V akom stave je Windows 11?

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #135 kdy: 26. 06. 2024, 13:50:11 »
V jakém stavu je Linux? Jediná distribuce, která trochu funguje i Ubuntu, které se ale šíleně blbě používá kvůli Gnome. Všechny ostatní, počínaje Kubuntu, přes Debian, Mint,... vše se nějak sere. Nefungují často takové základní věci, jako přepínání zvukových výstupů, monitorů... takže i když člověk pracuje 95% času v prohlížeči, tak je to steží nepoužitelné, protože mu to nehraje/nezobrazuje tam kde potřebuje. Všichni nadávají na nové Nastavení ve Windows, nahrazující ovládací panely, ale ono tam je všechno, co běžný uživatel potřebuje. Která distribuce mi třeba umožní na pár kliků vypnout uspávání/vypínaní notebooku, když je zavřený? Připojím počítač k docku a po zavření se mi uspí... snad v každé distribuci co jsem zkoušel jsem musel tohle nastavovat v konfiguráku.

V použitelnosti OOTB Windows stále vede, a i když furt předělávájí UI a šmírují, tak je systém poměrně nenáročný na HW a funční.

Sám už nevím, co mám používat za OS a jsem z toho zoufalý. Teď jsem na Kubuntu, a zbývá mi asi už jen přejit na Mac, abych se pak mohl vracet k Windows...


Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #136 kdy: 26. 06. 2024, 15:15:18 »
V použitelnosti OOTB Windows stále vede, a i když furt předělávájí UI a šmírují, tak je systém poměrně nenáročný na HW a funční

To předělávání UI, šmírování, vnucování OneDrive a MS Office a postupný přechod na předplatné  mne donutilo zkusit Mint. Zatím jsem spokojen. Běhá to i na starém počítači z dob WinXP. Problémy s přepínáním zvukových výstupů a monitorů jsem však řešit nemusel.

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #137 kdy: 26. 06. 2024, 16:14:06 »
Mint jsem používal taky dlouho, ale když se mi po každém druhém upgrade rozsypal, tak mě přestalo bavit to spravovat.

Další častý problém je správa rozložení klávesnice - jako abych někde, jako uživatel, třemi kliky nastavil stejné rozložení klávesnice na přihlašovací obrazovce, to je zjevně zcela nereálné. O zapnutém numlocku po zapnutí počítače ani nemuvě. Takže zapnu počítač, mám zadat heslo k šifrovanému disku a já ani nepoznám jaký tam je layout klávesnice a zda je zapnutý numlock. Na přihlašovací obrazovce pak může být layout úplně jiný, stav numlocku náhodný a opět to není nijak indikováno a u většiny distribucí toto nelze změnit. No a po přihlášení se layout často mění na layout nastavený uživatelem, a stav numlocku se možná i přepne do nějakého náhodného stavu.

Já mám občas pocit, že Linux používají jen šílenci - buď se tak narodili, nebo zešíleli z Linuxu samotného. Sám nedám na Linux dopoustit, zejména na serveru, ale na uživatelské stanici z toho několikrát denně šílím. Vývojáři Linuxu, to je jako Pejsek s Kočičkou....

A pak jde člověk na root a podívá se na novinky, jak se už po X-té mění nějaký backend a jak nějaké desktopové rozhraní mění ikonky a barvičky, ale staré problémy přetrvávají po mnoho let. A když konečně začne něco fungovat, je potřeba to vyladěné rozhraní zahodit jako zastaralé a začít patlat něco nového.

Začínám nenávidět vše, co má v sobě počítač a často lituji toho, že jsem se nedal na zcela jiný obor. Dneska, jako už několikrát předtím mě vypekl telefon s Androidem - přestala z ničeho nic fungovat mobilní data a nezbývalo než telefon restartovat. Telefon ale odmítal s připojenou nabíječkou nabootovat. Mám pocit, že tohle už mi dělal i nějaký jiný Android v minulosti.

Já už ničemu nerozumím.

LE14

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #138 kdy: 26. 06. 2024, 18:17:14 »
Linux je skvelej na server, apod vyuziti na desktop je to bohuzel jeste hodne v plenkach - a to ho pouzivam kazdej den a zkousi prubezne x distribuci, ale s windows se zkratka nemuze rovnat. Treba to, ale neni zamer. Nevim. Windows jde velice dobre orezat, tak aby fungoval a nebyl tam balast - staci k tomu vyuzit prikazy pro powershell, ale jde i udelat cistou instalaci bez techto parad. Drive na to byl tool primo do MS. Taky byla cesta vyuzit LTSC edici primo do MS, kde to nebylo, ale netusim vsechna omezeni...

