Začátek kariéry, zamyšlení nad penězi

Začátek kariéry, zamyšlení nad penězi
« kdy: 22. 10. 2023, 17:05:08 »
Ahoj,

ve zkratce něco o mně: Letos v létě jsem odstátnicoval na VUT, od té doby mám první práci na plný úvazek jako embedded programátor. Tech stack je embedded klasika, tedy hlavně C, trochu C++, FreeRTOS a na stole logický analyzátor. Částečně se věnuji i tvorbě HIL testů v Pythonu.

V práci jsem teprve čtyři měsíce, troufnul bych si ale říct, že už jsem většinou schopný samostatně fungovat a dodávat výsledky. V podstatě se jedná o splněný sen - mikrokontrolery mě bavily od mala a teď si s nimi můžu hrát celý den, dělám na zajímavém projektu, do práce se každý den těším.

Že jsou platy na pozicích okolo Javy, C# a tak dále zhruba 1.5krát vyšší jsem věděl - můj plán byl ale takový, že budu prostě dělat co mě baví a "ono to přijde". Teď to ale... Nastoupil jsem za 60 tisíc hrubého na HPP. To beru jako pro čerstvého absolventa pěknou, adekvátní mzdu. Když ale vidím, kolik mi chodí na účet, kolik tam před výplatou zbude a porovnám to s náklady na mojí životní/rodinnou "vizi", tak se nějak nemohu dopočítat. Chápu, že jsem teprve na začátku kariéry, ale co tak procházím pracovní portály, i pro seniory většina pracovních nabídek v embedded nepřekročí 90 tisíc.

Rád bych se do pěti let dostal na 100 tisíc (povýšených o inflaci) a postupně se dopracoval i dále.

Co mám dělat? Učit se Javu, dokud mám ještě čas? Přišlo by mi škoda, úplně zahodit moje dosavadní znalosti, ale asi budu muset jít penězům vstříc i za cenu změny specializace.


alex6bbc

  • *****
  • 1 645
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Začátek kariéry, zamyšlení nad penězi
« Odpověď #1 kdy: 22. 10. 2023, 17:47:59 »
vsude chleba o dbou kurkach, vsude zadek o dvou pulkach.

no vidis a me by treba zas bavil embedded :-)

_Jenda

  • *****
  • 1 601
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Začátek kariéry, zamyšlení nad penězi
« Odpověď #2 kdy: 22. 10. 2023, 18:05:32 »
Zkusil bych korporáty co dělají embedded, třeba Pure Storage (nevím jestli embedded dělají i v ČR). Třeba platí hodně všem. Jestli ta práce ale bude stravitelná, to taky nevím. Nebo možná security / reverse engineering / forensic, v ČR nevím, v Německu je známé https://www.srlabs.de/

Taky můžeš zkusit být freelance. Kupodivu to jde a říkají si fakt o hodně (když mají dobré reference), takže si asi vydělají.

Je ale dobrý postřeh že se v embedded zaměstnání asi neplatí tolik… Řešilo se to i kdysi na abclunixu.
« Poslední změna: 22. 10. 2023, 18:11:11 od _Jenda »

Tom5

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
Re:Začátek kariéry, zamyšlení nad penězi
« Odpověď #3 kdy: 22. 10. 2023, 19:48:10 »
Nevím, kde teď děláš a jaké máš nadřízené, ale obecně bych doporučil se o tom pobavit v práci. Upřímně.

Re:Začátek kariéry, zamyšlení nad penězi
« Odpověď #4 kdy: 23. 10. 2023, 15:25:24 »
Zauvažoval bych nad prací pro společnost, kde kromě mzdy dostanete i firemní akcie. Někdy to může udělat slušný balík v řádu milionů Kč. Znamená to samozřejmě dlouhodobou spolupráci (akcie většinou nelze prodat hned), což není pro každého.


_Jenda

  • *****
  • 1 601
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Začátek kariéry, zamyšlení nad penězi
« Odpověď #5 kdy: 23. 10. 2023, 18:42:59 »
Souhlasím s přesunem mírně offtopic do samostatné diskuze, ale bylo by prosím možné příště nechat odkaz a úplně ideálně i tl;dr: vlákno řeší zda je pro „rodinnou vizi“ 60k měsíčně manžela málo.

