Metronet končí, ke komu přejít?

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #105 kdy: 04. 08. 2024, 17:18:27 »
@ripper6: ktere dve firmy?
Nej.cz byla velka slepenina bezdratu/kabelovek/optiky a koupil je CETIN/O2.
Nejpřipojení bylo koupeno UVTnetem, ale nevim, jestli nekdy nejakou infrastrukturu vlastnili (v databazi CTU jsou, ale v Mape internetu nemaji nic). Spis mi vzdy prisli jako dohazovaci pro jine ISP.


Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #106 kdy: 04. 08. 2024, 17:30:08 »
Radek Zajíc: ok tim je to vysvetleno  :) Bude zajmave kde mi zdejsi od Metronetu nakonec skoncime  ;D

qw84

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #107 kdy: 04. 08. 2024, 17:40:53 »
qw84: parada, takze ty jsi mel Giganet, to vypada ze po Metronetu vedi co delaj a ze technicky by slo s nima +- neco resit  :) K Metronetu jsem sel prave od 365internet, ze vedeli co a jak, hned se poptali a dokazali mi vyjednat ten vyssi profil. 365internet hral jak to umi, ale nedokazal to, jen objednaval dokola vyjezdy od Cetinu i kdyz jsem vedel a tusil ze to jde.

"zkoušeli tu rychlost na profilu 35b";D Jsi snedl vtipnou kasi? Jasne ze se to nezkouselo>:( Oni i Cetin to koukne na dalku, nekde u nich a posoudi. Viz muj pribeh s bondingem. Automaticky to koncilo vzdy, ze mam jen 1x drat, kdyz mas 1x drat, je ti na nic Terminator a co porad resim?  >:( Jsem nevedel, to ti nikdo nerekne (zjistis to leda nahodne z for a diskuzi, protoze ani technik to nevi), ze driv do starych domu jako je v centru Prahy, se zavadeli 2x kroucene linky, ty ze jsou vetsinou pod omitkou v dome. Neni mozne abys sam tahal kabel, jak ti casto poradi nekdo v diskuzi, ktery karkuluje ze asi bydlis ve vlastnim dome.
Navic u vsech domu, casto to vlastni jeden nebo dva majitele, mas skrin a do te skrine nema pristup majitel ale jen Cetin.
Jenze operator jako treba je 365internet, tam nikdo nevi ze musi mit nekdo klic, aby logicky skrin otevrel pro zapojeni dratu.
Drat kdyz vis ty informace, jako zakaznik mas sanci na to tlacit. Pokud to nevis, mas smulu. Technik prijede, koukne a rovnou to cele shodi, rekne ze to nejde.
Proto je i dulezita ta firma, pokud Metronet vedel ty veci, byl schopen napsat do Cetinu a vedel co jim napsat, aby rekli, dobre zakaznik si to zaplati treba za 250Mb/s ale musi pocitat ze mu dame zatim jen 157Mb/s.
To zadny T-Mobil / O2 neudela.
Proto to resim a pripadne bych presel, kde to zase umi a zaroven to nepokazi. Vi co tam jim napsat aby odpovedeli.

Vektoring by byl fajn, zkousel jsem zatlacit primo na Cetin pres FB, ale jak uz jsem napsal, napsali ze to neni a neodepsali proc ten Vektoring nechteji zkusit  :( Me osobne by to zajmalo, klidne bych to rad zkusil.
Doufam jedine pokud rozjedou bonding 35b profilu, ze pak bych mohl znovu se ozvat, ze mam router a ze me muzou bondovat. Hadam ale ze to by bylo reseni tak na 2 - 3 roky nez byse to uspesne rozjelo.
Me ted tesi ze mam konecne vyssi upload, 55Mb/s je uz prijatelne a citelnejsi je i ten download i kdyz se to nezda tak 100 vs 157Mb/s jsem poznal.
Nechci pak skoncit v bode, ze me nova firma, bude tvrdit ze na webu je 250/25 a ze to nemuzu mit, protoze to tam neni.
Metronet tam napr mel ze na adrese muzu mit jen 100/20, ale neresil to a nechal si to vysvetlit  :D

Zatim ale pro zajmavost ctu:
Co jako zákazníci Metronetu získáváte hned?

    Stejný nebo lepší internet. Současná rychlost internetového připojení zůstává beze změny. Ověřte si ale, zda na vaší adrese nenabízíme teď vyšší rychlost. Zákazníci na mikrovlnné síti se můžou brzy těšit na symetrickou rychlost internetu (tzn. stejná rychlost stahování i odesílání).


Co získáte ve chvíli, až se vaše smlouva převede pod Dragon Internet?
Internet za stejných cenových podmínek. Pokud se rozhodnete zachovat stejnou rychlost internetu, cena za službu vám zůstane stejná, jako jste měli u Metronetu.
V průběhu podzimu vás budeme kontaktovat, abychom uzavřeli novou smlouvu už se společností Dragon Internet.


