Ethernetový kabel nefunkční, ale elektricky průchozí

Re:Ethernetový kabel nefunkční, ale elektricky průchozí
« Odpověď #15 kdy: Dnes v 10:34:42 »
Pane Šmucr díky za kompliment :-) Popravdě s trochou pečlivé práce (a minimálním know-how) je reflektometr málokdy potřeba. Pokud máte správně pořadí pinů a párovost a chováte se ke kabelům trochu slušně, tak by měl šlusmetr stačit. Osobně ho ocením v případech, kdy mám některý fous špatně nakrimpovaný - studeňák je vidět rovnou včetně umístění.

Tady jsem chtěl navrhnout "low tech řešení by bylo, prostě to nakrimpovat znova".

Mezitím ale pan Šmíd doložil fotky - děkujeme :-)

Popravdě mi vrtalo hlavou (a chtěl jsem zmínit), že AWG23 do běžných RJ45 samců nedostanete. Tady vidím úžasný krimpovací konektor (samec) na AWG23 - bomba. Přesto bych se osobně přimlouval, dát z obou stran keystone. Ono krimpovat RJčka rovnou na drát (i normální AWG24)... sice na to jsou jmenovitě určené konektory, ale po mém soudu krimpovaný spoj LSA+ (v zásuvkách a keystonech) dává s drátem lepší výsledky a člověk si snáz pohlídá pořadí žil.

A potvrzuji, že kabely S-STP = stíněné jednotlivé páry (u CAT7 povinně) mívají bílou barvu ve všech párech prostě bílou, protože "se to přeci tak snadno nepoplete, když jsou páry navíc jednotlivě stíněné". Takže podle fotek bůh suď, jestli jsou páry správně.

Máte k dispozici nějakou informaci / příznak, že ten stávající keystone je jmenovitě CAT7 (nebo aspoň CAT6) nebo co je případně zač? Pravda je, že pokud elektricky vede, tak gigabitu by to mělo být jedno (CAT5e/6/6a/7/...). Moje obava o mechanickou kompatibilitu bude nejspíš lichá, pokud stvořitel zvládl sehnat RJ45 samce na AWG23 drát :-) a popravdě by mě v tom případě i trochu překvapilo, jestli je blbě zapojení modrého a zeleného páru.

Ve výsledku vidím stále tytéž možnosti:
a) reflektometr
b) multimetr s měřením kapacity
c) rozebrat a znovu nakonektorovat. V tom případě nejlépe použít dva nové keystony pro CAT6a/CAT7 AWG23, a do switche patchcord.


Re:Ethernetový kabel nefunkční, ale elektricky průchozí
« Odpověď #16 kdy: Dnes v 10:47:35 »
Rozumím. Posílám fotky - na jedné straně kabelu je to samec, na druhé straně samice.

Keystone (samice) je v poradku, koncovku (samec) je ale myslim naopak, viz obrazek.

Edit: "Side one" a "side two" nemusite resit - jsou to standardy A a B, dnes to z 99.9% nemusite resit, staci si vybrat ktere poradi se vam libi vic.
« Poslední změna: Dnes v 10:49:40 od matusK »

Re:Ethernetový kabel nefunkční, ale elektricky průchozí
« Odpověď #17 kdy: Dnes v 10:59:51 »
Souhlas, "samce" překrimpovat s dráty v opačném pořadí, nebo lépe nahradit keystonem, jak už psal pan Ryšánek.

Re:Ethernetový kabel nefunkční, ale elektricky průchozí
« Odpověď #18 kdy: Dnes v 11:08:18 »
Pravda, kdyz uz se to bude menit tak radsi na keystone.

Jak se hybe koncovkou tak draty casem popraskaj a budete opet resit proc to jede pomalu (nebo vubec).
Dejte tam keystone, vrazte ho do patch panelu/korabicky ve zdi at se nehybe a pridejte kratky kablik s licnou.

Re:Ethernetový kabel nefunkční, ale elektricky průchozí
« Odpověď #19 kdy: Dnes v 13:32:37 »
Keystone (samice) je v poradku, koncovku (samec) je ale myslim naopak, viz obrazek.

:-) jste pečlivý pozorovatel :-) narozdíl ode mne.
Já jak viděl ty čtyři bílé žíly, tak jsem sytým barvičkám už nevěnoval pozornost...

Přikládám odkaz na náčrtek 568b.
Když chytím nakrimpované RJčko za kabel, podržím RJčko "hlavou nahoru" a koukám do dosedacích ploch kontaktů (= aretační packa je ode mne pryč), tak mám piny číslované zleva doprava 1..8. Jednička je "bílý z oranžového páru" atd.


