Dorazila propouštěcí vlna už i do Česka?

Dorazila propouštěcí vlna už i do Česka?
« kdy: 31. 01. 2024, 12:50:35 »
Teď v lednu čtu čím dál tím víc o českých firmách, které musí propouštěť - Kiwi, Productboard atd., na LinkedIn přibylo "open to work" badgů. Dorazila tahle móda z Ameriky už i k nám? Jak teď vypadá český trh práce v IT? Postihlo to jen startupy nebo i korporáty?
« Poslední změna: 31. 01. 2024, 13:54:06 od Petr Krčmář »


Maor

Re:Dorazila IT layoff vlna už i do Česka?
« Odpověď #1 kdy: 31. 01. 2024, 13:42:16 »
U nás ve firmě se pořád nabírá, na jinejch pobočkách se daří hirovat i seniory, v čr zatím změnu nepozoruju.

Z nabídek práce mi přijde, že cena práce padá

Mlocik97

  • *****
  • 889
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dorazila propouštěcí vlna už i do Česka?
« Odpověď #2 kdy: 31. 01. 2024, 14:00:46 »
No hlavne tých ponúk je dnes nejak málo. Pozri sa na profesia.cz a uvidíš tam sotva pár inzerátov pre JavaScript vývojára. Boli stovky, dnes 19. Dokonca na to že dnes je "AI" teda LLM éra, tak ani Python ponúk nie je zas tak veľa. Ani v C/C++ nič moc...

oss

  • ***
  • 244
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dorazila propouštěcí vlna už i do Česka?
« Odpověď #3 kdy: 31. 01. 2024, 14:18:00 »
Do fintechu doratula tato vlna do nasich koncin uz pred vyse rokom a pol. Ono je to logicke, cez covid velke technologicke firmy naberali a dost posilnili, teraz ked prislo uvolnenie, tak postupne idu do starych kolaji.

Re:Dorazila propouštěcí vlna už i do Česka?
« Odpověď #4 kdy: 31. 01. 2024, 14:20:41 »
Propouští se např. v dřevozpracujícím (a navázaném) průmyslu, prý kvůli zpomalení stavebnictví. Pak jsou tu známé případy typu zavřené sklárny nebo hutě Liberty kvůli ceně energií. Vyloženě IT firem se toto přímo netýká, pokud nejsou dodavateli do průmyslu. IT pozice v zasažených odvětvích ale vznikat nebudou.


Re:Dorazila propouštěcí vlna už i do Česka?
« Odpověď #5 kdy: 31. 01. 2024, 20:27:19 »
Spis nez propousteni vidim vyrazne nizsi nabirani.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

alex6bbc

  • *****
  • 1 617
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dorazila propouštěcí vlna už i do Česka?
« Odpověď #6 kdy: 31. 01. 2024, 21:17:31 »
treba u nas je hlad po mediorech, seniorech, ale juniori se nenabiraji.

Re:Dorazila propouštěcí vlna už i do Česka?
« Odpověď #7 kdy: 31. 01. 2024, 22:56:49 »
No hlavne tých ponúk je dnes nejak málo. Pozri sa na profesia.cz a uvidíš tam sotva pár inzerátov pre JavaScript vývojára. Boli stovky, dnes 19. Dokonca na to že dnes je "AI" teda LLM éra, tak ani Python ponúk nie je zas tak veľa. Ani v C/C++ nič moc...

Zrovna v cesku profesia ako portal nie je moc rozsirena. Na slovensku je to ine, tu je to miesto cislo 1 kam sa pozriet o nejaku pracu. V cesku mate tich portalov viacero, takze hodnotit ze je iba 19ponuk na javascript na portali ktory ocividne zastupuje mozno 1% volnych pozicii v CZ je tak trochu odveci.

