Stav trhu práce 2024 - co se děje?

Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #15 kdy: 01. 04. 2024, 17:18:32 »
Tak tato doba nefungovala už na přelomu milénia a neznám nikoho kdo by něco takového v 90tých zažil.
Znám případ dvou případ kariér, které začaly na konci 90. let. Dané osoby vydělali na z dnešního pohledu levné programátorské práci velký balík.

Na druhou stranu Češi vč. importovaného genofondu nejsou obecně "moc pracovití" a "chytří" takže pracující v IT budou potřeba vždy než aby se systém a společnost bez nich obešli.

To platí samouzřejmě pro všechny obory....


Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #16 kdy: 01. 04. 2024, 17:23:00 »
To jsou zase moudra... Precetli jste si par inzeratu a uz vidite, jak "stagnuje trh" a "IT je na ustupu" a "programator bude remeslnik" :D :D Kam na to chodite? Tohle je fakt zabava cist :D

Děkuji za tip, zkusím to. Problém je možná v tom, že pracuji již pouze na IČO (s vlastní s.r.o., ne živnost), být zaměstnancem už nikdy v životě nechci, a to i přes všechny nevýhody a rizika podnikání, radši budu o suchem chlebu a vode než znovu zaměstnancem. Specializuji se na vývoj v Javě a ve frameworku Spring (Boot) pro webové či mikroservisní aplikace. K tomu patří zkušenosti s mnoha dalšími technologiemi, například Liquibase, OpenAPI, Jenkins pipelines, GitLab CI, Docker, Kubernetes, Kafka... Ne všechno znám od A do Z, ale na to je tu dokumentace. Na tohle jsem narážel v původním příspěvku, že se mi stalo, že jsem nevědel něco specifičtějšího a už bylo jasné, že to je problém, jako bych si to nemohl načíst za 15min z oficiálni documentace.

Tak zrovna Javu a Spring bych tady nevydaval za nejakou kdovijakou raketovou vedu... Jestli si das do CV, ze umis Javu, Docker a Jenkins a GitLab CI (to se ani neda povazovat za "technologii" to je proste jen GUI...), tak se nediv...

Co jsi studoval? Mas treba CVUT/Matfyz? Ovladas perfektne algoritmizaci, mas i nejakou domenovou znalost (embedded, trading, low-latency Java, kernel), umis poradne i neco jinyho, napr. Python a knihovny, C#, pracoval jsi nekdy s obrimi real-time systemy s desitkami distribuovanych komponent v ruznych jazycich, ML, vedl jsi nekdy tym, delal jsi architekta...

Uprimne, vubec se nedivim, ze te nikdo nechce, takhle generickych CVcek musi do firem chodit mraky - ale urcite bych to nesvadel na trh. Schopnym dneska trhaji ruce a najit remote (nebo i overemployment) je hracka, ale je potreba umet vic nez e-shopy v Jave...

Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #17 kdy: 01. 04. 2024, 17:26:00 »
inzeráty jsou na ústupu, je to pro hodně firem příliš drahý kanál (náklady na inzerci, náklady na pohovory s uchazeči) s malou úspěšností. Dnes se většina pozic obsazuje přes head huntery, kteří spíše oslovují cíleně a neplýtvají zdroji na portály.
Záleží o jakých pozicích se bavíme. Na běžnou pozici se head hunter nepoužívá.


Z mého pohledu se naopak hledá lidí více než dříve, je velký hlad.

To HR vykládá vždycky. Pokud mi někdo říká, že je velký hlad po lidech, tak mi zabliká červená kontrolka, protože je tam něco špatně.

Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #18 kdy: 01. 04. 2024, 17:45:33 »
Ohohohaha, nedalo mi to a precetl jsem si par tvych predchozich prispevku a uz chapu :D Musim tady ocitovat toto:

Citace
Autisticke skrekoty ako je mac os nahovno nepocuvaj, 99% tych ludi v zivote mac ani nevidelo, je to len zavist.