Tak to je super, ipv6 by teda meli ponechat, kdyz to umel Metronet, ipv4 taky a cena stejna. Pokud by lidem nedali do 700czk mesicne toto, nejednalo byse o stejnou cenu a sluzbu v pripadne xDSL 250/50  :)
Zajma me jak to u nich bude zda mesicni platba vs rocni platba.

Tak to je mazec...takže ta 35b může ve skutečnosti běhat líp než ty dvě 17a akorát to nikdo nezkoušel jen od stolu z kanclu. Co to tam máte za techniky..tady přijel technik už měl celou trasu až do ústředny propojenou (tady máme část kabelu v zemi část jde po sloupech). Měl tester proměřil obě linky, přidělal terminátora na zeď a já si nastavil ve svým routru VLAN ID a internet fungoval...30minut práce ;D To je potom jasný proč je internet tam kde je a Cetinu trvá všechno tak dlouho. :)

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #108 kdy: 04. 08. 2024, 17:56:16 »
qw84: Ano je to tak. Jen se zeptam, to mas stale Cetin a nejake xDSL a nebo uz mas uplne jine pripojeni?  :)
Mohl jsi mit stesti na technika.
Dal mozna jsi mel aktivni uz oba pary vedeni, takze tam nebylo treba resit to na ustredne.

To je dost podstatne. Zalezi na 1.ISP operator co se vyzna napr Metronet atd a pak na 2.Cetin co to dela a koho posle, hodne jakyho technika  :( A toho neposle, ze si vyberu. Toho starsiho pana jsem sehnal, ze jsem pak to resil pres FB a psal jim primo, ze pisou ty jejich reklamy, ale ze to technik jen tak nezvladne  ;D Potom to zacali vic resit.
ISP samozrejme tam me vzdy pani precetla, co se stalo, proc sluzba nebyla uspesna a ze nevi.



qw84

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #109 kdy: 04. 08. 2024, 18:32:46 »
qw84: Ano je to tak. Jen se zeptam, to mas stale Cetin a nejake xDSL a nebo uz mas uplne jine pripojeni?  :)
Mohl jsi mit stesti na technika.
Dal mozna jsi mel aktivni uz oba pary vedeni, takze tam nebylo treba resit to na ustredne.

To je dost podstatne. Zalezi na 1.ISP operator co se vyzna napr Metronet atd a pak na 2.Cetin co to dela a koho posle, hodne jakyho technika  :( A toho neposle, ze si vyberu. Toho starsiho pana jsem sehnal, ze jsem pak to resil pres FB a psal jim primo, ze pisou ty jejich reklamy, ale ze to technik jen tak nezvladne  ;D Potom to zacali vic resit.
ISP samozrejme tam me vzdy pani precetla, co se stalo, proc sluzba nebyla uspesna a ze nevi.

Zatím mám Cetin od dubna jsem u Nej.cz protože měli akci tak mám hodně dobrou cenu 299kč + 30kč terminátor potom 379kč pokud to tak nechají tak řešit nebudu...čekám na ten bonding 35b jestli ty moje dráty pustí víc abych se dostal na ten vyšší tarif. Navíc jsem zjistil, že vesnice vedle co nemá ani 300 lidí je na optice takže 2/1Gbit aspoň to tvrdí mapa internetu i to ověření Cetinu tak třeba to bude i tady...psal jsem jim na facebooku na dsl žádný další posílení nechystají. Klasika nic nevědí...
Mám tu i několik wifi ISP dva velký co tahají optiku ve městech okolo i nějaký vesnice mají na optice - jeden tu má 60Ghz AP 600m vzduchem ode mě nabizí 300/300Mbit 489kč a 700/700Mbit 599kč + nějaký starší tarify na 5Ghz při nejhorším bych to na ty 60 zkusil většina vesnice má bezdrát a na dsl se nevrací tak to asi funguje. Primárně bych ale radši chtěl zůstat na kabelu. Uvidíme třeba Cetin překvapí, bohužel jim všechno strašně trvá.


.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #110 kdy: 04. 08. 2024, 18:53:10 »
Nej.cz byla velka slepenina bezdratu/kabelovek/optiky a koupil je CETIN/O2.
Je s podivem, že zrovna ty žiješ v zajetí jakési prapodivné iluze, že ISP musí mít jenom jednu technologii, přičemž jak jich má víc, tak už je to údajně jakási slepenina :P

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #111 kdy: 04. 08. 2024, 19:34:33 »
Slepenina ve smyslu desitek skoupenych ale nekonsolidovanych siti.

