Jak počítat zobrazení obsahu?

bakalakadaka

Jak počítat zobrazení obsahu?
« kdy: 18. 01. 2024, 19:50:26 »
Rozmyslam, ze ako je dnes vhodne pocitat zobrazenie obsahu...

Povedzme ze mame textovy clanok/blog. Zapocitame jedno zobrazenie alebo kazde zobrazenie - co ak uzivatel bude refreshovat stranku? Dame tam nejaky interval kedy sa zobrazenie nezarata? Urobime rozdiel medzi prihlasenym a anonymnym uzivatelom? Ako identifikujeme anonyma, ip adresa? Co ak je prihlaseny uzivatel na roznych zariadeniach, ako zapocitame jeho zobrazenia?

A podme si to este skomplikovat - audio alebo video obsah. Ako zaratame zobrazenie? Kolko percent videa musi byt streamovane na zapocet zobrazenia? Co ak mame len priamo nalinkovany video subor kde mozno nevieme pocitat stiahnute udaje a vyhodnotit dlzku pozerania, ako poriesime taku situaciu?

A do tretice, co ak mame distribuovanu aplikaciu, ako spravne agregujeme tieto udaje?

Je mi jasne ze kazdy je dnes uz rozmaznany google analytics a podobnymi skriptami ale tak mi vrta hlavou ako sa k tomuto dnes pristupuje, ake su overene metodiky a posupy skratka.
« Poslední změna: 18. 01. 2024, 20:10:09 od Petr Krčmář »


Re:Jak počítat zobrazení obsahu?
« Odpověď #1 kdy: 18. 01. 2024, 20:11:53 »
Doporučuji se podívat na dokumenty oborového sdružení SPIR, kde je přesně popsána metodika měření návštěvnosti. Tam odpovědi na tyhle otázky jsou.

alex6bbc

  • *****
  • 1 624
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak počítat zobrazení obsahu?
« Odpověď #2 kdy: 18. 01. 2024, 20:19:14 »
ja bych nejakych skriptem (awk) rozsekal logy na ip, cas pristupu, dotaz, atd. as nasypal do sql databaze a pak uz bych se dotazoval jak bych chtel.
urcite na to budou nastroje.

bakalakadaka

Re:Jak počítat zobrazení obsahu?
« Odpověď #3 kdy: 18. 01. 2024, 20:57:42 »
ja bych nejakych skriptem (awk) rozsekal logy na ip, cas pristupu, dotaz, atd. as nasypal do sql databaze a pak uz bych se dotazoval jak bych chtel.
urcite na to budou nastroje.

Zachytit udaje nie je ziaden problem. Ale tak otazka neznela, ze.

Re:Jak počítat zobrazení obsahu?
« Odpověď #4 kdy: 19. 01. 2024, 13:27:27 »
Tymto sa zaoberaju timy ludi vo velkych firmach, ako google, facebook a pod. A ty si myslis, ze ti tu niekto da odpoved v niekolkych riadkoch.


bakalakadaka

Re:Jak počítat zobrazení obsahu?
« Odpověď #5 kdy: 19. 01. 2024, 13:54:03 »
Tymto sa zaoberaju timy ludi vo velkych firmach, ako google, facebook a pod. A ty si myslis, ze ti tu niekto da odpoved v niekolkych riadkoch.

Ty narazas ale najskor na problemy ktorym celia velke platformy ako youtube kde zobrazenia su kriticke kvoli reklame a musia mat velmi komplexny a pokrocily system na prevenciu falosneho zvysovania cisiel a ovplyvnovania toho ako je ich video odporucane alebo promovane samotnou platformou.

Ale ja sa tu nepytam na to ako pocita youtube zobrazenia ale na genericky pristup k tejto problematike.

Re:Jak počítat zobrazení obsahu?
« Odpověď #6 kdy: 19. 01. 2024, 14:24:34 »
Generický přístup je:

1. uvědomit si co je pro mně podstatné počítat (co mi zajímá)

2. počítat to

alex6bbc

  • *****
  • 1 624
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak počítat zobrazení obsahu?
« Odpověď #7 kdy: 19. 01. 2024, 15:00:44 »
Generický přístup je:

1. uvědomit si co je pro mně podstatné počítat (co mi zajímá)

2. počítat to

takhle jsem chtel odpovedet, ale nepripadalo mi to jako dostatecna odpoved :-)
proste je to heuristika a sam si musi vymyslet co chce a co nechce.
takze makovec_3 ma pravdu :-)

bakalakadaka

Re:Jak počítat zobrazení obsahu?
« Odpověď #8 kdy: 19. 01. 2024, 15:01:33 »
Jasne beriem, cize proste to musi byt "na mieru" podla kontextu aplikacie.

alex6bbc

  • *****
  • 1 624
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak počítat zobrazení obsahu?
« Odpověď #9 kdy: 19. 01. 2024, 15:06:23 »
Jasne beriem, cize proste to musi byt "na mieru" podla kontextu aplikacie.

ja bych si z logu vyhledaval podle unikatnich ip, unikatniho casu nebo casoveho obdobi, podle dotazovane url.

bakalakadaka

Re:Jak počítat zobrazení obsahu?
« Odpověď #10 kdy: 19. 01. 2024, 15:16:00 »
Jasne beriem, cize proste to musi byt "na mieru" podla kontextu aplikacie.

ja bych si z logu vyhledaval podle unikatnich ip, unikatniho casu nebo casoveho obdobi, podle dotazovane url.

Pre text si viem predstavit ze jedno zobrazenie sa zapocita len ak ubehne nejaky cas od posledneho, cim sa zabrani pocitanie ak uzivatel obnovuje stranku alebo chodi mozo casto citat diskusiu.

Pre anonyma sa asi neda inak nez len podla IP, kedze fingerprint zariadenia je problematicka zalezitost a nie dostatocne spolahliva.

Ale to je este celkom lahke oproti videam. Tam ak nemam vlastny prehravac ktory cez media source vie presne riadit a odsledovat konzumaciu tak realne tam nemam moc s cim pracovat. Prehliadac vzdy nabuferuje cast videa takze uzivatel si moze cez range requesty seekovat a pozerat rozne sekcie a ja teoreticky si mozem povedat ze ked si uzivatel stiahol aspon polku videa tak to pocitat ako zobrazenie, ale je to len taka hadanka cista.

Re:Jak počítat zobrazení obsahu?
« Odpověď #11 kdy: 20. 01. 2024, 09:14:23 »
ja treba kdyz jsem na mobilu tak nejdriv otevru clanek ktery je doporuceny nejakou to google aplikaci z neceho jako chrome. otevre se clanek vyskoci reklamni okno a uz nahore volim v menu otevrit clanek v adblock browseru a otevru ho vzapeti podruhe.