Mlocik97

  • *****
  • 891
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #139 kdy: 26. 06. 2024, 20:42:33 »
Linux je skvelej na server, apod vyuziti na desktop je to bohuzel jeste hodne v plenkach

No tak je zaujímavé že ten čerstvo vyliahnutý tučniačik Tux v plienkach vie pracovať a fungovať lepšie ako Kowalski a jeho tlupa. Totiž na desktop si práve myslím že je Linux asi najzrelejší systém vôbec (viac než Windows, kde nevedia zpojazniť pár základných vecí čo sú v Linuxe samozrejmosť, ale za to sa hrajú s farbičkami ako práve nejaké decko v plienkach čo maluje na stenu, či zabúda nastavenia ako Dory ešte pred "crashnutím" do okna, aj keď okno v hlave mala neustále).
« Poslední změna: 26. 06. 2024, 20:44:22 od Mlocik97 »


Mlocik97

  • *****
  • 891
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #140 kdy: 26. 06. 2024, 20:57:16 »
Která distribuce mi třeba umožní na pár kliků vypnout uspávání/vypínaní notebooku, když je zavřený? Připojím počítač k docku a po zavření se mi uspí... snad v každé distribuci co jsem zkoušel jsem musel tohle nastavovat v konfiguráku.

Takmer každá, trebárs aj blbé GNOME to má v nastaveniach či "vyladeniach" cez 2 kliky, viď prílohy.


Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #141 kdy: 26. 06. 2024, 21:30:54 »
Jenže ono to defaultně součástí Ubuntu není, musí se instalovat jakýsi balíček Tweaks. A ani pak není možné nastavit rozdílné chování podle toho, zda je notebook napájen z baterie, ze sítě, nebo je třeba připojen do docku s externím monitorem.

Já mám třeba ten přepínač v poloze zapnuto - tedy mělo by se to suspendovat, ale reálně se to nesuspenduje. Stav přepínače tedy neodpovídá realitě.

Chápu, že v roce 2024 je přenosný počítač stále považován za exotický HW, a v Linuxu se tyto možnosti nastavení objeví v roce 2050, až budeme mít všichni čipy v mozku a bude to stejně k ničemu.

Sranda je, že když člověk hledá řešení těchto "problémů" tak naráží na to, že mnoho uživatelů mělo stejný dotaz už třeba před 15ti lety. Na všech distribucích se řeší to samé, už více než dekádu, ale přesto nikoho nenapadne tam ten přepínač přidat.


RDa

  • *****
  • 2 662
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #142 kdy: 26. 06. 2024, 22:37:47 »
... Která distribuce mi třeba umožní na pár kliků vypnout uspávání/vypínaní notebooku, když je zavřený? Připojím počítač k docku a po zavření se mi uspí... snad v každé distribuci co jsem zkoušel jsem musel tohle nastavovat v konfiguráku.

Proto je nutne vedet jak takove veci funguji - zavreni vika zpusobi ACPI event (podobny jak kdyz zmacknes power tlacitko) a na to OS resp. nejaky handler reaguje, aby se provedlo to co se ocekava (viko - sleep, power - korektni shutdown).

Treba v gentoo muzes tuhle vec resit skrze HandleLidSwitch=ignore v /etc/elogind/logind.conf, ale osobne bych to hledal v konfiguraku demona acpid, jelikoz ten je ten, co zachytava ty eventy a bez nehoz nefunguje treba onen power button a korektni shutdown.

Ze to nechces resit? Tak nemej pocitac. Pocitac neni pro kazdeho - nebo se smir s tim, ze se majorita rozhodla pro defaulty ktere prebrali pak vsichni. Tak 20 let zpatky jsem mel separatni power a sleep tlacitko.. a jedno bylo STR a druhe STD - podle toho na jakou dobu jsem ocekaval svoji nepritomnost nebo prevoz zarizeni. Nyni se to nahrazuje tim lid switchem (STR) a power buttonem (STD).

Sranda je, že když člověk hledá řešení těchto "problémů" tak naráží na to, že mnoho uživatelů mělo stejný dotaz už třeba před 15ti lety. Na všech distribucích se řeší to samé, už více než dekádu, ale přesto nikoho nenapadne tam ten přepínač přidat.

