CETIN - připojení bytu

Re:CETIN - připojení bytu
« Odpověď #30 kdy: 03. 10. 2024, 19:37:42 »
Mít rychlé a stabilní připojení k netu dneska nutnost pro většinu lidí je, to je prostě nepopiratelná realita, stejně jako má většina lidí vodu, elektriku, plyn, auto a mobilní telefon. A pokud takové připojení k netu nemají a jsou díky nesmyslným zákonům odkázáni na 30 let staré zvonkové dráty (DSL 20/2) nebo jednu BTS za kopcem (LTE ve dvou pásmech), o kterou se dělí 5 vesnic, tak jejich "nadšení" bych rozhodně sdílet nechtěl.
Jinak na ulici mně mnohem víc - než nějaké dráty na sloupech - vadí soustavně štěkající čokli, jejichž "produkty" jsou posety okolní trávníky a smrad hlavně v létě je neuvěřitelný, případně stojící a smrdící kontejnery a popelnice a další podobné obtěžující věci. Ne kabel kdesi 5m vysoko, který přestanu vnímat po pár dnech po instalaci, protože mě nijak neobtěžuje. A i kdyby na té ulici žádný kabel venku nebyl, tak stejně tam budou stát minimálně sloupy veřejného osvětlení, takže něco tam bude vždycky. Úplně čistá ulice neexistuje.


Re:CETIN - připojení bytu
« Odpověď #31 kdy: Dnes v 10:58:35 »
Z pohledu technické životnosti jsou u sítí pod povrchem největším problémem půdní pohyby, havárie vodovodu a kanalizace a podzemní voda obecně, a samozřejmě jsou problémem zřizovací náklady. U nadzemních sítí  průjezdní výška a nutnost zřízení stožárů, jejichž postavení TAKY často koliduje s umisťovacími předpisy. Jsou tam věci jako minimální vzdálenost od vozovky, průchozí šířka chodníku, vzdálenosti od ostatních sítí, od stromů, apod. Navíc je to spojeno s poměrně velkými náklady na údržbu (viz před pár lety jak vítr v Praze na Legerce x Rumunské shodil do křižovatky ten uhnilý velký portál se značením a semafory a jen díky tomu, že se to stalo asi ve 3 ráno, to nikoho nezabilo). Na výložníky na budovách se to už asi 20 let nedává (a kde to je, tam se to ruší) hlavně kvůli odpovědnosti za údržbu a eventuální poškození budovy namáháním od výložníku; nezdá se to, ale sanovat prasklé zdi v celé ulici je ve výsledku dražší, než to rovnou uložit do země.

Re:CETIN - připojení bytu
« Odpověď #32 kdy: Dnes v 12:37:47 »
No, asi patřím k těm šťastnějším, ale tak týden poté co dělníci zaházeli kabel, jsem začal na stránce Cetinu, našel seznam poskytovatelů, napsal jim, během týdne vybral (Metronet tenkrát), a za 14 dnů na mne koukala ze zdi optika s 2Gbit/s. Jedná se o bytovej barák, s optickým připojením v suterénu. Naštěstí ze sklepa vede kabelovej prostup ke všem bytům, takže žádnej problém, žádné bourání. A navíc - beze všech dalších poplatků.

Re:CETIN - připojení bytu
« Odpověď #33 kdy: Dnes v 13:08:10 »
Tak u nás předloni byla optika taky během půl roku od prvního kopnutí a jelo to třetí den po zafouknutí vlákna.
Akorát těch 5 let předtím bylo strašný peklo. BTW do tý wifiny vyrostl sousedův smrk (a zastřihnout ho odmítnul), takže to ke konci jelo jen když stabilně foukalo ze správnýho směru.