GrapheneOS - dostupnost aplikací

Re:GrapheneOS - dostupnost aplikací
« Odpověď #15 kdy: 15. 01. 2024, 06:51:33 »
Na Graphene mě odrazuje malá podpora zařízení https://grapheneos.org/faq#supported-devices a "krátká podpora". Mě mobil, když ho nepostihne nehoda, vydrží i 10 let. Zároveň nejsem náročný na aplikace, "zatím" žádné bankovnictví, sociály, hry ani zásilkovnu, ale občas používám mapy, jízdní řády, nákup jízdenek od ČD, počasí, wifi-radar.

Hledal jsem nějaký OSS OS na cca ..7 let starý dotykáč, ale mám problém zjistit, zda mi tam bude fungovat těch pár potřebných Androidích aplikací. Měli byste tip? Šlo by to otestovat spuštěním přes emulátor (virtualbox, kvm/qemu ?)


Re:GrapheneOS - dostupnost aplikací
« Odpověď #16 kdy: 15. 01. 2024, 09:39:09 »
Graphene OS se zaměřuje na bezpečnost, a řeší radši méně zařízení, ale pořádně. Desetiletou podporu budete hledat těžko. Pixel 8 má sedmiletou (od uvedení, tedy aktuálně zbývá tak 6½ roku – možná o něco déle, ale to negarantují), a je to asi nejvíc, co můžete na Androidu najít.

GrapheneOS se moc nesnaží podporovat něco, co už výrobce nepodporuje – sice by mohli použít patche z AOSP, ale neměli by updaty pro drivery. Resp. aktuálně mají na Pixel 4 až 5 nějakou extended support, kde ale neupdatují drivery. Nevím, jak dlouho tato extended support potrvá, a jak na tom budou budoucí zařízení (jako Pixel 8).

Na SW podporu je tedy dobré myslet při nákupu. Pokud jde o hledání OS na nějaký legacy telefon:

1. Při nejlepší vůli tam asi budou maximálně aktualizace AOSP, ne driverů.
2. Pokud je to OK, zkusil bych Google.
3. V tomto vlákně je to offtopic.
« Poslední změna: 15. 01. 2024, 09:42:05 od Vít Šesták (v6ak) »

bmn

  • ***
  • 169
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:GrapheneOS - dostupnost aplikací
« Odpověď #17 kdy: 15. 01. 2024, 11:40:40 »
Na starší Pixely a jiné telefony je dobrý DivestOS, založený na LineageOS. Mám to na třech telefonech. Podporují i některé opravdu historické kousky. Berou patche z GrapheneOS. Pro někoho může být problém (já to beru jako bonus), že se nesnaží podporovat Google Play.

Re:GrapheneOS - dostupnost aplikací
« Odpověď #18 kdy: 18. 01. 2024, 13:19:11 »
Díky za info.

Pokud by "nepodpora Google Play" znamenala, že těch max 5 aplikací, které tam používám, musel párkrát za rok dohledat a stáhnout ručně jako .apk  tak bych se s tím asi naučil žít.

Co asi u DiveOS nedám je "please for your own sake avoid devices with the following: Less than 6GB of RAM"
Můj aktuální šmatlafoun má sotva 2GB.