Co dělat v C++?

Ink

  • *****
  • 668
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #15 kdy: 09. 06. 2023, 16:10:42 »
Chci trochu poradit na co se mám zaměřit. Co bych na juniorní pozici developera už umět apod. Budu vděčný za veškeré tipy. Můžete mi i doporučit i nějakou firmu. Děkuji.

Nauč se psát čitelné, udržovatelné a dobře otestované prográmky. C++ je peklo na zemi (opustil jsem ho dávno a doteď jsem šťastný, že s ním nemusím dělat), ale pokud se chceš do něj uvrtat, doporučuju si pořádně nastudovat různé špeky v tom jazyce (na pohovorech bývaly různé otázky na virtuální destruktory atd.). Udělej si hezký životopis, napiš tam, že jsi prima kluk, udělej si rozumný OSS prográmek (menší desetitisíce řádků) a začni hledat místo. Ideálně někde, kde nebudeš řešit crashe a memory leaky ve 30 let starém kódu.


Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #16 kdy: 09. 06. 2023, 16:23:40 »
Co jít cestou se zaměřením na vision?
Doučit se python. Cpp tam má uplatnění z hlediska výkonu i existujících knihoven.
Průmysl je po takových lidech velmi hladový, umí to málokdo a dá se dostat celkem jednoduše na 150k, dá se to dělat freelancingem externě....

RDa

  • *****
  • 2 674
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #17 kdy: 09. 06. 2023, 17:13:18 »
Nejvíc by mě zajímali monitorovací nebo dopravní systémy, simulátory či CADy. Rád bych se vyhnul embedded.

Chci trochu poradit na co se mám zaměřit. Co bych na juniorní pozici developera už umět apod. Budu vděčný za veškeré tipy. Můžete mi i doporučit i nějakou firmu. Děkuji.

Pokud bys chtel udelat neco uzitecneho v CAD / EDA sfere, tak mam nejake ukoly:

- vzit PDF a/nebo DXF a prevest layout desky do rozumnejsiho formatu (at uz nativni od cadu, nebo alespon gerber)

- PDN+THERMAL simulator (imho neexistuje opensource) - nacist gerbery + metadata o zdrojich/spotrebicich a nasimulovat proudove toky a z toho vykreslit jak se deska ohreje, s tim ze jsou tam pridany i zdroje tepla, ruzne tepelne rozhrani a chladice

Oboje muze byt opensource a muzes je pouzit jako referenci.

Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #18 kdy: 10. 06. 2023, 17:14:44 »
Vytvoř si vlastní projekt, na kterém tě bude bavit pracovat. Musíš mít ale nějaký cíl - být lepší než jiný projekty, rychlejší, řešit něco jinak, atd... Pochybuju, že uděláš něco unikátního, ale to je podle mě úplně jedno. Já se na vlastních projektech naučil hodně, a když je něco opensource, někdo otevře třeba issue, něco tam chce přidat nebo změnit, rozbít API, tak to přemýšlení jestli jo nebo ne, popř. odmítnutí atd... to jsou zkušenosti k nezaplacení.

Nebál bych se C++ - pokud se člověk naučí C++ tak má otevřené dveře kamkoliv, a každý další jazyk je pak střašně jednoduchý :)

BTW: A pokud nevíš na čem chceš pracovat, tak to je špatné, protože cíl ti dá i motivaci v tom pokračovat - hodně projektů není na 1 měsíc, ale na roky... proto je taky hodně nepoužitelných projektů, které nejsou dodělané a nikdy nebudou.
« Poslední změna: 10. 06. 2023, 17:17:23 od anonacct »

Ink

  • *****
  • 668
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #19 kdy: 11. 06. 2023, 13:10:07 »
Nebál bych se C++ - pokud se člověk naučí C++ tak má otevřené dveře kamkoliv, a každý další jazyk je pak střašně jednoduchý :)

BTW: A pokud nevíš na čem chceš pracovat, tak to je špatné, protože cíl ti dá i motivaci v tom pokračovat - hodně projektů není na 1 měsíc, ale na roky... proto je taky hodně nepoužitelných projektů, které nejsou dodělané a nikdy nebudou.

