V IT po čtyřicítce

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #240 kdy: 08. 10. 2023, 17:50:23 »
Osobně pracuji v remote týmech, a ta denno denní komunikace na teamsech je nezbytná, dvojnásob tím, že se denně nevidíme.
To vazne dnes nie je standard agilny vyvoj. Kazde rano 10-15 minut stand-up, kde v skratke povieme co prave riesime, pripadne, nejake problemy na ktore sme narazili. Kazde 2 tyzdne planovanie uloh, retro - kde prezentujeme nejake zaujimave veci, ktore sme za uplynule 2 tyzdne riesili, a na zaver nejake navrhy, debaty...
Na stand-up sa zvykneme rovno dohodnut, ak potrebujeme nieco riesit s konkretnym clovekom, ze kedy si mozme zavolat.


Ink

  • *****
  • 668
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #241 kdy: 08. 10. 2023, 19:06:28 »
Osobně pracuji v remote týmech, a ta denno denní komunikace na teamsech je nezbytná, dvojnásob tím, že se denně nevidíme.
To vazne dnes nie je standard agilny vyvoj. Kazde rano 10-15 minut stand-up, kde v skratke povieme co prave riesime, pripadne, nejake problemy na ktore sme narazili. Kazde 2 tyzdne planovanie uloh, retro - kde prezentujeme nejake zaujimave veci, ktore sme za uplynule 2 tyzdne riesili, a na zaver nejake navrhy, debaty...
Na stand-up sa zvykneme rovno dohodnut, ak potrebujeme nieco riesit s konkretnym clovekom, ze kedy si mozme zavolat.

Dobrá buzerace...

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #242 kdy: 08. 10. 2023, 20:33:05 »
Nesnáším tyhle vynucené pravidelné standupy, neboť po určité době se začínají řešit stále větší kraviny, jen aby se něco řešilo. Ideálně v 9 ráno, kdy všichni ještě napůl spí a tak ze sebe soukají kdejaký nesmysl, jen aby to vypadalo, že makají.

alex6bbc

  • *****
  • 1 629
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #243 kdy: 08. 10. 2023, 20:36:17 »
Nesnáším tyhle vynucené pravidelné standupy, neboť po určité době se začínají řešit stále větší kraviny, jen aby se něco řešilo. Ideálně v 9 ráno, kdy všichni ještě napůl spí a tak ze sebe soukají kdejaký nesmysl, jen aby to vypadalo, že makají.

standup muze pomoci zjistit, ze je nekdo zaseknuty, spise bych ocekaval, ze je to vhodnejsi pro juniory.
a kdyz se ukaze, ze je nekdo zaseknuty, tak se to muze resit a necekat x dni v zaseku.

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #244 kdy: 08. 10. 2023, 20:53:22 »
Nesnáším tyhle vynucené pravidelné standupy, neboť po určité době se začínají řešit stále větší kraviny, jen aby se něco řešilo. Ideálně v 9 ráno, kdy všichni ještě napůl spí a tak ze sebe soukají kdejaký nesmysl, jen aby to vypadalo, že makají.

standup muze pomoci zjistit, ze je nekdo zaseknuty, spise bych ocekaval, ze je to vhodnejsi pro juniory.
a kdyz se ukaze, ze je nekdo zaseknuty, tak se to muze resit a necekat x dni v zaseku.

jj to je teorie. U nas to vzdycky nakonec sklouzne do toho, ze se ostatni zpovidaji z toho, co udelali (a jen malokdo rekne, co se chysta udelat). Ja tedy striktne rikam jen "no blockers" + popr. nejakej blocker. Ostatni info si lidi muzou zjistit z Jiry ze? Nase standupy (9 devops) jsou proto tak dlouhy, ze cim min toho nekdo dela, tim vic okecava. (a to se fakt cas od casu snazime to resetnout zpatky).


Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #245 kdy: 08. 10. 2023, 21:01:48 »
Dobrá buzerace...
Pre flakacov mozno, ale co sa tyka vyvoja, tak to dost pomaha. Pracoval som v niekolkych firmach, v jednej dokonca len prechadzali na agilni vyvoj a casom sa dost zefektivnila praca.
A co sa tyka vykecavaciek, to stopnut. U nas je to tak, ze poviem: riesil som tuto jiru, hotove, dnes idem na tuto ulohu. koniec. pripadne v tejto ulohe som narazil na problem, nebude mi trvat 6hod, ale 8. A uz sa vedia aj ulohy popresuvat tak, aby kriticke sa stihli do terminu. Pripadne presunut na niekoho ineho. O tom to je, a nie ze dostanes zadanie a o mesiac povies, ze to este nie je hotove a problem, lebo uz budu meskat aj ulohy, ktore su zavisle na tej tvojej.

jj to je teorie. U nas to vzdycky nakonec sklouzne do toho, ze se ostatni zpovidaji z toho, co udelali (a jen malokdo rekne, co se chysta udelat).
A prave to sa musi seknut. kazdy 2-3 minuty, povie co robil, aku ulohu ide riesit dnes a koniec. Problemy a vykecavacky riesit po stand-up, koho sa to netyka sa odpoji a vybavene.
« Poslední změna: 08. 10. 2023, 21:05:43 od MalyTomi »

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #246 kdy: 09. 10. 2023, 08:08:34 »
jj to je teorie. U nas to vzdycky nakonec sklouzne do toho, ze se ostatni zpovidaji z toho, co udelali (a jen malokdo rekne, co se chysta udelat).
A prave to sa musi seknut. kazdy 2-3 minuty, povie co robil, aku ulohu ide riesit dnes a koniec. Problemy a vykecavacky riesit po stand-up, koho sa to netyka sa odpoji a vybavene.

Plne souhlasim, ja jen, ze to vzdycky po par stadupech sklouzne do "co jsem delal" rezimu. Musim to vzdycky nejak vracet na puvodni smer, protoze v deviti lidech uz je to zlo a nikdy jsme se nedostali na tech rozumnych 10-15 minut (tedy dostali nekdy o prazdninach, kdy byli lidi na dovolene :)

Ink

  • *****
  • 668
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #247 kdy: 09. 10. 2023, 09:45:26 »
Dobrá buzerace...
Pre flakacov mozno, ale co sa tyka vyvoja, tak to dost pomaha. Pracoval som v niekolkych firmach, v jednej dokonca len prechadzali na agilni vyvoj a casom sa dost zefektivnila praca.

Protože na to, aby bylo vidět, na jaké věci kdo dělá, neexistuje software.

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #248 kdy: 09. 10. 2023, 10:16:36 »
Je rozdiel vidiet v sw, ze pracuje na ulohe, ktora je dajme tomu nacenena na tyzden a po tyzdni sa dozvies, ze to nestiha lebo.. a to, ked kazdy den vies co uz je hotove a operativne vies riesit pripadne posunutie terminu.
Pripadne vies hned korigovat nejake nepresnosti v zadani, zadanie sa mohlo pochopit trocha inak, ako bolo myslene.
Kazdopadne tych par minut denne ta nezabije.

Ink

  • *****
  • 668
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #249 kdy: 09. 10. 2023, 10:32:52 »
Je rozdiel vidiet v sw, ze pracuje na ulohe, ktora je dajme tomu nacenena na tyzden a po tyzdni sa dozvies, ze to nestiha lebo.. a to, ked kazdy den vies co uz je hotove a operativne vies riesit pripadne posunutie terminu.
Pripadne vies hned korigovat nejake nepresnosti v zadani, zadanie sa mohlo pochopit trocha inak, ako bolo myslene.
Kazdopadne tych par minut denne ta nezabije.

Jasně. A pak zjistíš, že těch lidí je 10 a víc (to znamená 20 minut minimálně, spíš víc) a někteří pracují na částečný úvazek, někdo musí k doktorovi, pak máš schůzky s vedením, které zrovna do toho času spadají... Neříkám, že tohle nemůže někomu fungovat, ale já bych do toho nešel.