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #112 kdy: 04. 08. 2024, 20:24:36 »
Mám tu i několik wifi ISP dva velký co tahají optiku ve městech okolo i nějaký vesnice mají na optice - jeden tu má 60Ghz AP 600m vzduchem ode mě nabizí 300/300Mbit 489kč a 700/700Mbit 599kč + nějaký starší tarify na 5Ghz při nejhorším bych to na ty 60 zkusil většina vesnice má bezdrát a na dsl se nevrací tak to asi funguje.
Pokud mas tuto moznost 60Ghz tak to urcite vedle toho zkusit, proste pokud to lze, nerusil bych kabel ale zkusil to treba na test  :) Prej tomu ale vadi pocasi. U nas je to nemozny, protoze kolem baraky a zastavba, nutna prima viditelnost a kazdej ISP chce na strechu. Na strechu to neni mozne, protoze majitel delal novou a nikoho tam nepusti.
Kdysi ale pred lety se jeden pokusil, rekl ze jako ISP me radi at si dam O2 na drat, ze na strese nikdo anteny nema a ze on jako wi-fi by se do toho bal pustit a ze to by bylo na horolezce.
I kdyz to bylo drahe, koukal jsem na Starlink, ten zase ma parabolu a na okno je to temer na nic, je to spis urceno zase na strechy a na domy, do mesta nesmysl.
Wi-Fi je zarusene.
LTE - bylo pomale proti dratu, meril jsem v telefonu.
Ted me dalo 5G v telefonu s O2 811Mb/s down a upload 174Mb/s ale nemam zkusenost jak dlouho to drzi rychlost.






qw84

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #113 kdy: 04. 08. 2024, 21:04:47 »
Mám tu i několik wifi ISP dva velký co tahají optiku ve městech okolo i nějaký vesnice mají na optice - jeden tu má 60Ghz AP 600m vzduchem ode mě nabizí 300/300Mbit 489kč a 700/700Mbit 599kč + nějaký starší tarify na 5Ghz při nejhorším bych to na ty 60 zkusil většina vesnice má bezdrát a na dsl se nevrací tak to asi funguje.
Pokud mas tuto moznost 60Ghz tak to urcite vedle toho zkusit, proste pokud to lze, nerusil bych kabel ale zkusil to treba na test  :) Prej tomu ale vadi pocasi. U nas je to nemozny, protoze kolem baraky a zastavba, nutna prima viditelnost a kazdej ISP chce na strechu. Na strechu to neni mozne, protoze majitel delal novou a nikoho tam nepusti.
Kdysi ale pred lety se jeden pokusil, rekl ze jako ISP me radi at si dam O2 na drat, ze na strese nikdo anteny nema a ze on jako wi-fi by se do toho bal pustit a ze to by bylo na horolezce.
I kdyz to bylo drahe, koukal jsem na Starlink, ten zase ma parabolu a na okno je to temer na nic, je to spis urceno zase na strechy a na domy, do mesta nesmysl.
Wi-Fi je zarusene.
LTE - bylo pomale proti dratu, meril jsem v telefonu.
Ted me dalo 5G v telefonu s O2 811Mb/s down a upload 174Mb/s ale nemam zkusenost jak dlouho to drzi rychlost.

Když ono to tak nějak funguje ;D výpadky od roku 2006 prakticky nejsou když nepočítám 2x překopnutý kabel, ping na google dns 12ms. Škoda toho kabelu kolem plotu v zahradě vede nějaký tlustý kde těch parů je hodně kdyby jich 5 zbondovali ze sloupu hodili UTP tak tu mám 500Mbit ;D stejně to tady využívám jen já, když sousední baráky mají všude antény jinak to tam hnije.

Pevný 5G na adresu nabízí Tmobile 250Mbit kolem 600-700kč jak to jede když je vytížená BTS nevím ale se ta rychlost dělí na sektor.

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #114 kdy: 04. 08. 2024, 21:56:46 »
qw84: koukal jsem na 5G a je to pomale, nabizi jen 250/20, vetsinou to jede co ctu spis min, takze vs xDSL bych si nepomohl i kdyby me to dali  :( A pres SIM normal, to by taky dlouho se neudrzelo.

.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #115 kdy: 05. 08. 2024, 07:28:26 »
Slepenina ve smyslu desitek skoupenych ale nekonsolidovanych siti.
To je ovšem i případ Cetinu/O2, Vodafone a dalších. A co by se mělo na sítích s různými technologiemi konsolidovat, toť záhada...

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #116 kdy: 05. 08. 2024, 11:48:38 »
IPv6 u O2 LTE neni neverejna, ale globalne dostupna ("verejna") ovsem za firewallem. Efekt tedy je, ze zvenku se do site za LTE modemem dostat neda. Je to minimalni rozdil z pohledu funkcnosti, ale velky rozdil z pohledu pochopeni, jak to funguje (neverejna adresa/prefix by se prekladal pomoci IPv6 NATu; nic takoveho tam ale neni).