Ja sem s MacOS mel nekolikrat tu "cest", poprve jsem ho dostal k preinstalaci, to byla neuveritelna bolest, vsechno nestandardni (napr. stupidni AFS) a pozamykane a podruhe jsem byl nucen ho rok pouzivat jako firemni pocitac na kazdodenni praci. Ten uz mel M1 chip. A to byl teprve ocistec. Crosscompilace C++ nebo nejaky pokus o multiplatformni vyvoj byla naprosta bida, dockery vubec nic, Rosetta spis takovy zoufaly pokus o neco, aby mohli rict "ale my x86 umime" - ano, umeji, ale trva to tak o tri rady dyl :D

To UI je tragedie, nechapu jak mohou technickemu cloveku vyhovovat infantilni hopsajici ikonky. Ty jejich gesta taky moc nechapu, ja jako programator potrebuju prohlizec, IDE a komandlajnu, casto pouzivam Vim.

Kazdicka tupa komponenta stoji nasobek normalniho produktu (klavesnice, mys...) a tohle dost casto konci tim, jak hejlove spori nekolik vyplat, aby mohli mit "jablicko", ale pak uz nemaji $ aby si koupili kompatibilni klavesnici, mys, monitor, TV atd. a je to pak vcelku smesne...

Ja pouzivam uz asi 10 let Arch Linux, mel jsem ho na nekolika strojich, ve virtualu, ve firmach na VPS i na domacim serveru, mam vlastni automatizovany install script, vsude mam 100% stejne prostredi, rolling-release updaty naprosto bez problemu, snad nikdy jsem nezazil cokoliv, co by se dalo srovnat s BSOD.

Ve tvem prispevku jsi zminoval i Widle, tak to je uplne mimo... Ty jejich updaty, co se ti natlaci, kdyz to nejmene potrebujes. Dokonce jsem zazil, ze mi ty pitomci udelali 100MB EFI partition a Win update se tam nevesel. Z toho se Win10 vubec nezotavil - natlacil mi update, ten se hodinu instaloval, zastavil se na 98%, pak vse revertoval a za par dni znovu.

Takze pravdepodobne jsi vubec nikdy neresil problemy, jake resi velci kluci, sorry jako :D :D

nehalem

Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #19 kdy: 01. 04. 2024, 17:56:16 »
Jsi borec, ja to chápu a přeji ti to. Hezky sis vyhonil ego na můj účet, ale vráť se prosím k řešení problému velkých kluků a dělej to na Arch Linuxu nebo Gentoo na desktopu. Já se vrátim k e-shopům v Jave.

Můj dotaz souvisí i s tím jaka krize je v tech. sektoru se momentálně odehrává v USA a zda to dorazilo už i tady, protože já osobně jsem skutečně tak divnou situaci nezažil.


Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #20 kdy: 01. 04. 2024, 18:09:37 »
inzeráty jsou na ústupu, je to pro hodně firem příliš drahý kanál (náklady na inzerci, náklady na pohovory s uchazeči) s malou úspěšností. Dnes se většina pozic obsazuje přes head huntery, kteří spíše oslovují cíleně a neplýtvají zdroji na portály.

Vyplň si profil na linkedin, napiš pár velkým agentůrám (cool people a další) a počkej co ti nabídnou. Stejně tak pořád dobře funguje přímo napsat do některých společností na jejich HR.

