Ovsem ja jsem nepsal o tom, ze operator vyhradi napr. /56 a z nej vybere jeden prefix a ten pak pouzije na WAN. :-) Tenhle rezim sice je standardizovan (
https://tools.ietf.org/html/rfc6603), ale na beznych domacich routerech neni obvykle podporovan. Mel by se jednoho dne vyuzivat v sitich zalozenych na standardech 3GPP, kde se s touhle variantou pocita.
Na beznych pripojkach typu xDSL, GPON, Wi-Fi/FWA mate na WAN skutecne adresu z jineho prefixu nez z toho, ktery dostanete na LAN. Operator pak vyhradi napr. /64 + /64 (O2) nebo /64 + /56 (T-Mobile, Metronet).
Alternativne na WAN zadny prefix byt nemusi a routuje se na link-local adresu protistrany nebo "do tunelu" (u PPPoE).
Na kabelovkach je zase bezne, ze WAN strana dostane _jednu_ adresu z DHCPv6 plus delegovany prefix (/56, /60, atp.). Takhle to standardizoval DOCSIS.
Pak je jeste pristup, kdy zadny delegovany prefix nemate, a mate tedy jen /64 na WAN. Abyste dostal IPv6 i do LAN, musite provadet bud NDP proxy nebo prefix sharing (
https://tools.ietf.org/html/rfc7278 - smazu prefix/adresu z WAN a nakonfiguruji na LAN; funguje to jen diky tomu, ze mam cely prefix pro sebe a protistrana routuje "do tunelu"; tohle je bezny pristup v mobilnich sitich na mobilech u funkce "osobni hotspot").