Nový monitor na práci vývojáře

JurajP

  • ****
  • 340
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Nový monitor na práci vývojáře
« kdy: 27. 09. 2024, 15:25:56 »
Momentalne mam Eizo 2750 27", QHD, ktory uz ma 8 rokov. Na pracu pouzivam len 1 monitor. Zacal som uvazovat, ze kupim novy a rovno 2, hlavne kvoli pohodliu a efektivite. Najskor som zvazoval, ze z ebay kupim k sucasnemu monitoru ten isty, ale 200e sa mi zrovna nechce davat za 8 rokov stary model. Tak uvazujem o vymene. Dokupovat novy ku staremu nechcem, lebo by ma iritovalo, ze su rozdielne keby su vedla seba :D.
Tak teraz mam trosku dilemu aky monitor vybrat. Uvazujem opat nad EIZO EV2795, tiez 27" a QHD. Nestoji malo, ale zatial sa mi potvrdilo, ze EIZO je kvalita. Nepalia oci, nemam ich unavene. Pozeral som aj po inych +- v danej cene a tam su vacsinou hracske monitory. Tam sa mi zamluva alienware, mozno nejaky dell. Otazka je, ci by ste skor volili 4K alebo nejaku inu znacku s ktorou mate vy skusenosti? Viac ako 27" nechcem, bol by to uz problem dat na stol 2 vedla seba.


jjrsk

  • ****
  • 469
    • Zobrazit profil
Re:Nový monitor na práci vývojáře
« Odpověď #1 kdy: 27. 09. 2024, 17:05:09 »
Z moji zkusenosti

Ad rozliseni/velikost - ber takovy abys zvladnul nativni a nativni velikost pismen. Jakmile pouzivas nejaky lupy, stoji to za prd.

Ad znacka - pokud na tom nedelas grafiku pro tisk, nepotrebujes eizo. Co ale nechces zcela urcite, je TN.

Na praci by bylo lepsi 16:10, ale obavam se to ze nesezenes jinak nez 1920*1200.

Co by se ti hodit mohlo, je redukce kabelaze, specielne i vicemonitorovy konfigurace. Muzes zapojit monitory do serie pres USB (Daisy Chain) to vybrany eizo to zda se umi. Nepotrebujes pak ani napajeni ani zadny dalsi kabely.

BTW: 17k mi na eizo neprijde jako moc ...


Re:Nový monitor na práci vývojáře
« Odpověď #2 kdy: 27. 09. 2024, 17:08:55 »
> Nepalia oci, nemam ich unavene.

To je cisto o nastaveni kontrastu a svietivosti. 99.999% ludi to ma vypeckovane na plne gule a potom nariekaju ze ich bolia oci.

Na kodenie by som pozeral po niecom exotickom co je vysoke, ziadna sirokohulha meinstreamovka. Osobne mam 32" GIGABYTE M32U. Teraz je za 635€, pripadne 28" varianta za 425€. A som spokojny vcelku. Ale kebyze beriem na kodenie tak pozeram po niecom s pomerom 5:4 alebo 4:3 lebo na kodenie clovek potrebuje skor vysku nez sirku. Jasne, mozes si monitor otocit o 90° a mas to iste, a mas lepsi vyber zase, ale potom z toho bude aj tak uzky sliz.

Inak ja mam 150% DPI, dalsia vec co vecsina ludi robi ze ma maximalne rozlisenie a text vysoky 2 milimetre..ergnomia proste nulova. takze vizualne vidim rovnako ako keby som mal 24", akurat ze je to proste fyzicke vecsie vsetko.

Re:Nový monitor na práci vývojáře
« Odpověď #3 kdy: 27. 09. 2024, 17:37:43 »
Taky bych jeste premyslel o E-ink ctecce co muzes pouzit jako dalsi monitor do ruky, kdyz treba hodne ctes text. Napr. Boox ereader. Ale ne vsechny modely. Nektere maji HDMI, novejsi asi prez nejakou appku.
Skoda ze se vic neprodavaji monitory s e-ink, tech par co je, jsou celkem drahy.

JurajP

  • ****
  • 340
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nový monitor na práci vývojáře
« Odpověď #4 kdy: 27. 09. 2024, 17:38:56 »
Tak je pravda ze sem tam aj nieco zahram z volnej chvile, ale to je minimalne. No myslim ze to nie je len o jase. V byvalej praci som mal monitor nejaky samsung myslim a aj ked som znizil jas, tak to svietilo riadne. Co som pozeral tie eizo, tak bez dane by to vyslo 1200€. Uvazoval som aj 32" 4k, ale to uz je celkom velke a text je tazko citatelny.


Re:Nový monitor na práci vývojáře
« Odpověď #5 kdy: 27. 09. 2024, 18:05:57 »
Na praci by bylo lepsi 16:10, ale obavam se to ze nesezenes jinak nez 1920*1200.

Da sa este kupit Dell U3023E 30" 16:10. Osobne pouzivam necele  3 roky, super vec aj integrovanou dokovacou stanicou(PD 90W, LAN, rozne vstupy,..) V tej dobe nic vecsie ako 24" nebolo dostupne. Netusim ako dnes.
Pred par dnami som zahliadol  novinku od Benq 28,5" s 3:2

Re:Nový monitor na práci vývojáře
« Odpověď #6 kdy: 28. 09. 2024, 17:06:06 »
Trošku extrém - dlouho koukám po ultrawide, dokonce až k 49". Tenhle týden jsem doiteroval k 43" 4k... televizi. Na výšku je tam spousta prostoru a pixely stále nejsou vidět při cca 1m vzdálenosti.
Obyčejně mají VA/IPS, QLED, OLED displeje (řazeno dle ceny). A je třeba koupit relativně nový model aby podporoval chroma 4:4:4. A se sniženou modrou složkou se také začínají objevovat.

Re:Nový monitor na práci vývojáře
« Odpověď #7 kdy: 28. 09. 2024, 19:37:01 »
Ja by som už menej ako 4K nechcel. Mám 4K EIZO 2785 s macbookom a výborne sa dá všetko čítať. Display mám otočený na výšku. Ak je niečo príliš malé, tak pomocou touchpadu si to v zlomku sekundy zväčším.

signal yuv do monitoru ???
« Odpověď #8 kdy: 28. 09. 2024, 22:28:48 »
je třeba koupit relativně nový model aby podporoval chroma 4:4:4. A se sniženou modrou složkou se také začínají objevovat.
on se snad do monitoru posila signal yuv? Nebo 4:4:4 je novinarska zkratka pro rgb? S timle jsem se nikdy nesetkal, mozna tohle dela nejaky DSC komprimacni standard nebo nejaky hodne divny kombinace, kdy byly pomaly rozhrani HDMI 1.2 a rozliseni monitoru rostlo