Proč už nevychází nové IT knihy v češtině?

Re:Proč už nevychází nové IT knihy v češtině?
« Odpověď #15 kdy: 23. 06. 2024, 23:51:15 »
Vychazi mene knih ve vsech jazycich, vetsina autoru publikuje elektronicky.


Re:Proč už nevychází nové IT knihy v češtině?
« Odpověď #16 kdy: 24. 06. 2024, 11:42:47 »
Osobně mám trochu jiný pocit.

  • Knih obecně ubývá. Víc, než by se mohlo zdát. Podívejte se třebas na O'Reilly. Tam to sice nikdy nebyla žádná sláva, ale počet knih tam strmě klesá. Většina toho, co vydávají, má méně než 100 stran.
  • Firmy, univerzity atd. jsou více než kdy dříve motivovány k tomu vydávat věci rychle. Napsat kvalitní knihu, oponentura, korektura apod., to mohlo někdy trvat i roky. Jedním z řešení je právě vydávání jen malých publikací. O jediném tématu, pár (desítek) stran, nějaký graf a rychle to vydat.
  • Jsou zde nové způsoby monetizace. Jeden z mnou nenáviděných jsou videa na Youtube. Co by dříve byl článek na cca 10 stran, nějaké to povídání, pár grafů, ukázky kódu, z toho je dnes videou na Youtube co má 150 tisíc shlédnutí a 3 tisíce palců nahoru. Někdo to pak i jako knihu vydá. Ale většina autorů to prostě nechá jako desítky/stovky videí, která by možná vydala i na několik knih, ale kdo by se s tím mořil, že? Čest výjimkám.
  • Další zajímavý způsob monetizace je zamknutí obsahu za paywall. Dříve jste si koupili knihu a tu jste měli navždy. Dnes platíte měsíční poplatek a za ten máte přístup ke stovkám "minipublikací" a pár knihám. Digitálně, u papíru to nefunguje.
  • A nakonec proč ne česky: myslíte si, že někdo v ČR dokáže držet krok s výše uvedeným, překládat a ještě se tím uživit?

Osobně si myslím, že se prostě změnila technologie. Je to sice sebevražda celé civilizace, spoléhat se na digitální obsah, ale mnohem lépe se s tím takhle pracuje. Také se mi zasteskne po době, kdy řada knih byly ucelené publikace, kolikrát psané i jako učebnice, které vás tématem postupně provedly. Ale asi bych už dneska nezvládl u toho sedět a číst. U mě to funguje jako hry na Steamu: když mě to zaujme, tak to koupím. Ale pak si to jen schovám "až bude čas". Nečtu to.

Re:Proč už nevychází nové IT knihy v češtině?
« Odpověď #17 kdy: 24. 06. 2024, 13:14:29 »
Je to sice sebevražda celé civilizace, spoléhat se na digitální obsah.
Vy se nebojíte mít informace na hořlavém materiálu? Jediné trvanlivé je to tesat do skály jako Římané v Trenčíně.

Teď vážně........co je opravdu problém, že si často kupujete přístup do portálu, nikoliv konkrétní publikaci/hudbu/video...atd.. 

Zopper

  • *****
  • 744
    • Zobrazit profil
Re:Proč už nevychází nové IT knihy v češtině?
« Odpověď #18 kdy: 24. 06. 2024, 14:53:46 »
Málokdo počítá s tím, že mu vyhoří byt. A celkem rozumně, většinu lidí to opravdu nikdy nepotká. Zato se dá spolehlivě očekávat, že aspoň nějaké předplacené služby během života člověka skončí.

Na druhou stranu, je ta současná situace opravdu špatně? Vážně, k čemu je kupovat si za drahý peníz desátou knihu o aktuální verzi HTML, když základy jsou i v 15 let staré knize, a zbytek stejně bude za dva roky zastaralý? To jsou vyhozené peníze i čas na všech stranách, u autora, vydavatele, čtenáře, ... O tom, že některé věci se mnohem snáz předávají v podobě videa, než psaného textu s pár obrázky, nebo že audio se dá poslouchat i když člověk nemůže zrovna číst, ani nemluvě.

Podobně je u umění - mám pár oblíbených kapel a olb, ty mám koupené samostatně, bez DRM. Ale většina hudby, kterou slyším, si tohle zacházení nezaslouží. Je to jen nenápadná kulisa na pozadí, nějaký univerzální playlist, který ničím nevyčnívá, často ani nemá žádné texty. Klidně by mohl být stvořený nějakou AI nebo algoritmem. A libovolná služba s předplatným s hudbou obsahuje tyhlety zaměnitelné "your favourite coffeehouse" a "space relaxation" playlisty, takže za pár korun měsíčně si můžu pustit playlist na míru aktuální náladě a je mi jedno, jestli ta která služba ještě existuje.

Co naopak považuju za problém, nejsou tyhle předplatné služby, kde je očividné, o co jde, ale jednorázové nákupy licencí s DRM, které se tváří, jako že si něco kupujete, i když je to reálně jen nějaká forma "můžeš to používat, dokud si to nerozmyslíme." Ať jsou to ebooky na Amazonu, nebo hry na Steamu.

Re:Proč už nevychází nové IT knihy v češtině?
« Odpověď #19 kdy: 24. 06. 2024, 14:53:59 »
IMO hlavní důvod je, že než se to připraví k tisku a zařídí distribuce, už to nemá smysl, protože je toho spousta jinak.
Daleko efektivnější je to udělat jako wiki.



Re:Proč už nevychází nové IT knihy v češtině?
« Odpověď #21 kdy: 25. 06. 2024, 10:40:49 »
Vydávat IT knihy (snad kromě těch populárních pro děti) v češtině je jako dublovat anglické seriály a filmy… 

Re:Proč už nevychází nové IT knihy v češtině?
« Odpověď #22 kdy: 26. 06. 2024, 09:03:43 »
Husákovy děcka zažily tuhle branži někde od 286 (předtím osmibity), znají důležité základy, sledují průběžně každý svou technologii, knížky si o tom už kupovat nepotřebujou a do důchodu se dalších 15-20 let nechystají. Mladší generace žijou čím dál víc jinde :-) Jestli do 20 let AI převezme vývoj HW a OS a třeba taky správu systémů, tak možná úplně zanikne potřeba, aby wetware ještě něčemu rozuměl. Tak jako se dnes BFU pohybují zvenčí před hradbami, které jim staví IT korporace, možná se časem budeme všichni (biomasa) pohybovat zvenčí před hradbami, kterými se opevní AI :-) Až odejde do penze Linus a pak i jeho mladší apoštolové první generace, tak se ukáže, jak pevné základy má IT ekosystém.