Proč už nevychází nové IT knihy v češtině?

Proč už nevychází nové IT knihy v češtině?
« kdy: 22. 06. 2024, 02:26:32 »
V období řekněme 1998-2014 vyšlo spoustu krásných IT knih (CPRESS/ComputerPress). Překlady zahraničních titulů, krásné obálky. Prostě radost pohledět.

Dneska už ale v podstatě nevychází nic, proč to tak je?

Já samozřejmě mám nějakou teorii, že víc lidí umí anglicky, rozšířily se ebooky, nevyplatí se to dělat pouze pro CZ/SK trh, není kdo by to dělal, moc dynamický ekosystém a než se něco dodělá, tak je to zastaralé,...,ale jistě to nevím. Přitom všechny ty tituly jsou beznadějně vyprodané (nadruhou stranu už to taky je to nějaký ten pátek, co ty knihy vyšly).

Nevíte o tom někdo něco? Lehce jsem googlil, jestli se k tomu třeba někdo nevyjadřoval, ale nic jsem nenašel. Zkusím asi oslovit nějaké nakladatelství, jestli by si někdo nenašel čas mi k tomu poskytnout uspokojivou odpověď.



RDa

  • *****
  • 2 620
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč už nevychází nové IT knihy v češtině?
« Odpověď #1 kdy: 22. 06. 2024, 02:49:01 »
Ono to nevychazi uz ani v anglictine..  mam krasnou serii knizek od Mindshare o ruznych technologiich a architekturach - od ISA a PowerPC/8086 ... a koncici na PCIe Gen3, USB3 a Pentium 4. Nic novejsiho uz bohuzel nevyslo.

Neco se da dohledat, nejake specky se daji upiratit, ale celkove ty veci dospeli do faze, ze je vsechno placeny, tajny a jenom pro cleny urcite zajmove sekty (PCIe Gen4+, USB4, Core/Zen/Arm64, atd), takze autori nemuzou volne cerpat.

A dalsi vysledek dnes je, ze krome psanych zdroju na netu se rozmohli ruzne placene kurzy (dela to tak i Mindshare), holt je pocet zajemcu maly, takze je nutno zdrazit.. ale knizku za tisice dolaru uz nikdo nekoupi.

Re:Proč už nevychází nové IT knihy v češtině?
« Odpověď #2 kdy: 22. 06. 2024, 08:39:26 »
Podle mě je to proto, že v počítačové oblasti informace rychle zastarávají, knihy jsou v el. podobě na netu, hodně tutoriálů i na youtube, dnes už se to nevyplatí překládat tyto knihy. Než to přeloží, je to staré. Už asi vychází jen knihy od českých autorů.

Re:Proč už nevychází nové IT knihy v češtině?
« Odpověď #3 kdy: 22. 06. 2024, 08:53:35 »
V období řekněme 1998-2014 vyšlo spoustu krásných IT knih (CPRESS/ComputerPress). Překlady zahraničních titulů, krásné obálky. Prostě radost pohledět.

Dneska už ale v podstatě nevychází nic, proč to tak je?

Ano, taky jsem si všiml. Podle mě je to kombinace faktorů: Ekonomických, společenských a digitalizace.  Takže pokud by se to rozšířilo i do jiných odvětví tak si pro jistotu kupuji odborné knihy i jiné. např. lékařské, právní. Jenom lékařských jsem si koupil za poslední 3 roky cca za 30 tisíc.

alex6bbc

  • *****
  • 1 616
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč už nevychází nové IT knihy v češtině?
« Odpověď #4 kdy: 22. 06. 2024, 09:51:18 »
taky myslim, ze doba se zrychlila a je levnejsi to mit elektronicky.

ctu scifi, fantasy, horror a u nas kniha za 500, byl jsem v polsku v knihkupectvi a stejne tituly za 200 kc, hned jsem si nakoupil.


Re:Proč už nevychází nové IT knihy v češtině?
« Odpověď #5 kdy: 22. 06. 2024, 11:39:11 »
Před 20ti lety vycházeli knížky mistrovství v xxx za třeba 700 Kč, dneska si to prostě neumím za tu cenu představit koupit někde v knihkupectví a to vše zdražilo (i když překlady díky AI zlevnili).

Podle mě prostě není poptávka, nemůžu hovořit za ostatní, ale teď jsem si z Humble Bumble koupil knížky pro adminy - https://www.humblebundle.com/books/linux-for-seasoned-admins-oreilly-books za 20 EUR celkem 15 knížek.