A to nastaveni ma byt soucasti ceho? Nastavit to jde a GUI holt nema prostor na vsechny nastavovatka, kor kdyz distribuce Linuxu pod nim muze byt zcela jina (nebo to Linux ani byt nemusi). Taky ve win nejde na 2-3 kliky zmenit bootovaci poradi, jako v biosu (hotkey, sipka, enter).. a lidi to akceptuji ze systemove veci jsou systemove veci. Resi se to na jine urovni proste.

Ad - co za distro - pouzivej to co potrebujes. U me to je Linux/Gentoo na desktopu i serverech, nejaky win workstation na CAD / video, mac notas na IM, chromebook, androidy. Jestli hledas jedno a to prave - tak bohuzel nenajdes, aniz by ses omezil na urcitou uzkou cast potreb.. takze ti nezbyva nic jineho nez to kombinovat.

LE14

Re:V akom stave je Windows 11
« Odpověď #143 kdy: 26. 06. 2024, 23:20:12 »
Kdyz jsem pred lety delal cerifikaci na linux, tak predtim na skoleni hlavni skolitel mel na ntb Windows, kdyz jsme se to i prestavce ptal proc jako? Tak rikal, protoze to proste funguje - vsechno. Rikal, ze ma vsechno teda ruzne povypinane, ale ze to jede. Tenkrat jsem si rikal tvl proc. To jsem lital mezi xfce,gnome. Postupem casu jsem, ale zjistoval, ze tam neco porad ladim a upravuju a, ze tim travim dost casu. Odporostil jsem se od myslenky, ze kdyz mame servery linux, tak neni nutne mit i linux na desktopu...nerikam, ze to nejde. Nekdy se sejde i hardware, kde to i nejak funguje

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #144 kdy: 27. 06. 2024, 00:01:48 »
Jasně, v GUI na to nemá prostor. Proto je potřeba instalovat extra balíček, který mi v celém okně zobrazí celé DVA přepínače, z nichž jeden ani nereflektuje reálný stav.

Souhlasím, není to chyba ani nedostatek, opravdu je to vlastnost, vlastnost linuxových vývojářů, kteří nemají ani ponětí o tom, co běžní uživatelé počítače chtějí/požadují/očekávají.Je jim to jedno, žijí ve své bublině. Opravdu není normální konfigurovat takovéto běžné chování v konfiguračním souboru. Běžnému uživateli je nějaký event a handler úplně u zadeke.

V pořádku, Linux není systém pro běžné uživatele, jen nechápu, proč pořád někdo tvrdí opak. Pak se tady Linuxáci rozčilují nad nízkou adopcí Linuxu, která má za následek například to, že výrobci HW jim na něj s podporou z vysoka serou. Jenže ono je jednodušší nadávat na lobby Microsoftu a jiných korporací, než si přiznat, že běžný uživatel prostě linux používat nechce, protože je to nedodělaný kočkopes.

Ale jo, čekal jsem, že mi někdo vysvětlí, že počítač používám špatně a že ho pravděpodobně nemám používat vůbec. Oni se totiž počítače nedělají pro lidi, ale lidi se musí přizpůsobovat počítačům... Já ho vlasně asi už ani používat nechci, ale musím! Tak proč mi to někdo neudělá jednodušší?

Přesně, do půl hodiny mám funkční počítač, pak sundám nohy ze stolu a můžu pracovat.

Já opravdu tomu Linuxu dávám už asi půl roku šanci i na korporátním stroji a úplně všude, ale jednoho dne to asi všechno vzteky rozmlátím... 9/10 distribucí má ty samé vady, pardon, vlastnosti.

RDa

  • *****
  • 2 662
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #145 kdy: 27. 06. 2024, 01:01:29 »
V pořádku, Linux není systém pro běžné uživatele, jen nechápu, proč pořád někdo tvrdí opak. Pak se tady Linuxáci rozčilují nad nízkou adopcí Linuxu, která má za následek například to, že výrobci HW jim na něj s podporou z vysoka serou. Jenže ono je jednodušší nadávat na lobby Microsoftu a jiných korporací, než si přiznat, že běžný uživatel prostě linux používat nechce, protože je to nedodělaný kočkopes.