Aby som nebol offtopic, nepovedal by som ze ta vlna tu dorazila. Minuly rok som menil pracu, odisiel som z firmy ktora mala vtedy asi 600 zamestnancov, dnes ich maju mozno uz aj 700. Nastupil som do firmy kde nas vtedy bolo 140-150, dnes nas je nieco cez 160 a mame desat otvorenych pozicii (fakt otvorenych pozicii, nie len takych ala: ak sa objavi senior ktory pyta malo penazi tak ho na nejaky projekt vezmu)
« Poslední změna: 31. 01. 2024, 23:03:09 od kanoe22 »

Re:Dorazila propouštěcí vlna už i do Česka?
« Odpověď #8 kdy: 31. 01. 2024, 23:04:19 »
No hlavne tých ponúk je dnes nejak málo. Pozri sa na profesia.cz a uvidíš tam sotva pár inzerátov pre JavaScript vývojára. Boli stovky, dnes 19. Dokonca na to že dnes je "AI" teda LLM éra, tak ani Python ponúk nie je zas tak veľa. Ani v C/C++ nič moc...

Zrovna v cesku profesia ako portal nie je moc rozsirena. Na slovensku je to ine, tu je to miesto cislo 1 kam sa pozriet o nejaku pracu. V cesku mate tich portalov viacero, takze hodnotit ze je iba 19ponuk na javascript na portali ktory ocividne zastupuje mozno 1% volnych pozicii v CZ je tak trochu odveci.

Aby som nebol offtopic, nepovedal by som ze ta vlna tu nedorazila. Minuly rok som menil pracu, odisiel som z firmy ktora mala vtedy asi 600 zamestnancov, dnes ich maju mozno uz aj 700. Nastupil som do firmy kde nas vtedy bolo 140-150, dnes nas je nieco cez 160 a mame desat otvorenych pozicii (fakt otvorenych pozicii, nie len takych ala: ak sa objavi senior ktory pyta malo penazi tak ho na nejaky projekt vezmu)

PS: moderatori, pls vymazte moju predchadzajucu spravu, mal som tam preklep a uz som to nestihol opravit, tak tu mam (skoro) duplikatny prispevok.

Re:Dorazila propouštěcí vlna už i do Česka?
« Odpověď #9 kdy: 31. 01. 2024, 23:15:24 »
Zatím (a snad to nezakřiknu) to není taková drama. Zakázek je míň, pozic vypadá, že je taky míň, ale ta masivní propouštění, to je IMHO z velké části "očista" po orgiích, který nastaly po covidu (2020 - 2022, občas 2023) kdy práci, kterou dřív zvládalo pět lidí, nově dělalo 20 lidí.

Otázka je, kolik těch propuštěnejch (třeba v Kiwi, ale i dalších) je opravdu vývojářů - určo tam nějací budou, ale tipuju, že nezanedbatelná část z těch propuštěných bude takových těch rolí, co se hodně vždycky nabalí v době hojnosti - ty kvanta  product managerů, agile coachů, happiness managerů, koordinátorů projektů, koordinátorů koordinátorů, delivery coachů (asi všichni víme, o jakých rolích mluvím)...

Mlocik97

  • *****
  • 889
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dorazila propouštěcí vlna už i do Česka?
« Odpověď #10 kdy: 01. 02. 2024, 00:21:51 »
No hlavne tých ponúk je dnes nejak málo. Pozri sa na profesia.cz a uvidíš tam sotva pár inzerátov pre JavaScript vývojára. Boli stovky, dnes 19. Dokonca na to že dnes je "AI" teda LLM éra, tak ani Python ponúk nie je zas tak veľa. Ani v C/C++ nič moc...

Zrovna v cesku profesia ako portal nie je moc rozsirena. Na slovensku je to ine, tu je to miesto cislo 1 kam sa pozriet o nejaku pracu. V cesku mate tich portalov viacero, takze hodnotit ze je iba 19ponuk na javascript na portali ktory ocividne zastupuje mozno 1% volnych pozicii v CZ je tak trochu odveci.