Je otázka, zda za to trochu nemůže i zvolený jazyk.


alex6bbc

  • *****
  • 1 637
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #20 kdy: 11. 06. 2023, 17:42:25 »
transpiler z c++ do rustu, do golangu, do javy :-)

Ink

  • *****
  • 668
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #21 kdy: 12. 06. 2023, 07:15:41 »
transpiler z c++ do rustu, do golangu, do javy :-)

To odpovídáš mně? Hele, sleduju pravidelně, jak se daří převod fishe do Rustu na https://github.com/fish-shell/fish-shell . Vývojáři se rozhodli, že ze začátku nebudou dělat komplet přepis do idiomatického Rustu a hodně se přizpůsobují původnímu kódu (použitý typ řetězců apod.) Kdyby šlo tu první fázi rozumně udělat transpilací, už by to asi měli. Takhle jsou zhruba v třetině (podle počtu řádků) po asi 4 měsících tvrdé práce. Přepis do Go si dovedu představit ještě míň, Javu si radši nepředstavuju. Ale pokud máš nějaké příklady reálných projektů, kde to šlo celkem snadno, budu rád.

Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #22 kdy: 12. 06. 2023, 09:25:42 »
Zdravím,

pracuji jako sw junior tester v jednom korporátu (dělám formuláře pro pojištění). Je to projekt tak na 1-2 roky. Takže přemýšlím so dál. Nejraději bych to viděl na vývojáře. V současné práci je super časová flexibilita. Chci si v září zapsat pár předmětů na programování na FELu nebo Matfyzu.

Po večerech se věnuji programování v C++. Zrovna se snažím sestavit simulátor elektrických obvodů (něco jako SPICE). Ještě se snažím věnovat teoretický informatice a baví mě i matematika, ale na to už nemám moc čas. K podobnému sw mám blízko. Vystudoval jsem strojařinu (bc) a elektrotechniku (sš).

Nejvíc by mě zajímali monitorovací nebo dopravní systémy, simulátory či CADy. Rád bych se vyhnul embedded.

Chci trochu poradit na co se mám zaměřit. Co bych na juniorní pozici developera už umět apod. Budu vděčný za veškeré tipy. Můžete mi i doporučit i nějakou firmu. Děkuji.

Vystudoval jsi strojarnu, tak zkus pluginy pro automatizaci ve strojarskem sw.

Nemám přehled o sw pro strojaře, dělám mapy. Například stavařská Tekla má API pro automatizaci. Používá to C#. Určitě narazíš na něco podobného pro strojaře. Tvoje hodnota nebude o programování, ale že znáš i danou doménu.

Musíš stavět na základech, které už máš, ne pokaždé začínat od začátku.

Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #23 kdy: 12. 06. 2023, 10:36:59 »
Zdravím,

pracuji jako sw junior tester v jednom korporátu (dělám formuláře pro pojištění). Je to projekt tak na 1-2 roky. Takže přemýšlím so dál. Nejraději bych to viděl na vývojáře. V současné práci je super časová flexibilita. Chci si v září zapsat pár předmětů na programování na FELu nebo Matfyzu.

Po večerech se věnuji programování v C++. Zrovna se snažím sestavit simulátor elektrických obvodů (něco jako SPICE). Ještě se snažím věnovat teoretický informatice a baví mě i matematika, ale na to už nemám moc čas. K podobnému sw mám blízko. Vystudoval jsem strojařinu (bc) a elektrotechniku (sš).

Nejvíc by mě zajímali monitorovací nebo dopravní systémy, simulátory či CADy. Rád bych se vyhnul embedded.