Re:Začátek kariéry, zamyšlení nad penězi
« Odpověď #6 kdy: 23. 10. 2023, 19:02:21 »
Potřebuješ kolonku v CV nebo nějaký dobrý projekt na githubu abys teď dostal víc.

Až budeš mít 2 roky praxe tak změň práci a řekni si o těch 100k, třeba dostaneš 90 a třeba těch 100, a nebo dělej přes agenturu za 6-8k / MD a budeš mít mnohem víc než sis vůbec přál :)

RDa

  • *****
  • 2 693
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Začátek kariéry, zamyšlení nad penězi
« Odpověď #7 kdy: 23. 10. 2023, 19:26:47 »
Co mám dělat? Učit se Javu, dokud mám ještě čas? Přišlo by mi škoda, úplně zahodit moje dosavadní znalosti, ale asi budu muset jít penězům vstříc i za cenu změny specializace.

Rozjed si neco vlastniho, HPP ti dava relativne jistotu a ve volnem case muzes experimentovat a neco budovat.

xPoli

Re:Začátek kariéry, zamyšlení nad penězi
« Odpověď #8 kdy: 25. 10. 2023, 11:27:12 »
V embedded se pohybuju celou dosavadní kariéru. Posledních 5 let jako freelance. Zlatý důl a automat na peníze to není. Dostat se na 100K lze, ale průměr je výrazně, výrazně níž, alespoň v regionech. Je taky problém najít něco smysluplného mimo Prahu, Brno a možná Plzeň. Vstupní investice do plnohodnotného freelance (ne švarc u někoho v kanclu) není jen o počítači, je potřeba nějaké základní vybaverní pro vývoj - jako takové základní minimum pár měřáků, zdroj, 4ch osciloskop, logický analyzátor, kvalitní debugger a výbava na pájení. Není to katastrofa, proti třeba autodílně je to míň, ale je třeba počítat s tím, že takových 100K do začátku na vybavení mimo počítač padne.

Otázka je, co si představit pod "samostatně fungovat a dodávat výsledky" a jak daleko je okolí, které tě může rychle táhnout nahoru. Samostatně fungovat můž být "už neotravuju kolegy, když mi kompilátor vypíše chybu" a dodávat výsledky může být "za měsíc uplácám misku špaget, ve které se za půl roku nevyznám ani já sám, když se k tomu budu muset vrátit". Nechci se tazatele nijak dotknout, předpokládám, že taková katastrofa to není. Ale když si zpětně vezmu svoji cestu kvalitou nahoru, vezmu v úvahu, jak fungovali kolegové kolem mě na různých úrovních seniority, tak o schopnostech po půl roce fungování mám celkem kritickou představu. I po >>10 letech praxe, když se vrátím k projektu třeba dva roky nazpět, vnímám, že se pořád posouvám dál, ale pořád nemám pocit, že bych byl tam, kde bych si přál, pořád to není úplně ono. Když si vezmu první MCU projekt, který jsem dělal v rámci zaměstnání, tak jsem nad tím tehdy spálil cca měsíc času. Dnes bych si za to samé zákazníkovi nedovolil říct o víc než 4-5MD a kvalita by byla tak o dva řády výš.

Longin

  • ***
  • 138
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Začátek kariéry, zamyšlení nad penězi
« Odpověď #9 kdy: 25. 10. 2023, 13:22:31 »
V Praze i Brně jsou firmy, kde lze vyjednat 100k pro seniora a někdy i víc. Jakmile ale jdete mimo tyto města, tak to padá strašně dolů.

V embedded se pohybuju celou dosavadní kariéru. Posledních 5 let jako freelance.
4-5MD? To se asi nevyplatí, ne? :D

Re:Začátek kariéry, zamyšlení nad penězi
« Odpověď #10 kdy: 25. 10. 2023, 13:33:28 »
Co mám dělat? Učit se Javu, dokud mám ještě čas? Přišlo by mi škoda, úplně zahodit moje dosavadní znalosti, ale asi budu muset jít penězům vstříc i za cenu změny specializace.

