Notebook se starou grafikou a externí monitor

none_

  • ***
  • 103
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Notebook se starou grafikou a externí monitor
« kdy: 27. 09. 2024, 12:39:54 »
Ahoj.
Dostal se ke mne postarší Dell, který má ale výkonu na rozdávání. Nainstaloval jsem na něj Ubuntu 24 a vše vypadalo, že funguje. Problém se objevil, když jsem připojil externí monitor.

Notebook obsahuje Nvidia grafiku, která vyžaduje driver verze 390. Ten už je sám o sobě dost starý, ale problém je, že neni kompatibilní s jádrem 6.*. Zkusil jsem nainstalovat Ubuntu 22, ale to v nejnovější verzi už také přešlo na kernel 6.*. Po spoustě skřípání zuby se mi podařilo vrátit na kernel 5.* a zatím to vypadá, že vše funguje.

Můj problém je, že se obávám, že to nebude fungovat dlouuho. Neměli byste nějaké lepší řešení? Já vlastně ani nepotřebuju používat tu Nvidia grafiku. Stačila by mi interní Intel, ale ten externí monitor bych ocenil.


k3dAR

  • *****
  • 2 977
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Notebook se starou grafikou a externí monitor
« Odpověď #1 kdy: 27. 09. 2024, 15:47:27 »
kdyz v "Dodatečné ovladače" misto "Nvidia 390" prepnes na Nouveau, pak rebootnes (a mozna radeji v "Dodatečné ovladače" zkontrolujes ze je to preple na Nouveau), tak externi monitor jede?

none_

  • ***
  • 103
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Notebook se starou grafikou a externí monitor
« Odpověď #2 kdy: 27. 09. 2024, 17:27:14 »
Dokud pouzivam kernel 5.19.17-051917-generic, tak ano. Jakmile se prepnu 6.8.0-45-generic, tak vidim na externim monitoru jen bilou obrazovku a trochu wallpaperu na vrchu.

Zhruba tak jako tady typek https://askubuntu.com/questions/1355594/new-monitor-white-screen-on-boot .

none_

  • ***
  • 103
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Notebook se starou grafikou a externí monitor
« Odpověď #3 kdy: 27. 09. 2024, 17:38:24 »
Ještě večer zkusím tohle https://askubuntu.com/questions/1499890/nvidia-390-drivers-will-not-build/1503058#1503058
Ale jinak to vypadá, že žádny modernejší Kernel už na tomhle notebooku nepojede s touhle grafikou. A z nějakého důvodu se ji pořád snaží používat.

Nejsem zas tak zběhlej linuxák. Jak moc velký problém to je u osobních PC? Je možné zůstat na Ubuntu 22 LTS do konce jeho podpory a stále mu nutit 5.* řadu? Bude Kernel dostávat ještě aktualizace? Co na to aktualizace Ubuntu?

Popřípadě doporučili byste mi něco jiného? Teoreticky mě ještě napadlo z toho tu grafiku vykuchat úplně. Přece jenom je mi líto přestat kvůli tomuhle používat stroj s 32GB RAM.

k3dAR

  • *****
  • 2 977
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Notebook se starou grafikou a externí monitor
« Odpověď #4 kdy: 27. 09. 2024, 20:12:01 »
Na 22.04 muzes zustal 5let, nebo 10let kdyz si (zdarma az pro 5 pc) aktivujes Ubuntu Pro

S tim jadrem je to trochu komplikovane, 22.04.0 vyslo s 5.15 tomu se rika GA, nasledne bylo v ramci HWE povysovano pres 5.18 az po 6.8 (vzdy pri vydani Ubuntu 22.04.x kde x bylo vice nez 1)
To 5.19 mozna uz ma po pidpore protoza pro HWE bezi nez vyjde povysene HWE co je ted to uz asi posledni 6.8...
Ale pro to 5.15 GA ta podpora bezi prave tech 5 nebo 10let... Viz:
https://ubuntu.com/kernel/lifecycle
« Poslední změna: 27. 09. 2024, 20:13:44 od k3dAR »


k3dAR

  • *****
  • 2 977
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Notebook se starou grafikou a externí monitor
« Odpověď #5 kdy: 27. 09. 2024, 20:19:35 »
Nemuzu najit srozumetelnej graf pro 22.04, ale pro predstavo jak to s jadry GA a HWE podporou bylo u 14.04 LTS:
https://i.iinfo.cz/images/120/ubuntu-kernel-1.png

k3dAR

  • *****
  • 2 977
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Notebook se starou grafikou a externí monitor
« Odpověď #6 kdy: 27. 09. 2024, 20:27:20 »
Dalsi vec je zkusit to poresit...
Pokud ten NB nema video vystup nadratovanej na Nvidia gpu, tak jestli v BIOSu nenajdes zakazani Nvidia ( u meho Thinkpadu kde to nadratovane nebylo mam v biosu pro nvidii moznost disable/optimus(ci je na zobrazeni intel ale nvidii lze pouzit na vyzadani), pouze nvidia (coz zakaze intel a nvidia bezi jako jedina gpu), u Thinkpadu kde uz to nadratovane na Nvidii bylo, v biosu ta volba Disable schazi)

Pripadne je mozne ze prepnuti z Nvidia ovladace na Nouveau se ti nepodarila a proto d jadrem 6.8 si vystup na monitor nemel...
Zkus s nouveau a 6.8 vyfiltrovat natazene jaderne moduly:
Kód: [Vybrat]
lsmod -e nvidia -e nouveau