O2 internet nejede s modemem ZyXEL VMG3625-T50B

O2 internet nejede s modemem ZyXEL VMG3625-T50B
« kdy: 13. 06. 2024, 16:32:47 »
Problém:
Nedávno jsem zakoupil DSL Modem ZyXEL VMG3625-T50B u CZC a snažím se na něm rozchodit internet od O2. Problém spočívá v tom, že po zapojení DSL linky (která je za splitterem) do modemu vůbec nesvítí LED dioda, která má hlásit přítomnost VDSL linky. Při startu modemu LED dioda jedinkrát krátce blikne, a pak se už vůbec ani nerozsvítí, ani nebliká, prostě nic.



Podrobnosti:
V moje O2 máme napsáno, že máme "Typ technologie: VDSL". Jinak náš záložní modem ADSL2+ funguje bez problémů. Splitter je VDSL a je v pořádku a se záložním modemem funguje vše tak, jak má (akorát je spojení pomalejší a wi-fi nemá takový dosah). Při automatickém nastavení (u nového modemu) pomocí "Quick Start Setup" (Wizard) se mi zobrazuje hláška, abych zapojil "Internet line" (viz. obrázek 3 v příloze).

DSL port a příslušná LED dioda jsou na obrázcích v příloze označeny červeným kroužkem (resp. elipsou).



Dotaz:
Chtěl jsem se zeptat, je-li problém v nastavení modemu, nebo má modem vadný DSL port.



Manuál k modemům, kde je i náš modem - VMG3625-T50B, lze stáhnout zde:
https://download.zyxel.com/VMG3625-T50B/user_guide/VMG3625-T50B_2.pdf


Re:O2 internet nejede s modemem ZyXEL VMG3625-T50B
« Odpověď #1 kdy: 13. 06. 2024, 17:30:05 »
Ještě jsem zapomněl dát link na kupovaný modem: https://www.czc.cz/zyxel-vmg3625-t50b-wireless-vdsl2/382306/produkt

viste

Re:O2 internet nejede s modemem ZyXEL VMG3625-T50B
« Odpověď #2 kdy: 13. 06. 2024, 17:40:28 »
Zkusil bych vyhodit ten splitter. Pokud nemáte telefonní linku, není tam ani potřeba.

Re:O2 internet nejede s modemem ZyXEL VMG3625-T50B
« Odpověď #3 kdy: 13. 06. 2024, 18:08:42 »
Zkusil bych vyhodit ten splitter. Pokud nemáte telefonní linku, není tam ani potřeba.

I to jsem zkoušel. Napojil jsem modem jeho originálním kabelem přímo do zástrčky telefonní linky (tj. bez splitteru). Výsledek je stejný: LEDka ani nesvítí, ani nebliká, nic.

Jo a telefonní linku potřebujeme.



Re:O2 internet nejede s modemem ZyXEL VMG3625-T50B
« Odpověď #5 kdy: 13. 06. 2024, 20:03:14 »
Tak pokud vám na lince aktuálně jede ADSL modem a nejede VDSL modem, je linka na DSLAMu nakonfigurovaná na ADSL a bude třeba ji u operátora nechat přepnout na VDSL. Typicky se tak děje automaticky s povýšením na tarif, který je podporovanán až od VDSL. Jinak individuálně kontaktovat operátora a dohodnout termín přepnutí. Poté se naopak bude schopen připojit jen VDSL modem a už nikoli ADSL modem. Stejnou anabázi jsem absolvoval před lety.

Re:O2 internet nejede s modemem ZyXEL VMG3625-T50B
« Odpověď #6 kdy: 13. 06. 2024, 20:30:07 »
Vypadá to tak, že modem umí jen VDSL2 a nikoliv VDSL (tj. VDSL1). Nikde v manuálu, ani ve webovém rozhraní modemu, jsem nenašel nastavení VDSL.

Na stránkách O2 v Moje O2 máme typ technologie VDSL. Předtím jsme používali VDSL modem od O2 značky ZTE.

Má cenu volat na O2, aby to nějak překonfigurovali?

viste

Re:O2 internet nejede s modemem ZyXEL VMG3625-T50B
« Odpověď #7 kdy: 13. 06. 2024, 20:51:57 »
VDSL samozřejmě umí.
Na odkazovaném CZC v diskuzi najdete nastavení modemu, tak nastavte a pokud nebude fungovat, kontaktujte O2 pro kontrolu linky.

Re:O2 internet nejede s modemem ZyXEL VMG3625-T50B
« Odpověď #8 kdy: 14. 06. 2024, 08:53:28 »
Tak jsem vyzkousel vsechny rady tady na foru, dale v poradne CZC u prislusneho modemu a nakonec vsechny mozne rady na Internetu.

Vysledek je: zadne nastaveni nepomohlo.

Nakonec jsem spojil 2 nase starsi modemy (u jednoho Internet funguje, u druheho DSL nefunguje). Pouzil jsem bridging na modemu s pristupem na Internet, propojil LAN kabel do WAN konektoru druheho modemu a zda se ze to slape dobre.

Novy ZyXEL VMG3625-T50B vratim zpatlky do CZC (ma prilis slozite nastavovani).

Jinak jsem to resil celou noc a pak zavolal technikovi z O2 a ten mi rekl, ze nase linka nema VDSL, ale pouze ADSL. VDSL nam asi v nasem zapadakove tezko zprovozni.

Dekuji vsem za rady a pokud chcete v diskusi pokracovat, bude mne zajimat vysledek.

nm