Re:Ethernetový kabel nefunkční, ale elektricky průchozí
« Odpověď #20 kdy: Dnes v 14:34:22 »
Připojuji se k poděkování panu Ryšánkovi za osvětu v oblasti impedančního přizpůsobení linek a za detailní dokumentaci svého zajímavého reflektometru. Hezké jednoduché low-cost řešení s pravděpodobně velice slušnými parametry pro praktické využití.

jjrsk

  • ****
  • 499
    • Zobrazit profil
Re:Ethernetový kabel nefunkční, ale elektricky průchozí
« Odpověď #21 kdy: Dnes v 16:44:20 »
...dvojitě stíněný Cat 7...
Hele nechci podcenovat tvoje schopnosti, ale presne tohle je kamen urazu 90% samorobo instalaci, kdy si lidi myslej, ze cim vic stineni tim vic abibas ...

Protoze aby ti vubec stineny kabel fungoval, musi byt spravne zakoncen a ukostren. Kdyz neni, klidne muzes mit konektory i "spravne" zapojeny a fungovat ti to nebude bud vubec (coz je vlastne jeste fajn), nebo se ti budou na siti dit ruzny podivuhodnosti.

A jestli si sem necim jistej 100%, tak tim, ze nezapojis CAT 7. To totiz v 90% nezvladnou ani ti, co se tim zivi. Jakakoli bizuterie na to je totiz pekelne draha, a pri tom zapojovani uz nejde o milimetry ale o desetiny. Proto se to pouziva maximalne jako hotovy kabely mezi racky. Coz dneska, kdyz metr optiky stoji 10x min ... taky uz nedava smysl.

Ad mereni, jak tu zaznelo, vsemozny pipace se sice daji pouzit jako zakladni indikator, ale to ze pipaji spravne znamena vlastne uplny prd. Skutecny merak promeri pary v celym frekvencnim spektru (pro 1Gbit je to do 250MHz) a aby tomu kabel vyhovel, tzn dalo se o nem rict ze splnuje normu, nesmi byt nikde ani moc ohnuty (namlaceni do listy pres roh neprojde ani ve snu).

Merak se da po trose toho hledani pujcit za cenu zhruba dvou piv pod konem ;D

BTW: Jestli se to zapoji podle v evrope pouzivanejsi normy B nebo podle US A je jedno, pokud je to zapojeno vsude stejne.


Re:Ethernetový kabel nefunkční, ale elektricky průchozí
« Odpověď #22 kdy: Dnes v 17:18:49 »
Připojuji se k předchozímu příspěvku, resp. pokud se jedná o obyčejný rodinný dům, tak k čemu CAT7, který je jednak "na doma" nesmyslně drahý, dále extrémně náročný na dobrou instalaci a vůbec... když už to má být ve stylu, že nevíme, co bude potřeba za 5 nebo 10 let, tak raději průchozí husí krk s Cat 6, pomalu ještě klidně i Cat 5e a až to přjide, zatáhne se jiný.
Zrovna tak to stínění - neuzemněné stínění je horší, než žádné a také přizemněné na obou koncích může být problém kvůli nežádoucímu vyrovnávání potenciálů. Správně by pak, myslím, to druhé přizemnění mělo být přes svodič.

Vím, nepřicházím v tomto příspěvku s žádnou radou, ale nedalo mi to nepodpořit předchozí názory, že si dnes lidé myslí, že čím vyšší kategorie a čím více stínění, tím lépe. Bohužel je to často naopak.

Re:Ethernetový kabel nefunkční, ale elektricky průchozí
« Odpověď #23 kdy: Dnes v 19:01:37 »
(Ještě k tomuto příspěvku přikládám fotku RJ45 samečka, domaloval jsem čísílka.)

Tohle je totiž hodně vtipný problém. Zejména mě baví pomyšlení, že bych k tomuhle vyrazil důležitě se svým reflektometrem, cvaknul bych naproti svůj úžasný bastlený instantní čtveřitý terminátor, a voila, na reflektometru by všechno vypadalo úžasně :-) A moje pleš by měnila barvy. Než bych si snad nakonec všiml toho pořadí :-DDD

Protože jestli to pan Šmíd nakrimpoval pozpátku pečlivě a nepopletl ty bílé dráty, tak má dodrženu párovost, dokonce prostřední dva páry (4+5 a 3+6) mají jenom otočenou polaritu. Navzájem prohozený je oranžový s hnědým. Tak jako tak bych naproti na každém páru měl správně zakončovací odpor - tomu na barvičkách a polaritě nezáleží. Jediné co by mě mohlo zachránit, pokud bych dal kolegovi naproti taky rozpletovou chobotničku a do ruky nohatý odpor, ať mi ho připojuje na jeden pár po druhém.
Je dost možné, že některá z vysmívaných "levných zkoušeček" s detekcí zapojení by tohle odhalila.

