můžu přispět svojí troškou do mlýna, tak bych spíš doporučil tenkýho klienta, praktický cokoliv levnýho a k tomu si postavit desktop.
Proč?:
1) nebudeš řešit, jestli ti to někdo někde šlohne(znám 3 - 4 případy, kdy lidi přišli o veškerou práci, protože nechali noťas v kufru u auta, nebo ve skříňkách v posilce, a taky proto, že to byli lamy a nezálohovali samozřejmě) nebo to rozflákáš
2) na kolejích máš standard 1Gb internet a veřejnou ip, elektriku v ceně, případně se lze domluvit v kolejních klubech a zažádat si o umístění do serverovny
3) když ti pojedou výpočty, simulace atd., tak toho kompa nebudeš trápit, noťas jo
4) desktop je lacinější a snadněji se upgraduje
5)pokud budeš pracovat na nějakých společných projektech, tak snadno můžeš někomu dát přístup na přetahání dat apod...
6) hlavně máš snadnou zálohu na semestrálky, bakalářky a diplomky


Tohle reseni je nejlevnejsi :)

Staci poradne velke externi SSD a to nikoho tolik nebude lakat jako zarizeni za xx.xxx Kc
Akorat ze nebude takove cool, jak nosit sebou plnohodnotny notebook.
a poznamky delat rucne ....


Jak je to ted s pripojovanim "externich" (SSD) zarizeni do skolni site na FELu?


A nebo levne ChromeOS zarizeni misto tenkeho klienta?
reseni pro SSH/Prohlizec (E-Maily atd.) .....na cestach ....

Moc toho na stankach nemaji
https://svti.fel.cvut.cz/cz/start/student.html

Re:Notebook na VŠ
« Odpověď #32 kdy: 22. 03. 2024, 18:24:59 »
O připojování do sítě nic nevím…ale předpokládám, až dostanu přístup do systému a provrtám se tam, určitě se něco dočtu. Poznámky bych stejně psal do sešitů, zvyk je zvyk. Asi to bude nejschudnejsi řešení, díky za čas.

Re:Notebook na VŠ
« Odpověď #33 kdy: 22. 03. 2024, 18:27:45 »
Jestli můžu přispět svojí troškou do mlýna, tak bych spíš doporučil tenkýho klienta, praktický cokoliv levnýho a k tomu si postavit desktop.
Proč?:
1) nebudeš řešit, jestli ti to někdo někde šlohne(znám 3 - 4 případy, kdy lidi přišli o veškerou práci, protože nechali noťas v kufru u auta, nebo ve skříňkách v posilce, a taky proto, že to byli lamy a nezálohovali samozřejmě) nebo to rozflákáš
2) na kolejích máš standard 1Gb internet a veřejnou ip, elektriku v ceně, případně se lze domluvit v kolejních klubech a zažádat si o umístění do serverovny
3) když ti pojedou výpočty, simulace atd., tak toho kompa nebudeš trápit, noťas jo
4) desktop je lacinější a snadněji se upgraduje
5)pokud budeš pracovat na nějakých společných projektech, tak snadno můžeš někomu dát přístup na přetahání dat apod...
6) hlavně máš snadnou zálohu na semestrálky, bakalářky a diplomky


Tohle reseni je nejlevnejsi :)

Staci poradne velke externi SSD a to nikoho tolik nebude lakat jako zarizeni za xx.xxx Kc
Akorat ze nebude takove cool, jak nosit sebou plnohodnotny notebook.
a poznamky delat rucne ....


Jak je to ted s pripojovanim "externich" (SSD) zarizeni do skolni site na FELu?


A nebo levne ChromeOS zarizeni misto tenkeho klienta?
reseni pro SSH/Prohlizec (E-Maily atd.) .....na cestach ....

Moc toho na stankach nemaji
https://svti.fel.cvut.cz/cz/start/student.html

Sorry za matení, tenkým klientem jsem myslel laciný noťas (do 10k) s vnc, nebo nomachine, na maily a poznámky, telekonferu apod.....

Jigdo

  • ****
  • 499
    • Zobrazit profil
Re:Notebook na VŠ
« Odpověď #34 kdy: 22. 03. 2024, 18:30:29 »
Bydlím kousek za Prahou, takže kolej nezvažuju. Ve volném čase si počítám matiku, beru to jako přípravku. Nejsem ani z gymplu, ani z it střední, takže jediné co programuji jsou minimum webovky a ksp od mff. Takže spíše počítám s tím, že prvák budu převážně dost dohánět a na hospodu čas nebude.

A dojizdet budete osobni a nebo hromadnou dopravou?
Pokud hromadnou, tak neco co ma dlouhou vydrz baterky
pocitam ze cesta Vam vezme tak 1-1,5h do/+ ze skoly denne?