Nikdo opak netvrdi. Ja jsem neskutecne spokojen s tim, co me Linux dava a umoznuje - jak do funkcnosti, vykonu, prizpusobeni, bezpecnosti, a vseho proste. A duvod ze jsem nesmirne spokojen? Asi ze nemam notas :D Stejne ten prenosny kram je pro decka.. naposledy jsem si to uzival na vejsce, kolem roku 2000-2005. Pak uz vyhradne PC jako desktop. Nepotrebuji nejaky vykonovy kripl a predrazeny kompromis. A nemyslim si ze nejsem bezny uzivatel - jsem uplne obycejnej user, co se kouka na FB, YT a webiky :D jen to nemam zapotrebi delat vsude - mobilne. Na to uz je kdyztak telefon.. tak nevim co lidi porad maj s notasama.. jste asi vadni nebo nevim.


Ale jo, čekal jsem, že mi někdo vysvětlí, že počítač používám špatně a že ho pravděpodobně nemám používat vůbec. Oni se totiž počítače nedělají pro lidi, ale lidi se musí přizpůsobovat počítačům... Já ho vlasně asi už ani používat nechci, ale musím! Tak proč mi to někdo neudělá jednodušší?

Jako nevim co si o sobe myslis, ale lidi dnes uz bezne nezvladaji ovladat digitalni varnou konvici, chytrou pracku nebo troubu (znam to moc dobre ze spolubydleni). Tak pocitac je uz pak prirozene totalne jiny level. A muzes byt opice, co jenom scrolluje a scrolluje, nebo si priznat ze na to nemas, a se znalostma a ocekavanima od pocitace jsi na stejne urovni jako tvy prarodice.

mhepp

  • ***
  • 155
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #146 kdy: 27. 06. 2024, 01:37:07 »
Nevím, co s tím uspáváním řešíte... To, že si vývojáři Gnome řekli, že je blbost mít pro to nastavovátko, tak to neznamená, že jinde to nefunguje lépe...

Co si nastavím, to mám a to funguje...

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #147 kdy: 27. 06. 2024, 09:28:32 »
Ano, nastavení v Kubuntu je asi nejpoužitelnější, co jsem v linuxu viděl. Jenže zase mě trápí jiné věci, jako třeba nefunkční automatické přepíná zvukových výstupů, které mi třeba v Ubuntu fungovalo na 1.

A třeba ten numlock je na přihlašovací obrazovce po každém zapnutí počítače taky vypnutý. V nastavení jsem našel možnost "NumLock on Plasma Startup" kde nám zaškrtnuto "Turn on", ale to jaksi reálně nemá žádný efekt.

LE14

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #148 kdy: 27. 06. 2024, 10:00:12 »
Aby si nekdo nemyslel, ze jsem tomu nedal sanci, tak jsem tomu dal stovky hodin a abych vyloucil, ze je chyba u me, tak jsem mel moznost vyuzit i enterprise podporu placenou, ubuntu pro, suse a redhat. "Nejlepe" se k tomu postavil RedHat, rekl, ze budu pouzivat,co tam maji a pokud ne, tak nedaji podporu. To, ze to funguje a vypada jako Win95 je fuk takhle to mame a takhle to budes pouzivat nebo tahni.... Ubuntu to ladili hoodne dlouho, nekolikrat mi poradili vymenu LTS za nonLTS verzi, nebo at si pockam, ze mi to uspavani bude fungovat lip a ze mi treba ta nova grafika intel nebude mrznout. To, ze jsem nekolikrat vyber hardwaru konzultoval nema smysl resit.

Roky jsem pouzival Debian a i3 a bylo to asi to nejlepsi :D ale zase si clovek pripada jak nekde na terminalu, co opravuje motor v letadle. Uzivatelsky opet boj. V te dobe jsem, ale jedine potreboval web a ssh. Nikdy me nenapadlo na tom hrat hry a podobne zverstva. Nerikam, ze je Windows top, to v zadnem pripade, ale uzivatelsky asi ano. A kdyz si ho clovek poladi, tak uz i instalace muze byt bez vstupniho balastu







mhepp

  • ***
  • 155
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #149 kdy: 27. 06. 2024, 10:27:06 »
Ano, nastavení v Kubuntu je asi nejpoužitelnější, co jsem v linuxu viděl. Jenže zase mě trápí jiné věci, jako třeba nefunkční automatické přepíná zvukových výstupů, které mi třeba v Ubuntu fungovalo na 1.

A třeba ten numlock je na přihlašovací obrazovce po každém zapnutí počítače taky vypnutý. V nastavení jsem našel možnost "NumLock on Plasma Startup" kde nám zaškrtnuto "Turn on", ale to jaksi reálně nemá žádný efekt.

Já nevím... Nastavení numerického bloku pro SDDM - /etc/sddm.conf:

Kód: [Vybrat]
[General]
...
Numlock=on