Aby som nebol offtopic, nepovedal by som ze ta vlna tu nedorazila. Minuly rok som menil pracu, odisiel som z firmy ktora mala vtedy asi 600 zamestnancov, dnes ich maju mozno uz aj 700. Nastupil som do firmy kde nas vtedy bolo 140-150, dnes nas je nieco cez 160 a mame desat otvorenych pozicii (fakt otvorenych pozicii, nie len takych ala: ak sa objavi senior ktory pyta malo penazi tak ho na nejaky projekt vezmu)

PS: moderatori, pls vymazte moju predchadzajucu spravu, mal som tam preklep a uz som to nestihol opravit, tak tu mam (skoro) duplikatny prispevok.

Situácia je stejná na prace.cz a jobs.cz

Re:Dorazila propouštěcí vlna už i do Česka?
« Odpověď #11 kdy: 01. 02. 2024, 12:15:54 »
Otázka je, kolik těch propuštěnejch (třeba v Kiwi, ale i dalších) je opravdu vývojářů - určo tam nějací budou, ale tipuju, že nezanedbatelná část z těch propuštěných bude takových těch rolí, co se hodně vždycky nabalí v době hojnosti - ty kvanta  product managerů, agile coachů, happiness managerů, koordinátorů projektů, koordinátorů koordinátorů, delivery coachů (asi všichni víme, o jakých rolích mluvím)...

Ano, na LinkedIn vidím, že dost těchto propuštěných lidí je product ownerů nebo IT projekt manažerů, na těch lidech kolem se určitě dá šetřit.

Re:Dorazila propouštěcí vlna už i do Česka?
« Odpověď #12 kdy: 01. 02. 2024, 13:09:50 »
Teď v lednu čtu čím dál tím víc o českých firmách, které musí propouštěť - Kiwi, Productboard atd., na LinkedIn přibylo "open to work" badgů. Dorazila tahle móda z Ameriky už i k nám? Jak teď vypadá český trh práce v IT? Postihlo to jen startupy nebo i korporáty?

Nejsem si zrovna jistý, zda je právě Kiwi nebo Productboard ten úplně nejlepší vzorek. Obě ty firmy jsou určitým způsobem poněkud -- a to ne zrovna pozitivně -- zvláštní. Kiwi samozřejmě výrazně víc než Productboard, to je opravdu velmi "zvláštní" firma v mnoha ohledech, ale kdo ví, něco tuší i o druhém jmenovaném (konkrétní být zcela úmyslně nechci). Zrovna podle těch se orientovat fakt moc nedá.

V IT se méně nabírá ale ani nepropouští hlavně proto, že nejisté jsou výhledy takže firmy mírně utlumily investice do IT a čekají na oživení. Trh je teď lehce zamrzlý.

jjrsk

  • ****
  • 459
    • Zobrazit profil
Re:Dorazila propouštěcí vlna už i do Česka?
« Odpověď #13 kdy: 01. 02. 2024, 17:47:26 »
Spis nez propousteni vidim vyrazne nizsi nabirani.
Protoze neni koho. Vdyt je tu nula nezamestnanych, tak kde bys ty lidi chtel brat.

Tam kde sem pak videl ve svem okoli nejake redukce to typicky vypadalo tak, ze ti lide obratem meli dzob jinde, a dokonce si polepsili. A nektere z tech firem si na tomhle vylepsovani rozpoctu uz taky stihly pekne nabit hubu, protoze v nekolika pripadech sem zaznamenal, ze jim utekli lidi bez kterych jsou pomerne slusne v haji. Na to totiz reaguji zakaznici, kdyz zjisti, ze jaksi dodavatel netusi, protoze lidi kteri tusili uz nema.

Re:Dorazila propouštěcí vlna už i do Česka?
« Odpověď #14 kdy: 01. 02. 2024, 17:53:04 »
Zas tak uplne ruzove to neni.

To, ze Jobsy jsou probrane, jak boruvci v krkonosich po najezdu polaku, je pravda.

Jeste treba pred rokem tam toho bylo mnohonasobne vice.