HPE ProLiant - management agent

HPE ProLiant - management agent
« kdy: 16. 08. 2024, 13:56:02 »
Ahoj,

predpokladám, ze je tu kopec adminov, čo majú servery značky HPE ProLiant. Na starších serveroch tak asi Gen8 max som používal software HPE management agent. Taký ten program, kde sa nastaví mail a udalosti, pri ktorých to posiela informačný mail. Najčastejšie keď odíde disk, rsp. fan. Funguje super.

Aktuálne tu mám jeden HPE ProLiant DL360 Gen9 na ktorý inštalujem Windows Server 2022. Áno, viem že oficiálne HPE podporuje len 2019 ale ten istý problém mám aj na 2019ke na tomto serveri.

Program HPE management agent je na HPE DL360 Gen9 oficiálne podporovaný len do Windows Server 2016. Ďalšie verzie Windows Server ako 2019 niesu podporované. Nainštalovať sa to istým neoficiálnym spôsobom dá aj na 2019,2022 aj to funguje. Ale....

Moja otázka znie. Ako zabezpečím oficiálnym podporovaným postupom aby mi server DL360 Gen9 poslal mail, keď odíde disk, rsp. fan alebo čokoľvek iné. Skúšal som v ILO nastaviť alertmail ale to posiela mail keď disk vyberiem (simulácia poruchy) a potom keď ho vložím. Ale HPE management agent mi pošle tých mailov viac. Napr. keď vyberiem disk tak tých mailov príde 5. Vadný disk, info degradácii logického disku, info o novom disku, info o rebuilde poľa a info o konci rebuildu. Ako dosiahnem toto isté oficiálnym spôsobom? Prípadne ako sa toto rieši na Gen10/11? Rsp. ako to riešite? Prípadne ako sa toto rieši keď tam nieje Windows a je tam napr. Linux?

ďakujem, M.


Re:HPE ProLiant - management agent
« Odpověď #1 kdy: 16. 08. 2024, 14:19:35 »
No a nebylo by lepsi se vykaslat na toho HP agenta a tahat to rovnou do nejakeho monitoringu?

Re:HPE ProLiant - management agent
« Odpověď #2 kdy: 16. 08. 2024, 14:33:17 »
Mne je to v princípe jedno. Ten HPE management agent je jednoduché a funkčné riešenie. Len už nepodporované. V podstate nechcem nič iné, len mailovú informáciu keď má server nejakú poruchu. Najčastejšie keď odíde disk. Do serverovne nechodím až tak často. Vidím mail, idem, vymením disk. Hotovo... Nejaký extra monitorovací systém, ktorý by to zo serverov ťahal nemáme. Existuje niečo jednoduché?


Re:HPE ProLiant - management agent
« Odpověď #3 kdy: 16. 08. 2024, 16:02:12 »
Zabbix na to ma primo template, a taha to pres ILO, nebo SMTP https://git.zabbix.com/projects/ZBX/repos/zabbix/browse/templates/server


Pokdu nechci pouzit zabu, tak se minimalne podivat jak se to vola, pak pouzit Grafanu (jejiho agenta), aletrnative prometheus exproter ( https://github.com/pyguy/hpe-exporter )

Dika tomu ze to jde volat i pres http tak by mohla staci i obycejna KUMA ( https://github.com/louislam/uptime-kuma ) ale to si nejsem jsitej.

Medo77

  • ****
  • 297
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:HPE ProLiant - management agent
« Odpověď #4 kdy: 16. 08. 2024, 16:05:56 »
Prve co ma napadlo po precitani - tahat to cez snmp ... Ak by s tym nebolo vela prace (analyza MiB)... Jednoduchy skript do task schedulera/cronu, ze ak hodnota nadobudne stav xx (alebo sa zmeni), posli mail .. (co sa v podstate rovna predch. rade, len nemusis instalovat molocha). Vlastne monitorovaci klient moze byt kdekolvek/ktokolvek, kedze ides cez tcp ... Alebo lokalne ... Uz ako ti to bude lepsie..


Re:HPE ProLiant - management agent
« Odpověď #5 kdy: 16. 08. 2024, 16:26:26 »
Ja bych treba sel pres HTTP, SMTP nemam rad

A podle men je lepsi nasadit nejakej tool co umi normalne alerting nezu delal nejakej crone job...
Admin pak odejde a ostatni budou hledat kde co a jak...