Osobně pro mě nejvíc preferované je EN PDF, PDFka se mi nejlíp čtou, s angličtinou se mi nejlíp pracuje, protože nepřemýšlím nad překlady pojmů.

Co sleduji mladší generaci, tak anglicky už umí v IT všichni plynně.

Re:Proč už nevychází nové IT knihy v češtině?
« Odpověď #6 kdy: 22. 06. 2024, 13:39:34 »
Podla mna je to hlavne tym, ze dnes o to nie je zajem. Pocitace su beznou sucastou domacnosti a na vsetko uz name apky a hotove veci, takze sa vytratila motivacia sa nieco podrobne ucit, ked si to viem naklikat za chvilu, alebo pouzit hotovy program/stranku/framework/kniznicu. Mal som mladych kolegov, ktori sice vedia za par minut urobit mikroservis, ale nemaju tusenia, ako vlastne funguje, a ked je nejaky problem, tak skoncili, lebo nevedia ako maju diagnostikovat chybu.

Re:Proč už nevychází nové IT knihy v češtině?
« Odpověď #7 kdy: 23. 06. 2024, 09:49:32 »
Nevíte o tom někdo něco? Lehce jsem googlil, jestli se k tomu třeba někdo nevyjadřoval, ale nic jsem nenašel. Zkusím asi oslovit nějaké nakladatelství, jestli by si někdo nenašel čas mi k tomu poskytnout uspokojivou odpověď.
Kromě již zmíněných a v ČR platí, kde to skladovat v současných mikrobytech. V elektronické verzi se snadno vyhledává a je možno jí lehce opravit či aktualizovat, proto třeba v dnešní době nevychází dílenské příručky o osobním vozidlům, ale je na to portál. O nákladech, náročnosti a manipulace s fyzickým výtiskem ani nemluvit.

Re:Proč už nevychází nové IT knihy v češtině?
« Odpověď #8 kdy: 23. 06. 2024, 10:29:31 »
Většinu odborných knih z posledních let mám v angličtině. Hlavní je ten obsah a člověk může být rád, že ta kniha vůbec vyšla (v jakémkoli jazyce), ale kdyby byl dobrý český překlad, tak si za něj klidně připlatím.

Mal som mladych kolegov, ktori sice vedia za par minut urobit mikroservis, ale nemaju tusenia, ako vlastne funguje...

Případně se můžeš zeptat „Proč?“, „jaký smysl má to, co děláme?“, „jaké výhody/nevýhody má tahle technologie nebo přístup oproti jiným, kdy je vhodnější použít to nebo ono?“

Tomu by ty překlady mohly trochu pomoci, ale spíš to bude obecným nezájmem a „zrychlenou dobou“, kdy není čas přemýšlet a porovnávat, ale má to být jen rychle a levně. Většina lidí pak použije tu jedinou technologii, kterou znají, která je zrovna v módě.

Kromě již zmíněných a v ČR platí, kde to skladovat v současných mikrobytech. V elektronické verzi se snadno vyhledává a je možno jí lehce opravit či aktualizovat, proto třeba v dnešní době nevychází dílenské příručky o osobním vozidlům, ale je na to portál. O nákladech, náročnosti a manipulace s fyzickým výtiskem ani nemluvit.

Prostorové důvody chápu – v tom případě je řešením lokální kopie knihy v otevřeném formátu – ta ti stejně jako papírová kniha vydrží desítky a více let. U „portálu“ se totiž můžeš dočkat toho, že až ho za pár let budeš potřebovat, už bude zrušený, rozbitý, zpoplatněný, zcenzurovaný nebo si bude klást nějaké nesmyslné podmínky atd.

Re:Proč už nevychází nové IT knihy v češtině?
« Odpověď #9 kdy: 23. 06. 2024, 13:27:05 »
Ano, to je problem dnesnej doby, vsetko musi byt rychlo, a tak sa kasle na optimalizaciu, ved staci pridat ramku, alebo lepsi procak - stoji to menej, ako platit programatora, ktory vie napisat optimalny kod.
A co sa tyka technologii, s tym suhlasim. Oni sa naucili C# a nic ine pre nich neexistuje. Z databaz maju panicky strach, a tak ich pouzivaju len ako ulozisko, pricom ked si spravne navhrnes algoritmus, tak dokazes rozlozit pracu medzi db a servis a dosiahnes zrychlenie a zefektivnenie.
Ja som prave z tej skupiny ludi, ktora ma prehlad o viacerych jazykoch a tak nieco robim v C#, inokedy sa mi viac hodi python, php, alebo priamo vyuzijem db funkcie. A nemam problem, ak mi niekto poradi ist aj do novych jazykov. Ako vravieval moj ucitel na strednej: vsetko je to o tom istom, len sa to inak zapisuje.
V mojich elektro hobby projektoch mam tiez arduino (lebo som lenivy) v nedolezitych veciach, C, pripadne cast kodu v asm.. alebo aj klasicke zapojenia bez pouzitia mcu. Su ludia, ktori aj na blikanie ledky by najradsej pouzili raspberry