Chci trochu poradit na co se mám zaměřit. Co bych na juniorní pozici developera už umět apod. Budu vděčný za veškeré tipy. Můžete mi i doporučit i nějakou firmu. Děkuji.

Vystudoval jsi strojarnu, tak zkus pluginy pro automatizaci ve strojarskem sw.

Nemám přehled o sw pro strojaře, dělám mapy. Například stavařská Tekla má API pro automatizaci. Používá to C#. Určitě narazíš na něco podobného pro strojaře. Tvoje hodnota nebude o programování, ale že znáš i danou doménu.

Musíš stavět na základech, které už máš, ne pokaždé začínat od začátku.

Souhlasím, nejvíc by mě zajímaly simulátory (ANSYS, Spice...) jen teda nevím, kde se v ČR něco takového dělá. Znám jen pár menších firem s vlastním CAD systémem.

murf

Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #24 kdy: 12. 06. 2023, 11:05:20 »
V ČR se dá najít třeba ve stavařské statice Dlubal, nebo nějaké pozice má Siemens, kde mají svůj Simcenter, Ricardo, kde dělají software na simulace pohonu auta a dneska možná baterek. Dal třeba Gamma technologies s gt-suite. V neposlední řadě menší výpočtářské kanceláře dělají nějaký svůj pre/post-processing software a nějaký reduced-order modely, modely postavené na datech, atd. Obecně je trh se simulačním software u nás o dost menší než třeba ve Francii/Nizozemsku/Španělsku/Neměcku, kde je větší letecký průmysl.

Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #25 kdy: 12. 06. 2023, 11:07:00 »
Zdravím,

pracuji jako sw junior tester v jednom korporátu (dělám formuláře pro pojištění). Je to projekt tak na 1-2 roky. Takže přemýšlím so dál. Nejraději bych to viděl na vývojáře. V současné práci je super časová flexibilita. Chci si v září zapsat pár předmětů na programování na FELu nebo Matfyzu.

Po večerech se věnuji programování v C++. Zrovna se snažím sestavit simulátor elektrických obvodů (něco jako SPICE). Ještě se snažím věnovat teoretický informatice a baví mě i matematika, ale na to už nemám moc čas. K podobnému sw mám blízko. Vystudoval jsem strojařinu (bc) a elektrotechniku (sš).

Nejvíc by mě zajímali monitorovací nebo dopravní systémy, simulátory či CADy. Rád bych se vyhnul embedded.

Chci trochu poradit na co se mám zaměřit. Co bych na juniorní pozici developera už umět apod. Budu vděčný za veškeré tipy. Můžete mi i doporučit i nějakou firmu. Děkuji.

Vystudoval jsi strojarnu, tak zkus pluginy pro automatizaci ve strojarskem sw.

Nemám přehled o sw pro strojaře, dělám mapy. Například stavařská Tekla má API pro automatizaci. Používá to C#. Určitě narazíš na něco podobného pro strojaře. Tvoje hodnota nebude o programování, ale že znáš i danou doménu.

Musíš stavět na základech, které už máš, ne pokaždé začínat od začátku.

Souhlasím, nejvíc by mě zajímaly simulátory (ANSYS, Spice...) jen teda nevím, kde se v ČR něco takového dělá. Znám jen pár menších firem s vlastním CAD systémem.

Zajdi si na nějakou konferenci v oboru, pokecej tam s lidma, prohledej linkedin, pokud nic z toho nezabere, tak zkus kontaktovat nějakou firmu, která zprostředkovává práci, třeba pomůžou.

Když jsem tak pár minut hledal, tak jsem našel třeba toto https://help.solidworks.com/2023/english/api/sldworksapiprogguide/overview/solidworks_csharp_and_vb.net__project_templates.htm?verRedirect=1

Snaž se udržet té strojárny, pokud tě to baví. Programovací jazyk není důležitý, důležitý je co můžeš sw automatizací vylepšit urychlit. Nebál bych se ani nějakých low code-no code platforem, možná se něco takového používá ve strojírenství? Zkus třeba najít firmu, která dělá úpravy strojírenských informačních systémů a jdi tam  dělat junior developera nebo klidně i testera.

