GrapheneOS - dostupnost aplikací

GrapheneOS - dostupnost aplikací
« kdy: 23. 12. 2023, 19:58:17 »
Jak je to s dostupnosti aplikací na Graphene OS? Zajímá mě například internetové bankovnictví. Jaké jsou vaše zkušenosti, cítili jste nějaká omezení?


modnar

Re:GrapheneOS - dostupnost aplikací
« Odpověď #1 kdy: 23. 12. 2023, 20:14:46 »

Re:GrapheneOS - dostupnost aplikací
« Odpověď #2 kdy: 24. 12. 2023, 10:11:20 »
Airbank i Fio mi fungují bez problému, i bez Sandboxed Play services. U Airbank pouze při přihlášení vyskočí notifikace, že nemám Google Play services, ale funguje.

U aplikací PID lítačka (nešla funkce jízdenek) a Photomath (vůbec se nespustila) bylo potřeba nainstalovat Sandboxed Play services, pak fungovaly v pořádku.

Případně je možnost ve vlastnostech aplikace povolit mód kompatibility.

Re:GrapheneOS - dostupnost aplikací
« Odpověď #3 kdy: 24. 12. 2023, 12:43:31 »
Chtěl bych se zeptat, jak je to s podporou aplikace zásilkovna na GrapheneOS. Cca před půlrokem jsem aktualizoval zásilkovnu na LineageOS a zásilkovna už s tím nekamarádí. Nainstalovat to lze, ale ověřit číslo už nejde...

Re:GrapheneOS - dostupnost aplikací
« Odpověď #4 kdy: 24. 12. 2023, 13:44:14 »
Bez Sandboxed Play services nejde ověřit číslo, po instalaci funguje bez problému. Při ověření čísla se využívá Google Captcha, takže proto to pravděpodobně nejde bez nich.

Po ověření čísla funguje i bez Sandboxed Play services, nefunguje pouze mapa poboček (využívá Google Mapy).


Re:GrapheneOS - dostupnost aplikací
« Odpověď #5 kdy: 25. 12. 2023, 01:06:34 »
Za asi dva roky používání jsem narazil jen na tři aplikace, co nešly:
  • FaceApp (mají v tom jakési extra DRM)
  • Android Auto, které nejde a nepůjde, protože je to zakořeněné do systému a nejde to izolovat
  • Google Pay

Jinak bez problémů... banky, různé aplikace od EV nabíječek a aut (Ford, Tesla, VW), pojišťoven, různých investičních nástrojů, nikdo problémy nedělá.

Re:GrapheneOS - dostupnost aplikací
« Odpověď #6 kdy: 25. 12. 2023, 06:33:39 »
Nějaká podpora pro Android Auto se IIRC chystala, možná to vyžaduje nějaká další privilegia a možná to bude mít nějaké omezení. Nemohu vyzkoušet.
Jinak na nějaké specifické problémy narážím celkem vzácně. Google Pay nejde. Nějaká hra potřebovala povolit compatibility mode, jinak padala. Aplikace pro split-screen mi nefungovaly, ale to nemusí být specifické pro GrapheneOS.

Re:GrapheneOS - dostupnost aplikací
« Odpověď #7 kdy: 01. 01. 2024, 18:12:36 »

No záleží, zda aktivuješ sandboxed Google Play Services nebo chceš jít zcela bez Google.

Já jsem nakonec musel udělat jeden profil, kde je Google Play umožněn, protože v čistém profilu mi dost věcí, které potřebuji, nefungovalo. Například aplikace jako George, Lítačka a řada dalších (třeba Yahoo Finance) vyžadovaly přítomnost Google služeb. V profilu s Google Play jsem se setkal s hladkým fungováním všech potřebných aplikací. Bez problémů mi šly spustit bankovní aplikace jako ČSOB, Fio, Airbank, Revolut i George, stejně jako různé investiční aplikace.

Jediné, co z principu na GrapheneOS nepojede, je Google Wallet, a tím pádem nebudou fungovat platby mobilem. To mi ale nevadí, protože používám Garminy. Stejně tak Android Auto není kompatibilní s tímto operačním systémem.

Re:GrapheneOS - dostupnost aplikací
« Odpověď #8 kdy: 01. 01. 2024, 18:18:20 »
Ad Android Auto. Cituji z release notes k 2023122300:

Citace
Sandboxed Google Play compatibility layer: add Android Auto support with the compatibility layer eliminating the need for most of the permissions and a permission menu with 4 toggles for granting the minimal special access required for wired Android Auto, wireless Android Auto, audio routing and phone calls

Re:GrapheneOS - dostupnost aplikací
« Odpověď #9 kdy: 04. 01. 2024, 20:50:41 »
Ad Android Auto. Cituji z release notes k 2023122300:

Citace
Sandboxed Google Play compatibility layer: add Android Auto support with the compatibility layer eliminating the need for most of the permissions and a permission menu with 4 toggles for granting the minimal special access required for wired Android Auto, wireless Android Auto, audio routing and phone calls

Hmm, tak jsem zkoušel a stále to nesečel. Nepovedlo se mi android auto ani nainstalovat. Je to pravděpodoně tím, že hlavní profil mám degooglený a nejedou v něm Play Services a uživatelský profil je ještě méně privilegovaný, takže to tam nejede.

Zkoušel jste někdo v lavním profilu s google play services?

Re:GrapheneOS - dostupnost aplikací
« Odpověď #10 kdy: 05. 01. 2024, 01:09:25 »
Zatím je to jen v Alpha release channelu, pokud tomu rozumím dobře. Teď jsem to zkoušel se standardním Stable channelem a chová se to stejně (červená obrazovka s connection error 22).

Re:GrapheneOS - dostupnost aplikací
« Odpověď #11 kdy: 05. 01. 2024, 08:48:10 »
Podle https://grapheneos.org/releases bych řekl, že vše kromě 4 / 4 XL / 4a to už má ve stable.

Já teda mám alpha channel, ale nemám žádné auto, takže neotestuju…

Re:GrapheneOS - dostupnost aplikací
« Odpověď #12 kdy: 05. 01. 2024, 10:02:47 »
Ták, dnes jsem dostal verzi 20240104 ve které se mi už nově otevře Android Auto nastavovací aplikace, což je zlepšení oproti 20231231. Pořád mám ale comm error 22. Auto je Mustang Mach-E, s OnePlus 11 to funguje normálně.


Re:GrapheneOS - dostupnost aplikací
« Odpověď #13 kdy: 14. 01. 2024, 22:54:14 »
Jak je to s tím sandboxed play services? Liší se to nějak od microG a tak ? Taky mě zajímá to spojení "Povolit služby google" v daném profilu/účtu? Chápu to tak, že přítomnost google služeb lze omezit na konkrétní aplikaci/ nebo pro účet/profil? (účty /Usery / Profily Na AOSP jsem nikdy nevytvářel a používám jeden.)

To je nějaká unikátní vlastnost Graphene, kterou jiné forky AOSP nemají? V alternativních Androidech se vyznám, ale mimo google services-google balík - nemám to v smartphonu.

Re:GrapheneOS - dostupnost aplikací
« Odpověď #14 kdy: 14. 01. 2024, 23:03:46 »
Sandboxed Google Play Services fungují v podstatě jako obyčejná aplikace. Do dalších profilů je možné přidat podmnožinu nainstalovaných aplikací, včetně Google Play Services.