Re:Proč už nevychází nové IT knihy v češtině?
« Odpověď #10 kdy: 23. 06. 2024, 13:47:19 »
Myslím, že je to prostě protože poptávka po nich sice je, ale v čase klesala, a pravděpodobně prostě klesla pod úroveň, kdy se je vyplatí vydávat.

Cpress před pár lety skončil a celý jejich business přešel pod AlbatrosMedia.

Knihy v češtině vydává ještě Grada, ti to sice nezabalili celé, ale stejně publikují jen zlomek toho, co publikovali kdysi.

V zásadě čeští vydavatelé se omezily pouze na knižky, které se dají prodat v rozumném množství, tzn. knížky o Minecraftu a Excelu. Smutné. Těch vydávají i několik ročně.

Česko je prostě moc malé, ale v světovém měřítku se pořád vyplatí vydávat knihy. Klasicky kvalitní technické anglické knihy vydává O'Reilly, Willey, No Starch Press, Manning, Apress, Addison-Wesley/Pearson. Pak celkem dobré knížky vydávají univerzitní publikovatelé (doporučuji kouknout na MIT a Cambridge) a pak existují ještě menší vydavatelé, případně vydavatelé s Asie, zejméne Indie, kde kvalita knih je ale zřejme hodně proměnlivá. Nakonec některé dobré knihy vydavájí autoři sami.

Doporučuji hledat na:

1) amazon bestesellers. Mají ale IT rozděleno do hodně kateogrií, takže je jich potřeba projít více. Lepší je hledat na amazon.COM nebo .CO.UK, protože na amazon.DE je seznam bestesellerů hodně ovlivněn německy psanými knihami. Např tyto linky obsahují seznam zajímavých knih (+ něhjaké chybně zařazený knihy, samozřejmě):

https://www.amazon.com/Best-Sellers-Books-Programming-Languages/zgbs/books/3952
https://www.amazon.com/Best-Sellers-Books-Computer-Programming/zgbs/books/3839
https://www.amazon.com/Best-Sellers-Books-Computer-Hacking/zgbs/books/3648/

2) podobně seznamy na goodreads, které sice technicky vyházejí z méně objemné databáze, ale zase jsou řekněme, více precizní a méně ovlivněným touhou knihy prodat (markentigem).

https://www.goodreads.com/genres/computer-science
https://www.goodreads.com/genres/programming

3) Národní technická knihovna některé knihy objednává. Zároveň knihy vybírají a neobjednávají vše, co se vydá, takže typicky vybírají ty lepší. Doporučuji filtrovat jejich databázi podle roku vydání a vydavatele. Např:

O'reilly 2024: https://vufind.techlib.cz/Search/Results?join=AND&lookfor0%5B%5D=O%27Reilly&type0%5B%5D=publisher&lookfor0%5B%5D=2024&type0%5B%5D=year&lookfor0%5B%5D=&type0%5B%5D=AllFields&bool0%5B%5D=AND&daterange%5B%5D=publishDate&publishDatefrom=&publishDateto=
No Starch 2024: https://vufind.techlib.cz/Search/Results?join=AND&lookfor0[]=Starch&type0[]=publisher&lookfor0[]=2024&type0[]=year&lookfor0[]=&type0[]=AllFields&bool0[]=AND&daterange[]=publishDate&publishDatefrom=&publishDateto=
Apress 2023:
https://vufind.techlib.cz/Search/Results?join=AND&lookfor0[]=Apress&type0[]=publisher&lookfor0[]=2023&type0[]=year&lookfor0[]=&type0[]=AllFields&bool0[]=AND&daterange[]=publishDate&publishDatefrom=&publishDateto=
Manning 2023: https://vufind.techlib.cz/Search/Results?join=AND&lookfor0[]=Manning&type0[]=publisher&lookfor0[]=2023&type0[]=year&lookfor0[]=&type0[]=AllFields&bool0[]=AND&daterange[]=publishDate&publishDatefrom=&publishDateto=

4) Na HumbleBundle vychází každý týden v pondělí ve 20:00 (a v 19:00 v případě zimního času) nový balík technických knih, který běží standardně 3 týdny, takže většinou jsou aktivní 3 balíky. Balíky knih od Packt většinou nestojí za to, ale balíky od jiných vydavatelů (většina vydavetelů zmíněných výše tam prodává, někteří častěji, někteří méně často) často za to stojí. Respektive pokud člověka zajímá téma těch knih, samozřejmě.