To jsem si taky dřív myslel, že je to škoda zahodit, ale není. Stejně se každý obor posouvá, za 5 let se obor posune a stejně to vlastně zahodíš ať tak nebo tak, máš 40 let kariéry před sebou, klidně si spočti kolik dělá 20.000 Kč měsíčně za 40 let, dělá to přibližně 10 mio, ber to z tohodle hlediska, jestli ti za to stojí 10 mio, já si myslím, že za změnu kariéry jo.

Když jsi na začátku, naopak bych to změnil hned, později už to půjde hůř.

Nechápu tady tu diskuzi o městech, regionech, dělám devops z domova, klidně můžu v regionu za stejné peníze vzdáleně, stejně nechci denně chodit do kanceláře. A pokud embedded nejde dělat vzdáleně, tak bych to určitě zahodil, alespoň já.

xPoli

Re:Začátek kariéry, zamyšlení nad penězi
« Odpověď #11 kdy: 26. 10. 2023, 09:54:20 »
4-5MD? To se asi nevyplatí, ne? :D

Nezávislý projekt na 4-5MD pro nového zákazníka by se nevyplatil, administrativa s jednáním apod by z toho ukousla moc. Pokud je to ale stabilní zákazník, pro kterého dělám třeba 4 velké projekty za rok od nuly, pak i takovýhle drobek navíc dává smysl, protože je to jenom jeden řádek na faktuře navíc, kterým se vyplní třeba čekání na prototyp.

Nechápu tady tu diskuzi o městech, regionech, dělám devops z domova, klidně můžu v regionu za stejné peníze vzdáleně, stejně nechci denně chodit do kanceláře. A pokud embedded nejde dělat vzdáleně, tak bych to určitě zahodil, alespoň já.

Vzdáleně to dělat jde. Ale znovu se dostáváme k tomu, co jsem psal předtím. Většina mých zakázek jde do Brna a do Prahy. A potřebuju na to vlastní vybavení, které bych jako zaměstnanec někde v kanclu řešit nemusel. Mně to tak vyhovuje, ale naprosto rozumím i těm, co radši budou jako zaměstnanci chodit do kanclu, protože to má i své výhody. A alespoň v mém případě jsem na začátku freelancování musel přesvědčit zákazníky, že to plnohodnotně zvládnu i ve full-remote režimu.

Longin

  • ***
  • 138
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Začátek kariéry, zamyšlení nad penězi
« Odpověď #12 kdy: 26. 10. 2023, 10:51:43 »
@xPoli
a ty děláš čistě vývoj FW nebo i návrh HW od schématu po layout?
Dá se freelancovat/"švarcovat" jenom na to, že ti ta firma pošle prototyp?
Je 10000MD realný?

xPoli

Re:Začátek kariéry, zamyšlení nad penězi
« Odpověď #13 kdy: 26. 10. 2023, 11:56:30 »
a ty děláš čistě vývoj FW nebo i návrh HW od schématu po layout?
Jak kdy, nejčastěji do toho ale vstupuju už ve fázi specifikace se zákazníkem, interně pak na úrovni blokového schematu. Pak znovu MCU pinout. Pak oživení, ověření prototypu a ostrý FW, případně někdy ještě tester k oživování sériových výrobků. Layout a výrobu neřeším.

Dá se freelancovat/"švarcovat" jenom na to, že ti ta firma pošle prototyp?
Ano dá. Nešvarcuji, freelancuji, okruh zákazníků je sice už delší dobu uzavřený, protože nemám další kapacitu, ale pro každého z nich dělám postupně nové a nové projekty. Často to jsou deriváty předchozích designů, často to běží paralelně, takže jeden FW pak obsluhuje několik řad výrobků. Kde samodetekce není možná, tam se alespoň sdílí codebase.
Je 10000MD realný?
V tom co a pro koho dělám není.

Re:Začátek kariéry, zamyšlení nad penězi
« Odpověď #14 kdy: 27. 10. 2023, 13:07:41 »
porovnám to s náklady na mojí životní/rodinnou "vizi", tak se nějak nemohu dopočítat.

Co mám dělat?

přehodnoťte svou životní vizi, nebudete litovat...