První práce je strašně důležitá, protože pak už se z toho těžko vystupuje a mění se směr.

Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #26 kdy: 12. 06. 2023, 15:53:54 »
Nebál bych se C++ - pokud se člověk naučí C++ tak má otevřené dveře kamkoliv, a každý další jazyk je pak střašně jednoduchý :)

BTW: A pokud nevíš na čem chceš pracovat, tak to je špatné, protože cíl ti dá i motivaci v tom pokračovat - hodně projektů není na 1 měsíc, ale na roky... proto je taky hodně nepoužitelných projektů, které nejsou dodělané a nikdy nebudou.

Je otázka, zda za to trochu nemůže i zvolený jazyk.

Žabomyší války mě nezajímají.

jjrsk

  • ****
  • 488
    • Zobrazit profil
Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #27 kdy: 13. 06. 2023, 17:21:40 »
Když jsme u toho, věkovej průměr těch programátorů je asi 120 let, to je ten jazyk až taková hrůza? Ani ty určitě královský peníze za to nikomu mladýmu nestojí aby se to naučil? :D
Tyhle jazyky predpokladaly, ze ten kdo snima dela, taky vi co a proc dela. Ty snad znas nekoho rekneme 40- kdo by to splnoval? Ne ze by neexistovali vubec, ale je jich naprosty minimum.

Dneska ti "programator" napise helo world ... ma to 200MB a jemu to neprijde divny.

Rekruter drzi v ruke tvoj zivotopis maximalne 60sekund ...
Ehm ... nedrzi, protoze zadny nema. A kdyz mu nahodou nejaky vubec dorazi, tak automaticky bere.

...
Vyber si libovolnej projekt kterej te zaujme, a zucastni se. Vubec nejde o to co si das do CV, viz vejs, berou vsude a kohokoli. Jde o to, ze se ty sam neco naucis.

BTW: Nemyslim si, ze chodit na FEL/Matfyz ti neco realnyho da. Ten cas muzes investovat mnohem lip. Uvedom si (a to plati zcela vseobecne) ze na tech skolach ucej lidi, kteri ale vzivote nic realne nenapsali. A ucej veci, ktery uz 30 let nejsou pravda.

Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #28 kdy: 13. 06. 2023, 21:38:23 »
Díky za odpovědi.

Nestíhal jsem bohužel moc reagovat, tak to trochu shrnu.

Na školu už se asi vykašlu. Stojí to moc času a peněz.

Budu se ve volném čase nějakou dobu věnovat svému projektu. Dělám simulátor elektrických obovdů. Až vyřeším výpočty pro paralelní obvody a grafické rozhraní, začnu si s tím hrát (editor vlastních prvků, polovodiče, senzory...).

alex6bbc

  • *****
  • 1 637
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #29 kdy: 13. 06. 2023, 23:23:53 »
Díky za odpovědi.

Nestíhal jsem bohužel moc reagovat, tak to trochu shrnu.

Na školu už se asi vykašlu. Stojí to moc času a peněz.

Budu se ve volném čase nějakou dobu věnovat svému projektu. Dělám simulátor elektrických obovdů. Až vyřeším výpočty pro paralelní obvody a grafické rozhraní, začnu si s tím hrát (editor vlastních prvků, polovodiče, senzory...).

a co se na gui vykaslat a udelat jen engine?
obvod bys mohl definovat pomoci grafu propojeni soucastek. planujes vyuzit i realne charakteristiky existujicich soucastek? planujes i dynamicke vypocty v obvodu se stridavym napetim a ruznymi typy signalu (trojuhelnik, sinusoida, zadana frekvence) atp.?