5) většina vydavatelů se snaží tlačit předplatné, takže třeba u O'reilly lze číst za nějaký jejich poplatek všechny jejich knihy, ale logicky se to vyplatí jen těm, kteří čtou ve velkém, takže se to podle mě moc nevyplatí.

Re:Proč už nevychází nové IT knihy v češtině?
« Odpověď #11 kdy: 23. 06. 2024, 14:17:47 »
Prostorové důvody chápu – v tom případě je řešením lokální kopie knihy v otevřeném formátu – ta ti stejně jako papírová kniha vydrží desítky a více let. U „portálu“ se totiž můžeš dočkat toho, že až ho za pár let budeš potřebovat, už bude zrušený, rozbitý, zpoplatněný, zcenzurovaný nebo si bude klást nějaké nesmyslné podmínky atd.
Bavím se o koupi knihy, ne přístupu do portálu.

Re:Proč už nevychází nové IT knihy v češtině?
« Odpověď #12 kdy: 23. 06. 2024, 18:17:03 »
Myslím si, že je to důsledkem zahlcenosti, přesycenosti - a to jak ze strany nabídky, tak ze strany poptávky. Když se vrátím o 20 let zpátky, tak byl čas číst - nebylo youtube, twitter, bylo méně technologií, které navíc nebyly tak komplexní. A většinou ani nebyl takový tlak v práci na efektivitu, takže byl prostor si technologie vyzkoušet, osahat. Navíc většina v IT (včetně managementu) byli nadšenci do IT, takže si člověk žil ve své bublině a ve svém čase. Nesetkal jsem se s tím, že by někdo reálně měřil produktivitu programátora, atd. Byl čas číst, byl čas si věci zkoušet, a hlavně ještě skoro nikdo nepublikoval kvůli rankingu. Postupem času se technologie dost zkomplikovaly, do IT nastoupilo dost lidí kvůli penězům, začalo se publikovat neuvěřitelné množství redundantních informací, blogů, videí. Díky reklamám nebo SEO se "uživí" nekvalitní články nekvalitních (nebo nezkušených) autorů, a kvalitní práce od dobrých a zkušených autorů se nezaplatí a tudíž nevydá. Dost možná se o IT tématech dost špatně (v dobré kvalitě) píše. Komplexita brutálně vzrostla, a rozumně ji redukovat a správně uchopit a vysvětlit nějaké témata vůbec nemusí být jednoduché.

Re:Proč už nevychází nové IT knihy v češtině?
« Odpověď #13 kdy: 23. 06. 2024, 21:35:47 »
Nároky čtenářů na kvalitu stoupají rychleji než schopnost nakladatelství je uspokojovat. Čtenáři umějí lépe anglicky, knihy v angličtině jsou snadno dostupné - konkurence je tvrdší jak pro překlady, tak pro původní české knihy. Není divu, že Grada od knížek pro ajťáky, kteří se rychle naučili anglicky, přešla ke knížkám medicínským, kde je to s odbornou angličtinou komplikovanější. Pokud to tazatele zajímá velmi, může se zastavit ve Věšínově v prodejně BEN technická literatura, občas tam bývá pan nakladatel Kubica osobně a pohovořit.

Re:Proč už nevychází nové IT knihy v češtině?
« Odpověď #14 kdy: 23. 06. 2024, 22:14:23 »
Nároky čtenářů na kvalitu stoupají rychleji než schopnost nakladatelství je uspokojovat. Čtenáři umějí lépe anglicky, knihy v angličtině jsou snadno dostupné - konkurence je tvrdší jak pro překlady, tak pro původní české knihy.

Na druhou stranu, umělá inteligence může dost zlevnit překlady. Např. to, co padá z DeepL je z velké části použitelné (oproti klasickému Google Translate je to obrovský skok vpřed) a v podstatě stačí udělat korekturu – odbornou, jazykovou, typografickou. Neříkám, že je to zadarmo… ale je to současně probíhající trend, který hraje zase ve prospěch překladů.