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #250 kdy: 09. 10. 2023, 11:26:55 »
mas to hned rano, kedy si uz v praci, ale porady sa v tom case neplanuju.
Ked niekto musi k lekarovi, tak tam proste nebude, bude na druhy den. standup-u sa zucastnuju ludia, ktori su v praci. A s tym casom sa pocita pri planovani. Mame 8 hod. prac. cas, ale vykazujeme 6h. tie 2 hod. denne su tie standupy, kavicka, zdrzis sa na obede, pomozes kolegovi mimo zadanie...
Ked si pozries inzeraty, tak uz velmi vela firiem vyuziva agilny vyvoj.

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #251 kdy: 09. 10. 2023, 12:02:59 »
Je rozdiel vidiet v sw, ze pracuje na ulohe, ktora je dajme tomu nacenena na tyzden a po tyzdni sa dozvies, ze to nestiha lebo.. a to, ked kazdy den vies co uz je hotove a operativne vies riesit pripadne posunutie terminu.

Dát někomu úkol na týden a po týdnu zjistit, že se to nestihne, je prostě špatně. Plánovat se má po co nejmenších dílech a automaticky tak vzniká nějaký ukazatel kompletnosti a náročnosti.

Já to tak dělám i sám pro sebe. Vytvářím si větší počet co možná nejvíce atomických úkolů, ano, mám jich stovky, ale zvládám i desítky denně (když se mi chce  ;D) a navíc jde dost často poznat, s čím bude problém, zdržení, kde je nutné ještě něco dostudovat nebo se bude čekat na nějakého dodavatele. S úkolem "na týden" to dost často poznat není. Takhle se dá snadněji plánovat i prioritizace úkolů, případně jejich přehazování na někoho jiného. Tohle úkolování používám i pro SVJ apod.

A ano, na tohle všechno je software a je dobré jej používat.

A upřímně řečeno, s různými technikami na plánování týmu jsem se setkal výhradně u lidí, kteří neměli páru o tom, co se vlastně dělá a jak se to dělá. Jednoho kámoše, kterej se nějak omylem stal vedoucím v jedné státní instituci jsem moc nepotěšil tvrzením, že by měl vědět, co se tam dělá a proč a potom bude umět plánovat. On, stejně jako ostatní manažeři (které jsem potkal), chtěl zázračnou techniku na plánování práce pro IT oddělení. Klasické "vůbec nevíme, co děláme, ale máme termíny".

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #252 kdy: 09. 10. 2023, 12:31:31 »
niektore ulohy sa nedaju atomizovat. dopredu u niektorych ulohach nevies, hlavne, ked mas upravit nieco, co robil niekto iny pred x rokmi a napr. si to urobil po svojom.
vidis a ja s planovanim sa stretavam bud v korporatoch, kde proste musis mat plan a hlavne u ludi, ktori uz nejake tie vacsie projekty maju za sebou a presne vedia co robia.
Robit na vacsom projekte bez planu a napr. bez gitu to sa proste neda.
A mat desiatky uloh na jeden den je tiez zle. viac casu ta stoji to vsetko zapisat, ako samotna praca. Idealne ma byt jedna uloha na jeden den. Pripadne 2-3 drobnejsie na den. Ale desiatky urcite nie.

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #253 kdy: 09. 10. 2023, 13:19:58 »
https://www.podnikatel.cz/clanky/7-rad-jak-zefektivnite-porady-abyste-se-neuporadovali-k-smrti/nazory/
https://www.loupak.fun/video/srandicky/19281-expert-ve-firme
Když jsem někam dával ten druhý odkaz, kdosi mi vytknul, jak jsem si dovolil natáčet poradu v jejich firmě  ;D
« Poslední změna: 09. 10. 2023, 13:23:33 od Vrozkrokkop Kopalsson »

Re:V IT po čtyřicítce
« Odpověď #254 kdy: 09. 10. 2023, 13:40:03 »

Úkolů by mělo být tolik, kolik plyne z podstaty řešeného problému. Co není napsáno, to neexistuje, na co není úkol, to se neudělá, neověří, nezdokumentuje.

Možná došlo k nedorozumnění, ale já jsem nic nepsal proti plánování apod. Mě jen fascinuje, kolik existuje metod a kolik agentů s teplou vodou prodávají metody k řízení a ty typicky používají lidé, kteří vůbec neví, co dělají. A v těch metodách jsou věci, které se v praxi dělají už desítky let a mnohem efektivněji.