Z mého pohledu se naopak hledá lidí více než dříve, je velký hlad.
Děkuji za tip, zkusím to. Problém je možná v tom, že pracuji již pouze na IČO (s vlastní s.r.o., ne živnost), být zaměstnancem už nikdy v životě nechci, a to i přes všechny nevýhody a rizika podnikání, radši budu o suchem chlebu a vode než znovu zaměstnancem. Specializuji se na vývoj v Javě a ve frameworku Spring (Boot) pro webové či mikroservisní aplikace. K tomu patří zkušenosti s mnoha dalšími technologiemi, například Liquibase, OpenAPI, Jenkins pipelines, GitLab CI, Docker, Kubernetes, Kafka... Ne všechno znám od A do Z, ale na to je tu dokumentace. Na tohle jsem narážel v původním příspěvku, že se mi stalo, že jsem nevědel něco specifičtějšího a už bylo jasné, že to je problém, jako bych si to nemohl načíst za 15min z oficiálni documentace.

píšeš, že hledáš práci na IČO a pak z tebe vyleze, že to je firma? Takžé sháníš zakázku? To je trochu úplně jiný obor.

inzeráty jsou na ústupu, je to pro hodně firem příliš drahý kanál (náklady na inzerci, náklady na pohovory s uchazeči) s malou úspěšností. Dnes se většina pozic obsazuje přes head huntery, kteří spíše oslovují cíleně a neplýtvají zdroji na portály.
Záleží o jakých pozicích se bavíme. Na běžnou pozici se head hunter nepoužívá.


Z mého pohledu se naopak hledá lidí více než dříve, je velký hlad.

To HR vykládá vždycky. Pokud mi někdo říká, že je velký hlad po lidech, tak mi zabliká červená kontrolka, protože je tam něco špatně.

Ano, samozřejmě se to může lišit obor od oboru, vidím použití inzerátů u sebe, vidím to u klientů a vidím to z hlouhodobých statistik na jobs.cz, z kterého si dělám monitoring, např. linux devops, c++ nebo právě java programátor má už několik let sestupnou tendenci.

Nejsem z HR, takže nemusíš být na ústupu. Hlad po lidech je např. v bankovním sektoru, chystá se teď řada legislativních změn a má to nemalý dopad na potřebu vývoje, tak to žije javou, springem a SQL databázemi, což je asi cíl tazatele, ale s firmou si tam asi moc neťukne. Ve velkém nabírají energetici nebo logistika.

nehalem

Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #21 kdy: 01. 04. 2024, 18:12:35 »
Je to na IČO, jenom prostě nemám živnost, ale s.r.o. ve které jsem jenom já, protože živnost jsem nechtěl. s.r.o. má taky IČO.
inzeráty jsou na ústupu, je to pro hodně firem příliš drahý kanál (náklady na inzerci, náklady na pohovory s uchazeči) s malou úspěšností. Dnes se většina pozic obsazuje přes head huntery, kteří spíše oslovují cíleně a neplýtvají zdroji na portály.

Vyplň si profil na linkedin, napiš pár velkým agentůrám (cool people a další) a počkej co ti nabídnou. Stejně tak pořád dobře funguje přímo napsat do některých společností na jejich HR.

Z mého pohledu se naopak hledá lidí více než dříve, je velký hlad.
Děkuji za tip, zkusím to. Problém je možná v tom, že pracuji již pouze na IČO (s vlastní s.r.o., ne živnost), být zaměstnancem už nikdy v životě nechci, a to i přes všechny nevýhody a rizika podnikání, radši budu o suchem chlebu a vode než znovu zaměstnancem. Specializuji se na vývoj v Javě a ve frameworku Spring (Boot) pro webové či mikroservisní aplikace. K tomu patří zkušenosti s mnoha dalšími technologiemi, například Liquibase, OpenAPI, Jenkins pipelines, GitLab CI, Docker, Kubernetes, Kafka... Ne všechno znám od A do Z, ale na to je tu dokumentace. Na tohle jsem narážel v původním příspěvku, že se mi stalo, že jsem nevědel něco specifičtějšího a už bylo jasné, že to je problém, jako bych si to nemohl načíst za 15min z oficiálni documentace.

píšeš, že hledáš práci na IČO a pak z tebe vyleze, že to je firma? Takžé sháníš zakázku? To je trochu úplně jiný obor.

inzeráty jsou na ústupu, je to pro hodně firem příliš drahý kanál (náklady na inzerci, náklady na pohovory s uchazeči) s malou úspěšností. Dnes se většina pozic obsazuje přes head huntery, kteří spíše oslovují cíleně a neplýtvají zdroji na portály.
Záleží o jakých pozicích se bavíme. Na běžnou pozici se head hunter nepoužívá.