V prvaku maji zahul vsichni a je to sito pres ktere cedi pocty.....

Ja byt Vama tak se tam podivam nekdy v prubehu skolniho roku (protoze to nemate daleko),
co tam lide nosi na prednasky (pokud uz vztup neni omezen) ....
a treba se i po prednasce zeptat nekoho .....na zkusenosti atd.
a nasbirat kontakty a informace z prvni ruky :)

« Poslední změna: 22. 03. 2024, 18:35:46 od Jigdo »


Re:Notebook na VŠ
« Odpověď #35 kdy: 22. 03. 2024, 18:34:43 »
MHD, do Dejvic tak hodina a půl. Nechtěl jsem se ptát na fakultnim disu, místo ntb tam řeší, který obor to má lehčí nebo mac/win. Mám tam kamaráda, chodí tam s macem, problémy neměl. Akorát je tam asi jediný, ostatní nosí prý ty herní a klidně 2 powerbanky s sebou.

Jigdo

  • ****
  • 499
    • Zobrazit profil
Re:Notebook na VŠ
« Odpověď #36 kdy: 22. 03. 2024, 18:51:22 »
MHD, do Dejvic tak hodina a půl. Nechtěl jsem se ptát na fakultnim disu, místo ntb tam řeší, který obor to má lehčí nebo mac/win. Mám tam kamaráda, chodí tam s macem, problémy neměl. Akorát je tam asi jediný, ostatní nosí prý ty herní a klidně 2 powerbanky s sebou.

Takze se za ty roky se nic nezmenilo :)
Na kolejich nebudete, takze hrani her na kolejich po skole odpada ....
(teda pokud Vas to nebude lakat ...)

Mne osobne se strasne spatne pracuje pres SSH/Mosh na ruznych tabletech/mobilnich tel.
takze sebou vsude nosim tenkeho klienta s Debianem a sifrovanym diskem
na rychly pristup k mailu/www/ssh a poznamky a mobil na tel. hovory :)
(popripade jako diktafon, jestli je mozne prednasky dnes uz i nahravat pro pozdejsi poslech) ...


Ten MAC je podle mne akorat "status symbol" pro spoustu lidi ..... a magnet pro lidi, kteri se neumi ovladat ...



Zajimalo by mne, jak si treba na FELu vedou operacni systemy studentu, nevi nekdo?
« Poslední změna: 22. 03. 2024, 18:54:55 od Jigdo »

Re:Notebook na VŠ
« Odpověď #37 kdy: 22. 03. 2024, 19:28:03 »
Bydlím kousek za Prahou, takže kolej nezvažuju. Ve volném čase si počítám matiku, beru to jako přípravku. Nejsem ani z gymplu, ani z it střední, takže jediné co programuji jsou minimum webovky a ksp od mff. Takže spíše počítám s tím, že prvák budu převážně dost dohánět a na hospodu čas nebude.

Sorry za offtopic, ale když jsi zmínil tu matematiku tak si určitě přečti Introduction to mathematical thinking, napsal to  Keith Devlin, je to i kurz na Coursera, pokud nechceš číst knihu.

Re:Notebook na VŠ
« Odpověď #38 kdy: 22. 03. 2024, 19:37:55 »
Ten MAC je podle mne akorat "status symbol" pro spoustu lidi ..... a magnet pro lidi, kteri se neumi ovladat ...

To je hlavně předsudek. Ten systém funguje fakt dobře a je uživatelsky velmi příjemný, zvlášť pro obyčejnější uživatele. A třeba jejich CPU jsou taky výborná. Pro někoho to "status symbol" možná bude, ale pro spoustu lidí fakt ne.

Ostatně třeba má žena první, co postupně udělala s oběma novými Airy bylo, že na ně nacvakla jiný plastový kryt takže ani nebylo poznat, že jde o jabka a je naprosto spokojená což je co říci. Nějaký status je jí úplně jedno. K Windows by se nevrátila ani za zlaté prase.

