Funguju na různých počítačích na desktopu pod Windows i pod Linuxem.
Kolik máte RAMky?
8 GB je pro Windows málo.
Taky Win10 nepojedou na ničem míň než cca Haswellu, Win11 chtějí nejmíň tuším Skylake a TPM 2.0.
A je pravda, že na moderních 4+ jádrových procesorech jsou aktuální Windows citelně svižnější, než na hraničním starém šrotu. Stejně tak s optimalizacemi pro točivé disky se dávno nikdo nezdržuje, ostatně do nových notebooků ani nejde točivý disk namontovat. Kupodivu některé věci mohou start Windows zbrzdit i na dnešním hardwaru. Třeba automatický start MS Teams, a ruční zavření jejich uvítacího dialogu, je nepochopitelně pomalé.
Osobně se dlouhodobě držím hardwaru s integrovanými grafikami Intel, a Linux většinou dávám na starší hardware, pokud mechanicky drží a Windows už na něm vyšuměly. Proto na noteboocích nikdy neřeším grafický ovladač. Na noťasu s AMD nebo NVidií to může být dobrodružnější. Čerstvý hardware obecně může být v Linuxu o něco zábavnější - a jedná se konkrétní praktický důvod, proč v konkrétním případě volit spíš Ubuntu než Debian.
Tolik ke starému hardwaru.
Zmasakrovat "look and feel" Win10/Win11 blíž k Windows2000 lze například pomocí ClassicShell/OpenShell (dostanete normální staré dobré Start menu). LibreOffice je velmi podobný starému dobrému Office XP - jenom tuším nepodporuje v .DOC formátu "oddíly", což mi vadí v případě, že chci v dokumentu střídat stojatý a ležatý formát stránky.
Souhlas s Debianem - dospěl jsem k němu léty zkoušení různých věcí. Debian je otevřený, relativně konzervativní až zpátečnický, přitom testovaný na velkém počtu živých zvířátek. Pokud nějaký software třetí strany nabízí binární balíčky, bude mezi podporovanými distry poslední nebo předposlední stable Debian.
Osobně mám nejradši desktop XFCE. Jasně, pokud chce člověk Windowsí start menu vlevo dole, je potřeba to klikacím způsobem trochu pokonfigurovat. Tuším někdy v dobách Debian 9-10 bylo potřeba ručně pokonfigurovat chování touchpadu na notebooku, aby fungovalo "poklepem klikni". Stejně radši dělám externí myší, touchpad je nouzovka i ve Windowsech. Může být potřeba trochu pogooglit a pokonfigurovat DRM, aby např. ve Firefoxu fungovalo ČT iVysílání. Updaty distra děláte, až když se Vám chce (něco Vás dotlačí - třeba banka). Nepotřebujete antivirák (mít ho můžete, pokud hodně toužíte), pro základní život Vám stačí 4 GB RAM. Pokud nemáte smůlu na quirk v suspend+resume, může systém i na noťasu běžet od startu neomezeně dlouho - na rozdíl od Windows, které mají sklon sabotovat user experience (tvářit se jako že mají blechu) když Vás chtějí donutit k restartu kvůli aktualizacím. "Rozbité naschvál."
Debian nebo jakýkoli jiný linux má určitou "learning curve". Pod kapotou je jiný, nejsou to Windows. Pokud to přijmete jako fakt a sportovně, a zkusíte se s ním naučit, můžete pocítit uspokojení a odměnu. Jestli pamatujete Office 6, máte myslím ještě šanci :-)
Pod Linuxem lze nainstalovat i MS Teams. Ale přivedete si do /etc/apt/sources.list cizí repo, které Vás může časem dostat do úzkých při aktualizacích. Kromě toho MS Teams se i na Linuxu spouštějí zuby nehty hned při startu. Jsou poměrně invazivní. Podobně další moderní software. Jinak Linux má svoje vlastní otesánky - osobně jsem ostražitý vůči softwaru šířenému ve formátech FlatPak a Snap. Pokud máte balíček jako nativní součást distra (Debianu) tak bych se držel této varianty, byť může být o něco starší, než čerstvý download zahalený do FlatPak/Snap obytňáku.