Z mého pohledu se naopak hledá lidí více než dříve, je velký hlad.

To HR vykládá vždycky. Pokud mi někdo říká, že je velký hlad po lidech, tak mi zabliká červená kontrolka, protože je tam něco špatně.

Ano, samozřejmě se to může lišit obor od oboru, vidím použití inzerátů u sebe, vidím to u klientů a vidím to z hlouhodobých statistik na jobs.cz, z kterého si dělám monitoring, např. linux devops, c++ nebo právě java programátor má už několik let sestupnou tendenci.

Nejsem z HR, takže nemusíš být na ústupu. Hlad po lidech je např. v bankovním sektoru, chystá se teď řada legislativních změn a má to nemalý dopad na potřebu vývoje, tak to žije javou, springem a SQL databázemi, což je asi cíl tazatele, ale s firmou si tam asi moc neťukne. Ve velkém nabírají energetici nebo logistika.

Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #22 kdy: 01. 04. 2024, 18:19:11 »
Nejsem z HR, takže nemusíš být na ústupu. Hlad po lidech je např. v bankovním sektoru

Životní zkušenost je taková, že jsou dva typy lidí. Jedni vykládají, že je hlad po pracovnících a ti druzí, kteří je reálně potřebují, ti je mají a nic neříkají.

Pracovníků na trhu EU je naprostý dostatek.

Ve velkém nabírají energetici .

Energetice pracuji. Je zde přesně tolik pracovníků, kolik firmy reálně potřebují, případně lehký přebytek.

Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #23 kdy: 01. 04. 2024, 18:20:22 »
Jsi borec, ja to chápu a přeji ti to. Hezky sis vyhonil ego na můj účet, ale vráť se prosím k řešení problému velkých kluků a dělej to na Arch Linuxu nebo Gentoo na desktopu. Já se vrátim k e-shopům v Jave.

Můj dotaz souvisí i s tím jaka krize je v tech. sektoru se momentálně odehrává v USA a zda to dorazilo už i tady, protože já osobně jsem skutečně tak divnou situaci nezažil.

To je prave moje pointa :) V tech zadna krize neni, to jen ty nic neumis :P

Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #24 kdy: 01. 04. 2024, 18:57:03 »
Ci to nebude podobna situacia ako u nas. Zacina byt nedostatok skutocnych programatorov a tak firmy radsej chcu normalnych zamestnancov, kde je vyssia sanca, ze ostanu par rokov. Pred rokmi som mal zivnost, lebo kazdy chcel zivnostnika, ale teraz, aj ked som hladal pracu, tak situacia sa otocila.
Nie je to ale nedostatkom volnych miest, ja aj ked mam na linkedin vypisane, ze som zamestnany a nehladam si pracu, tak mi aspon raz za tyzden pride ponuka. A to nemam nic extra, len C#, MSSQL - ale 10+ rokov prace v bankovom prostredi, mikroservisy, a take to standardne git, jira...

Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #25 kdy: 01. 04. 2024, 19:08:06 »
…Jen se proste nenabírají nove síly (oproti stavu třeba 2roky zpět). Zásah je to zejména pro juniory.
No, ono i pro seniory. V naší firmě se zbláznilo vedení a začíná skrze HR vytvářet ve firmě vůči zaměstnancům dost nepřátelské prostředí. Protože můžou.
Šel bych jinam, ale v mém oboru není kam. Už jsem uvažoval, že z důvodu sílící buzerace stran bezpečnosti (vocasové aplikují CIS Benchmark a neohlíží se vpravo vlevo, prostě si myslí, že je to třeba) seknu s IT zcela a půjdu do úplně jiného sektoru, jen to bude v mém věku krapet čelendž začínat někde od nuly (hlavně rozhejbat tělo ;) - myslím makat rukama).
Pořád mi bohužel vychází nejefektivněji držet hubu a krok :/. Teď je fakt blbá doba. Tak nějak doufám, že to skřípání zubů bude stát za to a že snad ty lepší časy v tomhle smyslu přijdou, protože se to celý zes**e. Ale jak říká klasik: „Pravděpodobnost je vždy 50 % - buďto to vyjde, nebo ne. Tendence je taková, že to na 90 % nevyjde.“