Re:Notebook na VŠ
« Odpověď #39 kdy: 22. 03. 2024, 21:34:31 »
Díky za tip, určitě mrknu. Jinak my na to máme seminář na VŠ či nějaký pseudonázev, kde obecně prolitneme analýzu a lingebru, tak mě to poslední dobou fakt chytlo, úplně jiný kafe než středoškolská matika.

mikrom

  • ****
  • 360
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Notebook na VŠ
« Odpověď #40 kdy: 22. 03. 2024, 22:41:41 »
Díky za tip, určitě mrknu. Jinak my na to máme seminář na VŠ či nějaký pseudonázev, kde obecně prolitneme analýzu a lingebru, tak mě to poslední dobou fakt chytlo, úplně jiný kafe než středoškolská matika.
Ked ta bavi zaoberat sa takymi vecami, tak na youtube ma videa z matematiky isibalo https://www.youtube.com/@Isibalocom
Su tam partie z linearnej algebry, analyzy, atd. a ten ucitel to velice zrozumitelne vysvetluje, je to vyborne na pochopenie toho o co vlastne ide. Na VS ti to samozrejme este zaobalia formalizmom, ale v prvom rade treba rozumiet o co tam vlastne ide.
napr.:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLD-MTmOzXT5P0tNltjI-qzC5eIP0zti1h
https://www.youtube.com/playlist?list=PLD-MTmOzXT5Meh7DoN_gPn3FSFAx-vCnT
je tam toho mnoho, treba len pohladat ..

Re:Notebook na VŠ
« Odpověď #41 kdy: 22. 03. 2024, 22:57:05 »
Pokud má člověk doma Windows nebo Linux na desktopu, tak kupovat si maca je tak na zbláznění :) Ten systém jako celkově je OK, ale to používání jiných klávesových zkratek pro všechno to je na zbláznění... Jasně, někdo řekne, prohoď si ten Ctrl, ale to přináší zase další problémy a stejně to neřeší všechno. Problém je, že ne všechno jde nastavit a aby to nějak fungovalo, tak jsou potřeba další third party aplikace, které mi stejně nejdou. A Apple zrovna není firma, která by chtěla dát uživatelům nějakou konfigurovatelnost...

Apple Silicon je jinak super HW, Apple M1-M3 je v hodně věcech výkonnější než desktopové X86 mašiny.

Jinak co se týče VŠ tak bych volil cestu stáda... Pokud má stádo laptopy s Windows, tak bych koupil Windows. Ono ta kompatibilita se stádem může ušetřit hodně času a hlavně jsou situace, kdy může téct do bot, a pak je lepší když ti bude fungovat to co funguje ostatním :)

Re:Notebook na VŠ
« Odpověď #42 kdy: 23. 03. 2024, 02:48:42 »
Je třeba otevřeně říci, že Apple a jeho MacOS je pro člověka od DOS a Windows platformy naprostý šmejd, úplný omalovánky a mobil naplacato.
Netvrdím že by jim nefungoval ekosystém, ten mají perfektní, ale je hodně svazující a v praxi to znamená buď vše Apple a nebo nic. Ano, dá se používat, ale přesně tak jak to Jobsovi lidi vymysleli, žádný úkrok stranou!

Na programování bych Apple nikdy nedoporučil.
Ano, jako třetí počítač na chlubení OK, beru. Jako počítač pro odlazení multiplatformní aplikace OK, taky beru. Ale samotný core programování stejně většinou každý dělá na Windows, a ev. derivátu Chrom/Edge a (MS) SQL. Čest výjimkám a vůbec nepochybuji že existují firmy co jedou pouze na Linuxu.
Protože jakmile člověk potřebuje něco detailnější tak potřebuje mít větší variabilitu a kompatibilitu atd.

Samotná koupě NB je prkotina, od člověka který jde na VŠ mě překvapuje ta nesamostatnost.
Stejně je to pouze kus plastu který vydrží 3 roky, a nebo do prvního blbý pádu. Osobně tvrdím kup si za 20 tis. něco co ti bude fungovat. Teď dodávám Lenovo E16 s i5/16GB/512SSD asi za 24 tis., ale jsou i s Windows Home tzn. levnější.
Až si na sebe ten notebook vydělá, tak si klidně kup téčko, ale jinak jsou to vyhozený prachy.

Re:Notebook na VŠ
« Odpověď #43 kdy: 23. 03. 2024, 07:03:52 »
Bydlím kousek za Prahou, takže kolej nezvažuju.
MHD, do Dejvic tak hodina a půl.
Asi OT, ale hodina a půl mi přijde docela dost, fakt jsi neuvažoval o koleji? Já jsem to měl jenom asi hodinu, na kolej jsem šel a rozhodně se to vyplatilo.

Re:Notebook na VŠ
« Odpověď #44 kdy: 23. 03. 2024, 07:20:52 »
Bydlím kousek za Prahou, takže kolej nezvažuju.
MHD, do Dejvic tak hodina a půl.
Asi OT, ale hodina a půl mi přijde docela dost, fakt jsi neuvažoval o koleji? Já jsem to měl jenom asi hodinu, na kolej jsem šel a rozhodně se to vyplatilo.
Neuvažoval, kdybych už o něčem přemýšlel, tak si s někým dohromady pronajmout podnájem blízko Dejvic, ale uvidíme jaký to všechno nabere směr, ještě se to může změnit :).