Já jsem popravdě v téhle debatě spíš na straně pana Šmída. Konkrétně CATx kabeláží jsem zase tolik nenatahal. A taky mi vůbec není proti srsti, že na tu trasu použil (on nebo někdo před ním) zrovna CAT7. Člověk se má občas rozmazlit. Zejména pokud ta trasa není pár metrů, a není v nějakém krku či kanálu, tak má smysl, dát kvalitní materiál. Zrovna tohle je na reflektometru vidět dost pěkně. Na lepším kabelu má odraz ostřejší hrany, což je projevem větší šířky pásma.

Ano přínos stínění není nekonečný - ale taky bych ho nezatracoval a zbytečně s ním nestrašil. Ono se mimochodem spolupodílí na impedanci symetrického vedení - a jeho přínos pro utlumení přeslechů mezi páry je nepopiratelný. Tzn. jednotlivě stíněným kabelem protlačíte na dlouhou vzdálenost víc informace, kdyby náhodou někdy došlo na lámání chleba.

Čertovo kopýtko stínění vidím snad v tom, že se jedná o "příčku" v rozvodu zemí, v zásadě ochranných (PE). V zásadě máte na vybranou, zda stínění (S)STP uzemnit pouze na jednom konci, nebo na obou. Co je v daném případě lepší z hlediska čistoty signálu, to neposoudíte bez skopu a spektrálního analyzátoru (podotýkám že trochu slušné skopy umí FFT, tuším včetně toho Siglentu co jsem odkazoval). A nejlíp na to průběžně koukat během pracovního dne, kdy lidi jezdí výtahem, vaří vodu na kafe apod. :-( Revizák Vám řekne, že to má být uzemněno na obou koncích. Nojo - a detail se skrytým čertíkem spočívá v nuanci, jakpak jsou v budově zapojeny žlutozelené země. Ve kterém bodě se žlutozelený strom rozbíhá, tzn. kde má styčný bod se zeměmi pracovními. Protože pokud máte kus cesty žlutozeleným stromem společnou vodivou cestu taky s modrým drátem (nulák = pracovní zem, jaký průřez? a jaká zátěž?) tak o to horší budete mít střídavý rozdíl potenciálů (50 Hz) mezi oběma konečnými stanicemi Vašeho stíněného kabelu. Než suplovat silový nulák mezi patry, osobně bych možná nechal jeden konec CAT7 neukostřený... zejména pokud by mě k tomu vedly konkrétní "signálové" důvody.

A protože Ethernet má naštěstí na každém portu povinně signálové trafo, stačí Vám signálový port diferenciálně, nepotřebuje signálovou referenční zem. Takže stínění můžete ukostřit klidně na ochrannou zem šasi počítače / switche (možná i rozvaděče, ale už trochu brzdím). Ono to může vycházet optimálně nějak z hlediska signálového, a jinak z hlediska bezpečnostního :-( Z hlediska bezpečnostního má být kvalitní uzemnění pokud možno jinudy, než skrz počítač (komunikující slaboproudé zařízení). Takže třeba ukostřit naopak na obou koncích na patch panelu / rozvaděči, a zbytek trasy s úlevou propojit klidně nestíněným patchcordem :-b nebo třeba stíněným, už "v závětří" kvalitní lokální země v rozvaděči... Tento odstavec je z mé strany čistá fabulace. Nejspíš jsou na to nějaké normy.

Z hlediska signálového... znám různé sběrnicové technologie, s metalickým rozvodem, stíněným signálovým párem. Nejlíp takové, kde stínění plní roli signálové referenční země (RS485, CAN) a křemíkovým transceiverům to pomáhá, protože nemají izolaci pasivním signálovým trafem. V těchto případech je právě metalická komunikace problém z hlediska vzájemného "plavání" potenciálů mezi komunikujícími uzly. Třeba CANbus má z tohoto důvodu transceivery povinně izolované (včetně referenční země). A konkrétně RS485 se často vyskytuje kvůli ceně v "neizolované" variantě, a s tou referenční zemí jsou v tom případě problémy, všelijak se to šulí vazbou skrz odpor, pokud už je to izolované tak problémy dělají VF průsaky DC/DC převodníků apod. Ethernet je zlatej v tom, že jeho porty mají nativně signálové trafo = nějaká společná zem je jim v zásadě fuk. A kdyby náhodou v těch zemních potenciálech (PE) byl *velkej* problém, tak nejlevnější optická komunikace je opět Ethernet :-D Bohužel asi ne po metalickém kabelu...