Re:HPE ProLiant - management agent
« Odpověď #6 kdy: 16. 08. 2024, 17:04:39 »
Súhlasím, radšej by som nejaké štandartné riešenie. Predpokladám že HPE to musí aj teraz nejako riešiť. Tak ako to bolo predtým. Keď sa používal HPE management agent. Je nejaká alternatíva? U HPE som nič také nenašiel. Naozaj nechcem riešiť Zabbix a pod.

Re:HPE ProLiant - management agent
« Odpověď #7 kdy: 16. 08. 2024, 17:33:07 »
Predpokladám že HPE to musí aj teraz nejako riešiť. ... Je nejaká alternativa? U HPE som nič také nenašiel. Naozaj nechcem riešiť Zabbix a pod.

Alternativa překvapivě je, že že se to tahá přes ILO::)


Re:HPE ProLiant - management agent
« Odpověď #8 kdy: 16. 08. 2024, 18:09:48 »
Keď na DL360 Gen9 nastavím AlertMail v ILO ako píšem v prvom príspevku tak to síce niečo posiela ale nieje to také komplexné.

ILO:
Vyberiem disk. ILO pošle mail o poruche disku. Vrátim disk ILO pošle mail že disk je OK. V tých mailoch nieje v podstate žiadna užitočná informácia

HPE management agent.
Vyberiem disk. Príde mail o poruche disku. Je tam napr. okrem pozície, čo pošle aj ILO aj model, sériové číslo disku. Ďalší mail obsahuje informáciu o stave logického disku, kam patrí ten vadný disk. Vložím disk. Príde mail o tom, že fyzický disk je Ok. Ďalší mail je o tom, že začal rebuild logického disku. Posledný mail je o tom, že rebuild bol ukončený. Proste v tejto variante je oveľa viac užitočných informácii ako v tom, čo posiela ILO.

Re:HPE ProLiant - management agent
« Odpověď #9 kdy: 16. 08. 2024, 18:41:05 »
Ano, už jsi to napsal. HPE management agent je mrtvý. Prostě to na nepodporovaných verzích Windows nefunguje a fungovat nebude. Jinak teda v diskusi o monitoringu číst úvahy "nemám rád SNMP", to je taky dobrý dada.

Re:HPE ProLiant - management agent
« Odpověď #10 kdy: 16. 08. 2024, 19:05:15 »
Ano, už jsi to napsal. HPE management agent je mrtvý. Prostě to na nepodporovaných verzích Windows nefunguje a fungovat nebude. Jinak teda v diskusi o monitoringu číst úvahy "nemám rád SNMP", to je taky dobrý dada.

Dobre, Ok. HPE management agent je mŕtvy. Čo namiesto neho?

Re:HPE ProLiant - management agent
« Odpověď #11 kdy: 16. 08. 2024, 19:17:39 »
Už jsme ti to napsali. Nelíbilo se, tak asi holt jedině novej server.

Re:HPE ProLiant - management agent
« Odpověď #12 kdy: 16. 08. 2024, 19:31:21 »
Ok, nový server asi nedostanem. Takže musím zostať pri tom čo mám. Ďakujem

RDa

  • *****
  • 2 620
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:HPE ProLiant - management agent
« Odpověď #13 kdy: 17. 08. 2024, 10:20:28 »
HPE management agent.
Vyberiem disk. Príde mail o poruche disku.

Vyberu 2 disky (nebo odejde/vypadne napajeci kablik, backplane), a OS rovnou crashne, HPE management agent ktery v nem bezi uz nic neposle.

Proto mas tahat ty statusy pres OOB rozhrani jako iLO a jeho SNMP !


Re:HPE ProLiant - management agent
« Odpověď #14 kdy: 17. 08. 2024, 17:52:31 »
Přes HP cloud
https://www.hpe.com/us/en/hpe-greenlake-compute-ops-management.html

A nebo bych spíše hledal nějaké události v MS Windows server, ale tam asi bude pouze stav že závada "už vznikla", a ne preaktivně informace že závada "může v budoucnosti vzniknout".