nehalem

Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #26 kdy: 01. 04. 2024, 19:34:45 »
…Jen se proste nenabírají nove síly (oproti stavu třeba 2roky zpět). Zásah je to zejména pro juniory.
No, ono i pro seniory. V naší firmě se zbláznilo vedení a začíná skrze HR vytvářet ve firmě vůči zaměstnancům dost nepřátelské prostředí. Protože můžou.
Šel bych jinam, ale v mém oboru není kam. Už jsem uvažoval, že z důvodu sílící buzerace stran bezpečnosti (vocasové aplikují CIS Benchmark a neohlíží se vpravo vlevo, prostě si myslí, že je to třeba) seknu s IT zcela a půjdu do úplně jiného sektoru, jen to bude v mém věku krapet čelendž začínat někde od nuly (hlavně rozhejbat tělo ;) - myslím makat rukama).
Pořád mi bohužel vychází nejefektivněji držet hubu a krok :/. Teď je fakt blbá doba. Tak nějak doufám, že to skřípání zubů bude stát za to a že snad ty lepší časy v tomhle smyslu přijdou, protože se to celý zes**e. Ale jak říká klasik: „Pravděpodobnost je vždy 50 % - buďto to vyjde, nebo ne. Tendence je taková, že to na 90 % nevyjde.“
Co přesně je CIS? Moje "konspirační" teorie je, že teď všichni vedoucí skočili na vlnu hypu okolo AI a po letech, kdy to byli právě oni, kdo táhl za kratší konec, teď s gustem vyhazují nebo terorizují vývojáře. Ovšem dávám tomu rok, maximálně dva, než se ukáže, že to, co za pomoci této AI vytvořili, je odpad, a pak budou muset opět nabírat ty vývojáře, které vyhodili nebo kteří odešli. Vycházím z předpokladu, že to, co se dnes označuje za "AI", není vůbec tak převratná věc a zatím nemá šanci nahradit lidi v IT. Nebo taky ne a jsme opravdu ve sračkách :) ale já těm zkázořečníkům nějak nedokážu uvěřit.

Ta nepříjemná doba je zřejmě způsobená zejména tím, co se dělo v době COVIDu: helikoptérové peníze, následná inflace, rozbití dodavatelských řetězců, technologické firmy najednou měly násobně více uživatelů a stejně, jak se tehdy nabíralo, tak se teď vyhazuje. Teď se prostě naplno projevují důsledky dění během lockdownů. K tomu rusácka invaze na Ukrajinu, EU pořád cíli za svým komunistickým snem a tak dále.

Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #27 kdy: 01. 04. 2024, 20:03:38 »
...z důvodu sílící buzerace ...
Založ odbory. Stačí abyste byli 3. Je to fajn zábava jak nenechavat korporat vy*ebavat s lidma.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

alex6bbc

  • *****
  • 1 617
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #28 kdy: 01. 04. 2024, 20:21:28 »
...z důvodu sílící buzerace ...
Založ odbory. Stačí abyste byli 3. Je to fajn zábava jak nenechavat korporat vy*ebavat s lidma.

ja chapu ze kdysi to byla zabava delat odbory, ale ajtaci reknou papa a jdou na lepsi flek.

Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #29 kdy: 01. 04. 2024, 20:49:12 »
...

Jojo, muze za to AI nebo taky ne, muze za to COVID nebo taky ne... Proc sem vlastne chodite diskutovat? :D