Jednoznačně je to přesně tak jak jste uvedl, bohužel O2 guru tesa (tesa = technický chat O2) to však má evidováno jako neveřejnou IPv6, korektní to není ale je to jednoduší takto uvádět vzhledem k nefunkčnosti připojení z vnějšku, správně by tedy bylo zřejmě uvádět "veřejně nepřístupná" ale aby to pak nebylo matoucí co to znamená.

LTE - bylo pomale proti dratu, meril jsem v telefonu.
Ted me dalo 5G v telefonu s O2 811Mb/s down a upload 174Mb/s ale nemam zkusenost jak dlouho to drzi rychlost.

U rychlosti na 5G je velice důležité zda máte fixní tarif nebo mobilní tarif, dále zda máte jako nositel n77/n78 nebo pouze n1/n3.
Další faktor je, jestli stahujete hodně dat (třeba update steam/PSN/Xbox) nebo jedete malé množství dat a pouze náhle a krátce potřebujete hodně (třeba zapnutí 4K video 60fps na youtube).

Pokud stáhnete více než 10-20GB v kuse na mobilních neomezených datech při maximální rychlosti (těch 811Mbit), posléze budete omezen na 200-250Mbit.

U fixní 5G přípojky Vám zůstane rychlost 250Mbit tj. maximum dané tarifem v případě že nositel je n77/n78, nedochází ke snížení rychlosti ani ve vytížených hodinách, ping 15-17.

U LTE dosáhnete také rychlosti 250Mbit ale většinou to je B1+B3+B20 ping 22 - 40 (B43+B43 velmi vzácně) a jakmile začne vytížení, může (čti klesne) Vám rychlost i k 90Mbit, což už nemusí každý rozdýchat.

Zjednodušeně, agregace která dříve byla uplatňovala na DSL se přesunula na mobilní sítě a z DSL zmizela (jedete maximum linky). Není to vhodné pro toho kdo striktně vyžaduje stabilitu. Proto DSL je zatím spolehlivější a IPv4/IPv6 je zde bez problému.

Celé je to stejně postavené na přechodném NSA, kdyby 5G sítě byly SA (standalone) máme ping 5 a rychlost by šla rapidně nahoru, takže by DSL již bylo překonané. Jenže pokud si pamatujete nářek všech, když se vypínali 3G vysílače tak to bude trvat ještě velmi dlouho.

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #117 kdy: 05. 08. 2024, 16:23:20 »
Dekuji za upresneni, zustavam s xDSL. Uvidim, pokusim se jednat pak s Dragon Internet  :)

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #118 kdy: 06. 08. 2024, 13:29:40 »
Proc Giganet dava podivne rozsah ipv6 /64 a nedava normalni standard /56 pro domacnosti?
Je to snaha i u ipv6 proste setrit?

Prohlidl jsem i dalsi a neni to jen tak i kdyz se muze zdat ze jen v pohode nekde v Praze naklikas a mas xDSL.
Pro zajmavost:
Tlapnet
Nevyčmuchali jsme na vaší adrese Praha, okres území Hlavního města Prahy připojení, ale nechte nám kontakt a ozve se vám obchodník, který se pokusí vymyslet nemožné.

pe3ny
Na adrese Praha bohužel aktuálně nemáme pokrytí.
Snažíme se ale, abychom i tuto oblast do budoucna na naši síť připojili.


TVinet
Na Vámi zvolené adrese je maximální dostupná rychlost stahování 100 Mb/s

Quadruple a.s – vetsi, cena 799czk, podivne stary cenik

Ty dalsi jako je treba Viridium, tam to pusobi ze firma skoncila na 100Mb/s /10 a ze uz to snad ani nikdo neaktualizuje.
Gity - tam jsem se nic nedocetl, pusobi ze asi dela jine systemy a neresi ani moc xDSL.
Avonet - dlouho se drzi, ale porad tam vidim spis preprodejce kosmetiky nez ISP.

Jediny ty zminene pusobi ze maji i vlastni snad data centra tj mozna ten Interconnect, Giganet a UVT.

Dle dalsiho info, Dragon Internet nikdy nijak xDSL nedelal, tudiz jedine doufat ze to prevezme jak je, vymeni a sepise papiry a necha to zit zivotem  ;D


rmrf

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #119 kdy: 06. 08. 2024, 13:43:36 »
Proc Giganet dava podivne rozsah ipv6 /64 a nedava normalni standard /56 pro domacnosti?
Je to snaha i u ipv6 proste setrit?
Proč O2 dává /64? A za pevný IPv6/64 rozsah chce 119,80 Kč měsíčně? Není to snaha rejžovat? Představ si, že bys chtěl /48 (a oni ji uměli dodat).